Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Westwood Jubilation 2024


Event Info



March 9th, 2024


Venue Info

Westwood High School
1000 Rebel Way
Sloan, IA 51055

Phone: (712) 428-3303

Event Details

No. of Attending Choirs:

  16 Mixed Groups
  2 Treble Groups
  1 Bass Groups
  6 Middle School Groups

Hosts:

  Westwood "Rebelaires"

Judges:

  Lauren Ballou

  Sara Langdon

  Jennifer Spencer

  Casey Allen

  Scott Dugdale

  Samantha Robilliard

  Tom Gerking (MS Critique)

  Nathan Wallace (MS Critique)

  Hunter Boe (HS Critique/Finals)

  Kristina Sims (HS Critique/Finals)


Tickets

Ticket prices unknown.

Map



Westwood Jubilation 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups in order of placement

 Harmonia Mundi
 Bishop Heelan Catholic School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Band 
Best Ballad 
Best Closer 
Best Soloist (Delaney Andreasen) 

 14 Karat Gold
 Grand Island Northwest High School
First Runner Up 
Best Choreography 
Best Crew 

 West Connection
 Bellevue West High School
Second Runner Up 
Sportsmanship Award 
Best Soloist (Zander Van Aalst) 
Best Performer (Katie Crick) 

 Music Factory
 Spirit Lake High School
3rd Runner Up 
Best Opener 

 Revelation
 Des Moines Roosevelt High School
4th Runner Up 

 Breaking Cylence
 Harlan Community High School
5th Runner Up 
Best Performer (Ian Shelton) 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Soundwaves
 Hinton Community School
First Place 

 MoShow
 Missouri Valley High School
Second Place 

 Off-Center Stage
 Logan-Magnolia Jr/Sr High School
Third Place 


Treble Division
 

Groups

 Magnifique
 Bishop Heelan Catholic School
First Place 

 Unleashed
 Sergeant Bluff-Luton High School
Second Place 


Bass Division
 

 moMANtum

 Bishop Heelan Catholic School
 


Middle School Division
 

Groups

 Evolution
 Sioux City East Middle School
First Place 

 Titan Force
 Lewis Central Middle School
Second Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Genesis
 Bishop Heelan Catholic School
Third Place 

 Music in Motion

 Sergeant Bluff-Luton Middle School
No Placement 

 Sound Explosions

 Hinton Community School
No Placement 

 Show Dogs

 LeMars Middle School
No Placement 

 Adrenaline

 Sioux Center Middle School
No Placement 

 Spirit Rising

 Spirit Lake Middle School
No Placement 

 Legacy Elite

 Ruthven-Ayrshire Jr/Sr School
No Placement 


Attending Members displaying 6 of 11 members (view all)  



Kolbe





tgerk





AHedin77





bailey869





dander8953





larrycarda



You must be logged in to post comments

15 comments • Sort by

T

tgerk on Mar 10, 2024, 8:29 PM
Post #16
+1
DAYTME RESULTS

Bass Division
1st - Bishop Heelan MoMANtum

Treble Division
1st - Bishop Heelan Magnifique
2nd - Sgt.Bluff-Luton Unleashed

Prep Division
1st - Grand Island NW Bella Voce

2A Division
1st - Hinton Soundwaves
2nd - Missouri Valley MoShow
3rd - Logan-Magnolia Off-Center Stage

3A Division
1st - Bishop Heelan Harmonia Mundi
2nd - Spirit Lake Music Factory
3rd - Harlan Breaking Cylence

4A Division
1st - Grand Island NW 14 Karat Gold
2nd - Bellevue West West Connection
3rd - Des Moines Roosevelt Revelation

Best Soloist in a Show - Delainey Andreasen - Bishop Heelan Harmonia Mundi
Best Soloist in a Show - Zander Van Aalst - Bellevue West West Connection

Best Stage Crew - Grand Island NW

Solo Competition
Champion - Delainey Andreasen - Bishop Heelan
Champion - Jeb Sonderman - Harlan
Runner-Up - Kaden Carda - Bishop Heelan
Runner-Up - Frankie Miller - Bellevue West

