Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2020 Season > Millard West Music Lives 2020


Event Info


January 25th, 2020

Venue Info

Millard West High School
5710 S. 176th Avenue
Omaha, NE 68135

Phone: (402) 715-6000

Event Details

No. of Attending Choirs:

  14 Mixed Groups
  5 Womens Groups
  10 Middle School Groups

Hosts:

  Millard West "West in the Groove"
  Millard West "Uptown Girls"
  Millard West "Swing Cats"

Judges:

  Abby Thompson

  Jennifer Randall

  Mark Myers

  Tyler Buglewicz (Critique)

  Nick Quamme (Critique/Finals)

  Connie Mulligan (Finals)

  Rachel Simmons (Middle School/Finals Captions)

  Stephen Todd (Middle School)

  Elizabeth Beeson (Middle School)


Ticket Prices:

$10- Prelims
$10- Finals
$15- All Day
$5- K-12 Students
Free- Kids 5 & Under

Map



Millard West Music Lives 2020









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups

 Amazing Technicolor Show Choir
 Westside High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Ballad 
Best Costumes 
Best Female Performer (Delaney Wetjen) 

 Resonance
 Lincoln Southwest High School
First Runner Up 
Best Opener 

 Titanium
 Papillion-La Vista South High School
Second Runner Up 
Best Band 
Best Closer 
Cassie Wilson Spirit Award 
Best Female Soloist (Rebekah Strohmyer) 

 Revolution
 Gretna High School
3rd Runner Up 

 Entourage
 Naperville North High School
4th Runner Up 
Best Male Soloist (Markos Smith) 

 South on Stage
 Millard South High School
5th Runner Up 
Best Male Performer (Camdon Phillips) 


Mixed Division (Prelims)
Click here to expand:  



Womens Division
 

Groups

 High Heeled Harmony
 Naperville North High School
First Place 
Fan Favorite 

 Titan Radiance
 Papillion-La Vista South High School
Second Place 

 Simply Irresistible
 Westside High School
Third Place 

 Stage One
 Millard South High School
4th Place 

 Evolution
 Gretna High School
5th Place 


Prep Division
 

Groups

 Warrior Express
 Westside High School
First Place 

 Ambience
 Lincoln Southwest High School
Second Place 

 Titan Express
 Papillion-La Vista South High School
Third Place 

 Bella Voce
 Grand Island Northwest High School
4th Place 

 Titan Revolution
 Papillion-La Vista South High School
5th Place 


Middle School Mixed Division
 

Groups

 Westside Connection
 Westside Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Male Soloist (Joe Mertins) 

 Show Dogs
 Beadle Middle School
Second Place 
Best Male Performer 

 Titan Force
 Lewis Central Middle School
Third Place 

 Leaders of the Pack
 Russell Middle School
4th Place 
Best Female Performer (Evie Turner) 
Fan Favorite 

 Reflections

 Papillion Middle School
No Placement 

 Stampede

 Millard North Middle School
No Placement 

 Luminescence

 Andersen Middle School
No Placement 


Middle School Girls Division
 

Groups

 Encore
 Beadle Middle School
First Place 

 Cavallo
 Millard North Middle School
Second Place 

 Ladies of the Pack
 Russell Middle School
Third Place 
Fan Favorite 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 42 members (view all)  



jmeyer





mnpressler1





Cmichaud1





AinsleyJayne1





Paigem





justinehoye1



You must be logged in to post comments

17 comments • Sort by

F

Flossingal on Feb 5, 2020, 12:45 AM
Post #17
+1
Best female performer at this competition was Delaney Wetjen from Westside ATSC

B

bmkmusic on Jan 27, 2020, 1:57 PM
Post #16
+2
Best male soloist was Markos Smith from Naperville North Entourage

W

WillBrewer on Jan 26, 2020, 9:03 AM
Post #15
+1
ATSC- Best Ballad
Resonance- Best Opener
Titanium- Best Closer


E

emcunningham on Jan 26, 2020, 5:54 AM
Post #14
+1
Best female soloist from Papillion South Titanium, Rebekah Strohmyer!!



