Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Petal Show Choir Invitational 2024


Event Info



February 23rd-24th, 2024


Venue Info

Petal High School
1145 MS-42
Petal, MS 39645

Phone: (601) 583-3538

Event Details

No. of Attending Choirs:

  20 Mixed Groups
  3 Treble Groups
  8 Middle School Groups

Hosts:

  Petal "Soundsations"
  Petal "Innovations"
  Petal "Spark"

Judges: Unknown

Tickets

Ticket prices unknown.

Map



Petal Show Choir Invitational 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Attaché
 Clinton High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Best Costumes 

 Visions
 Grenada High School
First Runner Up 

 Brio
 Brandon High School
Second Runner Up 
Best Soloist (Case Farnham) 

 Encores
 Enterprise High School
3rd Runner Up 

 Imagination
 West Jones High School
4th Runner Up 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Company
 South Jones Jr/Sr High School
First Place 

 Legacy
 Sumrall High School
Second Place 

 Central Attraction
 Pearl River Central High School
Third Place 

 Grand Finale
 Rome High School
4th Place 


Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 New Era
 West Marion Jr/Sr High School
First Place 

 Innergy
 Pisgah Jr/Sr High School
Second Place 

 Extreme
 Clinton Christian Academy
Third Place 

 Showstoppers

 Laurel High School
No Placement 

 Premiers

 Columbia Academy
No Placement 

 Pizzaz

 Purvis High School
No Placement 

 Luminary

 Pass Christian High School
No Placement 


Treble Division
 

Groups

 Bellas
 Brandon High School
First Place 

 Esprit
 Enterprise High School
Second Place 


Middle School Mixed Division - Tier I
 

 Blitz
 Brandon Middle School


Middle School Mixed Division - Tier II
 

 Center Stage
 West Jones Middle School


Middle School Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Sound Storm
 Biloxi Junior High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Overall Grand Champion 

 Entertainers
 Grenada Middle School
Second Place 
Best Costumes 

 Fusion
 Jackson Preparatory School
Third Place 

 New Edition

 Pearl River Central Middle School
No Placement 

 Spotlight!

 Oak Grove Middle School
No Placement 


Middle School Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 One Life
 Clinton Christian Academy
First Place 

 Impact
 Sumrall Middle School
Second Place 


Middle School Treble Division
 

Groups

 Boom
 Brandon Middle School
First Place 

 Exclusives
 Columbia Academy
Second Place 


Attending Members displaying 6 of 71 members (view all)  



Vandy212011





JacobCarter





Katherine_...





BraxtonB.GH





hcrauch





clarkpiercy06



You must be logged in to post comments

23 comments • Sort by

1 2 Next

G

Gabrielcastaneda_ on Feb 26, 2024, 4:57 AM
Post #24
 
I am always curious if the middle schools groups in other states would be allowed to compete in California. In their middle school divisions

G

Gabrielcastaneda_ on Feb 26, 2024, 4:54 AM
Post #23
 
I’m curious to see how Jackson prep does in California against
Hart
Brea
And many of the California tier 2 groups


S

StacyCarter on Feb 25, 2024, 3:14 PM (Edited)
Post #22
 
Link to Article



Jason.M.Odom on Feb 25, 2024, 1:51 AM
Post #20
+1
Finals Results:
GC- Clinton "Attache" (best costumes)(best show design)(best choreography)(best vocals)
1RU- Grenada "Visions"
2RU- Brandon "Brio" (best soloist in a show Case Farnham)
3RU- Enterprise "Encores"
4RU- West Jones "Imagination"




Jason.M.Odom on Feb 24, 2024, 10:15 PM (Edited)
Post #19
+2
Finals (in performance order)
West Jones
Enterprise Encores
Clinton
Grenada
Brandon Brio

tier i:
1st- Clinton "Attache"
2nd- Brandon "Brio"
3rd- Grenada "Visions"

tier ii:
1st- West Jones "Imagination"
2nd- Jackson Prep "Reveillon"

single gender:
1st- Brandon "Bellas"
2nd- Enterprise "Encores"




Jason.M.Odom on Feb 24, 2024, 2:08 PM
Post #17
+1
Small Division:
1st- West Marion "New Era"
2nd - Pisgah "Innergy"
3rd- Clinton Christian Academy "Extreme"





Jason.M.Odom on Feb 24, 2024, 2:09 PM
Post #18
+1
Morton did not attend this event.



jdcritt on Feb 24, 2024, 11:44 AM
Post #16
 
Livestream

J

Jaxsonsal113 on Feb 24, 2024, 1:58 AM
Post #13
+1
Best show design: Biloxi Junior High “Sound storm”
Best visuals: Biloxi Junior High “Sound storm”
best vocals:: Biloxi Junior High “Sound storm”
Overall grand champion: Biloxi Junior High “Sound storm”
Tier 3 first place: Biloxi Junior High “Sound storm”





thebetterbauer on Feb 24, 2024, 3:37 AM
Post #14
+1
Do you or anybody else know the remaining placements for the middle school competition?


