Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2020 Season > Manteno Main Event 2020


Event Info


February 14th-15th, 2020

Venue Info

Manteno High School
443 North Maple Street
Manteno, IL 60950

Phone: (815) 928-7100

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  4 Womens Groups
  1 Mens Groups
  8 Middle School Groups

Hosts:

  Manteno "Magic"
  Manteno "Grand Paws"

Judges: Unknown

Ticket Prices:

Both Days
$20 for adults
$8 for students in grades K-12

Friday
$10 for adults
$7 for students in K-12
no charge for Pre-K

Saturday
$15 for adults
$8 for students in grades K-12
no charge for Pre-K

Seniors will receive $2 off

Map



Manteno Main Event 2020









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Modulations
 El Paso-Gridley High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Express
 Dwight D. Eisenhower High School
Second Place 

 Delegation
 Danville High School
Third Place 

 OnStage
 John Hersey High School
4th Place 
Best Female Soloist (Anna Gorill) 

 Spotlighters
 Craig High School
5th Place 
Best Band 


Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Vocal Rush
 Unity High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 New Directions
 Rolling Meadows High School
Second Place 

 The Revelations
 St. Viator High School
Third Place 
Best Female Soloist 

 Take Note
 Kankakee High School
4th Place 
Best Male Soloist 

 Powerhouse
 Peotone High School
5th Place 

 New Direction
 Hoopeston Area High School
6th Place (TIE) 

 Sensations
 Watseka Community High School
6th Place (TIE) 
Best Band 

 Unlimited
 Paxton-Buckley-Loda High School
8th Place 


Single-Gender Division
 

Groups

 Hi Fidelity
 El Paso-Gridley High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Executives
 Danville High School
Second Place 

 Contemporaires
 Danville High School
Third Place 
Best Female Soloist (Delanie Robinson) 

 Ladies First
 John Hersey High School
4th Place 

 Illuminations
 Craig High School
5th Place 


Middle School Mixed Division
 

Groups

 Center Stage
 Arlington Heights Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Female Soloist 

 Sound System
 Mt. Zion Junior High School
Second Place 
Best Male Soloist (Isaiah Johnson) 

 Dynamics
 El Paso-Gridley Junior High School
Third Place 

 Redcoats
 North Ridge Middle School
4th Place 

 Powerhouse
 Prairie Junior High School
5th Place 

 Cornjerker Connection
 Hoopeston Area Middle School
6th Place 


Middle School Girls Division
 

Groups

 Radiant Reds
 North Ridge Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Crescendo
 El Paso-Gridley Junior High School
Second Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 9 members (view all)  



JonHad1





janessa.co...1





L398





mallory.fl...1





kenziekizer





D_Bravo1



You must be logged in to post comments

12 comments • Sort by

L

L398 on Feb 16, 2020, 8:54 PM
Post #12
 
Outstanding female vocalist in the Single-Gender division went to Delanie Robinson from Danville’s Contemporaires



Speedra on Feb 16, 2020, 3:08 PM
Post #11
+1
Congrats to EPG! By far the smallest school in Tier 1.

A

Android2019 on Feb 16, 2020, 3:00 PM
Post #10
+1
Single Gender Results
GC: El Paso-Gridley Hi Fidelity
1st runner up: Danville Executives
2nd runner up: Danville Contemporaires
3rd runner up: John Hersey Ladies First
4th runner up: Craig Illuminations

Best Vocals: El Paso Gridley Hi Fidelity
Best Choreography: El Paso Gridley Hi Fidelity


M

Metzy14 on Feb 16, 2020, 6:02 AM
Post #8
 
Why aren’t the results posted yet?




Jeff. on Feb 16, 2020, 6:17 AM
Post #9
+1
you're welcome.



LEVIMagnu on Feb 16, 2020, 5:40 AM
Post #6
 
Anyone got results?




LEVIMagnu on Feb 16, 2020, 5:46 AM
Post #7
 
I just heard that Craig got 5th and best band.

