Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Avon Vocal Invitational 2024


Event Info



March 1st-2nd, 2024


Venue Info

Avon High School
7575 E. 150 South
Avon, IN 46123

Phone: (317) 272-2586

Event Details

No. of Attending Choirs:

  12 Mixed Groups
  13 Treble Groups
  2 Bass Groups
  2 Middle School Groups

Hosts:

  Avon "Accents"
  Avon "Attraction"

Judges:

  Gordon Crawford (vocal)

  David Legg (vocal)

  Jeni Donahue (visual)

  Holly Stults (visual)

  Bob Burns (band)

  Dalton Dietrich (solo in show)

  Damayanti Reyes (best performer)


Tickets

$20 All Weekend Pass
$15 Friday
$10 Friday Student (5-12)
$15 Saturday Prelims
$15 Saturday Finals
$10 Saturday Student (5-12)

Map



Avon Vocal Invitational 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Spotlight Singers & Company
 Brownsburg High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Soloist (Fiona Curtis) 

 Belles et Beaux
 Plainfield High School
First Runner Up 
Best Choreography 

 Electrum
 Fishers High School
Second Runner Up 
People's Choice 

 Central Sound
 Lawrence Central High School
3rd Runner Up 
Best Band 
Best Soloist (David Saunders) 


Treble Finals
 

Groups

 Sound
 Fishers High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Soloist (Morgan Puccinelli) 

 Femmes Fatales
 Plainfield High School
Second Place 

 Starlight Voices
 Brownsburg High School
Third Place 

 Bella Bravada
 Lawrence North High School
4th Place 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Pendletones
 Pendleton Heights High School
First Place 
Best Vocals 

 Red Hot Blues
 New Castle High School
Second Place 
Best Choreography 
Best Bass Soloist (Colten Lawson) 

 Spotlighters
 Mooresville High School
Third Place 
Best Treble Soloist (Makenna Alexander) 


Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Delegation
 Danville High School
First Place 

 Encores
 Franklin Central High School
Second Place 
Best Band 

 Rhythmaires
 Indian Creek High School
Third Place 


Treble Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Treble Division - Tier II
 

Groups

 Emerald Suites
 Pendleton Heights High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Soloist (Alayna Samaniego) 

 New Edition
 Pendleton Heights High School
Second Place 

 Sudden Impulse
 Southmont Jr/Sr High School
Third Place 
Best Band 
People's Choice 

 Finesse

 Mooresville High School
No Placement 

 Adoration Sound

 Anderson Prep Academy
No Placement 


Prep Division
 

Groups

 Executives
 Danville High School
First Place 

 Flight
 Franklin Central High School
Second Place 
Best Band 


In Exhibition
 

Groups in order of performance
 Moonlight

 Brownsburg Middle Schools
Exhibition Only 
 Ambition

 Avon Middle Schools
Exhibition Only 
 Dog Pound

 Brownsburg High School
Exhibition Only 


Attending Members displaying 6 of 49 members (view all)  



aubree_k





Ella.hines07





saschuyler





sararobbins





JJCMfan





ginn.balkc



You must be logged in to post comments

13 comments • Sort by



CSDadTad on Mar 3, 2024, 2:56 AM (Edited)
Post #13
 
A couple of captions from Large School Mixed:
Lawrence Central: Best Band
Lawrence Central: Best Male Soloist- David Saunders


Q

quadam19 on Mar 3, 2024, 1:18 AM
Post #12
+2
MIXED CHOIRS

GC Brownsburg “Spotlight Singers & Co.” (BV)
1RU Plainfield “Belles et Beaux” (BC)
2RU Fishers “Electrum”
3RU Lawrence Central “The Central Sound”

UNIVOICE CHOIRS

GC Fishers “Sound” (BV, BC)
1RU Plainfield “Femmes Fatales”
2RU Brownsburg “Starlight Voices”
3RU Lawrence North “Bella Bravada”




stevesing85 on Mar 2, 2024, 11:25 PM
Post #11
 
Results in the other Tiers?



