home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info



We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 > Watseka Show Choir Invitational 2018

Event Info

March 9th-10th, 2018

Venue Info

Watseka Community High School
138 S. Belmont Ave
Watseka, IL 60970

Phone: (815) 432-2486

Event Details

No. of Attending Choirs:

  6 Mixed Groups (Tier I)
  5 Mixed Groups (Tier II)
  4 Single-Gender Groups
  9 Middle School Groups (Tier I)
  1 Middle School Groups (Tier II)


  Watseka Community "Sensations"
  Glenn Raymond "GRS Singers"


  Mark Lindvahl
  Marty Lindvahl
  Colleen Timler-Lingenfelter (Critique)
  Garrett Breeze (Band)

Ticket Prices:

$12 Adult
$8 Student/Senior

$15 Adult
$12 Student/Senior

Weekend Pass
$20 Adult
$15 Student/Senior

Event Website: Click Here

Click here for directions

Watseka Show Choir Invitational 2018



 El Paso-Gridley High School
Grand Champion 
Best Choreography 
Best Male Soloist 

 Chesterton High School
First Runner Up 
Best Vocals 
Best Band 
Best Costumes 

 Danville High School
Second Runner Up 
Best Female Soloist 

 Hi Fidelity
 El Paso-Gridley High School
3rd Runner Up 

 Chesterton High School
4th Runner Up 
Best Female Soloist 

 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  

 Mixed Division - Tier II


 Peoria Area Performing Arts Studio
First Place 
Best Costumes 
Best Female Soloist 

 Class Act
 Herscher High School
Second Place 
Best Band 
People's Choice 

 New Direction
 Hoopeston Area High School
Third Place 

 Peotone High School
4th Place 
Best Male Soloist 

 Paxton-Buckley-Loda High School
5th Place 

 Single-Gender Division


 Chesterton High School
First Place 
Best Band 
Best Female Soloist 

 Hi Fidelity
 El Paso-Gridley High School
Second Place 

 Danville High School
Third Place 
Best Costumes 

 The Executives
 Danville High School
4th Place 
Best Male Soloist 

 Middle School Division - Tier I


 Vocal Velocity
 Peoria Area Performing Arts Studio
First Place 
Best Vocals 
Best Male Soloist 
Best Female Soloist 

 North Ridge Middle School
Second Place 
Best Choreography 

 El Paso-Gridley Junior High School
Third Place 

 Music Machine
 Thomas Jefferson Middle School
4th Place 

 Radiant Reds
 North Ridge Middle School
5th Place 

 Mixed Harmony

 Peoria Area Performing Arts Studio
No Placement 

 Unlimited Attitude

 Paxton-Buckley-Loda Junior High School
No Placement 

 Cornjerker Connection

 Hoopeston Area Middle School
No Placement 


 El Paso-Gridley Junior High School
No Placement 

 Middle School Division - Tier II

 Green Machine
 South View Middle School

  Members Who Attended This Event displaying 7 of 10 members (view all)  



Haley Uphoff





You must be logged in to post comments

12 comments • Sort by


MAX G. Sunday at 5:47 PM (Edited by MAX G.)
Post #12


MAX G. Sunday at 7:05 AM
Post #11
Update on prelims list***


MAX G. Sunday at 5:31 AM
Post #10
Grand Champions: El Paso Modulations (Best Choreography)
1st Runner Up: Chesterton Sandpipers (Best Vocals)
2nd Runner Up: Danville Delegation
3rd Runner Up: El Paso Hi Fidelity
4th Runner Up: Chesterton Drifters

(You all did amazing! I was blown away! I wish I got to see Chesterton, but I will next week! )


MAX G. Sunday at 3:40 AM
Post #9
El Paso Mods And Sandpipers are switched for Finals, sorry I forgot!


MAX G. Sunday at 2:52 AM (Edited by MAX G.)
Post #8
People’s choice-Herscher Class Act

Best Female Soloist: Chesterton
Best Male Soloist: Danville
Best Combo: Chesterton Drifters
Best Costumes: Danville Contemporaries
3rd Runner Up: The Executives
2nd Runner Up: The Contemporaries
1st Runner Up: El Paso Hi Fidelity
Grand Champions: Chesterton Drifters

Tier 2:
Best Female Soloist: Peoria
Best Male Soloist: Peotone
Best Combo: Class Act
Best Costumes: Peoria
4th Runner Up: PBL Unlimited
3rd Runner Up: Peotone Powerhouse
2nd Runner Up: New Directions Hoopeston
1st Runner Up: Herscher Class Act
Grand Champions: Peoria Sound wave

Tier 1:
Best Female: Danville
Best Male: El Paso Gridley
Best Combo: Sandpipers
Best Costumes: Sandpipers
5th Runner Up: Alan B Shepard
4th Runner Up: Oswego Commotion
3rd Runner Up: O’Fallon Great Expectations
2nd Runner Up: Danville Delegation
1st Runner Up: Chesterton Sandpipers
Grand Champions: El Paso Modulations

1- Hi Fidelity
5- Modulations

(Sorry about the wait!!!!)

stevesing85 Sunday at 12:34 AM
Post #7
Any updates?