M

MAX G. on Feb 15, 2020, 7:39 PM
Post #5
+2
Awards for Tier 2:
Best Male Solo: Kankakee
Best Female Solo: St Viator
Best Combo: Watseka
7th Runner Up: PBL Unlimited
5th Runner Up: Watseka/Hoopeston (TIE)
4th Runner Up: Peotone
3rd Runner Up: Kankakee
2nd Runner Up: St Viator
1st Runner Up: Rolling Meadows
Grand Champions: Unity Vocal Rush (best vocals/best choreography)


J

JonHad on Feb 13, 2020, 8:28 PM
Post #4
 
Unity High School “Vocal Rush” is also attending. They will perform at 8:30 am.

J

JonHad on Feb 5, 2020, 4:14 AM
Post #3
+1
Schedule is here!

Friday:
Northridge Middle School "Radiant Reds" 5:00 pm
El Paso Gridley Jr. High "Crescendo" 5:25 pm
Prairie Jr. High "Prairie Powerhouse" 5:50 pm
Hoopeston Community Jr. High "Cornjerker Connection" 6:15
Break 6:50 pm - 7:20 pm
Mt Zion Middle School "Sound System" 7:20 pm
Northridge Middle School "Redcoats" 7:45 pm
El Paso Gridley Jr. High "Dynamics" 8:10 pm
Arlington Heights Middle Schools "Center Stage" 8:35 pm
Break 9:00 pm - 9:10 pm
Manteno Middle School "Grand Paws" (exhibition) 9:10 pm
Awards 9:40 pm

Saturday:
Festival Division:
St Viator High School "The Revelations" 9:00 am
Kankakee High School "Take Note" 9:30 am
PBL High School "Unlimited" 10:00 am
Rolling Meadows High School "New Direction" 10:30 am
Break 11:00 am - 11:10 am
Peotone High School "Powerhouse" 11:10 am
Hoopeston High School "New Direction" 11:40 am
Watseka High School "Sensations" 12:10 pm
ONU "Sound Foundation" 12:40 pm
Festival Division Solo Champions 1:10 pm - 1:25 pm
Festival Division Awards 1:25 pm - 2:00 pm

Single-Gender Division:
Danville High School "Contemporaries" 2:00 pm
John Hersey High School "Ladies First" 2:30 pm
Janesville-Craig High School "Illuminations" 3:00 pm
El Paso Gridley High School "Hi Fidelity" 3:30 pm
Danville High School "Executives" 4:00 pm
Break 4:30 pm - 5:00 pm

Open Division:
Janesville-Craig High School "Spotlighters" 5:00 pm
Eisenhower High School "Express" 5:30 pm
John Hersey High School "OnStage" 6:00 pm
Danville High School "Delegation" 6:30 pm
El Paso Gridley High School "Modulations" 7:00 pm
Break 7:30 pm - 7:40 pm
Open/Single-Gender Division Solo Champions 7:45 pm - 8:00 pm
Manteno High School "Magic" 8:00 pm (exhibition)
Open/Single-Gender Division Awards 8:30 pm


J

JonHad on Feb 4, 2020, 3:26 AM (Edited)
Post #2
 
Here are the groups attending:

Friday:
Northridge Radiant Reds
Northridge Red Coats
Mt. Zion Sound System
Prairie JR. High
El Paso Gridley Crescendo
El Paso Gridley Dynamics
Hoopeston Middle School
Arlington Heights Center Stage
Manteno Grand Paws (Host)

Saturday:
El Paso Gridley Hi Fidelity
El Paso Gridley Modulations
Hoopeston High School
St. Viator The Revelations
Kankakee High School
Watseka High School
PBL High School
Peotone Powerhouse
Rolling Meadows New Direction
Eisenhower Express
Danville Delegation
Danville Executives
Danville Contemporaries
Hersey Ladies First
Hersey OnStage
Janesville Craig Illuminations
Janesville Craig Spotlighters
ONU Sound Foundations
Manteno Magic (Host)




stevesing85 on Feb 3, 2020, 7:27 PM
Post #1
 
is there a schedule yet?






Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.