Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2022 Season    Emmetsburg Extravaganza 2022


Event Info



March 4th-5th, 2022


Venue Info

Emmetsburg High School
205 King Street
Emmetsburg, IA 50536

Phone: (712) 852-2966

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  3 Treble Groups
  1 Bass Groups
  5 Middle School Groups

Hosts:

  Emmetsburg "High Voltage"
  Emmetsburg "Black and Gold"
  Emmetsburg "Evolution"

Judges:

  David Fog

  Clay Blackman

  Jordan Webster-Moore

  Steve Woodin

  Michelle Chaplin


Tickets

$5 for Friday
$15 for Saturday

Map



Emmetsburg Extravaganza 2022









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups in order of placement

 Classic Connection
 Sioux Falls Washington High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist (Alex Strawn) 
Best Male Performer (Alex Strawn) 

 Music Factory
 Spirit Lake High School
First Runner Up 

 Crimson & Black
 LeMars Community High School
Second Runner Up 

 Stage Lights
 Sioux Falls Washington High School
3rd Runner Up 

 State Street Singers
 Waseca High School
4th Runner Up 

 Swingsations
 Carroll High School
5th Runner Up 

 Gael Force
 St. Edmond Jr/Sr High School
6th Runner Up 

 Showstoppers
 Pocahontas Area High School
7th Runner Up 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier III (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier IV (Prelims)
Click here to expand:  



Single Clef Division
 

Groups in order of placement

 Stage Lights
 Sioux Falls Washington High School
First Place 

 Unleashed
 Sergeant Bluff-Luton High School
Second Place 

 Valley Voices
 Rock Valley Jr/Sr High School
Third Place 

 Rocket Shop
 Rock Valley Jr/Sr High School
4th Place 


Prep Division
 

 Diversity
 Atlantic High School


Middle School Division
 

Groups

 Spirit Rising
 Spirit Lake Middle School
First Place 

 Adrenaline
 Sioux Center Middle School
Second Place 

 Show Choir
 Central Lyon Middle School
Third Place 

 Tempo
 Forest City Middle School
4th Place 

 Sound in Motion
 North Union Middle School
5th Place 


Attending Members displaying 6 of 10 members (view all)  



McKimMom





TayaR





aricwilcox





TammiS





tdelnay2010





Grandma#10



You must be logged in to post comments

9 comments • Sort by



Will. on Mar 6, 2022, 8:10 AM
Post #9
+1
Waseca! You guys got a good one with Mr. Delnay and it’s so cool to see you guys right in the thick of finals during his first year with you. Also shoutout LeMars for killing my predictions, excited to see how you guys do the rest of the season!

A

aricwilcox on Mar 6, 2022, 1:08 AM
Post #8
+1
Only placements I know for sure:
Claco - 1st, BV, BC, BB, Best Male Soloist and Best Male Performer - Both Alex Strawn
Stage Lights - 4th overall, 1st in Single-Gender


A

Alexandra on Mar 3, 2022, 2:31 PM
Post #7
+2
So grateful to everyone at Emmetsburg for giving Sioux Falls Washington the opportunity to perform! Thank you!!!

B

buttered_apples on Mar 2, 2022, 11:17 PM
Post #6
+4
Thank you to everyone at Emmetsburg for allowing SF Washington to attend last minute!!

A

aricwilcox on Mar 2, 2022, 10:59 PM
Post #5
+2
Claco - 5:05
Stage Lights - 10:00


C

cljacobson on Mar 2, 2022, 6:30 PM
Post #4
+1
SF Washington Classic Connection and Stage Lights will now be attending this competition.

D

DutchMC on Mar 1, 2022, 3:38 PM
Post #3
+1
Judges for Emmetsburg Extravaganza are Dave Fog, Clay Blackman, Jordan Webster-Moore, Steve Woodin and Michelle Chaplin.

M

McKimMom on Feb 21, 2022, 1:35 PM
Post #2
+1
Middle school entry for Spirit Lake is called Spirit RIsing, not Sonic Boom.



Jeff. on Feb 20, 2022, 3:06 PM
Post #1
 
Schedule is posted.

Friday
7:50 pm - Middle School Awards
Saturday
3:05 pm - Tier III/IV/Prep Awards
5:05 pm - Evolution exhibition
5:30 pm - Tier I/II Awards
6:30 pm - Finals #1 (Tier III/IV Champion)
6:55 pm - Finals #2
7:20 pm - Finals #3
7:45 pm - Finals #4
8:10 pm - Finals #5
8:35 pm - Finals #6
9:00 pm - Finals #7
9:25 pm - High Voltage exhibition
9:50 pm - Final Awards







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.