Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Waukee Northwest Nightfall 2024


Event Info



February 2nd-3rd, 2024


Venue Info

Waukee Northwest High School
655 Northwest 10th St.
Waukee, IA 50263

Phone: (515) 987-5161

Event Details

No. of Attending Choirs:

  9 Mixed Groups
  3 Treble Groups
  7 Middle School Groups

Hosts:

  Waukee Northwest "Eos"
  Waukee Northwest "Aurora"
  Waukee Prairieview "Velocity"
  Waukee Prairieview "Revolution"
  Waukee "Momentum"

Judges:

  Heather Corbit (vocals)

  Jamie Logan (vocals)

  Sarah Anderson (vocals)

  Marah Cover (visuals)

  Melissa Eklund (visuals)

  Meredith Tipping (band)

  Robyn Starks Holcomb (critique/vocals finals)

  Nick Quamme (critique)

  Laura Grimm (visuals finals)


Tickets

Friday Night: $10.00
Saturday Daytime Only: $10.00
Saturday Full Day $15.00
All Weekend Pass: $20.00

Map



Waukee Northwest Nightfall 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Spectrum
 Ankeny Centennial High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Soloist (Abigail Fickbohm) 

 Studio
 Urbandale High School
First Runner Up 

 Millennium
 Waukee High School
Second Runner Up 

 Vortex
 Ankeny Centennial High School
3rd Runner Up 

 4th Avenue Jazz Company
 Iowa City High School
4th Runner Up 
Best Band 

 Spirit
 Waukee High School
5th Runner Up 


Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



Treble Division
 

Groups

 Charisma
 Iowa City High School
First Place 

 Affinity
 Urbandale High School
Second Place 


Prep Division
 

Groups

 Spirit
 Waukee High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Vitality
 Urbandale High School
Second Place 
Best Soloist (Mallory Reister) 

 Eternal Rush
 Ankeny Centennial High School
Third Place 

 Inferno

 Waukee Timberline School
No Placement 

 Chaos

 Ankeny Centennial High School
No Placement 


Middle School Division
 

Groups

 Dynamite
 Southview Middle School
First Place 
Best Vocals 

 Ignition
 Northview Middle School
Second Place 

 Ovation
 Oak Ridge Middle School
Third Place 
Best Choreography 

 Ambition
 Urbandale Middle School
4th Place 

 Pizzazz
 Urbandale Middle School
5th Place 

 Spark
 Waukee South Middle School
6th Place 


Attending Members displaying 6 of 19 members (view all)  



abbiegarlock





Shelbyb1114





Nini_flack





Barterboy12





dahlej69





sbollback



You must be logged in to post comments

6 comments • Sort by



user banned  on Feb 6, 2024, 5:47 AM (Edited)
Post #6
 




eklundmelissa on Feb 5, 2024, 8:46 AM
Post #5
 
Nightfall Judges were:
Heather Corbit (vocals)
Jamie Logan (vocals)
Sarah Anderson (vocals)
Marah Cover (visuals)
Melissa Eklund (visuals)
Meredith Tipping (band)
Robyn Holcomb (critique/vocal finals)
Nick Quamme (critique)
Laura Grimm (visual finals)




Häakon on Feb 4, 2024, 4:27 AM
Post #4
 
Final results posted.



thebetterbauer on Jan 30, 2024, 11:59 PM
Post #3
 
Cedar Rapids Jefferson has dropped out. The schedule has been updated accordingly.



trevorwiley on Jan 5, 2024, 11:29 AM
Post #2
+2
UPDATED SATURDAY (Friday remains the same)

SATRUDAY, FEB 3
TREBLE DIVISION
Urbandale - Affinity - 8:15
Cedar Rapids Jefferson - Ovation - 8:45
Iowa City High - Charisma - 9:15
PREP DIVISION
Waukee Timberline - Inferno - 9:45
Break
Ankeny Centennial - Chaos - 10:30
Urbandale - Vitality - 11:00
Waukee - Spirit - 11:30
Ankeny Centennial - Eternal Rush - 12:00
Lunch Break
OPEN DIVISION
Van Meter - Vocal Locomotion - 1:00 (NEW)
Ankeny Centennial - Vortex - 1:30
Waukee - Millennium - 2:00
Urbandale - Studio 2024 - 2:30
Break
Iowa City High - 4th Ave Jazz Company - 3:15
Cedar Rapids Jefferson - West Side Delegation - 3:45
Ankeny Centennial - Spectrum - 4:15

Exhibition* Waukee Northwest - Eos - 4:30
5:15 Awards in Gym
Exhibition* Waukee Northwest - Aurora - 6:30
Finalist 1 - 7:00
Finalist 2 - 7:30
Finalist 3 - 8:00
Finalist 4 - 8:30
Finalist 5 - 9:00
Finalist 6 - 9:30
10:05 Final Awards in Gym




trevorwiley on Jan 3, 2024, 7:25 PM
Post #1
+2
Event Site: https://sites.google.com/waukeeschools.org/northwestnightfall

FRIDAY, FEB 2
Exhibition* - Waukee MS - Momentum - 5:00
MS - Urbandale - Ambitions 2024 - 5:25
MS - Waukee South MS - Spark - 5:50
MS - Ankeny Southview - Dynamite - 6:15
Exhibition* - Prairieview - Revolution - 6:40
Dinner Break
MS - Oak Ridge MS - Ovation - 7:30
MS - Urbandale MS - Pizzazz - 7:55
MS - Ankeny Northview - Ignition - 8:20
Exhibition* - Prairieview - Velocity - 8:45
9:10 Awards in Gym

SATRUDAY, FEB 3
TREBLE DIVISION
Urbandale - Affinity - 8:15
Cedar Rapids Jefferson - Ovation - 8:45
Iowa City High - Charisma - 9:15
PREP DIVISION
Waukee Timberline - Inferno - 9:45
Break
Ankeny Centennial - Chaos - 10:30
Urbandale - Vitality - 11:00
Waukee - Spirit - 11:30
Ankeny Centennial - Eternal Rush - 12:00
Lunch Break
OPEN DIVISION
Ankeny Centennial - Vortex - 1:15
Waukee - Millennium - 1:45
Urbandale - Studio 2024 - 2:15
Iowa City High - 4th Ave Jazz Company - 2:45
Break
Cedar Rapids Jefferson - West Side Delegation - 3:30
Ankeny Centennial - Spectrum - 4:00

Exhibition* Waukee Northwest - Eos - 4:30
5:15 Awards in Gym
Exhibition* Waukee Northwest - Aurora - 6:30
Finalist 1 - 7:00
Finalist 2 - 7:30
Finalist 3 - 8:00
Finalist 4 - 8:30
Finalist 5 - 9:00
Finalist 6 - 9:30
10:05 Final Awards in Gym







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.