Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Holmen Gathering 2024


Event Info



January 5th-6th, 2024


Venue Info

Holmen High School
1001 McHugh Road
Holmen, WI 54636

Phone: (608) 526-3372

Event Details

No. of Attending Choirs:

  18 Mixed Groups
  3 Treble Groups
  4 Middle School Groups

Hosts:

  Holmen "Midwest Express"
  Holmen "Midwest Connection"

Judges:

  Adam Peters

  Andrea Cooper

  Anne Chapman

  Kym Chambers Otto

  John Pohland

  Matthew Endres

  Christopher Meunier

  Jeff Erickson

  Mark Traynor Quamme

  Luke Lovegood

  Kathryn Skemp Moran

  Janette Knutson Hanson

  Drew Saiz


Tickets

$10.00 – Friday Night Only
$15.00 – Saturday Prelims Only
$10.00 – Saturday Finals Only
$20.00 – Saturday All-Day Pass
$25.00 – All Weekend Pass
$15.00 – K-12 Students All Weekend Pass
FREE – Children 5 years and under
Programs available for $5

Map



Holmen Gathering 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Power Company
 Waconia High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Closer 

 Hilltoppers
 Onalaska High School
First Runner Up 
Best Opener 

 Momentum
 Cedar Rapids Washington High School
Second Runner Up 
Best Ballad 

 Executive Session
 Sauk Prairie High School
3rd Runner Up 

 Upstage Adrenaline
 Sparta High School
4th Runner Up 

 Choraliers
 Reedsburg Area High School
5th Runner Up 
Best Soloist (Arianna Noga) 


Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



Treble Division
 

Groups

 Rise of Adrenaline
 Sparta High School
First Place 
Best Vocals 

 YTBN
 Sauk Prairie High School
Second Place 
Best Soloist (Seneca Ruyle) 

 Silver Dimension
 Monona Grove High School
Third Place 
Best Choreography 


Prep Division
 

Groups

 DeFortes
 DeForest Area High School
First Place 
Best Choreography 

 Momentum
 Medford Area Senior High School
Second Place 

 Express
 Onalaska High School
Third Place 
Best Vocals 
Time Penalty 

 Jack Attack
 Drummond High School
4th Place 


Middle School Division
 

Groups

 Star Power Alpha
 La Crosse Middle Schools
First Place 
Best Vocals 
Best Opener 
Best Ballad 
Best Soloist (Cooper Koepke) 

 Top O' The Middle
 Onalaska Middle School
Second Place 
Best Choreography 

 Crescendo
 West Salem Middle School
Third Place 
Best Closer 
Best Soloist (Lily Muellenberg) 

 In The Middle
 Onalaska Middle School
4th Place 
Best Costumes 
People's Choice 


Attending Members displaying 6 of 63 members (view all)  



Ian_Thomps...





Sparta_Dad...





DPierce





urmom42069





GebczykS





Dascholze



You must be logged in to post comments

30 comments • Sort by

1 2 Next



juliofrommississippi on Jan 8, 2024, 12:33 PM
Post #26
+16
We had a GREAT day at Holmen. Hosts were so friendly and knowledgeable. Our critique was fantastic. The cafeteria stayed open ALL NIGHT. THERE. WAS. COFFEE. AFTER. OUR. FINALS. PERFORMANCE. Everyone, Holmen is showing you how it's done!!!

Prelims scores!!

Kym Chambers Otto:

1st- CR Washington 188
T-2nd- Waconia 187.5
T-2nd- Onalaska 187.5
4th- Sauk Prairie 185
5th- Sparta 183.5
6th- Reedsburg 183
7th- Sparta Treble 181.5
8th- Monona Grove 180
9th- Tomah 179.5
T-10th- Logan 179
T-10th- Sauk Prairie Treble 179
12th- West Salem 178
13th- Monona Grove Treble 178
T-14th- South St. Paul 177
T-14th- Plymouth 177
T-14th- DeForest 177
17th- Medford 176.5
18th- Neenah 175.5
19th- Drummond 172
20th- Mayville 168
21st- Onalaska Prep 164.5

