Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2022 Season    Ross Legacy Championship 2022


Event Info



February 25th-26th, 2022


Venue Info

Ross High School
3601 Hamilton-Cleves Road
Hamilton, OH 45013

Phone: (513) 863-1252

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  5 Treble Groups
  1 Bass Groups
  5 Middle School Groups

Hosts:

  Ross "Legacy"
  Ross "Next Generation"

Judges:

  Randie Parks (vocal)

  Sam Chenoweth (vocal)

  Nancy Bocek (choreo)

  Brooke Smolder (choreo)

  Chantz Gould (critique)

  Grace Pacheco (critique)

  Kristin Anderson (middle school)


Tickets

VIP - $25 All Weekend Pass
Friday - $12 Friday Only
Saturday - $20 All Day
Prelims - $15 Saturday Prelims Only
Finals - $10 Saturday Finals Only

Map



Ross Legacy Championship 2022









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 By Request
 Loveland High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Male Soloist (Myles Lamson) 
Best Female Soloist (Eden Paddock) 

 Keynotes
 Olentangy High School
First Runner Up 
Best Band 

 Sandpipers
 Chesterton High School
Second Runner Up 
Best Crew 

 Allure
 Loveland High School
3rd Runner Up 

 Delegation
 Danville High School
4th Runner Up 

 Singers
 Lebanon High School
5th Runner Up 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Choraliers
 Edgewood High School
First Place 
Best Costumes 
Best Male Soloist (Aaron Castro) 

 Opening Knight
 South Dearborn High School
Second Place 

 Show Cards
 Colerain High School
Third Place 
Best Female Soloist (Karlee Campbell) 

 The Silhouettes

 Norwood High School
No Placement 

 Purple Pizzazz

 Middletown High School
No Placement 

 Center Stage

 Milton-Union High School
No Placement 

 Varsity Singers

 Ada High School
No Placement 


Single Clef Division
 

Groups

 Allure
 Loveland High School
First Place 

 Drifters
 Chesterton High School
Second Place 
Best Show Design 

 She-Notes
 Olentangy High School
Third Place 

 Vocal Elegance

 Hamilton High School
No Placement 

 Executives

 Danville High School
No Placement 

 Contemporaires
 Danville High School
No Placement 
Best Soloist (Delanie Robinson) 


Middle School Division
 

Groups

 Mini Swingers
 Bunsold Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Show Design 

 Revolution
 Loveland Middle School
Second Place 
Best Costumes 
Best Male Soloist (Sam Silverman) 

 Showcase
 South Dearborn Middle School
Third Place 

 Overtures

 Edgewood Middle School
No Placement 

 Cutting Edge
 Hamilton Middle Schools
No Placement 
Best Female Soloist (Madeline Wagonfield) 


Attending Members displaying 6 of 23 members (view all)  



vinnydom





Btanner





kirkmac711





alliyah_0909





sierraalyse





kk_430



You must be logged in to post comments

6 comments • Sort by

Q

quadam19 on Feb 27, 2022, 1:05 AM
Post #6
+2
The second half of Loveland's show is so good it's not even funny... Great work guys! Keep up the undefeated streak

P

petersings on Feb 27, 2022, 12:56 AM
Post #5
 
Let's go Keynotes! <3



Jeff. on Feb 27, 2022, 12:42 AM
Post #4
 
Final results are posted. Congrats to Loveland for remaining unbeaten on the year.



Häakon on Feb 26, 2022, 9:12 PM
Post #3
+1
Finalists posted.

S

SFinkbine on Feb 18, 2022, 10:23 AM
Post #2
+3
Judges for this event are:

Sam Chenoweth (Vocals)
Randie Parks (Vocals)
Nancy Bocek (Choreography)
Brooke Smolder (Choreography)
Chantz Gould (Critique)
Grace Pacheco (Critique)
Kristin Anderson (Middle School)




Clovis H on Feb 17, 2022, 10:58 PM
Post #1
+2
Schedule

Friday Night - Middle School
6:30 pm - Edgewood MS "Overtures"
7:00 pm - Hamilton MS "Cutting Edge"
7:30 pm - South Dearborn MS "Showcase"
8:00 pm - Bunsold MS "Mini Swingers"
8:30 pm - Loveland MS "Revolution"
9:00 pm - Ross MS "Next Generation" - Exhibition
Award to Immediately Follow

Saturday
7:00 am - Norwood HS "Silhouettes" - Small Mixed
7:30 am - Middletown HS "Purple Pizzazz" - Small Mixed
8:00 am - Milton Union HS "Center Stage" - Small Mixed
8:30 am - Ada HS "Varsity Singers" - Small Mixed
9:00 am - Colerain HS "Show Cards" - Small Mixed
9:30 am - South Dearborn HS "Opening Knight" - Small Mixed
10:00 am - Edgewood HS "Choraliers" - Small Mixed
10:30 am - Hamilton HS "Vocal Elegance" - Single Gender
Lunch
12:00 pm - Danville HS "Executives" - Single Gender
12:30 pm - Loveland HS "Allure" - Single Gender
1:00 pm - Olentangy HS "She-Notes" - Single Gender
1:30 pm - Chesterton HS "Drifters" - Single Gender
2:00 pm - Danville HS "Contemporaries" - Single Gender
Break
2:45 pm - Lebanon HS "Singers" - Large Mixed
3:15 pm - Hamilton HS "Prestige" - Large Mixed
3:45 pm - Chesterton HS "Sandpipers" - Large Mixed
4:15 pm - Danville HS "Delegation" - Large Mixed
4:45 pm - Olentangy HS "Keynotes" - Large Mixed
5:15 pm - Loveland HS "By Request" - Large Mixed
Prelim Awards, Dinner Break

8:00 pm - Finalist One
8:30 pm - Finalist Two
9:00 pm - Finalist Three
9:30 pm - Finalist Four
10:00 pm - Finalist Five
10:30 pm - Finalist Six
11:00 pm - Ross HS "Legacy" - Exhibition
Final Awards to Immediately Follow

Please let me know if I've missed anything.







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.