Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 Season > Homestead Classic Showcase 2019


Event Info


February 16th, 2019

Venue Info

Homestead High School
4310 Homestead Road
Fort Wayne, IN 46814

Phone: (260) 431-2251

Event Details

No. of Attending Choirs:

  17 Mixed Groups
  6 Womens Groups
  9 Middle School Groups

Hosts:

  Homestead "Class Royale"
  Homestead "Elite"

Judges:

  Eric Van Cleave (Gym Vocal)

  John Burlace (Gym Vocal)

  Jennifer Gulsvig (Gym Visual)

  Jeni Donahue (Gym Visual)

  Betty McKee (Auditorium Vocal)

  Rosalie Geller (Auditorium Vocal)

  Jeff Cox (Auditorium Visual)

  Leslie Beauchamp (Auditorium Visual)

  Bryen Warfiled (Gym Band)


Ticket Prices:

$10 for Day Show ONLY
$15 for Day and Night Shows
Children 5 and under are FREE

Map



Homestead Classic Showcase 2019









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups

 Red Hot
 Hurricane High School
Grand Champion 
Best Vocals 

 Friends
 Beavercreek High School
First Runner Up 
Best Choreography 
Best Band 
Best Crew 

 The All Americans
 ETC School of Musical Arts
Second Runner Up 
Best Female Soloist (Molly Oldham) 

 Charisma
 Northrop High School
3rd Runner Up 

 Vocal Infusion
 Anderson High School
4th Runner Up 
Best Male Soloist (Karl Byrd) 


Finals - Tier II
 

Groups

 New Era
 Churubusco Jr/Sr High School
First Place 
Best Choreography 
People's Choice 

 Knight Moves
 Norwell High School
Second Place 
Best Vocals 
Best Crew 
Best Female Soloist (Sophia Emrah) 

 Dimensions
 Austin High School
Third Place 


Womens Finals
 

Groups

 Knight Stars
 Norwell High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Allure
 Northrop High School
Second Place 
Best Crew 

 Vocal Elegance
 Anderson High School
Third Place 
Best Soloist 

 Rouge
 ETC School of Musical Arts
4th Place 
Best Band 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Knight Moves
 Norwell High School
First Place 
Best Crew 
Best Female Soloist (Sophia Emrah) 

 New Era
 Churubusco Jr/Sr High School
Second Place 
People's Choice 

 Dimensions
 Austin High School
Third Place 

 Encore
 Garrett High School
4th Place (TIE) 

 Summit Sound
 Bishop Dwenger High School
4th Place (TIE) 
Spartan Spirit Award 
Best Male Soloist (Will Francis) 

 Wave of Distinction

 North Side High School
No Placement 

 Symphonic Fusion

 New Haven High School
No Placement 

 Warrior Ambition
 Woodlan Jr/Sr High School
No Placement 
Best Band 

 Classic Connection

 DeKalb High School
No Placement 

 Vocal Motion
 Lakeland High School
No Placement 
Spartan Spotlight Award (Zach Chamberlain) 


Womens Division (Prelims)
Click here to expand:  



Middle School Division
 

Groups

 Entourage
 Beavercreek Middle Schools
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Male Soloist (Liam Christopher) 

 MC Singers
 Maple Creek Middle School
Second Place 

 Main Street Singers
 ETC School of Musical Arts
Third Place 
Best Female Soloist (Lila Wagner-Gleeson) 

 Knight Sounds
 Norwell Middle School
4th Place 

 78 Edition
 Memorial Park Middle School
5th Place 

 New Generation
 Churubusco Jr/Sr High School
6th Place 

 Wave of Youth
 Northwood Middle School
7th Place 

 Adrenaline
 Austin Middle School
8th Place 
People's Choice 

 Sound Explosion
 Shawnee Middle School
9th Place 

 New Edition
 Highland Middle School
10th Place 
Best Crew 

 Sound Machine
 Miami Middle School
11th Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 75 members (view all)  



BretBret1





dylan.simp...1





mgrutz





eljzabeth1





Luke Farley1





madelynees...1



You must be logged in to post comments

81 comments • Sort by

Prev 1 2 3 4 Next



PrestonTWright on Feb 16, 2019, 11:13 PM
Post #62
+1
Prelim Awards
Solo Comp:
Female GC: ETC
Male GC: ETC
1RU: Norwell
2RU: Northside & Churubusco (tie)

Large Mixed:
Band: Beavercreek
Crew: Beavercreek
Male Soloist: Anderson
Female Soloist: ETC