J

Jaxsonsal113 on Feb 24, 2024, 11:17 AM
Post #15
 
only other award I remember is Grenada ms “Entertainers” getting best costumes



CarterTempleton235 on Feb 21, 2024, 5:34 PM (Edited)
Post #12
 
Predictions:

Tier IV:
First Place: West Marion ‘New Era’
Second Place: Pisgah ‘Innergy’
Third Place: Laurel 'Showstoppers'

Treble:
First Place: Brandon ‘Bellas’
Second Place: Enterprise ‘Espirt’

Tier III:
First Place: Sumrall ‘Legacy’ or South Jones ‘Company
Second Place: Sumrall ‘Legacy’ or South Jones ‘Company’
Third Place: Pearl River Central ‘Central Attraction’

Tier II:
First Place: West Jones ‘Imagination’
Second Place: Jackson Prep ‘Reveillon’

Tier I:
First Place: Clinton ‘Attache’
Second Place: Brandon ‘Brio’
Third Place: Grenada ‘Visions’

Overall:
GC: Clinton ‘Attache’ (Sweep)
1RU: Brandon ‘Brio’
2RU: Grenada ‘Visions’
3RU: West Jones ‘Imagination’
4RU: Enterprise ‘Encores’




willieboi2000 on Feb 18, 2024, 12:13 PM
Post #11
 
Updated predictions:

GC- Clinton "Attaché" (sweep)
1st ru- Brandon "Brio"
2nd ru- Grenada "Visions"
3rd ru- West Jones "Imagination"
4th ru- Enterprise "Encores"

This is honestly just as competitive as Jackson Academy's competition as far as the amount of very strong groups fighting for 5 finals spots. With Grenada sweeping at Tupelo last night, there's a strong chance they could place over Brandon here. Brandon has swept this comp 3 years in a row though. They're going to be tough to beat.


G

Gabrielcastaneda199x on Jan 26, 2024, 6:58 AM
Post #9
 
Mr fehr has been attached director is 1993 wow




Rian on Jan 26, 2024, 7:03 PM
Post #10
+2
Before that, he was the director at Sullivan High School!



willieboi2000 on Jan 24, 2024, 3:54 PM (Edited)
Post #8
+1
Finals predictions (that I'm sure will change before this comp):

GC- Clinton "Attaché" (sweep)
1st ru- Brandon "Brio"
2nd ru- Grenada "Visions"
3rd ru- Jackson Prep "Reveillon"
4th ru- West Jones "Imagination"

I wouldn't be surprised at all to see Enterprise, Biloxi, or Brandon "Bellas" in finals either (or potentially even a smaller group like PRC, South Jones, or Sumrall). We'll see how several of these groups do this coming weekend at Jackson Prep, South Jones, and Tallassee.




jdcritt on Jan 23, 2024, 3:36 PM
Post #5
+2
Mississippi folks, what exactly is this new “super large mixed” category? Clinton isn’t exactly what I would think of as a “super large” group since they typically put low to mid 40s on stage (compared to Homewood, Brandon, Oak Mountain, and Auburn who typically have close to 60 on stage).




BradleyDavis on Jan 23, 2024, 4:50 PM
Post #6
+5
Super Large is 51+ Performers
I bet Clinton is opting up to be in this division. Last time I checked, they have 43. It’s my understanding that you may opt up, but not down.





Will. on Jan 23, 2024, 5:35 PM
Post #7
 
This makes sense to me. Sometimes in states that have divisions by enrollment, groups will opt up to a larger enrollment division, but they cannot opt down.



BradleyDavis on Jan 23, 2024, 3:08 PM
Post #4
+2
FRIDAY
Group Name
Elementary Division
Magee Elementary "Showstoppers" 4:50 - 5:10
Biloxi Elementary "Sound Wave" 5:10 - 5:30

SMALL MIXED (A)
Sumrall Middle "Impact". 6:00 - 6:25

MIDDLE MIXED (AA)
CCA Middle "One Life" 6:25 - 6:50
PRC Middle "New Edition" 6:50 - 7:15
OG Middle "Spotlight" 7:15 - 7:40
Grenada Middle "Entertainers" 7:40 - 8:05
Jackson Prep "Fusion" 8:05 - 8:30
Biloxi Middle "Sound Surge" 8:30 - 8:55

TREBLE DIVISION
CA Middle "Girls" 9:00 - 9:25 (I'm assuming this is Columbia Academy "Exclusives")
Brandon Middle "Boom" 9:25 - 9:50

LARGE MIXED (TIER AAA)
West Jones Mid "Centerstage" 9:50 - 10:20
SUPER LARGE MIXED (TIER AAAA)
Brandon Middle "Blitz" 10:20 - 10:50

Petal "Spark" Will have an exhibition at 10:50 and awards will be at 11:30 PM

SATURDAY

SMALL MIXED (A)
Laurel "Showstoppers" 8:00 - 8:25 AM
CCA "Extreme" 8:30 - 8:55 AM
Morton "One A Chord" 8:55 - 9:20 AM
Pisgah "Innergy" 9:20 - 9:45 AM
Purvis "Pizzazz" 9:45 - 10:10 AM
Columbia Academy "Premiers" 10:10 - 10:35 AM
West Marion "New Era" 10:35 - 11:00 AM
Pass Christian "Luminary" 11:00 - 11: 25 AM

MIDDLE MIXED (AA)
South Jones "Company" 12:45 - 1:15
PRC "Central Attraction" 1:15 - 1:45
Sumrall "Legacy" 1:45 - 2:15

TREBLE DIVISION
Enterprise Ladies "Esprit" 2:15 - 2:45
Brandon Ladies "Bellas" 2:45 - 3:15

LARGE MIXED (AAA)
Jackson Prep "Reveillon" 3:15 - 3:45
West Jones "Imagination" 3:45 - 4:15

SUPER LARGE MIXED (AAAA)
Clinton "Attache" 4:15 - 4:45
Enterprise "Encore" 4:45 - 5:15
Biloxi "Sound Surge" 5:15 - 5:45
Grenada "Visions" 5:45 - 6:15
Brandon "Brio" 6:15 - 6:45

This competition will take 5 finalists and 3 solo comp finalists. Final awards will take place at 11:40 PM



1 2 Next





Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.