Best Opener - Spirit Lake Music Factory
Best Ballad - Bishop Heelan Harmonia Mundi
Best Closer - Bishop Heelan Harmonia Mundi

Sportsmanship Award - Bellevue West West Connection


FINALS AWARDS
Outstanding Performer - Katie Crick - Bellevue West West Connection
Outstanding Performer - Ian Shelton - Harlan Breaking Cylence

5th Runner-Up - Harlan Breaking Cylence
4th Runner-Up - DesMoines Roosevelt Revelation
3rd Runner-Up - Spirit Lake Music Factory
2nd Runner-Up - Bellevue West West Connection
1st Runner-Up - Grand Island NW 14 Karat Gold
Grand Champion - Bishop Heelan Harmonia Mundi

Best Vocals - Bishop Heelan Harmonia Mundi
Best Choreography - Grand Island NW 14 Karat Gold
Best Band - Bishop Heelan Harmonia Mundi


C

CardaKad0623 on Mar 10, 2024, 1:52 AM
Post #13
 
Daytime results (of what i remember)

Bass
1st: Heelan MoMANtum

Treble:
2nd: SBL Unleashed
1st: Heelan Magnifique

2A (Tier IV and Tier III were one division)
3rd: Logan Magnolia
2nd: Missouri Valley
1st: Hinton

3A
3rd: Harlan
2nd: Spirit Lake
1st: Heelan

4A
3rd: Des Moines Roosevelt
2nd: Bellevue West (Sportsmanship Award)
1st: GINW



C

CardaKad0623 on Mar 10, 2024, 1:53 AM
Post #14
 
Forgot to add prep division. 1st place was GINW Bella Voce.


C

CardaKad0623 on Mar 10, 2024, 1:57 AM
Post #15
 
Another best soloist was from Harlan (I think?) but I did not get the name

K

Kolbe on Mar 10, 2024, 1:22 AM
Post #12
 
Middle School Results:

3rd: Bishop Heelan Genesis
2nd Place: Lewis Central Titan Force (BV,BC)
1st Place: Sioux City East Evolution


C

CardaKad0623 on Mar 10, 2024, 1:02 AM
Post #8
+1
Final results

6th: Harlan
5th: Des Moines Roosevelt
4th: Spirit Lake
3rd: Bellevue West
2nd: GINW (BC)
1st: Heelan (BV, BB)



C

CardaKad0623 on Mar 10, 2024, 1:09 AM
Post #10
 
Heelan also had Delaney Andreasen as best soloist, best closer, and best ballad. Spirit Lake had best opener. More results coming soon.

Q

QuinnM on Mar 10, 2024, 1:09 AM
Post #9
 
Any final results and caption awards?

C

CardaKad0623 on Mar 9, 2024, 9:46 PM
Post #6
 
Anyone got daytime results?


K

kingcrab on Mar 9, 2024, 10:02 PM
Post #7
 
Finalists are ginw, bishop heelan, harlan, des moines roosevelt, spirit lake, and bellevue west

M

McKimMom on Mar 9, 2024, 11:13 AM
Post #5
 
Website says check Facebook for a middle school livestream. Anybody found it???

T

tgerk on Jan 26, 2024, 6:15 PM
Post #4
+1
UPDATED SCHEDULE AS OF FRIDAY, JANUARY 26

AUDITORIUM - MIDDLE SCHOOL DIVISION
8:00 AM Sergeant Bluff-Luton Music in Motion
8:25 AM Hinton Sound Explosions
8:50 AM LeMars Show Dogs
9:15 AM Sioux City East Evolution
9:40 AM Break
9:50 AM Sioux Center Adrenaline
10:15 AM Spirit Lake Spirit Rising
10:40 AM Ruthven-Ayrshire Legacy
11:05 AM Bishop Heelan Genesis
11:30 AM Council Bluffs Lewis Central Titan Force

MAIN GYM
8:00 AM Bishop Heelan Momantum Bass
8:30 AM Logan-Magnolia Off-Center Stage 2A
9:00 AM Sergeant Bluff-Luton Unleashed Treble
9:30 AM Bishop Heelan Magnifique Treble
10:00 AM Break
10:10 AM Missouri Valley MoShow 1A
10:40 AM Hinton Soundwaves 2A
11:10 AM Grand Island NW Bella Voce Prep

