Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2013 Season > Cedar Rapids Washington Mo Show 2013


Event Info


March 9th, 2013

Venue Info

Washington High School
2205 Forest Drive SE
Cedar Rapids, IA 52403

Phone: (319) 558-2161

Event Details

No. of Attending Choirs:

  16 Mixed Groups
  8 Middle School Groups

Hosts:

  Cedar Rapids Washington "Momentum"
  Cedar Rapids Washington "Celebration"
  Cedar Rapids Washington "Vivacé"

Judges:

  Cameron Sullenberger

  Vicki Jacobsen

  Jay Burken

  Jill Anderson

  Steve Woodin

  Nancy Allen

  Lovar Davis Kidd

  Anita Cracauer

  Pete Eklund


Ticket Prices: Unknown

Map



Cedar Rapids Washington Mo Show 2013









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups in order of placement

 Happiness, Inc.
 Cedar Rapids Kennedy High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Ballad 

 Spotlighters
 Craig High School
First Runner Up 
Best Band 
High Energy Award 

 WD Forté
 West Delaware High School
Second Runner Up 
Best Closer 
Best Female Soloist (Carissa Philgreen) 

 West Connection
 Davenport West High School
3rd Runner Up 
Best Costumes 
Best Male Soloist (Jacob Stewart) 

 Sound Attraction
 Williamsburg Jr/Sr High School
4th Runner Up 

 Sudden Impact
 Ottumwa High School
5th Runner Up 
Best Props 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Sound Attraction
 Williamsburg Jr/Sr High School
First Place 

 Celebration Co.
 Benton Community High School
Second Place 

 New Creation
 Marion High School
Third Place 


Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Christopher Jive and the Uptown 45
 West Branch High School
First Place 

 Pizzazz
 HLV Jr/Sr High School
Second Place 

 EagleRock!
 Keota High School
Third Place 


Prep Division
 

Groups

 Chanteurs
 Cedar Rapids Kennedy High School
First Place 

 Jubilation, Inc.
 Benton Community High School
Second Place 

 Crescendo
 West Delaware High School
Third Place 

 This Just In!
 Davenport West High School
4th Place 


Middle School Division
 

Groups in order of performance

 Illusions

 Benton Community Middle School
Placement Unknown 

 Sforzando

 West Delaware Middle School
Placement Unknown 

 StarElite

 Wilson Middle School
Placement Unknown 

 Jubilation-Ignited

 Central Lutheran School
Placement Unknown 

 Classic Evolution

 Harding Middle School
Placement Unknown 

 FLaPCo

 Franklin Middle School
Placement Unknown 

 Classic Edition

 McKinley Middle School
Placement Unknown 

 Classic Innovation

 Harding Middle School
Placement Unknown 


Members Who Attended This Event displaying 4 of 4 members  



tantan271





Holly62347!





joshlaiah





Happy_Drew



21 comments • Sort by

1 2 Next



juliofrommississippi on Mar 11, 2013, 4:58 AM
Post #21
 


QUOTE (benschrank @ Mar 10 2013, 02:23 PM) *



It was an extremely successful day that everyone should be very proud of!



I SUPER agree with that! All of the choirs I saw yesterday were just fantastic!


B

benschrank on Mar 10, 2013, 2:23 PM
Post #20
+1
Other captions include:

Janesville Craig - High Energy Award
West Delaware - Best Closer
Davenport West - Best Costumes
Ottumwa - Best Props
Indianola - Best Crew

Best Male Soloist - Jacob Stewart, Davenport West
Best Female Soloist - Carissa Philgreen, West Delaware

It was an extremely successful day that everyone should be very proud of!




tantan27 on Mar 10, 2013, 5:57 AM
Post #19
+1
Results!
5th runner up ottumwa
4th runner up - Williamsberg
3rd runners up- davenport west
2nd runners up- west Delaware
1st runner up - with best combo Janesville Craig
grand champions with best vocals best choreography & best ballad
Cedar Rapids Kennedy happiness inc

(There were a bunch of captions that I do my remember I know best female went to west Delaware & male went to dport west)


H

Happy_Drew on Mar 10, 2013, 5:46 AM
Post #18
 
FINAL results:

GC: Happiness, Inc. (BV, BC, best ballad)
1st RU: Janesville Craig (best combo)
2nd RU: West Delaware
3rd RU: Davenport West (or was it Waterloo West? Sorry)
4th RU : Williamsburg
5th RU: Ottumwa




tantan27 on Mar 10, 2013, 4:13 AM
Post #17
 
Happiness won best ballad



Häakon on Mar 10, 2013, 2:30 AM
Post #16
 
Thanks guys!

