Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2020 Season > South Dearborn Opening Knight Showcase 2020


Event Info


March 7th, 2020

Venue Info

South Dearborn High School
5770 Highlander Place
Aurora, IN 47001

Phone: (812) 926-3772

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  4 Middle School Groups

Hosts:

  South Dearborn "Opening Knight"
  South Dearborn "Showcase"

Judges:

  Christopher Brush

  Teresa O'Connell

  Casey Edwards

  Dave Pallada (Band)

  Matt Trossman (Solo)

  Jeff Burton (Best Performer)


Ticket Prices: Unknown

Map



South Dearborn Opening Knight Showcase 2020









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups

 Music Warehouse
 Edgewood High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Male Soloist (Jacob Reuter) 
Best Female Soloist (Olivia Doyle) 

 By Request
 Loveland High School
First Runner Up 
Best Choreography 
Best Band 

 Knight Moves
 Norwell High School
Second Runner Up 
Best Female Soloist (Britney Ho) 

 Singers
 Lebanon High School
3rd Runner Up 

 Synergy
 Shelbyville High School
4th Runner Up 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Synergy
 Shelbyville High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Capital Sounds
 McGavock High School
Second Place 
Best Male Soloist 
Best Female Soloist 

 Varsity Singers
 Ada High School
Third Place 

 Center Stage
 Columbus East High School
4th Place 


Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Knight Moves
 Norwell High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Female Soloist (Britney Ho) 

 Dually Noted
 Jessamine County Schools
Second Place 
Best Male Soloist (Caleb Ward) 

 Soundsation
 Riverdale High School
Third Place 

 Singers
 Batesville High School
4th Place 


Womens Division
 

Groups

 Knight Stars
 Norwell High School
First Place 
Best Vocals 
Best Soloist (Addy Sinclair) 

 Allure
 Loveland High School
Second Place 
Best Choreography 

 Sophisticated Ladies
 Edgewood High School
Third Place 


Middle School Division
 

Groups

 Revolution
 Loveland Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Male Soloist (Paxton Merz) 

 Class Act
 Woodside/Summit Middle School
Second Place 

 Center Stage
 Edgewood Junior High School
Third Place 

 Mini Warehouse
 Edgewood Junior High School
4th Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 34 members (view all)  



jacobcrowt...1





hplogman1





katieeball...1





openingkni...1





fink53050





StarryKnig...1



You must be logged in to post comments

41 comments • Sort by

1 2 3 Next



Ross H on May 1, 2020, 1:22 AM
Post #42
 
Best Male and female soloist from tier II went to Mcgavock

J

jefferyy10 on Mar 9, 2020, 3:33 AM
Post #41
 
Best Male Soloist Tier III:

Jessamine County “Dually Noted” Caleb Ward


B

BretBret on Mar 8, 2020, 1:37 PM
Post #40
+1
Norwell “Knight Stars” Best Soloist- Addy Sinclair
Norwell “Knight Moves” Best Female soloist -Britney Ho


M

midevoice4 on Mar 8, 2020, 5:47 AM
Post #39
 
Middle school
3rd runner up Mini Warehouse
2nd runner up Center Stage
1st runner up Class Act
GC Loveland Revolution
Best vocals
Best choreography




treston.haines on Mar 8, 2020, 4:50 AM
Post #34
+2
Gc: Edgewood MW
1ru: Loveland
2ru: norwell
3ru: Lebanon
4ru: shelbyville





Jeff. on Mar 8, 2020, 5:31 AM (Edited)
Post #37
 
Did they award a band caption?


H

Haleysl13 on Mar 8, 2020, 5:33 AM
Post #38
+1
Loveland By Request!



Ross H on Mar 8, 2020, 5:28 AM
Post #36
 
Single Gender:

GC: Norwell (BV)
1RU: Loveland (BC)
2RU: Edgewood


T

TristanTragic on Mar 8, 2020, 5:24 AM
Post #35
+2
GO MW

A

Alysdad on Mar 8, 2020, 3:07 AM
Post #33
 
Revolution was grand champion of middle school division. Not sure of other placements



openingknightalum on Mar 8, 2020, 2:08 AM (Edited)
Post #32
+1
New link for finals: https://www.youtube.com/watch?v=2ohzto7zVpI

L

ledmrd on Mar 8, 2020, 1:50 AM
Post #29
 
What happened to live stream??? Some kind of violation??!!????????




Rett_Genatempo on Mar 8, 2020, 1:54 AM
Post #30
 
What usually happens is they turn on the sound to the stream too early. Since the competition usually plays music during shows, that music is copywrited music. Therefore, is not allowed to be played over a live stream. Should be up and running again soon!

B

brenjoe on Mar 8, 2020, 1:59 AM
Post #31
 
yeah it may not be coming back.

J

jefferyy10 on Mar 8, 2020, 1:23 AM
Post #28
 
Tier III Results:
GC: Norwell Knight Moves (BV, BC)
1stRU: Jessamine County
2ndRU: Riverdale
3rdRU: Batesville




Ross H on Mar 8, 2020, 12:55 AM
Post #24
+1
Small Mixed:

GC: Shelbyville (BV, BC)
1RU: Mcgavock
2RU: Ada
3RU: Columbus East





somanysequins on Mar 8, 2020, 1:21 AM
Post #26
 
i think you mean medium mixed ????



somanysequins on Mar 8, 2020, 1:18 AM
Post #25
 
does anyone know what order the finalists are performing?
i know shelbyville is going #4


H

Haleysl13 on Mar 8, 2020, 12:48 AM
Post #23
 
Best Female Soloist: Olivia Doyle - Music Warehouse
Best Male Soloist: Jacob Reuter - Music Warehouse
Those are the only ones I caught via the livestream




treston.haines on Mar 8, 2020, 12:46 AM
Post #21
 
I was only able to catch large mixed on the live stream:
Gc: Edgewood music warehouse BV, best male and female soloists
1ru: Loveland BC
2ru: Lebanon
3ru: Edgewood choraliers
4ru: Middletown





Dylan Turner. on Mar 8, 2020, 12:48 AM
Post #22
 
finalist in no order
loveland (mixed)
Edgewood (IN mixed)
Lebanon
norwell
shelbyville,



1 2 3 Next





Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.