Anne Chapman:

1st- Onalaska 214.5
2nd- Waconia 211.5
3rd- CR Washington 209
4th- Sauk Prairie 207.5
5th- Plymouth 204.5
6th- Tomah 203.5
7th- Logan 201
8th- Sparta 200.5
9th- Reedsburg 198
10th- Monona Grove 197.5
11th- Neenah 192.5
12th- South St. Paul 192
13th- West Salem 191.5
14th- Sauk Prairie Treble 191
15th- Sparta Treble 189.5
16th- Monona Grove Treble 189
T-17th- Mayville 186.5
T-17th- DeForest 186.5
19th- Medford 182.5
20th- Onalaska Prep 179.5
21st- Drummond 174

Andrea Cooper:

1st- Waconia 226
2nd- Sauk Prairie 221
3rd- CR Washington 220.5
4th- Sparta 214
5th- Logan 211.5
T-6th- Onalaska 205
T-6th- Reedsburg 205
8th- Tomah 202
9th- Plymouth 200
10th- Neenah 193
11th- Monona Grove 190
12th- Mayville 189.5
T-13th- South St. Paul 188
T-13th- West Salem 188
15th- Sparta Treble 183
16th- Monona Grove Treble 179.5
T-17th- DeForest 179
T-17th- Sauk Prairie Treble 179
19th- Medford 177.5
20th- Onalaska Prep 176
21st- Drummond 169

Matt Endres (Band):

1st- Tomah 48
2nd- Waconia 47.5
3rd- Sparta 45.5
4th- Neenah 45
5th- Onalaska 44.5
6th- Onalaska Prep 44
7th- West Salem 43.5
8th- Mayville 43
9th- CR Washington 42
T-10th- Sauk Prairie 41.5
T-10th- Sparta Treble 41.5
12th- Reedsburg 41
T-13th- Plymouth 40.5
T-13th- Medford 40.5
T-13th- Sauk Prairie Treble 40.5
T-16th- Logan 40
T-16th- Monona Grove 40
T-16th- Drummond 40
19th- Monona Grove Treble 39.5
20th- DeForest 39
21st- South St. Paul 38

Penalties: (15 points per minute) I'm not sure how these factored into the results since Ordinal Consensus was used.

Onalaska Prep- 45
Mayville- 30
Neenah- 30
Waconia- 15

Total Vocal Points:

1st- Waconia 246.5
2nd- CR Washington 242
3rd- Onalaska 234
4th- Sauk Prairie 233
T-5th- Sparta 227
T-5th- Tomah 227
7th- Neenah 225
8th- Logan 224.5
T-9th- Reedsburg 220
T-9th- Plymouth 220
11th- Onalaska Prep 217
12th- Mayville 216
13th- Monona Grove 215
14th- South St. Paul 211
15th- West Salem 209.5
16th- Sauk Prairie Treble 209
17th- Sparta Treble 207
18th- Monona Grove Treble 204.5
19th- Medford 197.5
20th- Drummond 196.5
21st- DeForest 193.5

Total Choreography Points:

1st- Waconia 180.5
2nd- Sauk Prairie 168.5
3rd- CR Washington 167.5
4th- Reedsburg 167
5th- Onalaska 164.5
6th- Neenah 163.5
7th- Sparta 162.5
T-8th- Logan 161
T-8th- DeForest 161
10th- Plymouth 160.5
T-11th- Monona Grove 160
T-11th- Mayville 160
13th- West Salem 159
T-14th- Tomah 157
T-14th- South St. Paul 157
16th- Onalaska Prep 152
17th- Monona Grove Treble 151
T-18th- Sparta Treble 150
T-18th- Medford 150
20th- Sauk Prairie Treble 146.5
21st- Drummond 135

Total Instrumental Points: (by scoring judges. Not used to determine caption)

