Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Luther Burbank Light Up The Stage 2019


Event Info


March 30th, 2019

Venue Info

Luther Burbank Middle School
Auditorium
3700 Jeffries Ave.
Burbank, CA 91505

Phone: (818) 556-4646

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Middle School Groups

Hosts:

  Luther Burbank "Starlight"
  Luther Burbank "Spotlight"

Judges: Unknown

Ticket Prices: Unknown

Map



Luther Burbank Light Up The Stage 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Middle School Mixed Division - Tier I
 

Groups in order of placement

 Imaginations
 John Muir Middle School
First Place 
Musicianship 
Showmanship 
Best Soloist (Rene Harris) 
Best Dancer (Emily Levin) 

 Encore!
 Travis Ranch Middle School
Second Place 


 Middle School Mixed Division - Tier II
 

Groups in order of placement

 Harmon Knights
 St. Anne School
First Place 
Musicianship 
Showmanship 

 UpBeat!
 Walter Reed Middle School
Second Place 
Best Soloist (Nate Schinnerer) 

 Aptitude
 Lakeside Middle School
Third Place 
Best Dancer (Neela Moody) 

 Mixed Melodies
 Sowers Middle School
4th Place 


 Middle School Mixed Division - Tier III
 

Groups in order of placement

 Fanfare
 Walter Reed Middle School
First Place 
Musicianship 
Showmanship 
Best Soloist (Niko Rodino) 
Best Dancer (Michah Mikolevine) 

 Guys and Dolls
 John Muir Middle School
Second Place 


 Middle School Girls Division
 

Groups in order of placement

 Studio Singers
 McAuliffe Middle School
First Place 
Musicianship 
Best Soloist (Jamie Nguyen) 

 Girls Next Door
 John Muir Middle School
Second Place 
Showmanship 

 Uptown Girls
 Sowers Middle School
Third Place 

 Showstoppers
 Oak Middle School
4th Place 


 Middle School Boys Division
 

 Showmen Elite
 Oak Middle School


  Members Who Attended This Event displaying 2 of 2 members  



hayley.dunn





LBMSVMA



You must be logged in to post comments

3 comments • Sort by

L

LBMSVMA on Apr 6, 2019, 4:30 PM
Post #3
 
Here are the full results. I emailed them but they never got posted.
LIGHT UP THE STAGE AWARDS 2019

NOVICE MIXED DIVISION
Best Performer John Muir Guys & Dolls - Julia Bulanikyan
Best Performer Walter Reed Fanfare - Genesis Smith
Best Dancer - Michah Mikolevine - Walter Reed
Best Soloist - Niko Rodino - Walter Reed
2nd Place - JOHN MUIR - GUYS & DOLLS
Best Showmanship - WALTER REED - FANFARE
Best Musicianship - WALTER REED - FANFARE
1st Place - WALTER REED - FANFARE

INTERMEDIATE MIXED DIVISION
Best Performer Sowers Mixed Melodies - Sarah Hentges
Best Performer St. Anne Harmon Knights - Ella Gunnell
Best Performer Walter Reed UpBeat! - Adam Golomb
Best Performer Lakeside Aptitude - Jackson Smith
Best Dancer - Neela Moody - LAKESIDE
Best Soloist - Nate Schinnerer - WALTER REED
4nd Place - SOWERS - MIXED MELODIES
3rd Place - LAKESIDE - APTITUDE
2nd Place - WALTER REED - UPBEAT!
Best Showmanship - ST. ANNE - HARMON KNIGHTS
Best Musicianship - ST. ANNE - HARMON KNIGHTS
1st Place - ST. ANNE - HARMON KNIGHTS

[Single-Gender] Women’s & Men’s Division
In this category women and men compete for the caption awards
Best Performer Oak Showstoppers - Hallie Muniz
Best Performer McAuliffe Studio Singers - Lea Guijarro
Best Performer John Muir Girls Next Door - Luna Ferguson
Best Performer Sowers Uptown Girls - Emily Miguez
Best Performer Oak Showmen - Nathan Bowler
Best Dancer - Jacob Keifer - OAK SHOWMEN
Best Soloist - Jamie Nguyen - McAULIFFE STUDIO SINGERS
WOMEN’S DIVISION
4th Place - OAK - SHOWSTOPPERS
3rd Place - SOWERS - UPTOWN GIRLS
2nd Place - JOHN MUIR - GIRLS NEXT DOOR
Best Showmanship - JOHN MUIR - GIRLS NEXT DOOR
1st Place - McAULIFFE - STUDIO SINGERS
Best Musicianship - McAULIFFE - STUDIO SINGERS
MEN’S DIVISION
1st Place - OAK - SHOWMEN

ADVANCED MIXED DIVISION
Best Performer John Muir Imaginations - Melanie Indzheyan
Best Performer Travis Ranch Encore - Emma Ampudia
Best Dancer - Emily Levin - JOHN MUIR
Best Soloist - Rene Harris - JOHN MUIR
2nd Place - TRAVIS RANCH - ENCORE
Best showmanship - JOHN MUIR - IMAGINATIONS
Best Musicianship - JOHN MUIR - IMAGINATIONS
1st Place - JOHN MUIR - IMAGINATIONS




RonSwanson on Mar 31, 2019, 7:39 PM
Post #2
+1
Middle School Advanced Girls Division results:
1) McAuliffe “Studio Singers” (best musicianship, best soloist Jamie Nguyen)
2) John Muir “Girls Next Door” (best showmanship)
3) Sowers “Uptown Girls”
4) Oak “Showstoppers”

Middle School Advanced Mixed Division (tier 1) results:
1) John Muir “Imaginations”
2) Travis Ranch “Encore”

Middle School Boys Division results:
1) Oak “Showmen Elite”




Häakon on Mar 4, 2019, 4:57 AM
Post #1
 
Group list added.






Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.