Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Keller Central Lone Star Invitational 2024


Event Info



February 22nd-24th, 2024


Venue Info

Keller Central High School
Fine Arts Center
9450 Ray White Road
Keller, TX 76244

Phone: (817) 744-2095

Event Details

No. of Attending Choirs:

  20 Mixed Groups
  3 Treble Groups
  28 Middle School Groups

Hosts:

  Keller Central "Voices of Central"
  Keller Central "Voltage"

Judges:

  Aubrey Kistler

  Zack Bjornsen

  Phillip Crawshaw

  John Burlace

  Rico Hamilton

  Verda Slinkard


Tickets

$15 Thursday
$20 Friday
$25 Saturday
$50 Three-Day Pass
$15 Live Stream per session

Map



Keller Central Lone Star Invitational 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Tiger Rhythm
 Broken Arrow High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 

 Blue Lights
 Keller High School
First Runner Up 
Best Soloist (Alexis Andrews) 

 The Bell System
 LD Bell High School
Second Runner Up 

 Tiger Mystique
 Broken Arrow High School
3rd Runner Up 

 Southwest Effect
 Fort Worth Southwest High School
4th Runner Up 

 Aerodynamix
 Timber Creek High School
5th Runner Up 


Open Division (Prelims)
Click here to expand:  



Prep Division
 

Groups

 Tiger Momentum
 Broken Arrow Freshman Academy
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Soloist (Audra Williams) 

 Sound Machine
 Fort Worth Southwest High School
Second Place 
Best Performer (Simone) 

 Lumina
 Keller High School
Third Place 
Rising Star Award 

 Vox

 Paschal High School
No Placement 

 Yellowjacket Singers

 Ferris High School
No Placement 

 Blazin' Blue

 Cristo Rey Fort Worth College Prep
No Placement 

 Encore

 Sam Rayburn High School
No Placement 


Prep Division
 

 Top Cats

 Whitehouse High School
 


Middle School Division - Tier I
 

Groups

 Kaleidoscope
 Madison Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Legend
 Keller Middle School
Second Place 

 Titanium
 Trinity Springs Middle School
Third Place 

 Platinum
 Sunnyvale Middle School
4th Place 
People's Choice 

 Harmonics
 Hillwood Middle School
5th Place 

 Kadence
 Madison Middle School
6th Place 

 Stinger Choir

 Ferris Junior High School
No Placement 

 Soundwaves

 Blocker Middle School
No Placement 

 Infinity

 Indian Springs Middle School
No Placement 

 CAST

 Fort Worth Country Day School
No Placement 

 Revolution

 Rosemont Middle School
No Placement 

 Green Sound Machine
 Carroll Middle Schools
No Placement 
Rising Star Award 

 Fantabulous

 Glen Rose Junior High School
No Placement 

 Musica Pantera

 Vista Ridge Middle School
No Placement 

 Tiger Valor

 Centennial Middle School
No Placement 

 Fusion

 Trinity Springs Middle School
No Placement 

 Vox

 Hillwood Middle School
No Placement 

 Tiger Fever

 Oneta Ridge Middle School
No Placement 

 Tiger Legacy

 Broken Arrow Sequoyah Middle School
No Placement 

 Ovation

 Timberview Middle School
No Placement 


Middle School Division - Tier II
 

Groups

 Gold
 Indian Springs Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Limitless
 Bear Creek Intermediate School
Second Place 
Best Soloist (Mackenzie) 

 Encore
 Timberview Middle School
Third Place 

 Ignite

 Trinity Meadows Intermediate School
No Placement 

 Applause

 Parkwood Hill Intermediate School
No Placement 

 Tiger Genesis

 Oliver Middle School
No Placement 

 Showstoppers

 Garner Fine Arts Academy
No Placement 

 Agility

 Trinity Meadows Intermediate School
No Placement 


Attending Members displaying 6 of 17 members (view all)  



emeliarxse





kellanthib...





cohen.mader





rosser1117





Divine.M





BlazingStur



You must be logged in to post comments

6 comments • Sort by

C

camerongrady on Mar 24, 2024, 7:16 AM
Post #6
 
Blue lights best soloist Alexis Andrews

M

Mbrandhorst on Feb 25, 2024, 2:58 AM
Post #5
 
Thank you for another great year! Spectacular staff and volunteers, can't wait to be back next year.



Jeff. on Feb 24, 2024, 9:36 PM
Post #3
+1
Finalists posted.




Jeff. on Feb 25, 2024, 1:37 AM
Post #4
 
Final results now posted.



BradleyDavis on Feb 24, 2024, 1:58 AM
Post #2
+1
DAY 2 AWARDS
Rising Star Award - Carrol Middle Schools "Green Sound Machine"
People's Choice - Sunnyvale "Platinum"
5RU: Madison Middle School "Kadence"
4RU: Hillwood "Harmonics"
3RU: Sunnyvale "Platinum"
2RU: Trinity Springs "Titanium"
1RU: Keller "Legend"
GC: Madison Middle "Kaleidoscope" (Best Vocals, Best Choreography)




Jeff. on Feb 9, 2024, 10:55 AM
Post #1
+1
The info is added for Keller Central's Lone Star Invite. Additional schedule detail below.

Thursday
5:20 pm - Trinity Meadows "Illuminate" (Adult ensemble)
5:40 pm - Friendship "Sidekicks" (Elementary ensemble)
9:00 pm - Keller Central "Voltage" (exhibition)
9:30 pm - Middle School Tier II Awards
Friday
6:10 pm - Keller Central "Voltage" (exhibition)
9:45 pm - Keller Central "Voices of Central" (exhibition)
10:15 pm - Middle School Tier I Awards
Saturday
11:00 am - Prep Awards
6:45 pm - Preliminary Awards
7:55 pm - Finals Start (6 Finalists)
10:25 pm - Keller Central "Voices of Central" (exhibition)
10:45 pm - Final Awards







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.