Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 Season > Logan Showcase 2019


Event Info


February 8th-9th, 2019

Venue Info

Logan High School
1500 Ranger Drive
La Crosse, WI 54603

Phone: (608) 789-7700

Event Details

No. of Attending Choirs:

  17 Mixed Groups
  6 Womens Groups
  8 Middle School Groups

Hosts:

  Logan "The Class Act"
  Logan "Classy Ladies"

Judges:

  Alicia Dunning

  Anthony Cao

  Kathryn Skemp Moran

  Dan Risgaard (Finals)

  Adam Peters (Critique/Finals)

  Nick Quamme (Critique/Finals Showstopper)

  Mark Lakmann (Band)

  Janette Knutson Hanson (Solo/Ensemble)


Ticket Prices:

$5 - Friday Evening
$10 - Saturday preliminary performances
$10 - Saturday finals performances
$15 - All-day Saturday wristband

Map



Logan Showcase 2019









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Hilltoppers
 Onalaska High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Ballad 

 Resonance
 Lincoln Southwest High School
First Runner Up 
Best Choreography 
Best Band 
Best Costumes 
Best Soloist (Violet Hudson) 
Showstopper Award (Lawson Horner) 

 Rhythm in Gold
 Kennedy Senior High School
Second Runner Up 
Best Closer 

 Grand Central Station
 La Crosse Central High School
3rd Runner Up 

 Midwest Express
 Holmen High School
4th Runner Up 

 Bridge Street Singers
 St. Francis High School
5th Runner Up 
Spirit Award 
People's Choice 


Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



Womens Division
 

Groups

 YTBN
 Sauk Prairie High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 East Side Swingers
 Kennedy Senior High School
Second Place 
Best Crew 

 Midwest Magic
 Holmen High School
Third Place 

 Vivace
 West Salem High School
4th Place 

 Prima Voce
 St. Francis High School
5th Place 

 Central Connection
 La Crosse Central High School
6th Place 


Prep Division
 

Groups

 Ambience
 Lincoln Southwest High School
First Place 
Best Choreography 

 Express
 Onalaska High School
Second Place 
Best Vocals 

 Stage Lights
 Sioux Falls Washington High School
Third Place 

 Upstage Adrenaline
 Sparta High School
4th Place 


Middle School Division
 

Groups in order of performance
 In The Middle

 Onalaska Middle School
Exhibition Only 
 Junction

 Longfellow/LDI Middle School
Exhibition Only 
 Touch of Class

 Logan Middle School
Exhibition Only 
 Vocalocity

 St. Francis Middle School
Exhibition Only 
 Ridgetop Singers

 Cashton Middle/High School
Exhibition Only 
 Crescendo

 West Salem Middle School
Exhibition Only 
 Midwest Connection

 Holmen Middle School
Exhibition Only 
 9th Street Connection

 Lincoln Middle School
Exhibition Only 
 Top O' The Middle

 Onalaska Middle School
Exhibition Only 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 66 members (view all)  



shannxn1





Jake D.





Matty ICE1





abel.u1





MeganKxy1





TayaR1



You must be logged in to post comments

65 comments • Sort by

Prev 1 2 3 4 Next

R

rickymcgarry on Feb 3, 2019, 3:09 PM (Edited)
Post #17
+1
predictions:
GC: lincoln southwest(BC)
1RU: GCS
2RU: onalaska(BV,BB)
3RU: bloomington kennedy
4RU: sioux falls
5RU: holmen/st. francis

prep;
GC: onalaska
1RU: lincoln southwest
2RU: sparta
3RU: sioux falls





sameerayhan on Feb 10, 2019, 11:32 PM
Post #48
 
ricky you are so fake ???? jk love you




sameerayhan on Feb 10, 2019, 11:34 PM
Post #49
 
and i heard you won showstopper? congrats! you deserve it!

i won last year ;);););)))




chance_watters on Feb 10, 2019, 12:14 AM
Post #31
 
Updated predictions after prelims:

1- Onalaska
2- Lincoln Southwest
3- Bloomington Kennedy
4- GCS
5- St Francis
6- Holmen





chance_watters on Feb 10, 2019, 5:21 AM
Post #44
 
Omg I was SO CLOSE



Cameronpopout on Feb 10, 2019, 5:18 AM
Post #43
+3
5ru:St Francis
4RU:Midwest express
3RU: GCS
2RU: RIG
BC:LSW
BV:Hilltoppers
1Ru:LSW
GC:Hilltoppers


D

deutschadam on Feb 10, 2019, 4:49 AM
Post #42
 
Best soloist from LSW Resonance was Violet Hudson.



