Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 > Benton Touch of Class 2018


Event Info


February 10th, 2018

Venue Info

Benton Community High School
600 First Street
Van Horne, IA 52346

Phone: (319) 228-8701

Event Details

No. of Attending Choirs:

  18 Mixed Groups
  1 Womens Groups

Hosts:

  Benton Community "Celebration Co."
  Benton Community "Jubilation, Inc."
  Benton Community "Illusions"

Judges:

  Lynne Rothrock
  Matt Huth
  Heath Weber
  Aaron Olson
  Ann Berry (Critique)
  Steve Woodin (Critique)
  Brad Williamson (Band)
  Jordan Webster-Moore (Best Performer)
  Ines Cring (Solo Comp)
  Jim Berry

Ticket Prices:

$12

Event Website: Click Here

Map



Benton Touch of Class 2018



 Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Visual Adrenaline
 Ankeny High School
First Place 
Best Choreography 
Best Crew 
Best Opener 
Best Spirit 
Best Female Soloist (Sydney Christman) 

 Xhilaration
 Xavier High School
Second Place 
Best Vocals 
Most Entertaining Show 
People's Choice 

 Good Time Company
 Iowa City West High School
Third Place 
Best Band 
Best Ballad 
Best Closer 
Best Male Soloist (Brandon Burkhart) 

 Surround Sound
 Bettendorf High School
4th Place 
High Energy Award 

 5th Avenue
 Western Dubuque High School
5th Place 


 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 AcaPella
 Pella High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Most Creative Use of Band 

 InMotion
 Mt. Pleasant Community High School
Second Place 
Best Director (Marlene DePriest) 

 Swingspan
 Fort Madison High School
Third Place 

 The Coalition
 Colby High School
4th Place 
Best Costumes 

 Sound Attraction
 Williamsburg Jr/Sr High School
5th Place 

 First Edition
 Hudson High School
6th Place 
Best Male Soloist (Andrew Oleson) 

 Cloud 9
 Clayton Ridge High School
7th Place 
Best Female Soloist (Madison Freeland) 

 Sadie Street Singers
 Anamosa High School
8th Place 


 Prep Division
 

Groups

 Perpetual Motion
 Ankeny High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Showtime
 Iowa City West High School
Second Place 

 Intensity
 Ankeny High School
Third Place 

 Xuberance
 Xavier High School
4th Place 

 Bravo
 Pella High School
5th Place 
Best Male Soloist (Sam Burows) 

 Audio Intensity
 Bettendorf High School
6th Place 
Best Band 


  Members Who Attended This Event displaying 7 of 7 members  


b.d.j




AJBerry7




cloud9




jackdelaney




caitlynlehner




tunderwoodC3




Louellad_15



You must be logged in to post comments

34 comments • Sort by

1 2 Next

W

write4voices on Feb 11, 2018, 6:46 PM
Post #28
+1
Top 3 in Small School Class
1st Place - Pella
2nd Place - Mount Pleasant
3rd Place - Clayton Ridge



D

DutchMC on Feb 12, 2018, 2:29 PM
Post #34
+1
3rd in Small school class was Fort Madison Swingspan

D

DutchMC on Feb 12, 2018, 2:28 PM
Post #33
+1
Full/Official Results for Tier II from Benton's Touch of Class Invitational 2018:
Tier II Champion: Pella AcaPella (Outstanding Choral Sound, Outstanding Choreography and Outstanding Band)
1st Runner Up: Mount Pleasant InMotion
2nd runner Up: Fort Madison Swingspan
3rd runner up: Colby Coalition (also Outstanding Costumes)
4th runner up: Williamsburg Sound Attraction
5th runner up: Hudson First Edition (Outstanding Male Soloist Andrew Oleson)
6th Runner up: Clayton Ridge Cloud 9 (Outstanding Female Soloist Madison Freeland)
7th runner up: Anamosa Sadie Street Singers


M

musicandsinging on Feb 12, 2018, 4:36 AM (Edited by musicandsinging)
Post #32
 
Ankeny Visual Adrenaline won Best Spirit, Best Female Soloist to Sydney Christman, Best Opener, Best Crew and Overall Grand Champion

C

cloud9 on Feb 12, 2018, 3:01 AM
Post #31
+1
Madison Freeland from Clayton Ridge "Cloud 9" won Best Female Soloist.

J

jackdelaney on Feb 11, 2018, 10:50 PM
Post #30
 
Best vocals and choreography in prep went to Ankeny Perpetual Motion

T

tunderwoodC3 on Feb 11, 2018, 8:20 PM
Post #29
+1
Colby received 4th in the 3A division with Best Costumes

L

leahe13 on Feb 11, 2018, 4:10 PM
Post #27
+1
Surround sound won high energy award and audio intensity received best prep band

M

mama23girls on Feb 11, 2018, 12:44 PM
Post #26
 
Any word on Tier 2 placement?



AJBerry7 on Feb 11, 2018, 8:03 AM
Post #25
+1
Good Time Company won Best Band, Best Ballad, Best Closer and Best Male Soloist to Brandon Burkhart

J

jackdelaney on Feb 11, 2018, 5:21 AM
Post #15
+2
4A results:
GC: Ankeny (BC)
1 RU: Xavier
2 RU: Iowa City West
3 RU: Bettendorf
4 RU: Western Dubuque





Häakon on Feb 11, 2018, 5:25 AM
Post #16
 
Thanks, Jack!


D

DutchMC on Feb 11, 2018, 5:36 AM
Post #18
 
Overall placing was the same as 4A with Pella AcaPella in 6th




Häakon on Feb 11, 2018, 5:37 AM
Post #19
 
Are you referring to prelims placing?


D

DutchMC on Feb 11, 2018, 5:40 AM
Post #22
 
Nope. Overall placing. No finals at Benton.




Häakon on Feb 11, 2018, 6:32 AM
Post #24
+1
Sorry, I read the chart wrong. We need the full Tier II placements in order to assign awards to that division.

J

jackdelaney on Feb 11, 2018, 5:40 AM
Post #23
+1
Prep placements
GC: Ankeny mixed prep
1 RU: Iowa City West
2 RU: Ankeny Women’s
3 RU: Xavier
4 RU: Pella
5 RU: Bettendorf


D

DutchMC on Feb 11, 2018, 5:38 AM
Post #21
+1
Pella wins 3A, sweeps Tier II BV/BC/BB and also takes Most Creative Use of Band.
In prep, Pella Bravo was 5th and Sam Burows from Bravo was Best Male Soloist.
Great job everyone!


J

jackdelaney on Feb 11, 2018, 5:38 AM
Post #20
+1
Xavier Xhilaration also won the twitter award for people’s choice



WD0ENR on Feb 11, 2018, 5:35 AM
Post #17
+1
Marlene DePriest of Mt. Pleasant was voted Best Director through Twitter voting.


1 2 Next





Sponsored






©2002-2018 Show Choir Community. All Rights Reserved.