Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 > Emmetsburg Extravaganza 2018


Event Info


March 2nd-3rd, 2018

Venue Info

Emmetsburg High School
205 King Street
Emmetsburg, IA 50536

Phone: (712) 852-2966

Event Details

No. of Attending Choirs:

  18 Mixed Groups
  5 Middle School Groups

Hosts:

  Emmetsburg "High Voltage"
  Emmetsburg "Black and Gold"
  Emmetsburg "Evolution"

Judges:

  David Fog
  Scott Muters
  Kevin Palu
  Brent Peterson
  Steve Woodin

Ticket Prices: Unknown

Event Website: Unknown

Map



Emmetsburg Extravaganza 2018




 Finals
 

Groups

 Classic Connection
 Sioux Falls Washington High School
Grand Champion 
Best Choreography 
Best Band 
Best Female Soloist (Hollie Legget) 

 Dimensions
 Dowling Catholic High School
First Runner Up 
Best Vocals 

 Music Factory
 Spirit Lake High School
Second Runner Up 
Best Male Soloist (Nate Walsh) 

 Southside Transit
 Marshalltown High School
3rd Runner Up 

 Sensations
 Sumner-Fredericksburg High School
4th Runner Up 

 Swingsations
 Carroll High School
5th Runner Up 



 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  




 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Music Factory
 Spirit Lake High School
First Place 
Best Male Soloist (Nate Walsh) 

 Satisfaction
 Sioux Center High School
Second Place 

 Swingsations
 Carroll High School
Third Place 

 Premiere
 Atlantic High School
4th Place 

 Pulse
 Forest City High School
5th Place 



 Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Sensations
 Sumner-Fredericksburg High School
First Place 

 Showstoppers
 Pocahontas Area High School
Second Place 

 Valley Voices
 Rock Valley Jr/Sr High School
Third Place 

 Impact
 Sheldon High School
4th Place 



 Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 Gael Force
 St. Edmond Jr/Sr High School
First Place 

 Kinetic Fusion
 North Union High School
Second Place 

 New Group
 Belmond-Klemme Jr/Sr High School
Third Place 



 Prep Division
 

Groups

 Stage Lights
 Sioux Falls Washington High School
First Place 

 Sonic Boom
 Spirit Lake High School
Second Place 



 Middle School Division
 

Groups

 Adrenaline
 Sioux Center Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Band 

 Spirit Rising
 Spirit Lake Middle School
Second Place 
Best Male Soloist (Ian Miller) 

 Sound in Motion
 North Union Middle School
Third Place 
Best Female Soloist (Elizabeth Harrison) 

 Sound Check
 Sioux Center Middle School
4th Place 

 Half Notes
 Forest City Middle School
5th Place 


  Members Who Attended This Event displaying 4 of 4 members  


taysia.aasen




rileysalz




Anderson1212




Mr. Miller



You must be logged in to post comments

12 comments • Sort by

W

write4voices on Mar 4, 2018, 7:43 AM
Post #12
+4
Finals Round Results
Grand Champions - Sioux Falls Washington - Classic Connections (Best Band, Best Choreography)
1st Runner-Up - West Des Moines Dowling - Dimensions (Best Vocals)
2nd Runner-Up - Spirit Lake - The Music Factory
3rd Runner-Up - Marshalltown - South Side Transit
4th Runner-Up - Sumner-Fredericksburg - Sensations
5th Runner-Up - Carroll - Swingsations


W

write4voices on Mar 4, 2018, 1:52 AM
Post #10
+1
Prep Class Results
1st Place - Sioux Falls Washington
2nd Place - Spirit Lake

Class 2A
1st Place - Sumner-Fredericksburg
2nd Place - Pocahontas Area
3rd Place - Rock Valley
4th Place - Sheldon

Class 3A
1st Place - Spirit Lake
2nd Place - Sioux Center
3rd Place - Carroll
4th Place - Atlantic
5th Place - Forest City

Class 4A
1st Place - West Des Moines Dowling
2nd Place - Sioux Falls Washington
3rd Place - Marshalltown
4th Place - Des Moines East

Best Male Solo - Spirit Lake (Nate Walsh)
Best Female Solo - Sioux Falls Washington Classic Connection

Finalists Order
Sumner-Fredericksburg
West Des Moines Dowling
Spirit Lake
Carroll
Marshalltown
Sioux Falls Washington
* - Sioux Center did qualify for Finals, but could not attend



S

sarahjbell on Mar 4, 2018, 1:57 AM
Post #11
+1
Best female soloist is Hollie Legget from Sioux Falls Washington

W

write4voices on Mar 3, 2018, 6:52 PM
Post #9
+1
Class 1A Results

1st Place - Fort Dodge St. Edmond
2nd Place - North Union
3rd Place - Belmond-Klemme


W

write4voices on Mar 3, 2018, 11:58 AM
Post #8
+1
Middle School Results

1st Place - Sioux Center - Adrenaline (Best Vocals, Best Band)
2nd Place - Spirit Lake - Spirit Rising (Best Male Soloist - Ian Miller)
3rd Place - North Union - Sound in Motion (Best Female Soloist - Elizabeth Harrison)
4th Place - Sioux Center - Sound Check
5th Place - Forest City - Half Notes