T-1st- Sauk Prairie 114.5
T-1st- Sparta 114.5
3rd- Logan 113.5
4th- Onalaska 113
5th- Plymouth 111.5
6th- CR Washington 111
7th- Neenah 110.5
8th- Tomah 109.5
9th- Sparta Treble 109
10th- Waconia 108
11th- Mayville 106.5
12th- Onalaska Prep 106
13th- Monona Grove Treble 104
T-14th- Reedsburg 103.5
T-14th- Sauk Prairie Treble 103.5
T-16th- Monona Grove 101
T-16th- Drummond 101
18th- Medford 100
19th- South St. Paul 98.5
20th- West Salem 96.5
21st- DeForest 95

Total "Other" Points:

1st- Waconia 105
2nd- Sauk Prairie 97.5
3rd- CR Washington 97
T-4th- Onalaska 95.5
T-4th- Reedsburg 95.5
6th- Sparta 94
T-7th- DeForest 93
T-7th- West Salem 93
9th- Logan 92.5
10th- Neenah 92
T-11th- Tomah 91.5
T-11th- Mayville 91.5
T-11th- Monona Grove 91.5
14th- South St. Paul 90.5
T-15th- Onalaska Prep 90
T-15th- Sauk Prairie Treble 90
17th- Plymouth 89.5
18th- Medford 89
19th- Sparta Treble 88
20th- Monona Grove Treble 87
21st- Drummond 82.5

Grand Total Points:

1st- Waconia 640
2nd- CR Washington 617.5
3rd- Sauk Prairie 613.5
4th- Onalaska 607
5th- Sparta 598
6th- Logan 591.5
7th- Neenah 591
8th- Reedsburg 586
9th- Tomah 585
10th- Plymouth 581.5
11th- Mayville 574
12th- Monona Grove 567.5
13th- Onalaska Prep 565
14th- West Salem 558
15th- South St. Paul 557
16th- Sparta Treble 554
17th- Sauk Prairie Treble 549
18th- Monona Grove Treble 546.5
19th- DeForest 542.5
20th- Medford 536.5
21st- Drummond 515

Treble and Prep captions and placements were determined by Ordinal Consensus

Treble Vocals:

Sparta: 1 3 1
Monona Grove: 3 2 3
Sauk Prairie: 2 1 2

Sparta wins Vocals with 2 1st placings

Treble Visuals:

Sparta: 1 2 2
Monona Grove: 2 1 1
Sauk Prairie: 3 3 3

Monona Grove wins with 2 1st placings.

Prep Vocals:

Onalaska: 1 1 1
Medford: 2 3 3
Drummond: 4 4 2
DeForest: 3 2 4

Prep Visuals:

Onalaska: 3 2 2
Medford: 2 3 3
Drummond: 4 4 4
DeForest: 1 1 1

Prep captions were sweeps.

It looks like all placements were determined by the Overall Ordinal Consensus. Sum of Ranks is the 1st tiebreaker. Overall Score is the 2nd tiebreaker. Vocals 3rd tiebreak and Visuals 4th tiebreak.

Waconia: 2 2 1 (wins tiebreaker over CR Washington and Onalaska)
CR Washington: 1 3 3 (wins tiebreaker over Sauk Prairie and Onalaska)
Onalaska: 2 1 6
Sauk Prairie: 4 4 2
Sparta: 5 8 4
Reedsburg: 6 9 6 (wins tiebreaker over Plymouth and Logan)
Logan: 10 7 5 (wins tiebreaker over Plymouth and Sparta treble)
Tomah: 9 6 8 (wins tiebreaker over Plymouth and Sparta treble)
Plymouth: 14 5 9
Monona Grove: 8 10 11 (wins tiebreaker over Sparta treble and Neenah)
Neenah: 18 11 10
Sparta treble: 7 15 15 (wins tiebreaker over Mayville and South St. Paul)
South St. Paul: 14 12 13 (wins tiebreaker over Mayville and Sauk Prairie treble)
West Salem: 12 13 13 (wins tiebreaker over Mayville and Sauk Prairie treble)
Sauk Prairie treble: 10 14 17
Monona Grove treble: 13 16 16
DeForest: 14 17 17 (wins tiebreaker over Mayville)
Mayville: 20 17 12
Medford: 17 19 19
Onalaska prep: 21 20 20
Drummond: 19 20 21

As you can see, there was no real consensus. What a crazy competition!!!