The Ethan Price on Jan 26, 2020, 5:27 AM
Post #13
+1
Alright, Gretna!



Jeff. on Jan 26, 2020, 5:21 AM
Post #12
 
Final results are posted.



Mr. Schroeder on Jan 26, 2020, 1:38 AM
Post #11
+1
Daytime awards:

Prep:
3RU GINW Bella Voce
2RU Papio South Titan Express
1RU LSW Ambience
GC Westside Warrior Express

Single-Gender
3RU Millard South Stage One
2RU Westside SI
1RU Papio South Radiance
GC Naperville North HHH

Open:
3RU Gretna Revolution
2RU Papio South Titanium
1RU LSW Resonance
GC: Westside ATSC




RezShowChoir on Jan 26, 2020, 1:28 AM
Post #10
 
Performance order of finals starting at 7:45...
Millard South
Westside
Lincoln Southwest
Papio South
Naperville
Gretna




stevesing85 on Jan 25, 2020, 11:59 PM
Post #7
 
Any updates




Jeff. on Jan 26, 2020, 12:02 AM
Post #8
 
Daytime awards aren't scheduled until 6:15 pm central time. WIG is probably doing their exhibition at the moment.




stevesing85 on Jan 26, 2020, 12:21 AM
Post #9
 
Thank you



Andrew Schnitker on Jan 20, 2020, 6:12 PM
Post #6
 
Middle School Division:
7:40 a.m. - Reflections (Papillion MS)
8:20 a.m. - Titan Force (Lewis Central MS)
9 a.m. - Ladies of the Pack (Russell MS)
9:40 a.m. - Cavallo (Millard North MS)
10:20 a.m. - Encore (Beadle MS)
11 a.m. - Leaders of the Pack (Russell MS)
11:40 a.m. - Stampede (Millard North MS)
1 p.m. - Luminescence (Andersen MS)
1:40 p.m. - Show Dogs (Beadle MS)
2:20 p.m. - Westside Connection (Westside MS)
3:30 p.m. - MS Awards




osvaldopvOZ15 on Jan 13, 2020, 12:45 AM
Post #5
 
Predictions:
GC: Omaha Westside “ATSC”
1RU: Naperville North “Entourage”
2RU: Lincoln Southwest “Resonance”
3RU: Papillion-La Vista South “Titanium”
4RU: Millard South “South on Stage”
5RU: Gretna “Revolution” // Lewis Central “Corporation”

Really stacked competition so best of luck to all these schools performing!


D

dyl.lawrence on Jan 12, 2020, 11:05 PM
Post #4
+3
Schedule:

PREP:

7:40- Lincoln Southwest "Ambience"
8:05- Papillion LaVista South "New Edition"
8:30- Grand Island Northwest "Bella Voce"
8:55- Papillion LaVista South "Titan Express"
9:20- Westside "Warrior Express"

Single-Gender:
10:00- Gretna "Evolution"
10:25-Naperville North "High-Heeled Harmony"
10:50- Papillion LaVista South "Radiance"
11:15- Millard South "Stage One"
11:40- Westside "Simply Irresistible"

OPEN:
1:00- Burke "Synergy"
1:30- Grand Island NW "14K Gold"
2:00- Grenta "Revolution"
2:30- Naperville North "Entourage"
3:15-Lewis Central "Corporation"
3:45- Millard South "South on Stage"
4:15- Papillion LaVista South "Titanium"
4:45- Lincoln Southwest "Resonance"
5:15- Westside "ATSC"

6:15- Daytime Awards

FINALS:
7:30
8:00
8:30
9:00
9:30
10:00

10:45- Final Awards




gioceballos2104 on Dec 7, 2019, 3:45 AM
Post #3
+2
^^
Gretna
Papillion South
Lincoln Southwest




ian.bauer on Nov 20, 2019, 4:50 AM
Post #1
 
Millard South
Burke
Westside
Lewis Central
Grand Island Northwest



B

bmkmusic on Nov 20, 2019, 5:39 PM
Post #2
+5
Naperville North Entourage and High Heeled Harmony will be attending as well. We are excited to make our first trip to Nebraska!






Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.