Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2022 Season > Homestead Classic Showcase 2022


Event Info


February 11th-12th, 2022

Venue Info

Homestead High School
4310 Homestead Road
Fort Wayne, IN 46814

Phone: (260) 431-2251

Event Details

No. of Attending Choirs:

  26 Mixed Groups
  14 Womens Groups
  7 Middle School Groups

Judges:

  Eric Van Cleave (vocals [arena])

  Betty McKee (vocals [arena])

  Verda Slinkard (vocals [auditorium])

  Ben Kambs (vocals [arena])

  Alan Alder (vocals [auditorium] choreo [arena])

  Jeff Cox (choreo [auditorium][arena])

  Kenny Shepard (choreo [auditorium])

  Leslie Beauchamp (choreo [arena])

  Brian Rodabaugh (choreo [arena])

  Todd Roth (band [arena])

  Bryen Warfiled (band [auditorium])

  Melissa Shaw (best performer [arena])

  Thom Greving (best performer [auditorium])


Tickets

Ticket prices unknown.

Map




Homestead Classic Showcase 2022









Lineup
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Womens Division - Tier II
 

Groups in order of performance

 Knight Stars

 Bishop Luers High School
7:30 AM 

 Elegance

 Bishop Dwenger High School
8:00 AM 

 Viking Volume

 Huntington North High School
8:30 AM 

 City Lights

 Columbia City High School
9:00 AM 


Attending This Event: displaying 6 of 37 members (view all)  



rachel_lopez1





sadielorenz1





pordan811





emmyhuff1





Mattlinv1





Ahnika_W12291



You must be logged in to post comments

9 comments • Sort by



JoshuaEngle 9 hours ago
Post #7
+2
yes




willsome429 9 hours ago
Post #8
 
yes




SWINGS.EP 8 hours ago
Post #9
 
yes



rachel_lopez Thursday at 5:44 PM
Post #6
+2
https://www.youtube.com/c/HomesteadHighSchoolMedia/videos

here is the link that the livestream will be on as well




rachel_lopez Thursday at 4:50 PM
Post #5
+2
Our judges for this year are as follows...

Friday (Arena)
Vocals: Eric VanCleave
Vocals: Betty McKee
Choreo: Jeff Cox
Choreo: Alan Alder
Outstanding Performer/Solo in a Show: Melissa Shaw
-----------------------------------------------------------------------
Saturday (Auditorium)
Vocals: Alan Alder
Vocals: Verda Slinkard
Choreo: Kenny Shepard
Choreo: Jeff Cox
Combo: Bryen Warfield
Outstanding Performer/Solo in a Show: Thom Greving
----------------------------------------------------------------------
Saturday (Arena)
Vocals: Ben Kambs
Vocals: Eric VanCleave
Choreo: Leslie Beauchamp
Choreo: Brian Rodabaugh
Combo: Todd Roth
Outstanding Performer/Solo in a Show: Melissa Shaw
--------------------------------------------------------------------
Solo Comp (Saturday Only)
Mindy Cox
Betty McKee




rachel_lopez Thursday at 4:42 PM
Post #4
+2
Here's the schedule for this year's 2022 Classic Showcase!!

We are so excited to get back to a normal competition setting for our Classic Showcase this year and cannot wait to host all of these groups below!

Friday - all in ARENA
Carroll “Electric Charge” (Middle School): 7:00 PM
Shawnee “Sound Explosion” (Middle School): 7:25 PM
Norwell “Knight Sounds” (Middle School): 7:50 PM
Riverview “Riverview Singers” (Middle School): 8:15 PM
Churubusco “New Generation” (Middle School): 8:40 PM
Northridge “Knight Lights” (Middle School): 9:05 PM
Noblesville “West Side Sound” (Middle School): 9:30 PM
Austin “Adrenaline” (Middle School): 9:55 PM
Woodside/Summit “Class Act” (Hosts): 10:20 PM
AWARDS: 10:50 PM
------------------------------------------------------------------------------------------------
Saturday - AUDITORIUM
Bishop Luers “Knight Stars” (Small Single-Gender): 7:30 AM
Bishop Dwenger “Elegance” (Small Single-Gender): 8:00 AM
Huntington North “Viking Volume” (Small Single-Gender): 8:30 AM
Columbia City “City Lights” (Small Single-Gender): 9:00 AM
Woodlan “Warrior Ambition” (Small Mixed): 9:30 AM
North Side “Wave of Distinction” (Small Mixed): 10:00 AM
Jay County “Patriot Edition” (Small Mixed): 10:30 AM
Norwell “Night Moves” (Small Mixed): 11:00 AM
Green Bay East “Rhapsody in Red” (Small Mixed): 11:30 AM
Austin “Dimensions” (Small Mixed): 12:00 PM
LUNCH: 12:30-1:00 PM
ALL Single-Gender (Small and Large) FINALISTS ANNOUNCED IN ARENA: 12:45 PM
Anderson “Vocal Infusion” (Small Mixed): 1:00 PM
Herbert Hoover “High Impact” (Small Mixed): 1:30 PM
Garrett “ENCORE!” (Small Mixed): 2:00 PM
Lawrence North “Legacy” (Small Mixed): 2:30 PM
Dekalb “Classic Connection” (Small Mixed): 3:00 PM
Churubusco “New Era” (Small Mixed): 3:30 PM
Columbia City “City Heat” (Small Mixed): 4:00 PM
Bishop Luers “Minstrels” (Small Mixed): 4:30 PM
Bishop Dwenger “Summit Sound” (Small Mixed): 5:00 PM
Lafayette Jefferson “A Cappella” (Small Mixed): 5:30 PM
DINNER: 5:45-6:45 PM
ALL PRELIM AWARDS IN ARENA: 5:55 PM