SwingsNathan on Jan 8, 2024, 2:38 PM
Post #28
+5
If I had to guess, I would assume the penalties were divided equally and applied to each judge’s scores. So, Onalaska Express had a 45 pt penalty, so 15 pts were subtracted from each judge’s score for them, etc. That would explain why each judge had a different first place, but the grand total points had Waconia way out in front, and why all the judges scored Onalaska Express near the bottom of their rankings, but the grand total points placed them ahead of all the other mixed prep groups. However, the overall placement scoring was then based on the judges rankings, so the grand total points were only used for tiebreakers.




juliofrommississippi on Jan 8, 2024, 3:41 PM
Post #30
 
Great minds think alike.



SwingsNathan on Jan 7, 2024, 3:16 PM
Post #24
+1
Oof - looks like Neenah and Mayville both got really knocked by time penalties. Anyone know where those two would have placed without them?




juliofrommississippi on Jan 8, 2024, 3:05 PM (Edited)
Post #29
+3
I'm not 100% sure how the penalties worked. 15 points per minute, so potentially the penalty was divided by 3 and then that amount of points was subtracted from each judge to make the new rank.

If so, it does seem like Waconia's penalties actually pushed CR Wash into a 3-way tie in prelims, instead of Onalaska getting 2nd 2 judges to 1 over Wash. Assuming the addition of 5 points to each of Waconia's totals.

Therefore, you would add 10 points for both Mayville and Neenah. I BELIEVE, if you add 10 points to Neenah's scores, they would've had both Anne and Kym put them above Reedsburg, so they would've been the 6th finalist, by winning the tiebreaker over Reedsburg by having 19 ranking points. Don't quote me. This is an assumption based on the analysis I'm doing today.

If this is the case, then Express was docked 15 points from each judge, knocking them from 1st in prep.




juliofrommississippi on Jan 8, 2024, 1:58 PM (Edited)
Post #27
+6
Finals!!!

Kym Chambers Otto:

Vocals:
1st- Onalaska 78.5
2nd- Waconia 78
3rd- CR Washington 72.5
4th- Sauk Prairie 71.5
5th- Sparta 71
6th- Reedsburg 70

Choreography:
1st- Waconia 53
2nd- CR Washington 52.5
3rd- Onalaska 51.5
4th- Reedsburg 49.5
5th- Sauk Prairie 49
6th- Sparta 48.5

Instrumental:
1st- Waconia 39
2nd- Onalaska 38.5
3rd- Sauk Prairie 38
4th- Sparta 37
5th- CR Washington 35.5
6th- Reedsburg 35

Other:
1st- Waconia 31
2nd- CR Washington 30.5
3rd- Sparta 29.5
4th- Onalaska 29
5th- Reedsburg 28.5
6th- Sauk Prairie 28

Total:
1st- Waconia 201
2nd- Onalaska 197.5
3rd- CR Washington 191
4th- Sauk Prairie 186.5
5th- Sparta 186
6th- Reedsburg 183

Anne Chapman:

Vocals:
1st- Waconia 88
2nd- Onalaska 84
3rd- CR Washington 80
4th- Sauk Prairie 79
5th- Sparta 76
6th- Reedsburg 74

Choreography:
1st- Waconia 62.5
2nd- Onalaska 61.5
T-3rd- CR Washington 59
T-3rd- Sauk Prairie 59
5th- Reedsburg 58
6th- Sparta 56

Instrumental:
1st- Onalaska 42.5
2nd- Waconia 41.5
3rd- CR Washington 40
4th- Sauk Prairie 39.5
5th- Sparta 39
6th- Reedsburg 38