B

benschrank on Mar 10, 2013, 1:09 AM
Post #15
 
Janesville Craig won Best Band.

W

write4voices on Mar 10, 2013, 1:06 AM
Post #14
 
Don't know the order

Williamsburg - Sound Attraction (Auditorium Winner)
Cedar Rapids Kennedy - Happiness, Inc.
Janesville Craig - Spotlighters
West Delaware - WD Forte
Davenport West - West Connection
Ottumwa - Sudden Impact




Häakon on Mar 10, 2013, 12:58 AM
Post #13
 
Who are the finalists?

W

write4voices on Mar 10, 2013, 12:52 AM
Post #12
+1
Daytime Round

Open Class
1st Place - Cedar Rapids Kennedy - Happiness, Inc.
2nd Place - Janesville Craig - Spotlighters
3rd Place - West Delaware - WD Forte
4th Place - Davenport West - West Connection
5th Place - Ottumwa - Sudden Impact
6th Place - Indianola - Side One

Class 3A
1st Place - Williamsburg - Sound Attraction
2nd Place - Benton Community - Celebration Co.
3rd Place - Marion - New Creation

Class 1A/2A
1st Place - West Branch - Christopher Jive and the Uptown 45
2nd Place - HLV - Pizzazz
3rd Place - Keota - EagleRock!

Prep Class
1st Place - Cedar Rapids Kennedy - Chanteurs
2nd Place - Benton Community - Jubilation Inc.
3rd Place - West Delaware - Crescendo
4th Place - Davenport West - This Just In!




tantan27 on Mar 8, 2013, 2:44 PM
Post #11
 
Last. Show choir. Competition. Ever. But I am really excited good luck to everyone



UOSCF on Mar 6, 2013, 9:06 PM
Post #10
+2
I really wish I could be here this weekend (Work Beckons). However, I wish all the groups the best of luck this weekend!



UOSCF on Feb 28, 2013, 10:46 PM (Edited)
Post #9
+3
Predictions:
GC: Kennedy, Happiness Inc. (Sweep)
1RU: Janesville Craig, Spotlighters
2RU: Davenport West, West Connection
3RU: West Delaware, WD Forte
4RU: Ottumwa, Sudden Impact
5RU: Benton Community, Celebration Co. (Auditorium Winner)

Edited to Reflect New Information




Jeff. on Feb 26, 2013, 5:24 AM
Post #8
 
Thanks, Jay! Event has been updated.



juliofrommississippi on Feb 26, 2013, 1:31 AM
Post #7
 
Auditorium schedule:

8:30 Center Point-Urbana (Jazz)
8:55 Indianola "Ascension" (Jazz)
9:20 Marion "Voices of Marion" (Jazz)
9:45 Center Point-Urbana "The Chorazz" (Jazz)

10:10 CR Washington "A Slice of Jazz" (exhibition)

11:10 CR Kennedy "Chanteurs" (Prep)
11:35 Benton "Jubilation Co." (Prep)
12:00 Davenport West "This Just In!" (Prep)
12:25 West Delaware "Crescendo" (Prep)

LUNCH

1:45 West Branch "Christopher Jive and the Uptown 45" (2A)
2:10 Keota "Eagle Rock!" (1A)
2:35 HLV "Pizzazz" (1A)
3:00 Marion "New Creation" (3A)
3:25 Williamsburg "Sound Attraction" (3A)
3:50 Benton "Celebration Co." (3A)

4:15 CR Washington "Vivace" (Exhibition)
4:45 Auditorium Awards


Gym Schedule:

8:25 Benton "Illusions" (MS)
8:50 West Delaware "Sforzando" (MS)
9:15 Wilson "StarElite" (MS)
9:40 Central Lutheran "Jubilation-Ignited" (MS)
10:05 Harding "Classic Evolution" (MS)

BREAK

10:45 Franklin "FLAPCO" (MS)
11:10 McKinley "Classic Edition" (MS)
11:35 Harding "Classic Innovation" (MS)

LUNCH
1:05 CR Washington "8 Guys With Mics" (Exhibition)
1:15 Middle School/Jazz Choir Awards

1:45 Ottumwa "Sudden Impact" (Open)
2:15 Indianola "Side One" (Open)
2:45 Davenport West "West Connection" (Open)
3:15 West Delaware "WD Forte" (Open)

