Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Papillion-La Vista South Titan Classic 2024


Event Info



February 2nd-3rd, 2024


Venue Info

Papillion-La Vista South High School
10799 Highway 370
Papillion, NE 68046

Phone: (402) 829-4600

Event Details

No. of Attending Choirs:

  10 Mixed Groups
  5 Treble Groups
  14 Middle School Groups

Hosts:

  Papillion-La Vista South "Titanium"
  Papillion-La Vista South "Titan Express"
  Papillion-La Vista South "Titan Radiance"

Judges:

  Tori Brindis

  Laura Engels

  Eric J. Hayes, Jr.

  John Parezo

  Scott Thorne


Tickets

Friday - $10.00 for adults and $5.00 for students

Saturday All Day (includes finals) - $15.00 Adults or $10.00 Seniors/Students/Veterans

Saturday Finals Only - $10.00 Children under 5 - FREE

Map



Papillion-La Vista South Titan Classic 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Revolution
 Gretna High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Ballad 
Outstanding Soloist (Cameron Bothwell) 

 Riverside Company
 Hastings High School
First Runner Up 
Cheri Helmer-Riensche Sportsmanship Award 

 Amazing Technicolor Show Choir
 Westside High School
Second Runner Up 
Best Closer 
Outstanding Soloist (Kailee Bowman) 
Outstanding Performer (Mia Rasgorschek) 

 The Ambassadors
 Omaha South High School
3rd Runner Up 
Best Opener 
Best Costumes 
Fan Favorite 
Oustanding Performer (Mekhi Payne) 

 Blackout
 Elkhorn South High School
4th Runner Up 

 Simply Irresistible
 Westside High School
5th Runner Up 


Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



Treble Division
 

Groups

 Simply Irresistible
 Westside High School
First Place 

 Shockwave
 Elkhorn South High School
Second Place 

 Dynamic Edition
 Hastings High School
Third Place 

 Momentum
 Marian High School
4th Place 

 Amplify
 Omaha South High School
5th Place 


Prep Division
 

Groups

 Evolution
 Gretna High School
First Place 

 Warrior Express
 Westside High School
Second Place 

 Power Surge
 Elkhorn South High School
Third Place 

 Platinum
 Platteview High School
4th Place 


Middle School Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Westside Connection
 Westside Middle School
First Place 
Outstanding Soloist (Max Ruback) 

 Flight
 Liberty Middle School
Second Place 
Outstanding Performer (Cambry Rochford-Hoyt) 

 Show Dogs
 Beadle Middle School
Third Place 

 First Edition
 Kiewit Middle School
4th Place 
Outstanding Performer (Tyler Kniewel) 

 Reflections
 Papillion Middle School
5th Place 

 Nobility
 La Vista Middle School
6th Place 

 Titan Force
 Lewis Central Middle School
7th Place 

 Anthem
 Gretna Middle School
8th Place 
Outstanding Soloist (Joey Onwiler) 

 Delegation
 Beatrice Middle School
9th Place 


Middle School Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Viva Vivace
 Marrs Middle School
First Place 

 North Stars
 Kirn Middle School
Second Place 

 Declaration
 Beatrice Middle School
Third Place 


Middle School Treble Division
 

Groups

 Encore
 Beadle Middle School
First Place 

 Dynamic
 Kiewit Middle School
Second Place 


Attending Members displaying 6 of 20 members (view all)  



IzzyFizz124





Trynnity78





25alyvon





JTejral





jshaun54





RileyBrenn...



You must be logged in to post comments

7 comments • Sort by



Quinn_Kiefer on Feb 4, 2024, 3:53 AM
Post #5
 
5RU- Simply Irresistible
4RU- Blackout
3RU- Ambassadors
2RU- ATSC
1RU- Hastings
GC- Gretna(Best Vocals, Best Choreography, Best Band, Best Crew)

Outstanding Performers:
Mekhi Payne- Ambassadors
Mia Rasgorschek- ATSC

Fan Favorite- Ambassadors





Quinn_Kiefer on Feb 4, 2024, 3:59 AM
Post #6
 
Sportsmanship Award- Riverside Company
Best Opener- Ambassadors
Best Balad- Revolution
Best Closer- ATSC
Best Costumes- Ambassadors

Outstanding Soloists:
Kailee Bowman- ATSC
Cameon Bothwell- Revolution





Quinn_Kiefer on Feb 4, 2024, 4:06 AM
Post #7
 
Daytime Awards

Prep:
GC- Evolution
1RU- Warrior Express
2RU- Power Surge
3RU- Platinum

Single-Gender:
GC- Simply Irresistible
1RU- Shockwave
2RU- Dynamic Edition
3RU- Momentum
4RU- Amplify

Open:
GC- Revolution
1RU- ATSC
2RU- Riverside Company
3RU- Blackout
4RU- Ambassadors
5RU- Bridge Street Singers


P

pnh99 on Feb 3, 2024, 8:59 PM
Post #4
 
Finalists are
7:00 Ambassadors
7:30 Simply Irresistible
8:00 Blackout
8:30 Revolution
9:00 Riverside Company
9:30 Amazing Technicolor Show Choir




Häakon on Feb 3, 2024, 1:15 AM
Post #3
 
Middle school results posted.

B

Busybee on Feb 1, 2024, 8:55 AM
Post #2
 
Live stream

T

Trynnity78 on Jan 9, 2024, 2:52 AM
Post #1
+3
I posted the schedule to the competition website this weekend. We are excited to see everyone there! Link to purchase tickets online will be added soon.






Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.