Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2022 Season > La Crosse Central Grand River Invitational 2022


Event Info


January 21st-22nd, 2022

Venue Info

La Crosse Central High School
Auditorium
1801 Losey Blvd S
La Crosse, WI 54601

Phone: (608) 789-7900

Event Details

No. of Attending Choirs:

  6 Mixed Groups
  1 Womens Groups
  1 Mens Groups
  7 Middle School Groups

Hosts:

  La Crosse Central "Grand Central Station"

Judges:

  Lora-Jean Jones (Scoring/Finals/MS Scoring)

  Nancy Allen (Scoring/Finals/MS Scoring)

  Andrew Last (Scoring/Finals)

  Anne Chapman (Critique/Finals/MS Critique)

  Heath Weber (Critique/Finals/MS Critique)

  Jeff Erickson (Band)


Tickets

$5.00 Middle School Performance
$10.00 Saturday Daytime Preliminary Performance (Students $5)
$10.00 Saturday Evening Finals Performance (Students $5)
$15.00 All day/evening Saturday (Students $10)
$20.00 ENTIRE WEEK-END
Children under 5 will be admitted free

Map



La Crosse Central Grand River Invitational 2022









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Riverside Company
 Hastings High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Band 
Best Opener 
Best Ballad 
Best Soloist (Kayla Sternerson) 

 Rhythm in Gold
 Bloomington Kennedy High School
First Runner Up 
Best Choreography 
Best Crew 
Best Costumes 
Best Closer 
Best Soloist (Adeline Polzin) 

 Company of Singers
 Totino-Grace High School
Second Runner Up 

 Ridgetop Revolution
 Cashton Middle/High School
3rd Runner Up 
People's Choice 

 Old Abe Show Choir
 Memorial High School
4th Runner Up 

 Upstage Adrenaline
 Sparta High School
5th Runner Up 


Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



Prep Division
 

Groups

 Upstage Adrenaline
 Sparta High School
First Place 

 Ridgetop Revolution
 Cashton Middle/High School
Second Place 
People's Choice 

 Testostertones
 Totino-Grace High School
Third Place 

 Encore Singers
 Totino-Grace High School
4th Place 


Middle School Division
 

Groups in order of performance

 Touch of Class

 Logan Middle School
Placement Unknown 

 In The Middle

 Onalaska Middle School
Placement Unknown 

 Junction

 Longfellow/LDI Middle School
Placement Unknown 

 4th Street Singers

 Fort Atkinson Middle School
Placement Unknown 

 9th Street Connection

 Lincoln Middle School
Placement Unknown 

 Top O' The Middle

 Onalaska Middle School
Placement Unknown 

 Crescendos

 DeForest Area Middle School
Placement Unknown 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 13 members (view all)  



mayalauder...1





Msbplustwo1





mariejenna041





KianF143





Somi1





Shiann1



You must be logged in to post comments

12 comments • Sort by

O

OwenKennedy18 Saturday at 9:42 PM
Post #4
+3
Prep Division Winners
3ru Encore Totino Grace
2ru Testostertones Totino Grace
1ru Ridgetop Cashton
GC Upstage Revolution Starts

Caption Awards
People Choice: Cashton
Outstanding Costumes: Bloomington Kennedy
Outstanding Stage Crew: Bloomington Kennedy
Outstanding Opener: Hastings
Outstanding Balled: Hastings
Outstanding Closer: Bloomington Kennedy
Best Soloist:
Hastings Kayla Sternerson
Bloomington Kennedy Adeline Polzin
Best Band: Hastings
Solo Comp: Eau Claire Becca Bohannon
Solo Comp: BK Quintet ?

Groups selected for finals..
Eau Claire Old Abe 5:45
Sparta Upstage Revolution 6:10
Cashton Ridgetop Revolution 6:35
Totino Grace Company Of Singers 7:00
Hastings Riverside Company 7:25
Bloomington Kennedy Rhythm in Gold 7:50



O

OwenKennedy18 Saturday at 10:12 PM
Post #5
+1
*GC in prep Upstage Revolution Sparta




colliecolie 13 hours ago
Post #11
+1
Bloomington Kennedy's quintet from the solo comp was Adeline Polzin, Abby Henning, Mari Stanley, Davaughn Lane, and Oliver Bauch.


O

OwenKennedy18 13 hours ago
Post #12
+1
Thank you for the clarification!! I was so confused because of the way the MC said it, I thought there was a person named Quinn Tet or something.



willsome429 23 hours ago
Post #10
 
Fort Atkinson won the middle school division. Unsure of other placements for Friday night.

R

riversidefan 1 day ago (Edited)
Post #7
+2
Final Results:
1st: Hastings Riverside Company (BV)
2nd: Bloomington Kennedy Rhythm in Gold (BC)
3rd: Totino Grace Company of Singers
4th: Cashton Ridgetop Revolution
5th: Memorial Old Abe Show Choir
6th: Sparta Upstage Adrenaline





morganfuchs 1 day ago
Post #8
+1
4th was Cashton Ridgetop Revolution
6th was Sparta Upstage Adrenaline



R

riversidefan 1 day ago
Post #9
 
Was just able to confirm that, thank you!

H

Hairyguy2020 1 day ago
Post #6
 
Any results from this one yet?

M

MdOg2003!!!! Saturday at 5:22 PM
Post #3
 
Is there a live feed

I

ISchultz Thursday at 3:54 PM (Edited)
Post #2
+2
Update to the schedule - the Mixed division groups will be moved up 30 minutes. Hastings - 1pm, Bloomington - 1:30pm, Eau Claire - 2pm, Totino Grace "Company..." - 2:30pm. Finals will begin at 5:45pm



Jeff. on Jan 1, 2022, 5:26 PM
Post #1
 
Event page has been updated. There will not be a live feed. Finals will begin at 6:15 pm.






Sponsored






©2002-2022 Show Choir Community. All Rights Reserved.