JustinZeisig on Mar 2, 2024, 8:38 PM
Post #10
+1
Not sure of other captions, but Fishers Electrum got People’s Choice, Best Soloist in Tier 1 Single-Gender was Morgan Puccinelli from Fishers Sound

Q

quadam19 on Mar 2, 2024, 7:50 PM
Post #9
 
MIXED FINALISTS (PERFORMANCE ORDER)

9:15pm - Lawrence Central “The Central Sound”
9:45pm - Fishers “Electrum”
10:15pm - Brownsburg “Spotlight Singers & Co.”
10:45pm - Plainfield “Belles et Beaux”


Q

quadam19 on Mar 2, 2024, 5:17 PM
Post #8
 
UNIVOICE FINALISTS (PERFORMANCE ORDER)

7:00pm - Fishers “Sound”
7:30pm - Brownsburg “Starlight Voices”
8:00pm - Plainfield “Femmes Fatales”
8:30pm - Lawrence North “Bella Bravada”




Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 12:13 AM (Edited)
Post #7
+1
Great job Pendleton Heights on 1st and second in Treble, I don't think I've ever seen that happen before

Q

quadam19 on Mar 2, 2024, 12:12 AM (Edited)
Post #6
+2
FRIDAY NIGHT RESULTS

Solo Comp GC - Makenna Alexander (Mooresville High School)

Tier ll Univoice

GC Pendleton Heights "Emerald Suites" (BV, BC)
1RU Pendleton Heights "New Edition"
2RU Southmont "Sudden Impulse" (BB)
NP Mooresville "Finesse"
NP Anderson Prep "Adoration Sound"

Best Soloist - INAUDIBLE (Please reply to this so that I can update it!)

People's Choice - Southmont "Sudden Impulse"

Tier ll Mixed

GC Pendleton Heights "Pendletones" (BV)
1RU New Castle "Red Hot Blues" (BC)
2RU Mooresville "Spotlighters"

(No Eligible Band for Caption)

Best Male Soloist - Colton Lawson (New Castle "Red Hot Blues")
Best Female Soloist - Makenna Alexander (Mooresville "Spotlighters")

Additionally, there were two excellent exhibition middle school groups as well as another fantastic exhibition prep tenor/bass group (Avon "Ambition", Brownsburg "Moonlight", and Brownsburg "Dog Pound").


R

RandleMcMurphy on Feb 27, 2024, 5:09 PM
Post #5
+1
Predictions:
Mixed
GC- Fishers Electrum BC, BV
1RU- Plainfield
2RU- Brownsburg

Treble
GC- Sound BC, BV
1RU- Brownsburg
2RU- Plainfield

Electrum has gone through the gauntlet of top mixed in Midwest...this time they get through for GC....and well deserved. Plainfield and Brownsburg have had great seasons and I've enjoyed both shows when I've seen them.

Sound is on quite the run at the moment and I don't think stops this weekend. Can't wait to see all these great choirs Saturday. Indiana truly has crazy talent.




Jeff. on Feb 18, 2024, 12:00 PM
Post #2
+2
The Saturday schedule is now posted. This is the large school day. It features the Tier I competition and Festival Divisions (Mixed Tier III and Prep). Saturday's AVI will take 4 mixed finalists and 4 treble finalists for their own set of finals.

We're still looking for the Friday AVI schedule as that's the small school competition. Folks are welcome to post the Friday schedule here or submit it at [email protected].

Saturday
4:15 pm - Treble Finalists Announced
5:50 pm - AHS Attraction exhibition
6:15 pm - Prelim Awards (Gym)
7:00 pm - Treble Finals Start (4 choirs)
9:15 pm - Mixed Finals Start (4 choirs)
11:15 pm - AHS Accents exhibition
11:35 pm - Final Awards



B

Btgrieser on Feb 25, 2024, 7:49 PM
Post #4
 
Friday Night schedule

5:00 pm - Brownsburg Moonlight (EXHIBITION)
5:30 pm - Pendleton New Edition (TIER II Univoice)
6:00 pm - Mooresville Finesse (Tier II Univoice)
6:30 pm - Avon MS Ambition (Exhibition)
7:00 pm - Brownsburg Dog Pound (Exhibition)
7:30 pm - Anderson Prep Adoration Sound (Tier II Univoice)

BREAK (15 MINS)

8:15 pm - Pendleton Emerald Suites (Tier II Univoice)
8:45 pm - Southmont Sudden Impulse ( Tier II Univoice)
9:15 pm - Mooresville Spotlighters ( Tier II Mixed)
9:45 Pm - New Castle Red Hot Blues ( Tier II Mixed)
10:15 pm - Pendleton Heights Pendletones ( Tier II Mixed)

Awards 10:45 pm


B

Btgrieser on Feb 25, 2024, 4:54 PM
Post #3
 
Don’t have the exact schedule for Friday but I do know these schools will be competing
-Mooresville Spotlighters
-Pendleton Heights Pendletones
-New Castle Red Hot Blues


T

TinyVampireRobot on Feb 12, 2024, 2:59 PM
Post #1
+1
Any lineup info yet?






Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.