Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 > El Paso-Gridley Show Choir Showdown 2018


Event Info


February 16th-17th, 2018

Venue Info

El Paso-Gridley High School
600 N. Elm St.
El Paso, IL 61738

Phone: (309) 527-4415

Event Details

No. of Attending Choirs:

  11 Mixed Groups
  2 Womens Groups
  1 Mens Groups
  13 Middle School Groups

Hosts:

  El Paso-Gridley "Modulations"
  El Paso-Gridley "Hi Fidelity"
  El Paso-Gridley Junior "Dynamics"
  El Paso-Gridley Junior "Crescendo"

Judges: Unknown

Ticket Prices:

Friday
$6 Students
$10 Adults

Saturday
$10 Student
$15 Adult

Friday & Saturday
$15 Student
$20 Adult

Event Website: Click Here

Map
Click here for directions




El Paso-Gridley Show Choir Showdown 2018




 Finals
 

Groups

 Magic
 Manteno High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Closer 
Best Stage Presence 

 Singers
 Sullivan High School
First Runner Up 

 Delegation
 Danville High School
Second Runner Up 
Best Costumes 
Best Ballad 
Best Female Soloist (Kendall Yates) 

 Legacy
 Wheeling High School
3rd Runner Up 
Best Band 

 Surround Sound
 Bettendorf High School
4th Runner Up 
Best Crew 
Best Male Soloist (Ben Tinsman) 

 Soundscape
 Fremd High School
5th Runner Up 
Best Opener 



 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  




 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Sensations
 Watseka Community High School
First Place 

 Audio Intensity
 Bettendorf High School
Second Place 

 Vocal Rush
 Unity High School
Third Place 
People's Choice 



 Single-Gender Division
 

Groups

 Contemporaires
 Danville High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography (TIE) 
Best Soloist (Molly Smith) 

 Les Femmes
 Mt. Zion High School
Second Place 
Best Choreography (TIE) 
Best Costumes 

 The Executives
 Danville High School
Third Place 
Most Creative Show 



 Middle School Mixed Division
 

Groups

 Sound System
 Mt. Zion Junior High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Ballad 
Best Male Soloist (Mac Deering) 

 Redcoats
 North Ridge Middle School
Second Place 
Best Crew 
Best Closer 
People's Choice 

 Singers, Jr.
 Sullivan Middle School
Third Place 
Best Costumes 
Best Opener 

 Grand Paws
 Manteno Middle School
4th Place 
Best Band 

 Electric Youth
 Edison Middle School
5th Place 

 GRS Singers

 Glenn Raymond Middle School
No Placement 

 Music Machine

 Thomas Jefferson Middle School
No Placement 

 Fantastic Falcons

 Franklin Middle School
No Placement 

 Xperience!

 Johns Hill Magnet School
No Placement 

 Shine!

 St. Michael Parish School
No Placement 

 Charisma

 Caruso/Shepard Middle School
No Placement 



 Middle School Girls Division
 

Groups

 Radiant Reds
 North Ridge Middle School
First Place 

 Sound Check
 Mt. Zion Junior High School
Second Place 


  Members Who Attended This Event displaying 7 of 22 members (view all)  


alexwojo001




blkalk1




StephenYantes




Morgas0000




Deanna1215




abigail.hu...




iscrapbook



You must be logged in to post comments

19 comments • Sort by



the_mto on Feb 18, 2018, 4:55 AM
Post #17
+1
Finals.
GC = Manteno (best vocal, best choreo)
1RU = Sullivan
2RU = Danville
3RU = Wheeling
4RU = Bettendorf
5RU = Fremd



M

MAX G. on Feb 18, 2018, 4:56 AM
Post #18
 
This the results?


M

MAX G. on Feb 18, 2018, 4:57 AM
Post #19
 
This the results?

L

LaurenP on Feb 18, 2018, 2:48 AM
Post #16
+2
Single-Gender caption awards:
Outstanding Choral Sound - Contemporaries
Best Costumes - Les Femmes
Outstanding Choreography - A tie between Les Femmes and Contemporaries
Outstanding Soloist - Molly Smith from Contemporaries

Varsity & Open division Caption Awards:
Outstanding Combo - Wheeling
Outstanding Tech Crew - I believe it was Bettendorf but I’m not 100% sure
Outstanding Male Soloist - Ben Tinsman from Bettendorf
Outstanding Female Soloist - Kendall Yates from Danville
Best Costumes - Danville
Best Ballad - Danville
Best Opener - Fremd
Best Closer - Manteno
Best Stage Prescence - Manteno

People Choice - Unity
Most Creative show - Danville Executives


M

MAX G. on Feb 17, 2018, 12:53 PM
Post #6
+1
Day 1:
4th Runner Up: Edison Electric Youth
3rd Runner Up: Manteno Grand Paws
2nd Runner Up: Sullivan Singers Jr (best costumes, best opener)
1st Runner Up: Northridge Redcoats
Grand Champions: Mt Zion Sound System (BV, BC)

Single-Gender:
1st Runner Up: Mt Zion Sound Check
Grand Champions: Northridge Radiant Reds

(If anyone can help me out with the rest of the captions, that’d be great!
Great job to all!)



