Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Sioux City East Sing All About It! 2024


Event Info



March 2nd, 2024


Venue Info

Sioux City East High School
3200 S. Cypress St.
Sioux City, IA 51106

Phone: (712) 274-4000

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  3 Treble Groups
  1 Bass Groups
  6 Middle School Groups

Hosts:

  Sioux City East "The Headliners"
  Sioux City East "Entourage"
  Sioux City East "Prestige"
  Sioux City East "Evolution"

Judges:

  Robert Barry (MS Scoring)

  Nick Djernes (MS Scoring)

  Minda Thompson (MS Scoring)

  Jaclyn Krulik (HS Scoring)

  Mike Pierson (HS Scoring)

  Tara Tober (HS Scoring)

  Erik Mahon (Band)

  Jacob Delfs (MS Critique)

  Nikki Fenton (MS Critique)

  Brent Peterson (HS Critique/Finals)

  Joel Johnston (HS Critique/Finals)


Tickets

$15 Adults
$10 Students
Children 5 and Under - FREE

Cash Only

Map



Sioux City East Sing All About It! 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups

 Blackout
 Elkhorn South High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 

 Harmonia Mundi
 Bishop Heelan Catholic School
First Runner Up 
Best Soloist (Delaney Andreasen) 
Paula Keeler Sportsmanship Award 

 14 Karat Gold
 Grand Island Northwest High School
Second Runner Up 

 Classic Connection
 Sioux Falls Washington High School
3rd Runner Up 
Best Performer (Austin Jones) 

 Ovation!
 O'Gorman High School
4th Runner Up 
Best Crew 
People's Choice 

 Eclipse
 Harrisburg High School
5th Runner Up 
Best Soloist (Avery Bechtold) 


Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



Treble Division
 

Groups

 Magnifique
 Bishop Heelan Catholic School
First Place 

 Stage Lights
 Sioux Falls Washington High School
Second Place 

 Shockwave
 Elkhorn South High School
Third Place 
Best Performer (Avery McGee) 


Prep Division
 

Groups

 Power Surge
 Elkhorn South High School
First Place 

 Bella Voce
 Grand Island Northwest High School
Second Place 

 Revolution
 Sioux Center High School
Third Place 


Middle School Division
 

Groups

 Maximum Velocity
 Mitchell Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Refractions
 Harrisburg North Middle School
Second Place 

 Infinity
 Harrisburg East Middle School
Third Place 

 Genesis
 Bishop Heelan Catholic School
4th Place 

 Sound Explosions
 Hinton Community School
5th Place 

 Exclamation
 Mitchell Middle School
6th Place 

 Show Dogs
 LeMars Middle School
7th Place 

 Music in Motion
 Sergeant Bluff-Luton Middle School
8th Place 


Attending Members displaying 6 of 19 members (view all)  



ddlarsen





cadenshef





shawnbrown25





JMbikerunm...





claire_miller





tessa_whs



You must be logged in to post comments

14 comments • Sort by

J

JMbikerunmusic on Mar 3, 2024, 3:30 AM
Post #14
 
I believe there is a mis-type in the results. The comment was correct, but Best Performer Avery McGee was from Elkhorn South Shockwave not Elkhorn South Blackout.



ddlarsen on Mar 3, 2024, 1:01 AM
Post #13
 
FINALS RESULTS:

GC: Elkhorn South
1RU: Bishop Heelan
2RU: GINW
3RU: SF Washington
4RU: O’Gorman
5RU: Harrisburg

BV: Elkhorn South
BC: Elkhorn South

Thanks to everyone for coming out! It was an excellent day of amazing shows!!




ddlarsen on Mar 2, 2024, 9:27 PM
Post #12
 
DAYTIME RESULTS:

Treble:
GC: Bishop Heelan
1RU: SF Washington
2RU: Shockwave

Bass:
GC: MoMANtum

Prep Division:
GC: Power Surge
1RU: Grand Island Northwest
2RU: Sioux Center

OPEN CLASS
GC: Elkhorn South
1RU: Bishop Heelan
2RU: Grand Island

Best Solos:
Delaney Andreassen - Harmonia Mundi
Avery Bechtold - Eclipse

Best Performer:
Austin Jones - Classic Connection
Avery McGee - Shockwave

Best Crew: O’Gorman

Best Band: Elkhorn South Blackout

Sportsmanship Award: Harmonia Mundi




ddlarsen on Mar 2, 2024, 9:21 PM
Post #11
 
FINALS: (Random Order)

