Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 > Urbandale Show Choir Invitational 2018


Event Info


February 9th-10th, 2018

Venue Info

Urbandale High School
7111 Aurora Avenue
Urbandale, IA 50322

Phone: (515) 457-6800

Event Details

No. of Attending Choirs:

  17 Mixed Groups
  2 Womens Groups
  12 Middle School Groups

Hosts:

  Urbandale "Studio"
  Urbandale "Vitality"

Judges:

  Robyn Holcomb (Vocals)
  Sarah Van Waardhuizen (Vocals)
  Lin Warren (Vocals)
  Sjaan Trowbridge (Visuals)
  Emily Begnaud (Visuals)
  Julius Carter (Critique)
  Dina Else (Critique)
  Stephen Todd (Critique)
  Jeff Temple (Band)

Ticket Prices:

$10 - Middle School
$10 - Prelims
$10 - Finals
$15 - All Day Saturday

Event Website: Click Here

Map
Click here for directions




Urbandale Show Choir Invitational 2018




 Finals
 

Groups

 Innovation
 Johnston High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Band 
Best Male Soloist (Isaac Clark) 
Best Female Soloist (Amanda McGowan) 
Best Instrumentalist (Jordan Gould) 

 Millennium
 Waukee High School
First Runner Up 
Best Choreography 

 Spectrum
 Ankeny Centennial High School
Second Runner Up 

 The Ambassadors
 Prairie High School
3rd Runner Up 

 Happiness, Inc.
 Cedar Rapids Kennedy High School
4th Runner Up 

 The Headliners
 Sioux City East High School
5th Runner Up 



 Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  




 Womens Division
 

Groups

 Rhythmic Momentum
 Ankeny Centennial High School
First Place 

 Impulse
 Sioux City East High School
Second Place 



 Prep Division
 

Groups

 Synergy
 Johnston High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 

 Spirit
 Waukee High School
Second Place 
Best Crew 

 Focal Point
 Prairie High School
Third Place 

 Chaos
 Ankeny Centennial High School
4th Place 

 Sound Advice
 Johnston Middle School
5th Place 

 Inferno

 Waukee Timberline School
No Placement 

 Salt, Co.

 Des Moines Christian School
No Placement 

 Project X

 Ankeny Centennial High School
No Placement 

 New Sound
 Sioux City East High School
No Placement 
Best Male Soloist (Carter Vanderloo) 

 Protégé
 Cedar Rapids Kennedy High School
No Placement 
Best Female Soloist (Madelyn O’Brien) 



 Middle School Division
 

Groups in order of performance
 Pizzazz
 Urbandale Middle School
Exhibition Only 
Superior Rating 
 Destination Excellence
 Des Moines Christian School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Infinity
 Dallas Center-Grimes Middle School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Spark
 Waukee South Middle School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Fusion
 Summit Middle School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Ignition
 Northview Middle School
Exhibition Only 
Best Choreography 
Best Band 
Superior Rating 
 En Fuego
 Waukee Timberline School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Side Effects
 Indianola Middle School
Exhibition Only 
Excellent Rating 
 Dynamite
 Southview Middle School
Exhibition Only 
Superior Rating 
 Impact
 Johnston Middle School
Exhibition Only 
Best Vocals 
Superior Rating 
 Sudden Impulse
 Southeast Polk Junior High School
Exhibition Only 
Best Male Soloist (Paxton Morgan) 
Best Female Soloist (Charlotte Proctor) 
Excellent Rating 


  Members Who Attended This Event displaying 7 of 21 members (view all)  


Nyte




A_Anderson




MrCravero




AnaCruz.10




liveded24




Ayeff




jayleejohnson



You must be logged in to post comments

34 comments • Sort by

1 2 Next

B

BestBand2k16 on Feb 11, 2018, 5:47 AM
Post #34
+5
Congrats to Johnston!

P

Prtwmnshowchoir on Feb 11, 2018, 5:43 AM (Edited by Prtwmnshowchoir)
Post #33
+1
Congrats Johnston and Waukee! Well deserved! Headliners! Great job!



sam. on Feb 11, 2018, 5:39 AM
Post #32
 
wow

B

baseballgod16 on Feb 11, 2018, 5:24 AM
Post #31
+6
This is the first time in the history of the school that Ankeny Centennial has not finished in the top 2. What an amazing streak.

N

njusc on Feb 11, 2018, 5:12 AM
Post #30
+1
FINAL RESULTS

GC: Johnston Innovation (BB, BV)
1RU: Waukee Millennium (BC)
2RU: Ankeny Centennial Spectrum
3RU: CR Prairie Ambassadors
4RU: CR Kennedy Happiness, Inc.
5RU: SC East Headliners




Foghorn2005 on Feb 11, 2018, 4:04 AM
Post #29
+4
Des Moines seems to have as much talent as anywhere right now. Urbandale/Johnston/Ankeny among others give the LA/Chicago/Indianapolis schools a run for their money (and might have the edge) re: talent density in an individual metro area.

