Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Westwood Jubilation 2019


Event Info


March 9th, 2019

Venue Info

Westwood High School
1000 Rebel Way
Sloan, IA 51055

Phone: (712) 428-3303

Event Details

No. of Attending Choirs:

  15 Mixed Groups
  5 Womens Groups
  6 Middle School Groups

Hosts:

  Westwood Jr/Sr "Rebelaires"
  Westwood Jr/Sr "Voices In Motion"

Judges:

  Bob Anderson
  Emily Begnaud
  Haley Gibbons
  Matt Huth
  Tatum Mahlen
  Mark Mangold
  Lauren Ballou
  Anne Chapman
  Nancy Ewing
  Monika Peters
  Brent Peterson

Ticket Prices: Unknown

Map



Westwood Jubilation 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups

 Visual Adrenaline
 Ankeny High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Crew 
Best Male Soloist 
Best Male Performer 

 The Headliners
 Sioux City East High School
First Runner Up 
People's Choice 
Best Female Performer (Ashley Flynn) 

 Dimensions
 Dowling Catholic High School
Second Runner Up 

 Take II
 Bellevue East High School
3rd Runner Up 
Best Sportsmanship 

 Corporation
 Lewis Central High School
4th Runner Up 

 RUSH
 Ralston High School
5th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Harmonia Mundi
 Bishop Heelan Catholic School
First Place 

 Limited Edition
 Beatrice High School
Second Place 


 Mixed Division - Tier III
 

 Soundwaves
 Hinton Community School


 Womens Division
 

Groups

 Unleashed
 Sergeant Bluff-Luton High School
First Place 

 Intensity
 Ankeny High School
Second Place 

 Magnifique
 Bishop Heelan Catholic School
Third Place 

 Evolution

 Gretna High School
No Placement 

 Company

 Lewis Central High School
No Placement 


 Prep Division
 

Groups

 New Sound
 Sioux City East High School
First Place 

 Perpetual Motion
 Ankeny High School
Second Place 

 First Edition
 Beatrice High School
Third Place 


 Middle School Division
 

Groups

 Titan Force
 Lewis Central Middle School
First Place 
Best Choreography 

 Riot!
 Ralston Middle School
Second Place 
Best Vocals 

 Evolution
 Sioux City East Middle School
Third Place 
Best Female Soloist (Mackenzie Crawford) 

 Sound Explosions

 Hinton Community School
No Placement 

 Music in Motion

 Sergeant Bluff-Luton Middle School
No Placement 

 Genesis

 Bishop Heelan Catholic School
No Placement 

 Party Rockers

 Woodbury Central Middle School
No Placement 

 Adrenaline

 Sioux Center Middle School
No Placement 

 Legacy Elite

 Ruthven-Ayrshire Jr/Sr School
No Placement 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 26 members (view all)  



zanemo_fosho1





Ayeff1





Sean_MC





MaxiieBoy1





Paigem





TJsAfraidO...1



You must be logged in to post comments

26 comments • Sort by

1 2 Next

R

rachelh11 on Mar 10, 2019, 10:54 PM
Post #28
 
Womens division was
1st- Unleashed
2nd- Intensity
3rd- Magnifique

3A had Harmonia Mundi in first I believe




BJ_ Black_Jordan on Mar 10, 2019, 5:05 AM (Edited by BJ_ Black_Jordan)
Post #19
+1
Finals Awards

6- Rush
5- Corporation
4- Bellvue
3- Dowling
2- Sioux City East (Ashley Flynn: best female performer)
1- Ankeny (sweep)



E

emcunningham on Mar 10, 2019, 5:08 AM
Post #21
 
Do they do points for finals?? I would love to see how close VA and Headliners were.


B

BestBand2k16 on Mar 10, 2019, 5:18 AM
Post #25
 
Finals was just rankings


P

Prtwmnshowchoir on Mar 10, 2019, 5:58 AM
Post #26
 
Right, who ranked who at what place. That’s what they are asking


M

Marcusugo1 on Mar 10, 2019, 7:04 PM
Post #27
 
Ankeny all 1s, and Sioux City east all 2s



BJ_ Black_Jordan on Mar 10, 2019, 5:11 AM
Post #24
+1
Daytime Awards (Prep)
1- New Sound
2- Perpetual Motion
3- First Edition


K

Kettlecorn on Mar 10, 2019, 3:26 AM
Post #17
+1
Can anyone confirm if finals order was determined by the directors (i.e. is Ankeny in first and SC East in 2nd?)


J

Jplathe on Mar 10, 2019, 5:04 AM
Post #18
+2
Daytime awards in class 4A
3rd Dowling Catholic
2nd SC East
1st Ankeny




BJ_ Black_Jordan on Mar 10, 2019, 5:09 AM
Post #22
 
Best Male Performer was from Ankeny (I forgot his name but he has long, curly, brown hair) Sorry!



BJ_ Black_Jordan on Mar 10, 2019, 5:08 AM
Post #20
 
People's Choice was SCE Headliners



osvaldopvOZ15 on Mar 10, 2019, 12:55 AM
Post #16
+1
From the Westwood Jubiliation Twitter Page:
Here is the finals schedule:
7:00 Winners of the solo competition from Dowling Catholic
7:15 Ralston
7:40 Lewis Central
8:05 Dowling Catholic
8:30 Bellevue East
8:55 Sioux City East
9:20 Ankeny




Andrew Schnitker on Mar 9, 2019, 11:07 PM
Post #15
+1
Middle School Awards
3rd - Sioux City East “Evolution”
2nd - Ralston “Riot!”
1st - Lewis Central “Titan Force”
Best Vocals - Ralson “Riot!”
Best Choreography - Lewis Central “Titan Force”


J

Jplathe on Mar 9, 2019, 12:34 PM
Post #10
 
Does anyone have an updated schedule?




Jeff. on Mar 9, 2019, 4:48 PM
Post #12
 
An updated schedule is now posted above. It's via the Westwood Twitter account.


P

Prtwmnshowchoir on Mar 9, 2019, 5:28 PM
Post #13
 
What is the Westwood twitter account? @?




ndr on Mar 9, 2019, 5:30 PM
Post #14
 
@WWJubilation

M

morgan_slagter on Mar 9, 2019, 2:29 PM
Post #11
 
Sioux Center Satisfaction is no longer attending because of icy roads



VCfan on Mar 6, 2019, 4:02 AM
Post #8
 
Predictions:
GC: Ankeny “Visual Adrenaline” OR Souix City East “The Headliners”
1RU: Souix City East “The Headliners” OR Ankeny “Visual Adrenaline”
2RU: Dowling Catholic “Dimensions”
3RU: Lewis Central “Corporation”
4RU: Spirit Lake “Music Factory”
5RU: Bishop Heelan “Harmonia Mundi”
Captions are a toss up. This is a REALLY stacked competition so I’m interested to see who wins. Good luck everyone!


M

MegA on Mar 4, 2019, 4:12 PM
Post #7
 
Will there be a finals?


1 2 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.