W

write4voices on Feb 26, 2018, 8:06 PM
Post #7
 
Waseca (State Street Singers) have dropped out

W

write4voices on Feb 25, 2018, 7:27 PM
Post #6
+1
Schedule Update

Friday, March 2 (Middle School competition)
5:25pm - Sioux Center - Sound Check
5:50pm - North Union - Sound in Motion
BREAK
6:25pm - Spirit Lake - Spirit Rising
6:50pm - Forest City - Half Notes
7:15pm - Sioux Center - Adrenaline
8:00pm - Emmetsburg (X) - Evolution
8:30pm - AWARDS

Saturday, March 3 (High School competition)
8:35am - Fort Dodge St. Edmond (1A) - Gael Force
9:00am - Spirit Lake (Prep) - Sonic Boom
9:25am - North Union (1A) - Kinetic Fusion
9:50am - Sioux Falls Washington (Prep) - Stage Lights
BREAK
10:25am - Belmond-Klemme (1A) - New Group
10:50am - Pocahontas Area (2A) - Showstoppers
11:15am - Rock Valley (2A) - Valley Voices
11:40am - Sioux Center (3A) - Satisfaction
BREAK
1:00pm - Forest City (3A) - Pulse
1:25pm - Waseca (3A) - State Street Singers
1:50pm - Spirit Lake (3A) - Music Factory
2:15pm - Sheldon (2A) - Impact
2:40pm - Sumner-Fredericksburg (2A) - Sensations
3:05pm - Carroll (3A) - Swingsations
BREAK
3:40pm - Atlantic (3A) - Premiere
4:05pm - Des Moines East (4A) - Scarlet Singers
4:30pm - Marshalltown (4A) - South Side Transit
4:55pm - West Des Moines Dowling (4A) - Dimensions
5:30pm - Sioux Falls Washington (4A) - Classic Connection
6:05pm - Emmetsburg (X) - High Voltage
6:30pm - DAYTIME ROUND AWARDS
7:30pm - Finals Group #1
8:00pm - Finals Group #2
8:30pm - Finals Group #3
9:00pm - Finals Group #4
9:30pm - Finals Group #5
10:00pm - Finals Group #6
10:30pm - Emmetsburg (X) - Black & Gold
11:00pm - FINALS AWARDS


W

write4voices on Dec 21, 2017, 3:44 AM
Post #5
+2
Judges - Dave Fog, Scott Muters, Kevin Palu, Brent Peterson, Steve Woodin

W

write4voices on Dec 21, 2017, 3:43 AM
Post #4
+1
Emmetsburg Extravaganza Invitational - Saturday, March 3, 2018 (High School)

7:45am - Algona Bishop Garrigan (1A)

BREAK

8:35am - Fort Dodge St. Edmond - Gael Force (1A)
9:00am - Spirit Lake - Sonic Boom (Prep)
9:25am - North Union - Kinetic Fusion (1A)
9:50am - Sioux Falls Washington - Stage Lights (Prep)

BREAK

10:25am - Belmond-Klemme - New Group (1A)
10:50am - Pocahontas Area - Showstoppers (2A)
11:15am - Rock Valley - Valley Voices (2A)
11:40am - Forest City - Pulse (3A)

LUNCH BREAK

1:00pm - Sioux Center - Satisfaction (3A)
1:25pm - Waseca - State Street Singers (3A)
1:50pm - Spirit Lake - Music Factory (3A)
2:15pm - Sheldon - Impact (2A)
2:40pm - Sumner-Fredericksburg - Sensations (2A)
3:05pm - Carroll - Swingsations (3A)

BREAK

3:40pm - Atlantic - Premiere (3A)
4:05pm - Des Moines East - Scarlet Singers (4A)
4:30pm - Marshalltown - South Side Transit (4A)
4:55pm - West Des Moines Dowling - Dimensions (4A)
5:20pm - Sioux Falls Washington - Classic Connection (4A)
6:10pm - Emmetsburg - High Voltage (X)

DAY ROUND AWARDS - 6:30pm

7:30pm - Finals Group #1
8:00pm - Finals Group #2
8:30pm - Finals Group #3
9:00pm - Finals Group #4
9:30pm - Finals Group #5
10:00pm - Finals Group #6
10:30pm - Emmetsburg - Black & Gold (X)

FINALS ROUND AWARDS - 11:00pm


W

write4voices on Dec 21, 2017, 3:31 AM
Post #3
+1
Emmetsburg Extravaganza Invitational - Friday, March 2, 2018 (Middle School)

5:00pm - Algona Bishop Garrigan
5:25pm - Sioux Center - Sound Check
5:50pm - North Union - Sound in Motion

BREAK

6:25pm - Spirit Lake - Spirit Rising
6:50pm - Forest City - Half Notes
7:15pm - Sioux Center - Adrenaline
8:00pm - Emmetsburg - Evolution (X)

AWARDS - 8:30pm


W

write4voices on Aug 24, 2017, 1:50 PM
Post #1
+1
Emmetsburg High School will be hosting their Extravaganza Invitational on Friday, March 2 (Middle Schools) and Saturday, March 3 (High Schools & Vocal Jazz). This competition is open to all groups and all sizes. This year we will be featuring a brand new stage set-up for our high schools. We also feature a wonderful auditorium for our middle school show choirs and vocal jazz groups. Spots are limited. If you are interested in attending, contact Jason Behrens, Director of Vocal Activities (jbehrens@e-hawks.org). Reserve your spots today!




The Ethan Price on Nov 7, 2017, 1:55 AM
Post #2
 
Details, please!






Sponsored






©2002-2018 Show Choir Community. All Rights Reserved.