Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2020 Season > East Noble Knight Edition 2020


Event Info


March 6th-7th, 2020

Venue Info

East Noble High School
Cole Auditorium
901 Garden Street
Kendallville, IN 46755

Phone: (260) 347-2032

Event Details

No. of Attending Choirs:

  16 Mixed Groups
  7 Womens Groups
  2 Middle School Groups

Hosts:

  East Noble "A New Vision"
  East Noble "Premiere Edition"
  East Noble "Knight Rhythms"

Judges: Unknown

Ticket Prices: Unknown

Map



East Noble Knight Edition 2020









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Heritage Singers
 Franklin Community High School
First Place 
Best Choreography 
Best Female Soloist (Addie Mudd) 

 Charisma
 Northrop High School
Second Place 
Best Vocals 
Best Band 

 Modulations
 El Paso-Gridley High School
Third Place 
Best Male Soloist (Jack Murphy) 

 Karisma Singers
 Kokomo High School
4th Place 


Mixed Division - Tier II
 

Groups

 City Heat
 Columbia City High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Male Soloist (Alex Jenkins) 

 New Era
 Churubusco Jr/Sr High School
Second Place 
Best Female Soloist (Taylor Bock) 

 Encore
 Garrett High School
Third Place 

 Crimson Heat
 New Palestine High School
4th Place 

 Sound Wave
 Twin Lakes High School
5th Place 

 Vocal Motion
 Lakeland High School
6th Place 

 Symphonic Fusion

 New Haven High School
No Placement 

 Classic Connection

 DeKalb High School
No Placement 

 Wave of Distinction

 North Side High School
No Placement 

 Panache

 Southmont Jr/Sr High School
No Placement 


Womens Division - Tier I
 

Groups

 Sensations
 Franklin Community High School
First Place 
Best Choreography 
Best Soloist (Kaylin Dickey) 

 Allure
 Northrop High School
Second Place 
Best Vocals 

 Hi Fidelity
 El Paso-Gridley High School
Third Place 


Womens Division - Tier II
 

Groups

 City Lights
 Columbia City High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Soloist (Emily Mullett) 

 Diamond Sensations
 New Palestine High School
Second Place 

 Sudden Impulse
 Southmont Jr/Sr High School
Third Place 


Prep Division
 

Groups

 Legacy
 Franklin Community High School
First Place 

 Mystique
 Northrop High School
Second Place 


Middle School Division
 

Groups

 MC Singers
 Maple Creek Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 New Generation
 Churubusco Jr/Sr High School
Second Place 

 Sound Explosion
 Shawnee Middle School
Third Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 22 members (view all)  



makayla.b1





mbwieg1





ctfuqua1





jessicaplu...1





Anila4651





elizabeths...1



You must be logged in to post comments

18 comments • Sort by

C

ctfuqua on Mar 12, 2020, 8:46 PM
Post #18
 
Performance photos from the East Noble Knight Edition 2020 are available at http://photographybybateman.photostockplus.com/album/3310013/

I work with BatemanFoto, and we capture the ISSMA show choir performances. I’m new to the Bateman team this year. I’ll be at as many of the ISSMA events as I can this year - and of course, at finals! Look for me - we’ll have a poster and cards at one of the vendor tables.

Performance photos for more ISSMA events from this season can be found on our website (BatemanFoto.com) or directly at http://bit.ly/2020ISC




EthanL on Mar 10, 2020, 3:30 AM
Post #17
 
does anyone know who the judges were?

J

j_matt on Mar 9, 2020, 10:02 PM
Post #16
 
The best soloist from CC City Lights is Emily Mullett.

D

dandn5000 on Mar 8, 2020, 4:46 AM
Post #15
 
My bad for any weird formatting. Copying off my results sheet.