Other:
1st- Waconia 36
2nd- Onalaska 35
3rd- Sauk Prairie 33.5
T-4th- CR Washington 33
T-4th- Sparta 33
6th- Reedsburg 32

Total:
1st- Waconia 228
2nd- Onalaska 223
3rd- CR Washington 212
4th- Sauk Prairie 211
5th- Sparta 204
6th- Reedsburg 202

Andrea Cooper:

Vocals:
1st- Waconia 87
2nd- CR Washington 85.5
3rd- Sauk Prairie 82
4th- Onalaska 81.5
T-5th- Sparta 80.5
T-5th- Reedsburg 80.5

Choreography:
1st- Waconia 62.5
2nd- Sauk Prairie 61
3rd- Reedsburg 59
4th- CR Washington 58.5
T-5th- Onalaska 56.5
T-5th- Sparta 56.5

Instrumental:
1st- Waconia 42
T-2nd- Sauk Prairie 41.5
T-2nd- CR Washington 41.5
4th- Onalaska 39.5
5th- Sparta 38.5
6th- Reedsburg 34.5

Other:
1st- Waconia 37.5
2nd- Sauk Prairie 36
3rd- Sparta 34
T-4th- CR Washington 33.5
T-4th- Reedsburg 33.5
6th- Onalaska 32.5

Total:
1st- Waconia 229
2nd- Sauk Prairie 220.5
3rd- CR Washington 219
4th- Onalaska 210
5th- Sparta 209.5
6th- Reedsburg 207.5

Luke Lovegood:

Vocals:
1st- Waconia 87.5
2nd- Sauk Prairie 82
3rd- CR Washington 79
4th- Onalaska 78
5th- Reedsburg 76
6th- Sparta 75

Choreography:
1st- Waconia 62.5
2nd- Sauk Prairie 59.5
3rd- Reedsburg 59
4th- CR Washington 57.5
5th- Sparta 57
6th- Onalaska 54

Instrumental:
1st- Waconia 43
2nd- Sauk Prairie 40.5
3rd- Reedsburg 39.5
T-4th- Onalaska 39
T-4th- Sparta 39
6th- CR Washington 38.5

Other:
1st- Waconia 37
2nd- Sauk Prairie 36.5
T-3rd- CR Washington 36
T-3rd- Onalaska 36
T-5th- Reedsburg 35.5
T-5th- Sparta 35.5

Total:
1st- Waconia 230
2nd- Sauk Prairie 218.5
3rd- CR Washington 211
4th- Reedsburg 210
5th- Onalaska 207
6th- Sparta 206.5

Adam Peters:

Vocals:
1st- Waconia 91
2nd- Onalaska 90
3rd- CR Washington 85
4th- Sparta 83
5th- Reedsburg 82
6th- Sauk Prairie 81.5

Choreography:
1st- Waconia 66
2nd- Reedsburg 61.5
3rd- Sparta 60.5
4th- Onalaska 60
5th- Sauk Prairie 58
6th- CR Washington 56

Instrumental:
T-1st- Waconia 45
T-1st- Onalaska 45
T-1st- CR Washington 45
4th- Sparta 43.5
5th- Sauk Prairie 43
6th- Reedsburg 38

Other:
1st- Waconia 37
2nd- Sparta 35.5
T-3rd- Onalaska 34.5
T-3rd- Reedsburg 34.5
T-5th- CR Washington 34
T-5th- Sauk Prairie 34

Total:
1st- Waconia 239
2nd- Onalaska 229.5
3rd- Sparta 222.5
4th- CR Washington 220
5th- Sauk Prairie 216.5
6th- Reedsburg 216

Kat Skemp Moran:

Vocals:
1st- Onalaska 85.5
2nd- Waconia 85
3rd- CR Washington 84
4th- Sparta 80.5
5th- Sauk Prairie 79.5
6th- Reedsburg 76.5

Choreography:
1st- Waconia 62
2nd- Onalaska 61
3rd- Sparta 57
4th- CR Washington 56.5
5th- Sauk Prairie 55.5
6th- Reedsburg 55

