Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2020 Season > Tallassee Capital City Classic 2020


Event Info


January 24th-25th, 2020

Venue Info

Montgomery Performing Arts Centre
201 Tallapoosa Street
Montgomery, AL 36104

Phone: (334) 481-5100

Event Details

No. of Attending Choirs:

  22 Mixed Groups
  4 Womens Groups
  2 Mens Groups
  15 Middle School Groups

Hosts:

  Tallassee "Divas"
  Tallassee "Gold Edition"

Judges:

  Sandi Thomas

  Ed Cleveland

  John Baker


Ticket Prices: Unknown

Map



Tallassee Capital City Classic 2020









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream



Mixed Division - Tier I
 

Groups

 8th Street Singing Company
 Tift County High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Show Design 

 Varsity Singers
 Auburn High School
Second Place 
Best Soloist (Marinah Strickland) 

 Encores
 Enterprise High School
Third Place 

 CenterStage!
 Albertville High School
4th Place 

 Applause
 Appling County High School
5th Place 

 Elite
 Boaz High School
6th Place 

 Ovations
 Opelika High School
7th Place 


Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Rhapsody In Blue
 Spain Park High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Best Soloist (Andrew Ritchey) 

 HighLeit
 DeKalb School of the Arts
Second Place 

 Phoenix
 Jasper High School
Third Place 

 Soundsation
 Lakeside High School
4th Place 

 Paradigm
 Hoover High School
5th Place 

 Vocal Motion

 Bradley Central High School
No Placement 

 Renaissance

 Cleveland High School
No Placement 


Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Out Of The Blue
 Chelsea High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 

 Highlights
 Hueytown High School
Second Place 
Best Soloist (Sofia Theros) 

 Legacy
 Donelson Christian Academy
Third Place 

 Vibe
 Eufaula High School
4th Place 

 Spotlight

 Helena High School
No Placement 

 Showstoppers

 Pell City High School
No Placement 


Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 Southern Lights
 Saraland High School
First Place 

 Legacy
 Seminole County Middle/High School
Second Place 


Womens Division
 

Groups

 Èlan
 Auburn High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Best Soloist (Anslee Tatum) 

 Esprit
 Enterprise High School
Second Place 

 Ladies Choice
 Tift County High School
Third Place 

 ProArte
 DeKalb School of the Arts
4th Place 


Mens Division
 

Groups

 Tiftosterone
 Tift County High School
First Place 

 Men at Work
 Auburn High School
Second Place 


Middle School Mixed Division - Tier I
 

Groups

 One Voice
 Eighth Street Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 

 Class Act
 Oak Mountain Middle School
Second Place 

 Adrenaline
 Auburn Junior High School
Third Place 

 Expressions
 Enterprise Junior High Schools
4th Place 

 Code Blue

 Berry Middle School
No Placement 

 VocalPoint

 Albertville Middle School
No Placement 


Middle School Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Synergy
 Simmons Middle School
First Place 

 Patriot Singers
 Homewood Middle School
Second Place 

 Music Machine
 Helena Middle School
Third Place 

 CenterStage
 Appling County Middle School
4th Place 
Best Soloist 

 Cadence
 Bumpus Middle School
No Placement 
Star Award 

 Imaginations

 Opelika Middle School
No Placement 

 Expressions

 Boaz Middle School
No Placement 


Middle School Girls Division
 

Groups

 Show Case
 Oak Mountain Middle School
First Place 

 Audacity
 Auburn Junior High School
Second Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 24 members (view all)  



trippstewart1





mixsonbunch





Victor_Alvaro1





TristonCWi...





accmom





Wilson_Lackey1



You must be logged in to post comments

23 comments • Sort by

1 2 Next



julian.c16 on Jan 29, 2020, 1:51 PM
Post #23
+1
what is auburn's theme this year? I can't wait to see their show!



Häakon on Jan 28, 2020, 10:30 PM
Post #20
 
Hearing that due to an error in scoring, Appling "Applause" scored higher than Boaz. Can anyone confirm?


G

goinggray on Jan 28, 2020, 11:07 PM
Post #21
 
Yes sir, I believe that is correct


E

Emily Odom on Jan 29, 2020, 1:39 PM
Post #22
 
Yes that is correct, Appling was 5th and Boaz ended up 6th

P

Pylangston on Jan 28, 2020, 1:27 AM
Post #19
+4
Auburn Elan got Vocals, Visuals, and Show Design
Best soloist in womens was Anslee Tatum from Auburn


P

Pylangston on Jan 27, 2020, 1:33 PM
Post #18
+4
Best soloist in large mixed was Marinah Strickland from Auburn

E

emily_thomson26 on Jan 27, 2020, 1:18 PM
Post #17
 
Who won best soloist in large mixed?

T

TigerFan36 on Jan 27, 2020, 5:33 AM
Post #16
 
Tift also received best band and best show design.

M

Mr. Lindsey on Jan 23, 2020, 5:19 PM
Post #4
 
Jasper is now in Class A small mixed and performs at 3:25




Häakon on Jan 23, 2020, 5:41 PM
Post #5
+1
Thanks Mr. Lindsey. We already have Bradley Central "Vocal Motion" performing at 3:25; do you have an overall updated schedule?


M

Mr. Lindsey on Jan 23, 2020, 7:10 PM
Post #6
 
What's a good email?




Häakon on Jan 23, 2020, 7:55 PM
Post #7
 
submissions@showchoir.com


M

Mr. Lindsey on Jan 26, 2020, 4:15 PM
Post #14
 
Did you get my message?




Häakon on Jan 26, 2020, 4:24 PM
Post #15
 
Just sent you a PM.

B

boobear11 on Jan 26, 2020, 5:54 AM
Post #13
 
1st:Tift County (Vocals,Choreo)
2nd:Auburn
3rd: Enterprise
4th:Albertville
5th:Boaz


J

john.sc on Jan 26, 2020, 5:28 AM
Post #12
 
Results?

D

Drewboo8 on Jan 26, 2020, 3:01 AM
Post #11
 
Aizhia Poblete from Appling is a queen ????. So great seeing so many amazing friends today!

G

gfam on Jan 26, 2020, 12:51 AM
Post #10
+1
Is there a live feed tonight?

S

spate77 on Jan 25, 2020, 10:43 PM
Post #9
 
Appling centerstage also had best solo in a show. ;)

H

hsjones20 on Jan 25, 2020, 1:26 PM
Post #8
+2
Middle School Results:

Girls Division:
1st: Oak Mountain Showcase
2nd: Auburn Audacity

Mixed Division Tier 1:
1st: Eighth Street Middle School One Voice (Best Vocals, Best Visuals, and Best Show Design)
2nd: Oak Mountain Class Act
3rd: Auburn Adrenaline
4th: Enterprise Expressions (best solo in show?)

Mixed Division Tier 2:
1st: Simmons Synergy
2nd: Homewood Patriot Singers
3rd: Helena Spotlight
4th: Appling CenterStage

Star Award (for best and most positive crew): Bumpus Cadence


sorry if i got anything wrong but this is what happened off the top of my head



1 2 Next





Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.