Harmonia Mundi
Ovation!
Classic Connection
14 Karat Gold
Eclipse
Blackout


K

Kolbe on Mar 2, 2024, 3:35 PM
Post #10
+1
Middle School Results

8th Place: Music in Motion

7th Place: Show Dogs

6th Place: Exclamation

5th Place: Sound Explosions

4th Place: Genesis

3rd Place: Infinity

2nd Place: Refractions

1st Place: Maximum Velocity

Best Vocals and Choreography: Maximum Velocity


K

Kolbe on Feb 27, 2024, 4:01 PM
Post #9
 
Really excited for this event to take place! Lets hope all groups perform well.



Quinn_Kiefer on Feb 26, 2024, 11:04 PM
Post #8
+2
My prediction for this event

5RU- Harrisburg
4RU- O'Gorman
3RU- Grand Island NW
2RU- Sioux Falls Washington(BB)
1RU- Elkhorn South(BC)
GC- Bishop Heelan(BV)


A

alexis.feist on Feb 25, 2024, 3:04 PM
Post #6
+1
Can multiple groups from one school make finals here?




Quinn_Kiefer on Feb 25, 2024, 5:25 PM
Post #7
 
I believe that yes they can, seeing how that happened at this comp last year.

S

sfranger42 on Feb 22, 2024, 7:08 AM
Post #5
+1
This is a HUGE Line up! Lots of groups!!! So excited!



ddlarsen on Feb 20, 2024, 4:06 PM
Post #1
+2
COMPETITION SCHEDULE:

MIDDLE SCHOOL (All Times on Saturday AM):
(Performances in High School's Auditorium)

Sioux City East Sparks (Exhibition): 8:00
Hinton Sound Explosions: 8:20
Sergeant Bluff-Luton Music in Motion: 8:40
Mitchell Exclamation!: 9:00
LeMars Show Dogs: 9:20
--------BREAK-------------
Harrisburg East Infinity: 9:50
Harrisburg North Refractions 10:10
Mitchell Maximum Velocity: 10:30
Bishop Heelan Genesis: 10:50
Sioux City East Evolution (Exhibition): 11:10
----------AWARDS 11:45--------------

HIGH SCHOOL SCHEDULE
(All Performances in the High School Gym)

PREP DIVISIONS (All times in AM)

Bishop Heelan MoMANtum (Bass): 8:00
Sioux Falls Washington Stage Lights (Treble): 8:30
Elkhorn South Shockwave (Treble): 9:00
Bishop Heelan Magnifique (Treble): 9:30
Grand Island Northwest Bella Voce (Prep): 10:00
Sioux Center Revolution (Prep): 10:30
Elkhorn South Power Surge (Prep): 11:00
-----LUNCH BREAK-----

OPEN CLASS (All Times in PM):

Sioux City East Entourage (Exhibition): 12:30
Harrisburg Eclipse: 1:00
LeMars Crimson and Black: 1:30
Sioux Center Satisfaction: 2:00
Bishop Heelan Harmonia Mundi: 2:30
-------BREAK------
O'Gorman Ovation!: 3:15
Sioux Falls Washington Classic Connection: 3:45
Grand Island Northwest 14 Karat Gold: 4:15
Elkhorn South Blackout: 4:45
Sioux City East Prestige (Exhibition): 5:15

AWARDS 5:45

6 Finalists starting at 6:45





thebetterbauer on Feb 20, 2024, 5:40 PM
Post #2
 
I just want to clarify, is the prep division all one division this year or is it split into mixed prep/single gender, etc?




Quinn_Kiefer on Feb 20, 2024, 10:15 PM
Post #3
 
It seems like from the schedule on the website, the prep division is separated into bass, Treble, and prep classes




ddlarsen on Feb 21, 2024, 1:17 PM
Post #4
 
It is separated into Mixed Prep, Bass, and Treble for the prep divisions!






Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.