BREAK

4:00 CR Kennedy "Happiness, Inc," (Open)
4:30 Janesville Craig "Spotlighters" (Open)
5:00 CR Washington "Momentum" (Exhibition)

5:30 Daytime Awards


FINALS

6:45 Middle School Winner (exhibition)
7:10 Solo Competition Winner #1
7:15 Solo Competition Winner #2
7:20 Prep Division Winner (exhibition)

7:45 Finalist #1 (Winner of 1A/2A/3A)
8:10 Finalist #2
8:35 Finalist #3
9:00 Finalist #4
9:25 Finalist #5
9:50 Finalist #6
10:15 Cedar Rapids Washington "Celebration" (exhibition)
10:45 Final Awards




juliofrommississippi on Feb 25, 2013, 11:47 PM
Post #6
+1


QUOTE (tantan27 @ Feb 25 2013, 02:12 AM) *

Sooooo I was told Xavier is not going.. Can someone confirm?


I can confirm Just found out at Kennedy on Saturday. I'm really sad, because I would love to see how they would do after their STRONG performance at Kennedy.




tantan27 on Feb 25, 2013, 2:12 AM
Post #5
 
Sooooo I was told Xavier is not going.. Can someone confirm?

W

write4voices on Feb 13, 2013, 3:05 PM
Post #4
+1
Gym Schedule

8:00am - Benton Community - Illusions (MS)
8:25am - West Delaware - Sforzando (MS)
8:50am - Cedar Rapids Wilson - StarElite (MS)
9:15am - Central Lutheran - Jubilation Ignited (MS)
9:40am - Cedar Rapids Harding - Classic Evolution (MS)
BREAK
10:15am - Linn-Mar Excelsior - Double Time (MS)
10:40am - Cedar Rapids Franklin - FLAPCO (MS)
11:05am - Cedar Rapids McKinley - Classic Edition (MS)
11:30am - Cedar Rapids Harding - Classic Innovation (MS)
BREAK
1:45pm - Ottumwa - Sudden Impact (Open)
2:15pm - Indianola - Side One (Open)
2:45pm - Davenport West - West Connection (Open)
3:15pm - West Delaware - WD Forte (Open)
BREAK
4:00pm - Cedar Rapids Kennedy - Happiness, Inc. (Open)
4:30pm - Cedar Rapids Xavier - Xhilaration (Open)
5:00pm - Janesville Craig - Spotlighters (Open)
5:30pm - Cedar Rapids Washington - Momentum (X)
6:00pm - GYM AWARDS

7:00pm - Middle School Winner (Exhibition)
7:25pm - Solo Winner #1
7:30pm - Solo Winner #2
7:35pm - Prep Winner (Exhibition)

8:00pm - Finals Group #1 (1A/3A Winner)
8:25pm - Finals Group #2
8:50pm - Finals Group #3
9:15pm - Finals Group #4
9:40pm - Finals Group #5
10:05pm - Finals Group #6
10:30pm - Cedar Rapids Washington - Celebration (X)
11:00pm - FINALS AWARDS

Auditorium Schedule

8:30am - Center Point-Urbana - To Be Announced (Vocal Jazz)
8:55am - Indianola - Ascension (Vocal Jazz)
9:20am - Marion - Voices of Marion (Vocal Jazz)
9:45am - Center Point-Urbana - The Chorazz (Vocal Jazz)
BREAK
10:45am - Cedar Rapids Kennedy - Chanteurs (Prep)
11:10am - Benton Community - Jubilation Inc. (Prep)
11:35am - Davenport West - This Just In! (Prep)
12:00pm - West Delaware - Crescendo (Prep)
12:25pm - Cedar Rapids Xavier - Xuberance (Prep)
BREAK
1:45pm - BGM - Dynamics (1A)
2:10pm - HLV - Pizzazz (1A)
2:35pm - Keota - EagleRock! (1A)
3:00pm - Marion - New Creation (3A)
3:25pm - Williamsburg - Sound Attraction (3A)
3:50pm - Benton Community - Celebration Co. (3A)
4:15pm - Cedar Rapids Washington - Vivace (X)
5:00pm - AUDITORIUM AWARDS




juliofrommississippi on Feb 13, 2013, 6:05 AM
Post #3
 
I know the gym daytime judges are:

Pete Eklund
Steve Woodin
Anita Cracauer

Not exactly sure at this point who all the other judges are and where they will be throughout the day.




tantan27 on Feb 13, 2013, 3:07 AM
Post #2
 
Happiness inc will be here


1 2 Next





Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.