Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Waukee Starstruck 2019


Event Info


January 11th-12th, 2019

Venue Info

Waukee High School
555 Southeast University Avenue
Waukee, IA 50263

Phone: (515) 987-5163

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  2 Womens Groups
  9 Middle School Groups

Hosts:

  Waukee "Millennium"
  Waukee "Nova"
  Waukee "Spirit"
  Waukee Prairieview School "Velocity"
  Waukee Prairieview School "Revolution"
  Waukee Timberline School "Inferno"
  Waukee Timberline School "En Fuego"
  Waukee "Momentum"
  Waukee South "Spark"

Judges: Unknown

Ticket Prices: Unknown

Map



Waukee Starstruck 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site



 Finals
 

Groups

 Innovation
 Johnston High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Outstanding Soloist (Isaac Clark) 

 Choralation
 Valley High School
First Runner Up 
Outstanding Soloist (Cole Strelecki) 

 The Ambassadors
 Prairie High School
Second Runner Up 

 Good Time Company
 Iowa City West High School
3rd Runner Up 

 Synergy
 Johnston High School
4th Runner Up 

 Light, Inc.
 Des Moines Christian School
5th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier III (Prelims)
Click here to expand:  



 Womens Division
 

Groups

 Vocal Gold
 Southeast Polk High School
First Place 
Outstanding Soloist (Charly Proctor) 

 Salt, Co.
 Des Moines Christian School
Second Place 


 Prep Division
 

Groups

 Synergy
 Johnston High School
First Place 

 Sound Advice
 Johnston Middle School
Second Place 
Outstanding Soloist (Justin Vis) 

 Ignition
 Valley High School
Third Place 

 Sound Adrenaline

 Norwalk High School
No Placement 

 Showtime

 Iowa City West High School
No Placement 

 Focal Point

 Prairie High School
No Placement 


 Middle School Division
 

Groups

 Dynamite
 Southview Middle School
First Place 
Best Vocals 

 Pizzazz
 Urbandale Middle School
Second Place 
Outstanding Soloist (Mason Moran) 

 Impact
 Johnston Middle School
Third Place 
Best Choreography 

 Sound Sensation
 Norwalk Middle School
4th Place 

 Side Kicks

 Indianola Middle School
No Placement 

 Infinity

 Dallas Center-Grimes Middle School
No Placement 

 Ignition Black
 Northview Middle School
No Placement 
Outstanding Soloist (Rai San Martin) 

 Side Effects

 Indianola Middle School
No Placement 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 20 members (view all)  



smith.owen





glc1043





tonyhdam1





Ses_ Dancer





coles1





davidbone1



You must be logged in to post comments

7 comments • Sort by



Jeff. on Jan 12, 2019, 11:51 PM
Post #6
 
Daytime awards and finalists are posted.




Jeff. on Jan 13, 2019, 4:30 AM
Post #7
 
Final results now posted.



MaxiieBoy on Jan 8, 2019, 2:41 PM
Post #5
+1
Predictions-
GC: Johnston "Innovation" (BV BC BB)
1RU: Prairie "The Ambassadors"
2RU: Valley "Choralation"
3RU: Johnston Prep "Synergy"
4RU: IC West "Good Time Company"
5RU: Norwalk "Sound Revolution"


E

emtinsman on Jan 4, 2019, 10:07 PM
Post #4
+2
Here's the Middle School Schedule:

Indianola Sidekicks 4:35 PM
Norwalk Sound Sensation 4:55 PM
DC-G Infinity 5:35 PM
Northview Ignition 5:55 PM
Indianola Side Effect 7:00 PM
Johnston Impact 7:40 PM
Urbandale Pizzazz 8:00 PM
Southview Dynamite 8:20 PM




Jeff. on Dec 23, 2018, 5:48 AM
Post #3
+1
Thanks for sharing the schedule! It is posted. We'll happily post the Friday night schedule as well once we receive it. Two quick things just to make sure they're correct that I'm noticing from the Saturday schedule is that it looks like DM Christian Salt Co has switched back to a girls prep choir this year and that DC-G has bumped up to 4A after being 3A in previous years (in addition to changing all their choir's names).

S

SCAficionado on Dec 22, 2018, 9:18 PM
Post #2
 
Predictions...
GC- Johnston (BV BC BB)
1ru- Prairie
2ru- IC West
3ru- Valley
4ru- Johnston Synergy
5ru- Norwalk/SE Polk


N

nc on Dec 22, 2018, 2:55 PM (Edited by Jeff.)
Post #1
+3
2019 Waukee Schedule - Saturday
8:00am - WDM Valley "Ignition" (Prep)
8:25am - Norwalk "Sound Adrenaline" (Prep)
8:50am - Johnston "Sound Advice" (Prep)
9:15am - Iowa City West "Showtime" (Prep)
9:40am - Prairie "Focal Point" (Prep)
10:05am - Johnston "Synergy" (Prep)
10:30am - Waukee Timberline "Inferno" (Exhibition/Break)
10:55am - SE Polk "Vocal Gold" (Single-Gender)
11:20am - DM Christian "Salt, Co." (Single-Gender)
11:45am - Waukee Prairieview "Velocity" (Exhibition/Break)

Lunch

12:20pm - Waukee "Nova" (Exhibition/Break)
12:45pm - DM Christian "Light, Inc." (2A)
1:10pm - Norwalk "Sound Revolution" (4A)
1:40pm - Dallas Center-Grimes "Momentum" (4A)
2:10pm - Iowa City West "Good Time Company" (4A)

Break

2:50pm - Prairie "The Ambassadors" (4A)
3:20pm - SE Polk "RAMification" (4A)
3:50pm - WDM Valley "Choralation" (4A)
4:20pm - Johnston "Innovation" (4A)
4:50pm - Waukee "Millennium" (Exhibition)

Awards: 5:20pm

Finals:
6:30pm - Waukee "Spirit" (Exhibition)
7:00pm - Spot 1
7:30pm - Spot 2
8:00pm - Spot 3
8:30pm - Spot 4
9:00pm - Spot 5
9:30pm - Spot 6
10:00pm - Waukee Jazz Choir (Exhibition)

Final Awards: 10:15pm







Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.