Large Awards
Festival
1st Runner Up – Northrop Mystique
GC – Franklin Community Legacy
Women
Northrop Allure
Franklin Community Sensations
El Paso Gridley Hi Fidelity

• 2nd Runner Up: El Paso Gridley Hi Fidelity
• Best Solo in a Show: Kaylin Dickey – Franklin Comm. Sensations
• Best Visuals: Franklin Comm. Sensations
• Best Vocals: Northrop Allure
• 1st Runner Up: Northrop Allure
• GC: Franklin Community Sensations
Best Instrumentals: Northrop Charisma
Mixed
Kokomo Karisma
Northrop Charisma
Franklin Community Heritage Singers
El Paso-Gridley Modulations

3rd Runner Up: Kokomo Karisma
2nd Runner Up: El Paso-Gridley Modulations
Best Male Solo in a Show: Jack Murphy, El Paso-Gridley Modulations
Best Female Solo in a Show: Addie Mudd, Franklin Community Heritage Singers
Best Visuals: Franklin Community Heritage Singers
Best Vocals: Northrop Charisma
1st Runner Up: Northrop Charisma
Grand Champion: Franklin Community Heritage Singers




1prettyredhead on Mar 7, 2020, 11:51 PM
Post #14
+1
Small mixed results:

5RU Lakeland
4RU Twin Lake
3RU New Palestine
2RU Garrett
1RU Churubusco
GC Columbia City BV BC

Best Male soloist: Columbia City Alex Jenkins
Best Female soloist: Churubusco Taylor Bock

Small Single-Gender
2RU Southmont
1RU New Palestine
GC Columbia City BV BC

Best soloist Columbia City

Solo Comp
2RU Northrop
1RU Garrett
GC Franklin


C

ctfuqua on Mar 7, 2020, 1:00 PM
Post #13
 
Excited for today’s show!

M

musicfool on Mar 7, 2020, 4:20 AM
Post #12
+1
MIDDLE SCHOOL RESULTS:
GC - Maple Creek (BV/BC)
1RU - Churubusco
2RU - Shawnee


A

Android2019 on Feb 28, 2020, 2:39 AM
Post #8
 
I am also wondering where Findlay is going?? Anyone know??




averyecunningham on Feb 28, 2020, 2:44 AM
Post #9
 
I was about to say they could definitely do both until I realized these competitions are 3.5 hours away...


H

heythereitsjoshua on Feb 28, 2020, 3:03 AM
Post #10
 
From what I've heard they are going to Teays, however I am not 100% sure about that.




treston.haines on Mar 2, 2020, 2:45 PM
Post #11
 
FFE has confirmed that they will be attending Teays.



Ross H on Feb 27, 2020, 4:41 PM
Post #7
+1
Is Findlay attending East Noble or Teays Valley?

J

Jazzy on Feb 14, 2020, 2:10 PM (Edited)
Post #3
+1
New Haven SMALL MIXED 8:00
Dekalb SMALL MIXED 8:30
Northside SMALL MIXED 9:00
Garrett SMALL MIXED 9:30
Lakeland SMALL MIXED 10:00
New Palestine SMALL MIXED 10:30
Southmont SMALL MIXED 11:00
Churubusco SMALL MIXED 11:30
Columbia City SMALL MIXED 12:00
Twin Lakes SMALL MIXED 12:30
LUNCH BREAK
Franklin Community Small Large mixed 1:30
Southmont Small Single-Gender 2:00
New Palestine Small Single-Gender 2:30
Columbia City Small Single-Gender 3:00
Northrop Allure Large Single-Gender 3:30
Franklin Community Large Single-Gender 4:00
El Paso Gridley Large Single-Gender 4:30
East Noble Premiere Edition Exhibition 5:00
Small Mixed and Small Single-Gender Awards In the Gym 5:30
Dinner Break 6:00
Kokomo Karsima Large Mixed 7:00
Northrop Charisma Large Mixed 7:30
Findlay First Edition Large Mixed 8:00
Franklin Community Large Mixed 8:30
El Paso Gridley Large Mixed 9:00
East Noble Knight Rhythms Exhibition 9:30

Large Mixed and Large Single-Gender Awards In the Gym 10:00

>edit: an updated schedule has been posted above! -Jeff





kenziepittenger27 on Feb 18, 2020, 4:44 PM
Post #4
 
so is there no finals here?


K

Kassivanderpool on Feb 18, 2020, 8:50 PM
Post #5
 
No finals




kenziepittenger27 on Feb 19, 2020, 1:05 PM
Post #6
 
okay thank you!

C

caleb01 on Feb 10, 2020, 6:33 AM
Post #1
 
Anyone have any idea on who is coming to this comp?




kenziepittenger27 on Feb 12, 2020, 11:27 PM
Post #2
 
churubusco new era will be there






Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.