Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2020 Season > Center Grove Best of the Midwest 2020


Event Info


February 15th, 2020

Venue Info

Center Grove High School
2717 S. Morgantown Road
Greenwood, IN 46143

Phone: (317) 881-0581

Event Details

No. of Attending Choirs:

  10 Mixed Groups
  5 Womens Groups
  3 Middle School Groups

Hosts:

  Center Grove "Sound System"
  Center Grove "Debtones"
  Center Grove "Surround Sound"
  Center Grove "Accents"

Judges:

  Aaron Coates

  Kenny Shepard

  Anne Beck

  Patricia Wiehe

  Jena Adrianson


Ticket Prices:

$15

Map



Center Grove Best of the Midwest 2020









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Electrum
 Fishers High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best General Effect 
Best Costumes 
Best Female Soloist (Kayla Wilkerson) 

 Heritage Singers
 Franklin Community High School
Second Place 
Best Male Soloist (Cameron Morgan) 

 Legacy
 Lawrence North High School
Third Place 

 Connection
 Warren Central High School
4th Place 


Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Rebel Rhapsody
 Roncalli High School
First Place 
Best Choreography 

 Synergy
 Shelbyville High School
Second Place 
Best Vocals 
Best Crew 

 Prominent Rendition
 Teays Valley High School
Third Place 

 Legacy
 Franklin Community High School
4th Place 

 Karisma Singers
 Kokomo High School
5th Place 

 Legacy
 Greenfield-Central High School
6th Place 


Womens Division
 

Groups

 Sound
 Fishers High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Sensations
 Franklin Community High School
Second Place 

 Bella Bravada
 Lawrence North High School
Third Place 

 Glamorous Edition
 Teays Valley High School
4th Place 

 Hi-Lites
 Warren Central High School
5th Place 


Middle School Division
 

Groups

 Class Act
 Woodside/Summit Middle School
First Place 
Best Choreography 

 Golden Harmony
 Riverside Junior High School
Second Place 
Best Vocals 

 Una Voce
 Jennings County Middle School
Third Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 31 members (view all)  



becca_may1





katiejobags1





IsaiahHast...1





susanmay1





naomiharkins1





Celii31



You must be logged in to post comments

21 comments • Sort by

1 2 Next

M

Mr.HJA on Feb 20, 2020, 4:39 PM
Post #21
+1
Just noticing the judging panel. Whew a great group.



somanysequins on Feb 16, 2020, 2:30 AM
Post #17
+1
does anyone have results?




EmA2022 on Feb 16, 2020, 2:57 AM
Post #18
+1
I heard it was a Fishers sweep in both mixed and Single-Gender



Ross H on Feb 16, 2020, 3:46 AM (Edited)
Post #20
 
Small Mixed Standings

1ST- Roncalli (BC)
2ND- Shelbyville (BV, Best Crew)
3RD- Teays Valley
4TH- Franklin
5TH- Kokomo
6TH- Greenfield




Ross H on Feb 16, 2020, 3:35 AM
Post #19
 
Middle School-

2RU: Jennings Co.
1RU: Riverside
GC: Woodside (BV, BC)

Small Mixed

2RU: Teays Valley
1RU: Shelbyville (BC, Best Crew)
GC: Roncalli (BV)

Women’s

2RU: Lawrence North
1RU: Franklin
GC: Fishers (BV, BC)

Large:

3RU: Warren
2RU: Lawrence North
1RU: Franklin (Best Male Soloist)
GC: Fishers (BV, BC, Best Costumes, Best Overall Effect, Best Female Soloist)




TravisFamily on Feb 15, 2020, 1:21 AM
Post #16
+1
Fire it up TV.

Will this be live streamed Sat.?


G

go.rebs on Feb 14, 2020, 7:57 PM
Post #15
+1
BOM Grand Champion Predictions

Mixed Tier I: Fishers "Electrum" (BV) (BC)
Mixed Tier II: Roncalli "Rebel Rhapsody" (BV) (BC)
Women's Division: Fishers "Sound" (BV) (BC)


B

bryson_sandefur on Feb 14, 2020, 1:48 AM
Post #14
 
Predictions: Mixed Division Tier II
GC: Rebel Rhapsody (BC) (BV)
1 RU: Synergy
2 RU: Legacy




Vinstallion17 on Feb 6, 2020, 3:47 PM
Post #9
+4
Predictions: Mixed Division Tier II
GC: Roncalli "Rebel Rhapsody" (BC) (BV)
1 RU: Shelbyville "Synergy"
2RU: Franklin Community "Legacy"



G

go.rebs on Feb 12, 2020, 7:54 PM
Post #13
 
good predictions, stallion!!!



Ross H on Feb 12, 2020, 12:09 PM
Post #12
+1
Judges:

Aaron Coates
Kenny Shepherd
Anne Beck
Patricia Wiehe
Jena Adrianson




Ross H on Feb 9, 2020, 3:01 PM
Post #11
 
Do we know who is judging?



anna.thatcher on Feb 8, 2020, 2:51 PM
Post #10
 
does anyone know kokomo karisma singers’ theme this year?



Ross H on Jan 31, 2020, 1:40 AM (Edited)
Post #8
+2
Predictions:

GC: Fishers “Electrum” (BC)
1RU: Franklin Comm. “Heritage Singers” (BV)
2RU: Lawrence North “Legacy”

GC: Shelbyville “Synergy” (BC)
1RU: Roncalli “Rebel Rhapsody” (BV)
2RU: Teays Valley “Prominent Rendition”

GC: Fishers “Sound” (BC)
1RU: Franklin Comm. “Sensations” (BV)
2RU: Lawrence North “Bella Bravada”




Ross H on Jan 29, 2020, 7:11 PM
Post #7
+1
Schedule

Womens:

Lawrence North “Bella” 9:00
Warren Central “Hi-Lites” 9:30
Teays Valley “Glamorous Edition ” 10:00
Fishers “Sound” 10:30
Franklin Comm. “Sensations” 11:00
Center Grove “Debtones” (EXHIBITION) 11:30

Middle School:

Jennings Co. “Una Voce” 1:00
Woodside “Class Act” 1:30
Riverside “Golden Harmony” 2:00

Small Mixed:

Kokomo “Karisma Singers” 2:30
Greenfield Central “Legacy” 3:00
Teays Valley “Prominent Rendition” 3:30
Roncalli “Rebel Rhapsody” 4:00
Shelbyville “Synergy” 4:30
Franklin Comm. “Legacy” 5:00

Large Mixed:

Lawrence North “Legacy” 6:30
Warren Central “Connection” 7:00
Fishers “Electrum” 7:30
Franklin Comm. “Heritage Singers” 8:00
Center Grove “Sound System” (EXHIBITION) 8:30




Ross H on Jan 22, 2020, 12:44 AM
Post #6
+1
When will the schedule be released?



tristan.grider on Sep 23, 2019, 4:13 PM
Post #1
 
Anyone know who is coming?




ian.bauer on Sep 23, 2019, 5:42 PM
Post #2
 
I know Shelbyville and Franklin Community are going




Ross H on Sep 23, 2019, 11:12 PM
Post #3
 
I know Warren Central is




Ross H on Dec 10, 2019, 3:54 PM
Post #4
 
Who else is attending?


N

Noelfhssound on Jan 3, 2020, 9:47 PM
Post #5
 
Fishers will be attending!


1 2 Next





Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.