Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Tallassee Capital City Classic 2024


Event Info



January 26th-27th, 2024


Venue Info

Montgomery Performing Arts Centre
201 Tallapoosa Street
Montgomery, AL 36104

Phone: (334) 481-5100

Event Details

No. of Attending Choirs:

  17 Mixed Groups
  4 Treble Groups
  2 Bass Groups
  11 Middle School Groups

Hosts:

  Tallassee "Voltage"
  Tallassee "Divas"
  Tallassee "Gold Edition"

Judges: Unknown

Tickets

Ticket prices unknown.

Map



Tallassee Capital City Classic 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Varsity Singers
 Auburn High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Best Soloist (Knowl Garris) 

 The Network
 Homewood High School
Second Place 
Best Soloist (Alyssa Culverhouse) 

 Ovations
 Opelika High School
Third Place 


Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Singers
 Vestavia Hills High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 8th Street Singing Company
 Tift County High School
Second Place 
Best Show Design 

 Paradigm
 Hoover High School
Third Place 
Best Band 
Best Soloist (Miriam Hodges) 

 Soundsation
 Lakeside High School
4th Place 


Mixed Division - Tier III
 

Groups in order of placement

 Continuum
 Homewood High School
First Place 
Best Vocals 
Best Show Design 
Best Soloist (Caroline Boney) 

 Phoenix
 Jasper High School
Second Place 
Best Choreography 

 Applause
 Appling County High School
Third Place 

 Prestige
 Pike Road High School
4th Place 


Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 Sound
 Oxford High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Best Soloist (Cason Hudgins) 

 High Frequency
 Helena High School
Second Place 

 Out Of The Blue
 Chelsea High School
Third Place 

 Showstoppers
 Pell City High School
4th Place 


Mixed Division - Tier V
 

Groups

 Encore Unlimited
 Fitzgerald High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Best Soloist (Lilyann Passmor) 

 Vibe
 Eufaula High School
Second Place 


Treble Division
 

Groups

 Nexus
 Homewood High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Soloist (Shelby Parks) 

 Èlan
 Auburn High School
Second Place 

 Ladies Choice
 Tift County High School
Third Place 
Best Show Design 

 Impressions
 Opelika High School
4th Place 


Bass Division
 

Groups

 Tiftosterone
 Tift County High School
First Place 
Best Soloist (Brice Johnson) 

 Men at Work
 Auburn High School
Second Place 


Middle School Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Patriot Singers
 Homewood Middle School
First Place 

 Elevation
 Oak Mountain Middle School
Second Place 

 Expressions
 Enterprise Junior High Schools
Third Place 

 Adrenaline
 Auburn Junior High School
4th Place 


Middle School Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Cadence
 Bumpus Middle School
First Place 

 Synergy
 Simmons Middle School
Second Place 

 One Voice
 Eighth Street Middle School
Third Place 
Best Soloist (Gavin Carlson) 

 Imaginations
 Opelika Middle School
4th Place 

 Fusion
 Oxford Middle School
5th Place 


Middle School Treble Division
 

Groups

 Panache
 Pike Road Junior High School
First Place 

 Audacity
 Auburn Junior High School
Second Place 
Best Soloist (Sarah Henthorne) 


Attending Members displaying 6 of 20 members (view all)  



mena_2006





elawrence07





Luke Richards





Jordan_TCHS





Reedb:)





HunterGonz...



You must be logged in to post comments

18 comments • Sort by

M

mena_2006 on Jan 29, 2024, 3:54 PM
Post #19
 
Best Show Design went to Ladies Choice

J

Jordan_TCHS on Jan 29, 2024, 12:35 PM
Post #18
+1
The Best Soloist Brice Johnson had earned for Tift County's Tiftosterone was put with 8th Street Singing Company which is not correct.



jdcritt on Jan 28, 2024, 12:18 PM
Post #15
+2
Another correction: Homewood Continuum soloist is Caroline Boney.

Also, the results on Carmen Scoring website show that in the women’s division, vocals went to Homewood and Show Design went to Tift. The results that are posted here are how they were announced. Anyone have a clarification on that?