Instrumental:
1st- Waconia 44
2nd- Sparta 43
3rd- CR Washington 42
4th- Onalaska 41
5th- Sauk Prairie 38.5
6th- Reedsburg 37.5

Other:
1st- Waconia 36
2nd- Onalaska 35
T-3rd- CR Washington 34.5
T-3rd- Sparta 34.5
5th- Sauk Prairie 32.5
6th- Reedsburg 31.5

Total:
1st- Waconia 227
2nd- Onalaska 222.5
3rd- CR Washington 217
4th- Sparta 215
5th- Sauk Prairie 206
6th- Reedsburg 200.5

Matt Endres:

Vocals:
1st- Onalaska 78
2nd- Waconia 77
3rd- CR Washington 75
4th- Sauk Prairie 74.5
5th- Sparta 73
6th- Reedsburg 72

Choreography:
1st- Waconia 56
2nd- Onalaska 54.5
3rd- Sparta 53.5
T-4th- CR Washington 52.5
T-4th- Sauk Prairie 52.5
6th- Reedsburg 51.5

Instrumental:
1st- Waconia 40
2nd- Onalaska 39.5
T-3rd- CR Washington 37.5
T-3rd- Sparta 37.5
5th- Sauk Prairie 35
6th- Reedsburg 32

Other:
1st- Waconia 32
2nd- CR Washington 30.5
3rd- Sauk Prairie 30
4th- Onalaska 29.5
5th- Sparta 29
6th- Reedsburg 28.5

Total:
1st- Waconia 205
2nd- Onalaska 201.5
3rd- CR Washington 195.5
4th- Sparta 193
5th- Sauk Prairie 192
6th- Reedsburg 184.5

Overall Vocal Points:
1st- Waconia 593.5
2nd- Onalaska 575.5
3rd- CR Washington 561
4th- Sauk Prairie 550
5th- Sparta 539
6th- Reedsburg 531.5

Overall Choreography Points:
1st- Waconia 424.5
2nd- Onalaska 399
3rd- Sauk Prairie 394.5
4th- Reedsburg 393.5
5th- CR Washington 392.5
6th- Sparta 389

Overall Instrumental Points:
1st- Waconia 294.5
2nd- Onalaska 285
3rd- CR Washington 280
4th- Sparta 277.5
5th- Sauk Prairie 276
6th- Reedsburg 254.5

Overall Other Points:
1st- Waconia 246.5
2nd- CR Washington 232
3rd- Onalaska 231.5
4th- Sparta 231
5th- Sauk Prairie 230.5
6th- Reedsburg 224

Overall Total Points:
1st- Waconia 1559
2nd- Onalaska 1491
3rd- CR Washington 1465.5
4th- Sauk Prairie 1451
5th- Sparta 1436.5
6th- Reedsburg 1403.5

Captions and Placements were determined by Ordinal Consensus.

Vocals:
Waconia 2 1 1 1 1 2 2
Onalaska 1 2 4 4 2 1 1
CR Washington 3 3 2 3 3 3 3
Sauk Prairie 4 4 3 2 6 5 4
Sparta 5 5 5 6 4 4 5
Reedsburg 6 6 5 5 5 6 6

Waconia wins 4 judges to Onalaska's 3

Choreography:
Waconia: 1 1 1 1 1 1 1
Onalaska 3 2 5 6 4 2 2
Sauk Prairie 5 3 2 2 5 5 4
CR Washington 2 3 4 4 6 4 4
Reedsburg 4 5 3 3 2 6 6
Sparta 6 6 5 5 3 3 3

Overall:
Waconia 1 1 1 1 1 1 1
Onalaska 2 2 4 5 2 2 2
CR Washington 3 3 3 3 4 3 3
Sauk Prairie 4 4 2 2 5 5 5
Sparta 5 5 5 6 3 4 4
Reedsburg 6 6 6 4 6 6 6