Small Mixed:
Band: Woodlan
Crew: Norwell
Male Soloist: Bishop Dwenger
Female Soloist: Norwell
People’s Choice (high school): Churubusco
Spartan Spirit Award (all groups): Bishop Dwenger

Middle School:
GC: Beavercreek
1RU: Maple Creek
2RU: ETC
3RU: Norwell
4RU: Memorial Park
5RU: Churubusco
6RU: Northwood
7RU: Austin
8RU: Shawnee
9RU: Highland
10RU: Miami
Vocal: Beavercreek
Choreo: Beavercreek
Crew: Highland
Male Soloist: Beavercreek
Female Soloist: ETC
People’s Choice (middle school): Austin

Small Mixed Finals (perf. order):
7:00 Norwell
7:30 Austin
8:00 Churubusco

Large Mixed Finals (perf. order):
8:30 Hurricane
9:00 Beavercreek
9:30 Northrop
10:00 Anderson
10:30 ETC

Women’s Finals (perf. order):
7:30 Northrop
8:00 Anderson
8:30 ETC
9:00 Norwell




EthanL on Feb 16, 2019, 11:03 PM
Post #61
+1
Prelim awards:
Small mixed
Best crew Norwell
Best band woodland
Best female soloist Norwell
Best male soloist bishop dwenger
Finalists
700 Norwell
730 Austin
800 churubusco
Middle school
People choice in middle school Austin
Best crew highland
Best female soloist etc
Best male soloist Beavercreek
10ru- Miami
9ru- highland
8ru- Shawnee
7ru- Austin
6ru- Northwood
5ru- churubusco
4ru- memorial park
3ru- Norwell
2ru- etc
Best choreography- beavercreek
Best vocals- beavercreek
1ru- maple creek
GC- Beavercreek
Large mixed I had to leave for since Norwell transotd at 625.


S

Showmama on Feb 16, 2019, 10:31 PM
Post #59
+1
What time does the night show start and who is going into them?




PrestonTWright on Feb 16, 2019, 10:44 PM (Edited)
Post #60
+2
7:00 for mixed. 7:30 for Women’s. Awards have not started yet.



casual.kyle on Feb 16, 2019, 10:04 PM
Post #57
+4
Hell ya beaver




Psully on Feb 16, 2019, 10:06 PM
Post #58
+2
Hell ya beaver



Rett_Genatempo on Feb 16, 2019, 9:44 PM
Post #56
+2
Holy Hurricane

H

HuntersDad on Feb 16, 2019, 8:57 PM
Post #54
+1
Go Friends of Beavercreek High School

L

Lildrummer01 on Feb 16, 2019, 7:13 PM
Post #52
+2
There is no livestream today for this event due to technical difficulties!

T

Tfry on Feb 16, 2019, 5:23 PM
Post #49
+1
Can we get an update on livestream!


S

Showchoirwatcher1 on Feb 16, 2019, 5:54 PM
Post #50
+1
Yes can anyone provide an update? Was looking forward to watching this amazing line up!




EthanL on Feb 16, 2019, 7:12 PM
Post #51
 
The livestream will not be back up. I believe homestead wasnt able to acquire the correct Wi-Fi for the stream.



EthanL on Feb 16, 2019, 5:05 PM
Post #48
+2
Women's finalists are
730- Northrop
800- Anderson
830- etc
900- Norwell
Best female soloist was from Anderson
Best crew was Northrop
Best band was etc


S

Showchoirwatcher1 on Feb 15, 2019, 6:25 PM
Post #39
+2
Will there be a livestream for this event?




EthanL on Feb 15, 2019, 6:49 PM (Edited)
Post #40
+6
Yes!!! I love emojis
Edited for more emojis



C

ClassyGal on Feb 16, 2019, 1:16 PM
Post #43
+4
Can someone share the link please?




EthanL on Feb 16, 2019, 3:05 PM
Post #44
 
The livestream is currently down. I will update with a link if it begins working again.


C

ClassyGal on Feb 16, 2019, 4:36 PM
Post #47
+1
Any Luck?

A

Awenger40 on Feb 16, 2019, 4:05 PM
Post #45
+1
Do we have a timeline on the feed being back up?




EthanL on Feb 16, 2019, 4:20 PM
Post #46
+1
It doesn't sound like the livestream will be going back up. I belive we weren't able to acquire the proper Wi-Fi for the stream.


Prev 1 2 3 4 Next





Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.