Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2021 Season > Hurricane Red Hot Championship 2021


Event Info


April 16th-17th, 2021

Venue Info

Hurricane High School
3350 Teays Valley Rd.
Hurricane, WV 25526

Phone: (304) 562-3991

Event Details

No. of Attending Choirs:

  18 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  3 Middle School Groups

Hosts:

  Hurricane "Red Hot"
  Hurricane "Heat Wave"

Judges:

  David Legg (overall [virtual])

  Tim Smith (overall [virtual + in person])

  Lara Ray (overall [virtual])

  Amanda Bridgette (solo [virtual] overall [in person])

  Katie Silcott (overall [in person])


Ticket Prices:

Friday Virtual Event
$20 live stream (month long viewing)
$40 live stream (year long viewing)
Saturday In Person Event
$10 per division
$10 live stream

Map



Hurricane Red Hot Championship 2021









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Singers
 Lebanon High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Best Costumes 
Best Female Soloist (Olivia Fuerst) 
Overall Grand Champion 

 Rhythm In Red
 Cabell Midland High School
Second Place 
Overall 5th Place 

 Voices In Perfection
 Capital High School
Third Place 
Best Male Soloist 


Mixed Division - Tier II
 

Groups

 General Admission
 Winfield High School
First Place 
Best Band 
Best Show Design 
Best Male Soloist (Evan Atkins) 
Overall 2nd Place 

 Prominent Rendition
 Teays Valley High School
Second Place 
Overall 3rd Place 

 Showcats
 Nitro High School
Third Place 
Best Costumes 
Best Female Soloist (Emma Fields) 
Overall 4th Place 


Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Glamorous Edition
 Teays Valley High School
First Place 
Best Female Soloist (Kayln Blake) 

 High Impact
 Herbert Hoover High School
Second Place 
Best Show Design 

 Visual Volume
 Poca High School
Third Place 
Best Costumes 

 Bel Canto Bulldogs
 Doddridge County High School
4th Place 
Best Male Soloist (Carter Lipscomb) 


Mixed Division - Tier V
 

Groups

 Encore Entertainment Company
 Medina High School
First Place 
Best Vocals 
Best Band 
Best Male Soloist (Ian Morgan) 

 CenterStage!
 Albertville High School
Second Place 

 Titan Fever
 Glenwood High School
Third Place 
Best Choreography 

 Trojanaires
 Jenks High School
4th Place 
Best Costumes 
Best Female Soloist (Reese Buchert) 


Mixed Division - Tier VI
 

Groups

 Northern Stars
 Sheridan High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist (Clay Acheson) 

 Paradigm
 Hoover High School
Second Place 
Best Costumes 
Best Female Soloist (Taylor Woodrull) 

 Pop Singers
 Jefferson High School
Third Place 

 Entertainers

 Grafton High School
No Placement 

 Touch of Class

 Sissonville High School
No Placement 


Womens Division - Tier V
 

Groups

 CenSations!
 Albertville High School
First Place 
Best Choreography 
Best Soloist (Anna Torres) 

 Encore
 Ashwaubenon High School
Second Place 
Best Vocals 
Best Band 
Best Costumes 


Middle School Division
 

Groups

 Synergy
 Simmons Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Male Soloist (Briggs Marrett) 

 Leaders of the Pack
 Russell Middle School
Second Place 
Best Band 
Best Female Soloist (Elise Aguirre) 

 Subwoofers
 Russell Middle School
Third Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 18 members (view all)  



RobBurdette1





KendraJones1





kspotts611





Mattlinv1





brockamper1





Guitarzan



You must be logged in to post comments

24 comments • Sort by

1 2 Next

J

Jqrobie 1 day ago (Edited)
Post #24
+4
Overall Awards-

4RU: Cabell Midland "Rhythm in Red"
3RU: Nitro "Showcats"
2RU: Teays Valley " Prominent Rendition"
Best Band: Winfield "General Admission"
Best Choreography: Lebanon "Singers"
Best Vocals: Lebanon "Singers"
1RU: Winfield "General Admission"
GC: Lebanon "Singers"


J

Jqrobie 1 day ago (Edited)
Post #23
+3
Large Mixed Division-
Best Female Soloist: Olivia F - Lebanon
Best Male Soloist: Blaize- Capital
Best Show Design: Lebanon "Singers"
Best Costumes: Lebanon "Singers"

Large Mixed Placements-
LM 3rd Place: Capital "Voices In Perfection"
LM 2nd Place: Cabell Midland "Rhythm in Red"
LM 1st Place: Lebanon "Singers"

Overall Awards will be at 9:40


J

Jqrobie Saturday at 9:34 PM
Post #22
+1
Medium Mixed Division-
Best Female Soloist: Emma Fields -Nitro
Best Male Soloist: Evan Atkins-Winfield
Best Show Design: Winfield "General Admission"
Best Costumes: Nitro "Showcats"

Medium Mixed Placements-
MM 3rd Place: Nitro "Showcats"
MM 2nd Place: Teays Valley "Prominent Rendition"
MM 1st Place: Winfield "General Admission"


J

Jqrobie Saturday at 6:32 PM
Post #21
 
Here is the link to the photos being taken at todays competition:
https://photography.johnrymer.com/Red-Hot-Championship-2021


J

Jqrobie Saturday at 6:00 PM
Post #20
+1
Small Mixed Division-
(Feel free to correct my spelling if needed)
Best Female Soloist: Kayln Blake- Teays Valley "Glamorous Edition"
Best Male Soloist: Carter Lipscomb- Doddridge County "Bel Canto Bulldogs"
Best Show Design: Herbert Hoover "High Impact"
Best Costumes: Poca "Visual Volume"

Small Mixed Placements:
SM 4th Place: Doddridge County "Bel Canto Bulldogs"
SM 3rd Place: Poca "Visual Volume"
SM 2nd Place: Herbert Hoover "High Impact"
SM 1st Place: Teays Valley "Glamorous Edition"




RH2020 Saturday at 3:00 PM (Edited)
Post #16
 



J

Jqrobie Saturday at 3:07 PM
Post #17
 
Yes the livestream is working, it should give you an option of a text message, email, or digital ticket, if you click on the digital it should take you to the livestream.