Jeff. on Jan 28, 2024, 12:32 PM
Post #16
+2
Tift didn't report any captions for Ladies Choice on their Facebook post recap of this contest, but it is odd that the scoring system and what was announced don't show the same thing. If we need to update anything, just let us know!




jdcritt on Jan 28, 2024, 7:28 PM
Post #17
 
Homewood reported Best Vocals on Instagram this afternoon for Nexus.



thewarmuproom on Jan 28, 2024, 3:45 AM
Post #14
 
Is there any information on overall placements for this comp?

T

Tate_rolly on Jan 28, 2024, 1:33 AM
Post #13
+1
**Best soloist from auburn is spelled Knowl Garris**



jdcritt on Jan 28, 2024, 12:52 AM (Edited)
Post #10
+2
Results:

Large Mixed:

1. Auburn
2. Homewood
3. Opelika

Soloist - Homewood (Alyssa Culverhouse)
Soloist - Auburn (Noel Garris)
Show Design - Auburn
Visuals - Auburn
Vocals - Auburn

Middle Mixed (Large School)

1. Vestavia
2. Tift County
3. Hoover
4. Lakeside

Soloist - Hoover (Miriam Hodges)
Show Design - Tift County
Visuals - Vestavia
Vocals - Vestavia
Instrumentals - Hoover

Middle Mixed (Small School)

1. Homewood
2. Jasper
3. Appling County
4. Pike Road

Soloist - Homewood (Caroline Bowman)
Show Design - Homewood
Visuals - Jasper
Vocals - Homewood

Men's Division Best Soloist - Tift County (Bryce Johnson)



H

hcrauch on Jan 28, 2024, 12:57 AM
Post #11
 
Enterprise did not compete




jdcritt on Jan 28, 2024, 1:02 AM
Post #12
 
Fixed it



jdcritt on Jan 27, 2024, 5:07 PM
Post #9
+1
Results:

Men's Division

1. Tift County
2. Auburn

Women's Division

1. Homewood
2. Auburn
3. Tift County
4. Opelika

Soloist - Homewood (Shelby Parks)
Show Design - Auburn
Choreography - Homewood
Vocals - Auburn




thewarmuproom on Jan 25, 2024, 1:33 PM
Post #8
+2
We have posted our predictions on IG! If you want an in depth analysis of them, listen to our podcast!



thewarmuproom on Jan 25, 2024, 1:30 PM
Post #7
+1
Anyone know if there will be a Live Stream?



eek.elizabeth on Jan 18, 2024, 12:22 PM (Edited)
Post #6
 
not the predictions having spain park in 6th when were not even going !



BradleyDavis on Jan 17, 2024, 1:19 PM
Post #4
+1
Hello folks!~ I did predictions on my podcast! You can check it out on spotify here!



CarterTempleton235 on Jan 11, 2024, 6:01 PM
Post #3
+1
Predictions (Bound to be wrong):

Bass Division:
First Place: Auburn 'Men at Work'
Second Place: Tift County "Tiftosterone"

Treble Division:
First Place: Auburn "Elan"
Second Place: Homewood "Nexus"
Third Place: Enterprise "Esprit"

Tier V:
First Place: Appling "Applause"
Second Place: Eufaula "Vibe"
Third Place: Fitzgerald "Encore Unlimited"

Tier IV:
First Place: Oxford "Sound"
Second Place: Chelsea "Out of the Blue"
Third Place: Pell City "Showstoppers"

Tier III:
First Place: Homewood "Continuum"
Second Place: Jasper "Phoenix"

Tier II:
First Place: Hoover "Paradigm"
Second Place: Vestavia "Singers"
Third Place: Spain Park "Rhapsody in Blue"

Tier I:
First Place: Homewood "The Network"
Second Place: Auburn "Varsity Singers"
Third Place: Enterprise "Encores"


N

Nickm15 on Jan 11, 2024, 12:24 PM
Post #2
+1
Eufaula vibe has been moved down 1 tier they’re now in mixed tier V



Jeff. on Jan 10, 2024, 11:37 PM
Post #1
+2
The full schedule for Tallassee is now posted. This is a one-and-done competition (no finals).

Friday
9:50 pm - Divas
10:20 pm - Middle School Awards
Saturday
3:05 pm - Voltage
3:30 pm - Tier IV, Tier V, Treble, and Bass Divisional Awards
9:30 pm - Gold Edition
10:20 pm - Tier I, Tier II, Tier III Divisional Awards







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.