P

Prtwmnshowchoir on Feb 11, 2018, 12:51 AM
Post #28
 
Carter Vanderloo not vanderbilt

S

showchoirfan24 on Feb 11, 2018, 12:41 AM
Post #27
+1
Finals: In No Order
Sioux City East The Headliners
Waukee Millennium
Johnston Innovation
Cedar Rapids Kennedy Happiness Inc.
Cedar Rapids Prairie The Ambassadors
Ankeny Centennial Spectrum


S

showchoirfan24 on Feb 11, 2018, 12:40 AM
Post #26
+2
DAYTIME RESULTS
4A:
1st: Johnston Innovation (BB)
2nd: Ankeny Centennial Spectrum
3rd: Waukee Millennium
4th: Cedar Rapids Prairie The Ambassadors
5th: Cedar Rapids Kennedy Happiness Inc.
PREP
1st: Johnston Synergy (Sweep)
2nd: Waukee Spirit (Best Crew)
3rd: Cedar Rapids Prairie Focal Point
4th: Ankeny Centennial Chaos
5th: Johnston Sound Advice
WOMENS
1st: Ankeny Centennial Rhythmic Momentum
2nd: Sioux City East Impulse


N

njusc on Feb 11, 2018, 12:38 AM
Post #25
+2
From USCI on Twitter:

TREBLE PREP RESULTS
1st: Ankeny Cent. Rhythmic Momentum
2nd: SC East Impulse

PREP DIVISION
SOLO PERFORMER AWARDS

Carter Vanderbilt
SC East New Sound

Madelyn O’Brien
CR Kennedy Protégé

MIXED PREP RESULTS
1st: Johnston Synergy (BV, BC, BB)
2nd: Waukee Spirit
3rd: CR Prairie Focal Point
4th: Ankeny Centennial Chaos
5th: Johnston Sound Advice

OPEN CLASS
INDIVIDUAL AND CREW AWARDS

BEST SOLOIST
Isaac Clark
Johnston Innovation

BEST SOLOIST
Amanda McGowan
Johnston Innovation

BEST INSTRUMENTALIST
Jordan Gould
Johnston Innovation Drummer

BEST CREW
Waukee Spirit

OPEN CLASS DAYTIME
1ST: Johnston Innovation (BB)
2ND: Ankeny Centennial Spectrum
3RD: Waukee Millennium
4TH: CR Prairie Ambassadors
5TH: CR Kennedy Happiness, Inc.

FINALS PERFORMANCE ORDER
7:40 - SC East Headliners
8:05 - CR Kennedy Happiness, Inc.
8:35 - CR Prairie Ambassadors
9:05 - Waukee Millennium
9:35 - Ankeny Centennial Spectrum
10:05 - Johnston Innovation
10:35 - STUDIO (exhibition)


N

njusc on Feb 10, 2018, 8:14 PM
Post #24
 
Updated Predictions:

GC: Centennial - Spectrum (BV, BC)
1RU: Johnston - Innovation (BB)
2RU: Waukee - Millennium
3RU: Sioux City East - Headliners
4RU: Centennial - Eternal Rush
5RU: Johnston - Synergy




José™ on Feb 9, 2018, 4:15 AM
Post #23
 
We dropped due to weather concerns and decided to go to somewhere closer

S

showchoir128 on Feb 9, 2018, 1:48 AM
Post #22
+1
Predictions:

GC: Johnston (BV, BB)
1RU: Centennial (BC)
2RU: Waukee
3RU: Prairie
4RU: Sioux City East
5RU: Cedar Rapids Kennedy




greekkid98 on Feb 8, 2018, 11:50 PM
Post #21
+1
Decatur dropped this competition and is now going to Fort Atkinson.
Predictions:
GC: Johnston BB, BV
1RU: Centennial BC
2RU: Waukee
3RU: Prairie
4RU: Kennedy
5RU: Sioux City East/Eternal Rush




jmz1007 on Feb 8, 2018, 12:06 AM
Post #20
+1
Predictions-
GC: Johnston
1RU: Centennial
2RU: Waukee
3RU: Decatur
4RU: Kennedy
5RU: Prairie


K

king3d on Feb 7, 2018, 9:39 PM
Post #19
+2
Predictions:
GC - Johnston (sweep)
1RU - Ankeny Centennial
2RU - Decatur
3RU - Waukee
4RU - Sioux City East
5RU - Prairie


S

Sako03 on Feb 7, 2018, 7:18 PM
Post #18
 
Predictions-

GC- Waukee (BV, BB)
1RU- Centennial (BC)
2RU- Johnston
3RU- Kennedy
4RU- Decatur
5RU- Prairie


S

SCAficionado on Feb 7, 2018, 6:22 PM
Post #17
+2
Predictions

GC- Johnston (BV, BB)
1RU- Centennial (BC)
2RU- Waukee
3RU- Prairie
4RU- Kennedy
5RU- Sioux City East




UOSCF on Feb 7, 2018, 10:18 AM
Post #16
+2
Predictions:
1: Johnston (BV/BC/BB)
2: Ankeny Centennial
3: Waukee
4: Kennedy
5: Decatur
6: Prairie


I

InfernalImp on Feb 5, 2018, 11:51 PM (Edited by InfernalImp)
Post #15
+3
Predictions:
GC: Johnston (BC,BB)
1RU: AC Spectrum (BV)
2RU: Waukee
3RU: Sioux City East
4RU: Prairie
5RU: AC Eternal Rush



1 2 Next





Sponsored






©2002-2018 Show Choir Community. All Rights Reserved.