Cameronpopout on Feb 10, 2019, 1:03 AM (Edited)
Post #33
+2
Daytime rewards:
People’s choice-st Francis
BeST stage crew Bloomington ESS
Spirit award :st Francis
Beat costumes: LSW Resonance
Best opener: Classic connection
Best ballad: Ona Hilltoppers
Best closer: Bloomington RIG
Best soloist: violet from LSW Resonance
Best soloist- Renad? From tomah (not super clear on name)
Best band- LSW Resonance


Prep division:
BC-Ambience LSW
BV-Express Ona
2ru stage lights
1ru: express
GC:LSW ambience
Woman’s division:
BC-YTBN
BV-YTBN
2ru:Holmen Midwest magic
1ru:blooming ESS
GC: Sauk YTBN

Finalists starts at 8pm) order of performance
Ona Hilltoppers
Holmen Midwest express
La crosse GCS
LSW Resonance
Bloomington RIG
St Francis





Cameronpopout on Feb 10, 2019, 1:05 AM
Post #35
 
They are double checking results right now for those confused about lsw prep in finals. Will update if I get more info




Cameronpopout on Feb 10, 2019, 1:05 AM
Post #37
 
Update resonance not ambience is in just announce error


D

destineep on Feb 10, 2019, 3:00 AM
Post #41
+2
her name is Elle Renaud- From tomah!!

T

TheWorstPredictor on Feb 10, 2019, 2:42 AM
Post #40
 
Updated Prediction
GC: LSW (BB)(BC)
1RU: St. Francis (BV)
2RU: GCS
3RU: Onalaska
4RU: Holmen
5RU: Bloomington Kennedy
This prediction is probably going to be really wrong because all of these groups are so Close that anything can happen
Good Luck To all Finalists


R

rickymcgarry on Feb 10, 2019, 1:05 AM
Post #38
 
there was a mixup: resonance will be representing lincoln

R

rickymcgarry on Feb 10, 2019, 1:05 AM
Post #36
+1
i’m a little confused about what happened with lincoln, i’ll give any updates

R

rickymcgarry on Feb 10, 2019, 1:04 AM
Post #34
 
Single-Gender
BV:YTBN
BC:YTBN
2RU: midwest magic
1RU: bloomington
GC:YTBN

prep
BC:ambience
BV:express
2RU:sioux falls
1RU:express
GC:ambience

people’s choice:st francis
best crew: bloomington kennedy
spirit award: st francis
best costumes:renosance
best opener:classic connection
best ballad:hilltoppers
best closer: rhythm in gold
best solos: violet from lincoln southwest and someone else i didn’t hear from tomah
best band:renosance
finalists in order:
hilltoppers
midwest express
GCS
ambience
rhythm in gold
st francis




Cameronpopout on Feb 10, 2019, 12:49 AM
Post #32
 
I believe someone is live streaming the Results on twitter if anyone wants to watch go to @loganclassact twitter page!

D

dylanthoren on Feb 9, 2019, 4:19 PM
Post #30
+1
If it matters, St. Francis "Prima Voce" and Lincoln "Ambience" switched times.

R

rmart241 on Feb 9, 2019, 4:17 PM
Post #29
 
GC: Lincoln
1st RU: Central
2nd RU: Onalaska
3rd RU: Bloomington
4th RU: Sauk
5th RU: St. Francis/Sioux Falls/Holmen




SMServa on Feb 9, 2019, 4:12 PM
Post #28
+1
Livestream?



KaylaShue on Feb 8, 2019, 4:34 AM
Post #27
+2
Our panel is:

Nick Quamme - Fri/Sat Clinician, Finals Showstopper Judge
Adam Peters - Fri/Sat Clinician, Finals Scoring Judge
Kathryn Skemp Moran - Fri Comments, Sat Scoring Judge
Alicia Dunning - Sat Scoring Judge
Anthony Cao - Sat Scoring Judge
Dan Risgaard - Finals Scoring Judge
Mark Lakmann - Sat Band Judge
Janette Hanson - Solo & Ensemble Competition Judge



Prev 1 2 3 4 Next





Sponsored






©2002-2021 Show Choir Community. All Rights Reserved.