Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 > Indianola Show Choir Encounter 2018


Event Info


February 16th-17th, 2018

Venue Info

Indianola High School
1304 East 1st Avenue
Indianola, IA 50125

Phone: (515) 961-9510

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  1 Mens Groups
  8 Middle School Groups

Hosts:

  Indianola "Side One"
  Indianola "Flip Side"
  Indianola "Side Effects"
  Indianola "Side Kicks"

Judges:

  Brent Peterson (Saturday)
  Duane Philgreen (Friday/Saturday)
  Brett Epperson (Saturday)
  Michelle Philgreen (Friday/Saturday)
  Randi Van Der Sloot (Friday/Saturday)
  Kym Chambers-Otto (Friday/Saturday)
  Jason Woodley (Friday)
  Laura Fog Grimm (Friday)

Ticket Prices:

$5 - Students/Seniors
$10 - Adults
$15 - 2 Day Pass

Event Website: Click Here

Map



Indianola Show Choir Encounter 2018




 Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Sound Revolution
 Norwalk High School
First Place 

 Sudden Impact
 Ottumwa High School
Second Place 

 4th Avenue Jazz Company
 Iowa City High School
Third Place 

 Infinity

 Des Moines Lincoln High School
No Placement 

 Scarlet Singers

 Des Moines East High School
No Placement 



 Mixed Division - Tier II
 

Groups
 Premiere
 Atlantic High School



 Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Unlimited
 Underwood High School
First Place 

 Vocal Momentum
 Woodward-Granger High School
Second Place 

 Sound Attraction

 Williamsburg Jr/Sr High School
No Placement 



 Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 Gael Force
 St. Edmond Jr/Sr High School
First Place 

 Inspiration
 Moravia High School
Second Place 



 Prep Division
 

Groups

 Sound Advice
 Johnston Middle School
First Place 
Best Female Soloist (Bria Cox) 

 Powerhouse
 Pleasant Hill High School
Second Place 

 Hilltop Harmony
 Pleasant Hill High School
Third Place 

 Sound Adrenaline

 Norwalk High School
No Placement 

 Delta

 Des Moines Lincoln High School
No Placement 

 Charisma

 Iowa City High School
No Placement 



 Middle School Division
 

Groups

 En Fuego
 Waukee Timberline School
First Place 

 Impact
 Johnston Middle School
Second Place 

 Destination Excellence
 Des Moines Christian School
Third Place 

 Sound Sensation

 Norwalk Middle School
No Placement 

 Spark

 Waukee South Middle School
No Placement 

 Premiere Edition

 Hudson Middle School
No Placement 

 Sound Amore

 Norwalk Middle School
No Placement 

 Sigma

 Des Moines Southside Middle Schools
No Placement 


  Members Who Attended This Event displaying 1 of 1 members  


egammon



You must be logged in to post comments

6 comments • Sort by

D

dragon22 on Feb 18, 2018, 3:23 AM
Post #6
+1
Full Results:

4A

1st: Norwalk
2nd: Ottumwa
3rd: Iowa City High

3A

1st: Atlantic

2A

1st: Underwood
2nd: Woodward Granger

Prep

1st: Johnston
2nd: Pleasant Hill "Powerhouse"
3rd: Pleasant Hill: "Hilltop Harmony"




Jeff. on Feb 17, 2018, 11:31 PM
Post #5
 
Norwalk won Tier I, Atlantic Tier II, Underwood Tier III, St. Edmond Tier IV, and Johnston Prep. Anyone have full results?

M

MOlsen on Feb 17, 2018, 4:29 PM
Post #4
+1
MS Results:
1st: Waukee, “En Fuego”
2nd: Johnston, “Impact”
3rd: Des Moines Christian, “Destination Excellence”
Participation: Norwalk, “Sound Sensation”
Participation: Waukee, “Spark”
Participation: Hudson, “Premier Edition”
Participation: Norwalk, “Sound Amore”
Participation: Des Moines Southside, “Sigma”


J

jlwood on Feb 17, 2018, 2:45 PM
Post #3
+1
Judges:
Friday:
Duane and Michelle Philgreen and Jason Woodley
Laura Grimm, Randi Van Der Sloot, and Kym Chambers
Saturday:
Brent Peterson, Duane Philgreen, and Brett Eperson
Michelle Philgreen, Randi Van Der Sloot and Kym Chambers


S

Showzam$ on Feb 15, 2018, 2:46 PM
Post #2
+1
Middle School Schedule
Indianola - Side Kicks 4:00 (exhibition)
Norwalk - Sound Sensation 4:20
Waukee South - Spark 4:40
Hudson - Premier Edition 5:00
Indianola - Side Effects 5:20 (Exhibition)
Norwalk - Sound Amore 6:30
DSM Southside - Sigma 6:50
DSM Christian - 7:10
Waukee Timberline - En Fuego 7:30
Johnston - Impact 7:50
Indianola - Side One 8:10 (Exhibition)




Jeff. on Feb 13, 2018, 7:34 PM
Post #1
 
Saturday schedule is posted. Awards scheduled for 5 pm. If folks have the middle school schedule (assuming it's still hapenning?), then feel free to post.






Sponsored






©2002-2018 Show Choir Community. All Rights Reserved.