N

nick_clark_101 on Feb 18, 2018, 1:40 AM
Post #15
+1
Best Male Soloist in show Mac Deering from Mt. Zion; Best Female soloist I think was from Northridge. Best ballad went to Mt. Zion, best closer went to Redcoats.



the_mto on Feb 18, 2018, 1:16 AM (Edited by the_mto)
Post #13
 
...choraldad
Solo room was O'Fallon
Male in show was Bettendorf (Ben)
Female was Danville.
Sorry, can't be more specific than that.



C

choirdad on Feb 18, 2018, 1:20 AM
Post #14
 
Thanks!

M

MAX G. on Feb 18, 2018, 1:12 AM
Post #12
 
Predictions-
Grand Champions: Manteno Magic
1st Runner Up: Danville Delegation
2nd Runner Up: Sullivan Singers
3rd Runner Up: Fremd Soundscape
4th Runner Up: Bettendorf Surround Sound
5th Runner Up: Wheeling Legacy

(Its how I would base it from what I’ve seen from these performances! Everyone has done outstanding!
Good luck to those in finals!!!!!!)


C

choirdad on Feb 18, 2018, 1:10 AM
Post #11
 
Soloist results?



the_mto on Feb 18, 2018, 1:01 AM
Post #10
+2
Varsity
1st. Watseka sensations
2nd. Bettendorf Audio Intensity
3rd. Unity Vocal Rush




the_mto on Feb 18, 2018, 12:40 AM
Post #9
+1
1st Contemporaires
2nd Les Femmes
3rd Executives




the_mto on Feb 18, 2018, 12:26 AM
Post #8
+1
Finals in performance order
Danville
Sullivan
Fremd
Bettendorf
Manteno
Wheeling


O

oldmagicman on Feb 17, 2018, 2:28 PM
Post #7
+1
Manteno won best band



ThomasL on Feb 13, 2018, 7:19 PM
Post #5
 
Predictions:
Mixed 1:
GC: Mt. Zion BV, BC, BB
1RU: Danville
2RU: Wheeling
3RU: Manteno
4RU: Sullivan
5RU: Battendorf
6RU: Fremd
7RU: O'Fallon

Mixed 2:
GC: Unity BV, BC, BB
1RU: Bettendorf
2RU: Watseka

Single-Gender:
GC: Mt. Zion BV, BC, BB
1RU: Danville Men
2RU: Danville Ladies


M

MAX G. on Feb 9, 2018, 4:17 AM (Edited by MAX G.)
Post #4
+1
Glenn Raymond Middle School “GRS Singers” have been added and perform at 4:45



MKRChoreo on Jan 31, 2018, 3:04 PM
Post #3
 
Anyone have a schedule for Friday evening?

Thanks!


M

mallory.fletcher on Jan 25, 2018, 6:15 PM
Post #2
+1
SCHEDULE

Unity "Vocal Rush" VARSITY perform 9:00
Watseka "Sensations" VARSITY perform 9:30
Bettendorf "Audio Intensity" VARSITY perform 10:00
Danville "Executives" Single-Gender perform 10:30
Mt. Zion "Les Femmes" Single-Gender perform 11:00
Danville "Contemporaries" Single-Gender perform 11:30

LUNCH BREAK

El Paso "Hi Fidelity" EXHIBITION
Fremd "Soundscape" OPEN 1:10
O'Fallon "Great Expectations" OPEN 1:40
Bettendorf "Surround Sound" OPEN 2:10
Mt. Zion "Premiere" OPEN 2:45

JUDGES BREAK

Danville "Delegation" OPEN 3:20
Manteno "Magic" OPEN 3:40
Wheeling "Legacy" OPEN 4:10
Sullivan "Singers" OPEN 4:40

SOLO FINALISTS ANNOUNCED

El Paso "Modulations" EXHIBITION 5:10
Soloist #1 5:35
Soloist #2 5:40
Soloist #3 5:45

PRELIM AWARDS 5:50

Final #1 7:30
Final #2 8:00
Final #3 8:30
Final #4 9:00
Final #5 9:30
Final #6 10:00
FINALS AWARDS 10:40




Jorge on Jan 17, 2018, 4:13 AM
Post #1
 
2018 Schools-

Bettendorf
Danville
Manteno
Mt. Zion
Sullivan
Watseka







Sponsored






©2002-2018 Show Choir Community. All Rights Reserved.