WrenTop10 on Jan 7, 2024, 3:44 PM
Post #25
+1
If anyone is interested, here is a link to my podcast where I talk about and review this competition! Midwest Sound podcast



KaylaShue on Jan 7, 2024, 1:52 AM
Post #23
+1
Gathering 2024 - Final Results

GC: Waconia
1RU: Onalaska
2RU: CR Washington
3RU: Sauk Prairie
4RU: Sparta
5RU: Reedsburg
Best Vocals: Waconia
Best Choreo: Waconia

Showstopper Performers
Onalaska: Gao Kou Yang & Nick Sagen
Sauk Prairie: Cheyenne Witthoft & Logan Meier
Reedsburg: Katie Fullmer & Sophie Williams
CR Washington: Leyla Roosa & Olivia Blackhurst
Sparta: Parker Calkins & Isaac Larson
Waconia: Gordon Wescott & Mikayla Price
Holmen High: Vong Yang, Julianna Vang, Paula Barlow




KaylaShue on Jan 7, 2024, 1:46 AM
Post #22
+1
Saturday Prelims Results

Door Decorating Contest
Middle School: Onalaska In The Middle hosts
High School: Monona Grove Silver Connection hosts

Solo & Ensemble Competition
1. Alle Gourlie - Mayville
2. Rubie Stetzer - Onalaska
3. Alle Gourlie & Sawyer Streblow - Mayville

Outstanding Soloist within a Show
1. Seneca Ruyle - Sauk Prairie YTBN
2. Arianna Naga - Reedsburg
3. Kami Murray - Tomah

Best Dressed Band: Tomah
Best Stage Crew: Logan
Best Costumes: Logan
Best Opener: Onalaska Hilltoppers
Best Ballad: CR Washington
Best Closer: Waconia
People's Choice Award: Tomah
Spirit of Competition: Tomah
Best Band: Tomah

Single Voicing Prep Division
1st Place: Sparta
2nd Place: Sauk Prairie
3rd Place: Monona Grove
Best Vocals: Sparta
Best Choreo: Monona Grove

Mixed Voicing Prep Division
1st Place: DeForest
2nd Place: Medford
3rd Place: Onalaska
4th Place: Drummond
Best Vocals: Onalaska
Best Choreo: DeForest

Finalists (Performance Order)
Onalaska Hilltoppers
Sauk Prairie Executive Session
Reedsburg Choraliers
CR Washington Momentum
Sparta Upstage Adrenaline
Waconia Power Company


C

Choirshow on Jan 7, 2024, 1:32 AM
Post #21
+1
Good start to year for Waconia. Besting 20ish other groups is not a small feat.

P

paly1 on Jan 7, 2024, 1:27 AM
Post #20
+3
Thank you for the fantastic live steam - Best I've ever watched....we cheered on from Cedar Rapids....

J

Jlundy33 on Jan 6, 2024, 9:17 PM
Post #19
+8
I’ve never seen so many day time awards go to schools that didn’t make a 6 team final! Good luck to the finalists!

M

Mikey47 on Jan 6, 2024, 8:21 PM
Post #16
 
Curious, what is the group "Midwest Legacy" that is performing after finals?




thebetterbauer on Jan 6, 2024, 8:27 PM
Post #17
+1
It's Holmen's show band


M

Mikey47 on Jan 6, 2024, 8:29 PM
Post #18
+1
Thanks!!

Q

quadam19 on Jan 6, 2024, 6:25 PM (Edited)
Post #14
 





chasepropson! on Jan 6, 2024, 6:38 PM (Edited)
Post #15
 


E

Emilyscholze on Dec 30, 2023, 10:13 AM
Post #5
 
Will there be a live stream




Will. on Jan 4, 2024, 6:33 PM
Post #9
 
No.




juliofrommississippi on Jan 6, 2024, 7:52 AM
Post #12
+3
Apparently, yes lol


E

Emilyscholze on Jan 6, 2024, 8:06 AM
Post #13
+1
Thank you I saw that last night and I’m happy friends and family and watching at home if they need too!!


1 2 Next





Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.