Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events videos choreographers arrangers costumes social songs search

 




Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
  Show Choir Community    Events    2024 Season    Emmetsburg Extravaganza 2024


Event Info



March 1st-2nd, 2024


Venue Info

Emmetsburg High School
205 King Street
Emmetsburg, IA 50536

Phone: (712) 852-2966

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  3 Treble Groups
  4 Middle School Groups

Hosts:

  Emmetsburg "High Voltage"
  Emmetsburg "Evolution"

Judges:

  Jordan Webster-Moore

  Jay Burken

  David Fog

  Rachael Wragge

  Michelle Chaplin


Tickets

$15 Adults
$5 Students

Map



Emmetsburg Extravaganza 2024









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Finals
 

Groups

 Executive Suite
 Sioux Falls Roosevelt High School
Grand Champion 
Best Choreography 
Best Band 
Best Treble Soloist (Maddie Johnson) 

 Eagle Express
 Aberdeen Central High School
First Runner Up 
Best Vocals 
Best Bass Soloist (Jackson Rott) 

 Music Factory
 Spirit Lake High School
Second Runner Up 
Best Overall Performer (Tucker Nikkel) 

 Special Request
 Aberdeen Central High School
3rd Runner Up 

 Capitol Harmony
 Sioux Falls Roosevelt High School
4th Runner Up 

 Momentum
 Estherville Lincoln Central High School
5th Runner Up 

 Soundwaves
 Hinton Community School
6th Runner Up 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Soundwaves
 Hinton Community School
First Place 

 Sensations
 Sumner-Fredericksburg High School
Second Place 
People's Choice 
Best Overall Performer (Lindsay Taplin) 

 Showstoppers
 Pocahontas Area High School
Third Place 

 Impact
 Sheldon High School
4th Place 


Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 Gael Force
 St. Edmond Jr/Sr High School
First Place 

 Kinetic Fusion
 North Union High School
Second Place 


Treble Division (Prelims)
Click here to expand:  



Middle School Division
 

Groups

 Spirit Rising
 Spirit Lake Middle School
First Place 

 Adrenaline
 Sioux Center Middle School
Second Place 

 Show Choir
 Central Lyon Middle School
Third Place 

 Tempo
 Forest City Middle School
4th Place 


Attending Members displaying 6 of 8 members (view all)  



RED78





Quinn_Kiefer





PanPerson





Grandma#10





tylerfan





Damon_Sheets



You must be logged in to post comments

15 comments • Sort by



Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 8:03 PM
Post #13
 
Daytime Results

Treble Division:
2RU- Unleashed
1RU- Capitol Harmony
GC- Special Request

Rock Valley did not attend

3A Division
4RU- Pulse
3RU- Swingsations
2RU- State Street Singers
1RU- Momentum
GC- Music Factory

4A Division
1RU- Eagle Express
GC- Executive Suite

Best Male Soloist- Jackson Rott- Eagle Express
Best Female Soloist- Maddie Johnson - Didn't catch School
Best Male Star Performer- Tucker Nichols- Spirit Lake
Best Female Star Performer- (?) Sumner- Fredericksburg
People's Choice- Sumner-Fredericksburg


Finalists:
6:45- Capitol Harmony
7:10- Special Request
7:35- Momentum
8:00- Music Factory
8:25- Executive Suite
8:50- Eagle Express





Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 8:04 PM
Post #14
 
And Hinton Soundwaves performing in finals at 6:20




Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 11:19 PM
Post #15
 
Best Female Soloist- Maddie Johnson- Executive Suite
Best Male Performer- Tucker Nikkel- Music Factory
Best Female Performer- Lindsay Taplin- Sensations




Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 5:09 PM
Post #12
 
1A awards
1RU- Kinetic Fusion
GC- Gael Force

2A Awards
3RU- Impact
2RU-Showstoppers
1RU-Sensations
GC-Soundwaves

Hinton Soundwaves will be performing first in Finals at 6:20

All groups are still eligible for finals, even if they were not the first spot in daytimes for these divisions.




Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 4:21 PM
Post #11
+1
The lifestreqm Is separated into 5 parts of approximately 3 hours a piece, the link below was for part 2
Here is the link for part 3 (Started at approximately 2:00 pm)
https://fan.hudl.com/usa/ia/emmetsburg/organization/14421/emmetsburg-high-school/watch?b=QnJvYWRjYXN0MTAwMDUwNA%3D%3D

Here is the link for part 4(5PM)
https://fan.hudl.com/usa/ia/emmetsburg/organization/14421/emmetsburg-high-school/watch?b=QnJvYWRjYXN0MTAwMDUwNw%3D%3D

Here is the link for part 5(8:00 pm)
https://fan.hudl.com/usa/ia/emmetsburg/organization/14421/emmetsburg-high-school/watch?b=QnJvYWRjYXN0MTAwMDUwOA%3D%3D




Quinn_Kiefer on Feb 26, 2024, 5:23 PM
Post #4
+1
There is also a livestream on the event page, it will show vocal jazz in the morning and show choir finals


G

Grandma#10 on Mar 1, 2024, 7:29 PM
Post #5
 
how do I get to the livestream for the middle school event?




Quinn_Kiefer on Mar 1, 2024, 7:33 PM
Post #6
 
It does not look like there is a live stream for the middle school competition.


G

Grandma#10 on Mar 1, 2024, 7:36 PM
Post #7
 
Thank You




Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 4:16 PM
Post #10
 
https://fan.hudl.com/usa/ia/emmetsburg/organization/14421/emmetsburg-high-school/watch?b=QnJvYWRjYXN0MTAwMDQ5OQ%3D%3D

The video wasn't on the event site, but on a different broadcasting network




Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 3:39 PM
Post #8
 
Here is 5he updated live stream link
https://fan.hudl.com/usa/ia/emmetsburg/organization/14421/emmetsburg-high-school





Quinn_Kiefer on Mar 2, 2024, 3:42 PM
Post #9
 
This stream is showing the show choirs in daytimes



Quinn_Kiefer on Feb 26, 2024, 5:21 PM
Post #3
 
First time is Warm-up, second is staging, third is performance
Finalist 1 (1A/2A Champ) 5:55 6:15 6:20
Finalist 2 6:20 6:40 6:45
Finalist 3 6:45 7:05 7:10
Finalist 4 7:10 7:30 7:35
Finalist 5 7:35 7:55 8:00
Finalist 6 8:00 8:20 8:25
Finalist 7 8:25 8:45 8:50
Emmetsburg High Voltage 8:50 9:10 9:15
FINALS AWARDS 9:45


D

DutchMC on Feb 26, 2024, 1:35 PM
Post #2
+3
Schedule (per the event link website):
Friday evening (Middle School)
Spirit Lake 5:25
Forest City 5:50
Central Lyon 6:15
Sioux Center 6:40
Emmetsburg (Exhibition) 7:05
Awards 7:30

Saturday (High School)
North Union 8:25 am
Fort Dodge St Edmonds 8:50
Rock Valley 9:15
Sergeant Bluff-Luton 9:40
Aberdeen Special Request 10:05
Sioux Falls Roosevelt Capitol Harmony 10:40
Pocahontas 11:05
Sumner-Fredericksburg 11:30
Sheldon 11:55

Estherville Lincoln Central 1:00
Forest City 1:25
Hinton 1:50
Waseca 2:15
Carroll 2:40
Spirit Lake 3:40
Sioux Falls Roosevelt 4:05
Aberdeen 4:30
Finals begin at 6:20

Judges for show choir appear to be Jordan Webster-Moore, Jay Burken, Dave Fog, Rachael Wragge and Michelle Chaplin.

There's also a jazz choir competition that happens at Extravaganza.


M

Mr. Miller on Feb 19, 2024, 3:27 PM
Post #1
+2
1A North Union
1A Fort Dodge St. Edmond's
Single-Gender Rock Valley
Single-Gender Sergeant Bluff-Luton
Single-Gender Aberdeen
Single-Gender Sioux Falls Roosevelt
2A Pocahontas
2A Sumner-Fredricksburg
2A Sheldon
3A Estherville Lincoln Central
3A Forest City
2A Hinton
3A Waseca
3A Carroll
3A Spirit Lake
4A Sioux Falls Roosevelt
4A Aberdeen







Sponsored






©2002-2024 Show Choir Community. All Rights Reserved.