Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    South Jones Invitational 2024


Event Info



January 26th-27th, 2024


Venue Info

South Jones High School
Performing Arts Center
313 Anderson Street
Ellisville, MS 39437

Phone: (601) 477-8451

Event Details

No. of Attending Choirs:

  8 Mixed Groups
  1 Treble Groups
  1 Bass Groups
  5 Middle School Groups

Hosts:

  South Jones "Company"
  South Jones "Infusion"

Judges:

  Jonathan McKenzie

  Scott Thorne

  Susan Moninger


Tickets

Ticket prices unknown.

Map



South Jones Invitational 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Imagination
 West Jones High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Overall Grand Champion 

 The Ambassadors
 Northwest Rankin High School
Second Place 
Overall 3rd Place 

 Center Stage
 Oak Grove High School
Third Place 


Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Gold Horizons
 Northeast Jones Jr/Sr High School
First Place 
Overall 2nd Place 

 Legacy
 Sumrall High School
Second Place 


Mixed Division - Tier III
 

Groups

 New Era
 West Marion Jr/Sr High School
First Place 
Overall 5th Place 

 Orange Sensations
 Wayne County High School
Second Place 


Single Clef Division
 

Groups

 The Allure
 Northwest Rankin High School
First Place 
Overall 4th Place 

 The Ambition
 Northwest Rankin High School
Second Place 


Middle School Division - Tier I
 

Groups

 Spark
 Petal Middle School
First Place 

 The Accord
 Northwest Rankin Middle School
Second Place 

 Center Stage
 West Jones Middle School
Third Place 


Middle School Division - Tier II
 

Groups

 Sound Storm
 Biloxi Junior High School
First Place 

 Tiger Vibe
 Northeast Jones Jr/Sr High School
Second Place 

 Spotlight!
 Oak Grove Middle School
Third Place 


Attending Members displaying 6 of 34 members (view all)  



madicp_





Har.lie.H





Mr. Top Ce...





kairogers2022





vamp gavi





PCSDDirector



You must be logged in to post comments

16 comments • Sort by



willieboi2000 on Jan 27, 2024, 11:17 PM
Post #16
+1
Wow, congrats West Jones on the sweep!



Kj.andrews on Jan 27, 2024, 8:52 PM
Post #12
+2
Top 5
GC: West Jones “Imagination” (Best Vocals, Best Show Design, Best Visual)
1RU: Northeast Jones “Gold Horizons”
2RU: Northwest Rankin “Ambassadors”
3RU: Northwest Rankin “The Allure”
4RU: West Marion “New Era”





wj_imagination on Jan 27, 2024, 9:38 PM
Post #13
 
is there a finals? (Sorry for the misleading profile name... I made it when I was a HS kid.)




CarterTempleton235 on Jan 27, 2024, 9:49 PM
Post #14
+1
There were no finals tonight. All overall awards were given at the Prelims award ceremony




wj_imagination on Jan 27, 2024, 11:14 PM
Post #15
 
Thank you for the timely response! I attended the Junior High contest last night as a proud uncle (go WJJH "CenterStage!") But I did not attend today. I'm sure it was a fantastic contest. @Linheart: you called it! I hope I get to see "New Era" this year!

L

Linheart on Jan 27, 2024, 2:29 PM
Post #11
+2
Look out for a dark horse in this competition - West Marion High School's "New Era!" These kids are bringing it!



Will. on Jan 26, 2024, 4:59 PM
Post #10
 
Pass Christian has withdrawn due to student illness. Lineup has been updated accordingly.



Kj.andrews on Jan 23, 2024, 12:52 PM
Post #9
 
Overall Predictions:
GC: Northwest Rankin "The Ambassadors" (Choreography)
1RU: West Jones "Imagination" (Vocals)
2RU: NE Jones "Gold Horizons"
3RU: Sumrall "Legacy"
4RU: Oak Grove "Center Stage"


B

bethanyshoemake on Jan 23, 2024, 1:11 AM
Post #7
 
updated schedule:

https://drive.google.com/file/d/1VTLiWQsNF-Spgur9Ux7_x7i_gFHlQ43p/view





thebetterbauer on Jan 23, 2024, 11:48 AM
Post #8
 
The schedule above has been updated accordingly.



willieboi2000 on Jan 21, 2024, 11:25 AM
Post #6
 
Overall predictions:

1st place- Northwest Rankin "The Ambassadors" (sweep)
2nd place- West Jones "Imagination"
3rd place- Northeast Jones "Gold Horizons"
4th place- Oak Grove "Center Stage"
5th place- Sumrall "Legacy"




PCSDDirector on Jan 17, 2024, 12:40 PM (Edited)
Post #5
+1
Columbia Academy will not be attending South Jones this year and will be at Prep instead.

Update: Both Yazoo County groups have also been removed from the schedule.




Jeff. on Jan 5, 2024, 7:17 PM
Post #4
 
Schedule is posted.

Friday
9:00 pm - Infusion
9:45 pm - Middle School Awards
Saturday
4:30 pm - Company
5:30 pm - Awards Ceremony




CarterTempleton235 on Dec 23, 2023, 5:51 PM
Post #3
+1
Any update with the schedule?



willieboi2000 on Nov 27, 2023, 11:33 AM
Post #1
 
Confirmed:
Biloxi (Jr. High)
Northeast Jones
Northwest Rankin
Oak Grove
Pass Christian
West Jones
West Marion

Who else will be here?





PCSDDirector on Dec 12, 2023, 4:53 PM
Post #2
+2
Biloxi Jr. High
Petal Middle
Yazoo County (MS & HS)
Columbia Academy
Laurel
Wayne County
West Marion
Pass Christian
NW Rankin
Sumrall
NE Jones (MS & HS)
West Jones (MS & HS)
Oak Grove (MS & HS)







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.