MAX G. on Mar 10, 2018, 1:13 PM
Post #6
Day 1 Results:
Grand Champions: Peoria Vocal Velocity (Best Vocals, Best Male Soloist, Best Female Soloist)
1st Runner Up: North Ridge Redcoats (Best Choreography)
2nd Runner Up: El Paso Gridley Dynamics
3rd Runner Up: Thomas Jefferson Music Machine
4th Runner Up: North Ridge Radiant Reds
(People’s Choice: South View Green Machine)


MAX G. on Mar 6, 2018, 2:12 AM
Post #3
O’Fallon is coming over as well, they’ll be performing at 3:00 pm

stevesing85 on Mar 6, 2018, 6:44 PM
Post #4
i thought they were going to Quincy?


MAX G. on Mar 6, 2018, 8:55 PM
Post #5
Their director talked to mine and said that they were coming over here!


MAX G. on Mar 1, 2018, 4:04 AM (Edited by MAX G.)
Post #2
Schedule with times:
Day 1:
North Ridge Radiant Reds 5:15 pm
Peoria Mixed Harmony 5:40 pm
PBL Junior HighUnlimited Attitude 6:05 pm
El Paso Dynamics 6:30 pm
South View Upper Elementary Green Machine(exhibition) 6:55 pm
Thomas Jefferson Music Machine 7:20 pm
BREAK: 7:45-8:00 p.m.
Hoopeston Cornjerker Connection 8:00 pm
El Paso Crescendos 8:25 pm
Peoria Vocal Velocity 8:50 pm
North Ridge Redcoats 9:15 pm
AWARDS-10:05 pm

Day 2

Tier 2
Hoopeston New Direction 8:45 am
Herscher Class Act 9:15 am
PBL The Unlimited 9:45 am
BREAK: 10:15am-11:00am
Peotone Powerhouse 11:00 am
Peoria Soundwave 11:30 am
Lunch Break 11:30am-12:30pm

Danville The Executives 12:30pm
Chesterton Drifters 1:00pm
Danville The Contemporaires 1:30 pm
El Paso Hi Fidelity 2:00 pm
BREAK: 2:30-3:30pm

Tier 1
O’Fallon Great Expectations 3:00 pm*
Alan B Shepard Nova 3:30 pm
El Paso Modulations 4:00 pm
Danville Delegation 4:30 pm
Chesterton Sandpipers 5:00 pm
Oswego Commotion 5:30 pm

Preliminary Awards/Male and Female solo finalists(1 male and 1 female)-6:15 pm
Dinner Break- 6:00-7:00pm

Finalist #1 7:30 pm
Finalist #2 8:00 pm
Finalist #3 8:30 pm
Finalist #4 9:00 pm
Finalist #5 9:30 pm


Mark Lindvahl (vocals/choreography)

Marty Lindvahl (vocals/choreography)

Colleen Timler (vocals/choreography)

Garrett Breeze (combo)

(The top 5 highest scoring groups overall are eligible for finals! Please message me if you have any questions! )


MAX G. on Feb 13, 2018, 2:33 PM (Edited by MAX G.)
Post #1
Day 1:
Junior High-
Thomas Jefferson Music Machine
El Paso Gridley Dynamics
Peoria Area Vocal Velocity
Hoopeston Area Cornjerker Connection
PBL Unlimited Attitude
Northridge Redcoats
El Paso Gridley Crescendos
North Ridge Radiant Reds
Peoria Mixed Harmony
(South View Upper Elementary Green Machine performing in exhibition)

Day 2:
El Paso Gridley Hi Fidelity
Chesterton Drifters
Danville Contemporaires
Danville The Executives

Tier 2
Peoria Area Soundwave
Hoopeston Area New Direction
PBL The Unlimited
Peotone Powerhouse
Herscher Class Act

Tier 1
El Paso Gridley Modulations
Chesterton Sandpipers
Oswego Commotion
Danville Delegation
Alan B Shepard Nova

(these are all the schools with all the days in their right divisions! Like I said, when I get my hands on a schedule, I’ll post the times! Have a great day!!!)


©2002-2018 Show Choir Community. All Rights Reserved.