12:15 PM MIDDLE SCHOOL AWARDS

1:00 PM Sioux Center Satisfaction 3A
1:25 PM Harlan Breaking Cylence 3A
1:50 PM Des Moines Lincoln Infinity 4A
2:15 PM Omaha North Explosion! 4A
2:40 PM Spirit Lake Music Factory 3A
3:05 PM Break
3:15 PM Des Moines Roosevelt Revelation 4A
3:40 PM Bellevue West West Connection 4A
4:05 PM Bishop Heelan Harmonia Mundi 3A
4:30 PM Grand Island NW 14 Karat Gold 4A


T

tgerk on Jan 16, 2024, 12:28 AM
Post #3
+2
UPDATED MIDDLE SCHOOL DIVISION

AUDITORIUM - MIDDLE SCHOOL DIVISION
8:00 AM Sergeant Bluff-Luton Music in Motion
8:25 AM Hinton Sound Explosions
8:50 AM LeMars Bulldog Express
9:15 AM Break
9:25 AM Sioux Center Adrenaline
9:50 AM Sioux City East Middle Evolution
10:15 AM Spirit Lake Spirit Rising!
10:40 AM Ruthven-Ayrshire Legacy
11:05 AM Bishop Heelan Genesis
11:30 AM Council Bluffs Lewis Central Titan Force


T

tgerk on Jan 14, 2024, 11:13 PM
Post #2
+2
JUDGES

Middle School Division
Lauren Ballou - Scoring
Sara Langdon - Scoring
Jennifer Spencer - Scoring
Tom Gerking - Critique
Nathan Wallace - Critique

High School Division
Casey Jo Allen - Scoring & Finals
Scott Dugdale - Scoring & Finals
Samantha Robilliard - Scoring & Finals
Hunter Boe - Critique & Finals
Kristina Sims - Critique & Finals
Nathan Wallace - Solo Competition & Outstanding Performers (Finals)


T

tgerk on Jan 14, 2024, 11:00 PM (Edited)
Post #1
+2
SCHEDULE OF EVENTS
MAIN GYM
8:00 AM Bishop Heelan Momantum Bass
8:30 AM Logan-Magnolia Off-Center Stage 2A
9:00 AM Sergeant Bluff-Luton Unleashed Treble
9:30 AM Bishop Heelan Magnifique Treble
10:00 AM Break
10:10 AM Missouri Valley MoShow 1A
10:40 AM Hinton Soundwaves 2A
11:10 AM Grand Island NW Bella Voce Prep
Lunch Break
12:15 PM MIDDLE SCHOOL AWARDS
12:50 PM Harlan Breaking Cylence 3A
1:20 AM Des Moines Lincoln Infinity 4A
1:50 AM Omaha North Explosion! 4A
2:20 AM Spirit Lake Music Factory 3A
2:50 AM Break
3:00 PM Des Moines Roosevelt Revelation 4A
3:30 PM Bellevue West West Connection 4A
4:00 PM Bishop Heelan Harmonia Mundi 3A
4:30 PM Grand Island NW 14 Karat Gold 4A
5:15 PM DAYTIME AWARDS
6:45 PM Solo Competition Winners
7:00 PM Finalist #1
7:30 PM Finalist #2
8:00 PM Finalist #3
8:30 PM Finalist #4
9:00 PM Finalist #5
9:30 PM Finalist #6
10:00 PM Westwood Rebelaires Exhibition
10:30 PM FINAL AWARDS

AUDITORIUM - MIDDLE SCHOOL DIVISION
8:00 AM Sergeant Bluff-Luton Music in Motion
8:25 AM Hinton Sound Explosions
8:50 AM LeMars Bulldog Express
9:15 AM Break
9:25 AM Sioux Center Adrenaline
9:50 AM Sioux City East Middle Evolution
10:15 AM Spirit Lake Spirit Rising!
10:40 AM Ruthven-Ayrshire Legacy
11:05 AM Bishop Heelan Genesis
11:30 AM Council Bluffs Lewis Central Titan Force







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.