Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Urbandale Show Choir Invitational 2019


Event Info


February 8th-9th, 2019

Venue Info

Urbandale High School
7111 Aurora Avenue
Urbandale, IA 50322

Phone: (515) 457-6800

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  5 Womens Groups
  11 Middle School Groups

Hosts:

  Urbandale "Studio"
  Urbandale "Vitality"
  Urbandale "Pizzazz"

Judges:

  Katelyn Larson (Vocal)
  Nick McGraw (Vocal)
  Ryan Person (Vocal)
  Linda McEachran Southard (Visual)
  Randy Sage (Visual)
  Jeff Temple (Band)
  Stephen Todd (Critique)
  Lukas Warren (Critique/Finals)
  Dina Else (Critique/Finals)

Ticket Prices:

$10 Friday
$10 Saturday Prelims
$10 Saturday Finals
$15 Saturday All Day

Map



Urbandale Show Choir Invitational 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site



 Finals
 

Groups

 10th Street Edition
 Linn-Mar High School
Grand Champion 
Best Choreography 

 Innovation
 Johnston High School
First Runner Up 
Best Vocals 
Best Band 
Best Soloist (Morgan Wolfe) 

 Millennium
 Waukee High School
Second Runner Up 

 Spectrum
 Ankeny Centennial High School
3rd Runner Up 

 Friend de Coup
 Mitchell High School
4th Runner Up 

 Synergy
 Johnston High School
5th Runner Up 
Best Soloist (Emma Erdoes) 

 Eternal Rush
 Ankeny Centennial High School
6th Runner Up 


 Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



 Womens Division
 

Groups

 Nova
 Waukee High School
First Place 
Best Soloist (Aubrey Duenas) 

 Hi-Style
 Linn-Mar High School
Second Place 

 Rhythmic Momentum
 Ankeny Centennial High School
Third Place 

 Bella Voce

 Johnston High School
No Placement 

 Company

 Lewis Central High School
No Placement 


 Prep Division
 

Groups

 Eternal Rush
 Ankeny Centennial High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Synergy
 Johnston High School
Second Place 
Best Band 
Best Soloist (Emma Erdoes) 

 In Step
 Linn-Mar High School
Third Place 
Best Crew 

 Project X

 Ankeny Centennial High School
No Placement 

 Spirit

 Waukee High School
No Placement 

 Chaos

 Ankeny Centennial High School
No Placement 


 9th Grade Division
 

Groups

 Sound Advice
 Johnston Middle School
First Place 

 Velocity
 Waukee Prairieview School
Second Place 


 Middle School Division
 

Groups in order of performance
 Fusion
 Summit Middle School
Exhibition Only 
Good Rating 
 Impact
 Johnston Middle School
Exhibition Only 
Superior Rating 
 Momentum
 Waukee Middle School
Exhibition Only 
Best Female Soloist (Madi Allen) 
Excellent Rating 
 Infinity
 Dallas Center-Grimes Middle School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Ignition Black
 Northview Middle School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Side Effects
 Indianola Middle School
Exhibition Only 
Good Rating 
 Revolution
 Waukee Prairieview School
Exhibition Only 
Best Vocals 
Best Choreography 
Superior Rating 
 Dynamite
 Southview Middle School
Exhibition Only 
Best Band 
Best Male Soloist (Gabe Wagner) 
Superior Rating 
 Ignition Silver
 Northview Middle School
Exhibition Only 
Superior Rating 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 23 members (view all)  



WannabeInA...





José™1





EdgarEstrada1





Ses_ Dancer





itsgraceellen1





MrsAugustine1



You must be logged in to post comments

101 comments • Sort by

Prev 1 2 3 4 5



osvaldopvOZ15 on Jan 20, 2019, 5:32 PM
Post #10
+1
Predictions:
GC: Johnston "Innovation" (Sweep)
1RU: Waukee "Millennium"
2RU: Ankeny Centennial "Spectrum"
3RU: Linn-Mar "10th Street Edition"
4RU: Mitchell "Friend de Coup"
5RU: Decatur "Elite Energy"




jmz1007 on Jan 20, 2019, 8:19 AM (Edited by jmz1007)
Post #9
 
predictions:
gc: johnston (sweep)
1ru: waukee
2ru: centennal
3ru: linn mar
4ru: decatur
5ru: mitchell


N

NotAJudge68 on Jan 20, 2019, 4:28 AM
Post #8
+1
Predictions. Blood bath. Lol. Good luck to all.

K

Kettlecorn on Jan 18, 2019, 2:42 AM (Edited by Kettlecorn)
Post #7
+2
Predictions (edited to move Waukee up and Mitchell down!):

1. Johnston "Innovation" vocals, band
2. Waukee "Millennium"
3. Ankeny Centennial "Spectrum" choreography
4. Linn-Mar "10th Street Edition"
5. Decatur "Elite Energy"
6. Mitchell "Friend de Coup"

So many vocal powerhouses here. If I still lived close by I'd make the trip no question.


N

nc on Jan 18, 2019, 12:10 AM
Post #4
 
Schedule is up on their website!


K

Kettlecorn on Jan 18, 2019, 12:31 AM
Post #5
 
Could you provide a link? I only see last year's.


N

nc on Jan 18, 2019, 1:06 AM
Post #6
+1
https://sites.google.com/urbandaleschools.com/usci



itsbreyer on Dec 23, 2018, 10:49 PM (Edited by itsbreyer)
Post #2
+1
So it could look like this:
Linn-mar
Decatur
Johnston
Mitchell
Ankeny Centennial
Waukee
anyone else know of any group that could be or is attending?



Q

QuinnW on Dec 23, 2018, 10:54 PM
Post #3
+1
I believe Sioux Falls Roosevelt is now attending another competition

N

nc on Jul 12, 2018, 2:35 PM (Edited by nc)
Post #1
+5
I heard this could be a blood bath, with Linn-Mar, Ankeny Centennial, Johnston, Mitchell, Sioux Falls Roosevelt and maybe Waukee!! This should be good!!


Prev 1 2 3 4 5





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.