J

Jqrobie Saturday at 3:09 PM (Edited)
Post #18
 
the text message and email will send you the link, but the digital ticket takes you straight to the livestream




RH2020 Saturday at 3:16 PM (Edited)
Post #19
 


J

Jqrobie Saturday at 2:59 PM (Edited)
Post #15
 
Judges for Saturday In Person
Tim Smith-Overall
Amanda Bridgette- Overall
Katie Silcott- Overall


J

Jqrobie Saturday at 1:50 AM (Edited)
Post #14
+2
Hurricane Red Hot Championship- Virtual Edition

Judges:
David Legg- Overall
Tim Smith- Overall
Amanda Bridgette- Solo Judge
Lara Ray- Overall

Middle School Division:
2RU: Russell "Subwoofers"
Best Choreography: Simmons "Synergy"
Best Vocals: Simons "Synergy"
1RU: Russell "Leaders of the Pack"
GC: Simmons "Synergy"

Womens Division:
Best Costumes: Ashwaubenon "Encore"
Best Female Soloist: Anna Torress- Albertville "CenSations!"
Best Band: Ashwaubenon "Encore"
Best Choreography: Albertville "CenSations!"
Best Vocals: Ashwaubenon "Encore"
1RU: Ashwaubenon "Encore"
GC: Albertville "CenSations!"

Small Mixed Division:
Best Costumes: Hoover "Paradigm"
Best Female Soloist: Taylor Woodrull- Hoover "Paradigm"
Best Male Soloist: Clay Acheson- Sheridan "Northern Stars"
Best Band: Sheridan "Northern Stars"
2RU: Jefferson "Pop Singers"
Best Choreography: Sheridan "Northern Stars"
Best Vocals: Sheridan "Northern Stars"
1RU: Hoover "Paradigm"
GC: Sheridan 'Northern Stars"

Large Mixed Division:
Best Costumes: Jenks "Trojanaires"
Best Female Soloist: Reese Buchert- Jenks "Trojanaires"
Best Male Soloist: Ian Morgan- Medina "Encore Entertainment Company"
2RU: Glenwood "Titan Fever"
Best Choreography: Glenwood "Titan Fever
Best Vocals: Medina "Encore Entertainment Company"
Best Band: Medina "Encore Entertainment Company"
1RU: Albertville "CenterStage"
GC: Medina "Encore Entertainment Company"


P

Perry on Apr 11, 2021, 11:46 AM
Post #11
 
Will there be best performer awards?


H

hmlchriss Tuesday at 2:02 AM
Post #12
 
I believe. Our choreographer said she gave them out at a comp not to long ago


P

PHSVV Wednesday at 1:20 AM
Post #13
 
Not this year.



Jeff. on Mar 18, 2021, 7:41 PM
Post #7
 
Schedules and ticket information has been added. You can purchase tickets via the Event Site link above.

Friday's virtual event is noted with Tier V (large mixed) and Tier VI (small mixed). Awards are expected around 9:20 pm.

Saturday's in-person event has three different performance blocks:
2:00 pm - Tier III Awards
5:20 pm - Heat Wave exhibition
5:40 pm - Tier II Awards
9:00 pm - Red Hot exhibition
9:25 pm - Tier I Awards
9:40 pm - Overall Awards





willsome429 on Mar 18, 2021, 7:48 PM
Post #8
 
Question for Jeff or Mr. Kincaid or anyone else who may have the answer - are the Saturday "overall" awards going to be an overall virtual and in-person awards, or an overall in-person awards ceremony?


P

PHSVV on Mar 19, 2021, 12:07 AM
Post #9
 
Just In-Person. Both competitions are completely separate.




willsome429 on Mar 19, 2021, 12:09 AM
Post #10
 
Thank you, appreciate it!

P

PHSVV on Mar 11, 2021, 5:56 PM
Post #4
+2
Red Hot and Heat Wave are excited to host the following show choirs for the 8th Annual Red Hot Championship.

In-Person Competition:
Capital High School VIPs
Lebanon High School Singers
Doddridge County High School Bel Canto Bulldogs
Herbert Hoover High School High Impact
Poca High School Visual Volume
Winfield High School General Admission
Nitro High School Show Cats
Cabell Midland High School Rhythm in Red

Virtual Competition (Friday Evening):
Sheridan High School Northern Stars
Albertville High School CenterStage!
Medina High School Encore Entertainment Company
Glenwood High School Titan Fever
Ashwaubenon High School ENCORE
Hoover High School Paradigm
Jefferson High School Pop Singers
Jenks High School Trojanaires
Grafton High School The Entertainers
Sissonville High School Touch of Class
Simmons Middle School Synergy
Russell Middle School Leader of the Pack
Russell Middle School Subwoofers





DalJPritt on Mar 11, 2021, 7:03 PM
Post #5
 
And divisions are split for the event correct?


P

PHSVV on Mar 12, 2021, 2:52 PM
Post #6
+2
Yes for Virtual. We will post the divisions once we post the schedule.


1 2 Next





Sponsored






©2002-2021 Show Choir Community. All Rights Reserved.