AUDITORIUM FINALS BEGIN: 6:45 PM
Final #1 (Small Single-Gender): 6:45 PM
Final #2 (Small Single-Gender): 7:15 PM
Final #1 (Small Mixed): 7:45 PM
Final #2 (Small Mixed): 8:15 PM
Final #3 (Small Mixed): 8:45 PM
Final #4 (Small Mixed): 9:15 PM
Final #5 (Small Mixed): 9:45 PM
Final #6 (Small Mixed): 10:15 PM
Final #7 (Small Mixed): 10:45 PM
Homestead “Class Royale” (Host) IN ARENA: 11:15 PM
FINAL AWARDS IN ARENA: 11:30 PM
--------------------------------------------------------------------------------------
Saturday - ARENA
Jay County “Just Treble” (Large Single-Gender): 7:30 AM
Northridge “Starlights” (Large Single-Gender): 8:00 AM
Hurricane “Heat Wave” (Large Single-Gender): 8:30 AM
Anderson “Vocal Elegance” (Large Single-Gender): 9:00 AM
Lawrence Central “Sweets” (Large Single-Gender): 9:30 AM
Lafayette Jefferson “Expressions” (Large Single-Gender): 10:00 AM
Pendleton Heights “Emerald Suites” (Large Single-Gender): 10:30 AM
Lawrence North “Bella” (Large Single-Gender): 11:00 AM
Northrop “Allure” (Large Single-Gender): 11:30 AM
Edgewood “Sophisticated Ladies” (Large Single-Gender): 12:00 PM
LUNCH: 12:30-1:00 PM
ALL Single-Gender (Small and Large) FINALISTS ANNOUNCED IN ARENA: 12:45 PM
Lebanon “Singers” (Large Mixed): 1:00 PM
Lafayette Jefferson “First Edition” (Large Mixed): 1:30 PM
Pendleton Heights “Pendletones” (Large Mixed): 2:00 PM
Lawrence Central “Central Sound” (Large Mixed): 2:30 PM
Hurricane “Red Hot” (Large Mixed): 3:00 PM
Edgewood “Music Warehouse” (Large Mixed): 3:30 PM
Huntington North “Varsity Singers” (Large Mixed): 4:00 PM
Northridge “Northern Lights” (Large Mixed): 4:30 PM
Northrop “Charisma” (Large Mixed): 5:00 PM
Homestead “Elite” (Hosts): 5:30 PM
DINNER 5:45-6:45
ALL PRELIM AWARDS IN ARENA: 5:55 PM

ARENA FINALS BEGIN: 6:45 PM
Final #1 (Large Single-Gender): 6:45 PM
Final #2 (Large Single-Gender): 7:15 PM
Final #3 (Large Single-Gender): 7:45 PM
Final #1 (Large Mixed): 8:15 PM
Final #2 (Large Mixed): 8:45 PM
Final #3 (Large Mixed): 9:15 PM
Final #4 (Large Mixed): 9:45 PM
Final #5 (Large Mixed): 10:15 PM
Final #6 (Large Mixed): 10:45 PM
Homestead “Class Royale” (Host): 11:15 PM
FINAL AWARDS IN ARENA: 11:30 PM




Shermactin on Oct 6, 2021, 11:55 AM
Post #3
+1
The Homestead Classic Showcase has just had 2 openings for Middle School groups. The middle school competition takes place on Friday Night, February 11th in our main Arena. We also feature our spartan spotlight competition for our middle school groups where two winners will be announced to perform that evening. We offer a state of the art performance venue with professional sound, lighting, and videography! Please contact me if you have any questions. We would love to host your group! asherman@sacs.k12.in.us



Shermactin on Mar 25, 2021, 4:18 PM
Post #2
+4




Shermactin on Mar 25, 2021, 4:17 PM
Post #1
+4
We are looking forward to hosting over 44 groups at the 23rd Homestead Classic Showcase! The small mixed division is full at this time with 1 spot remaining in the large mixed division and the middle school division. Please email asherman@sacs.k12.in.us or visit our website. https://www.homesteadshowchoirs.com/homestead-classic-showcase.html






Sponsored






©2002-2022 Show Choir Community. All Rights Reserved.