Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Windsor Locks Nutmeg Show Choir Festival 2019


Event Info


March 9th, 2019

Venue Info

Windsor Locks High School
58 S. Elm St.
Windsor Locks, CT 06096

Phone: (860) 292-5032

Event Details

No. of Attending Choirs:

  7 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  2 Mens Groups
  3 Middle School Groups

Hosts:

  Windsor Locks "Vocal Motion"
  Windsor Locks "Power Company"

Judges:

  Paul Gulsvig
  Sam Chenoweth
  Eric J. Hayes, Jr.
  Paul Siblia (Band)
  Janet Stice (Solos)

Ticket Prices: Unknown

Map



Windsor Locks Nutmeg Show Choir Festival 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Fantasy
 Shepherd Hill Regional High School
First Place 
Best Vocals 
Best Costumes 
Gold Medal 

 Choral Spectrum
 South Windsor High School
Second Place 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist (Marcus Rodriguez) 
Best Crew 
Gold Medal 

 VIBE
 Daniel Hand High School
Third Place 
Best Show Design 
Gold Medal 

 ENCORE!
 Tantasqua Regional High School
4th Place 
Gold Medal 

 From Start to Finish
 Andover High School
5th Place 
Silver Medal 


 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Pop Vox
 Everett High School
First Place 
Best Choreography 
Bronze Medal 

 Amped Up!
 Lyme-Old Lyme High School
Second Place 
Best Vocals 
Best Female Soloist (Hannah Morrison) 
Bronze Medal 


 Single-Gender Division
 

Groups

 Illusion
 Shepherd Hill Regional High School
First Place 
Best Choreography 
Best Band 
Best Female Soloist (Emma Albright) 
Silver Medal 

 Testostertones
 Shepherd Hill Regional High School
Second Place 
Silver Medal 

 Nothin' But Treble
 Andover High School
Third Place 
Best Vocals 
Silver Medal 

 Back To Bass-ics
 Andover High School
4th Place 
Bronze Medal 

 Radiance
 Tantasqua Regional High School
5th Place 
Bronze Medal 


 Middle School Division
 

Groups

 Spotlight
 Timothy Edwards Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Male Soloist (Tiernan Cabot) 
Best Female Soloist (Victoria Atwood) 
Silver Medal 

 Maestros
 Tantasqua Junior High School
Second Place 
Best Choreography 
Silver Medal 

 New Attitude
 Webster Middle School
Third Place 
Bronze Medal 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 25 members (view all)  



syannalfo





rebeccahal...1





eec11902





bradenmig





ljpg





rockyboy13



You must be logged in to post comments

23 comments • Sort by

1 2 Next



idmjedi on Mar 18, 2019, 5:02 PM (Edited by idmjedi)
Post #23
 
Sorry to put it again but I noticed that best band was moved back to Shepherd Hill and there was an error at the festival so it was announced that fantasy won but the award went to south Windsor.



Jared. on Mar 11, 2019, 2:52 AM
Post #22
 
Comparative scores aren't released at this competition on the day of, directors are just getting them now, and the only placements announced on stage are Grand Champion, so as a result we have one small fix to the placements. Shepherd Hill TTones actually placed 2nd and Andover NBT placed 3rd. Captions remain the same.



emmab on Mar 11, 2019, 1:58 AM
Post #21
+1
Amped Up's best female soloist is Hannah Morrison



idmjedi on Mar 11, 2019, 1:22 AM
Post #20
+1
Thank you to all groups who came yesterday! It was a fun day and is one of my all time favorite Nutmegs I have been to! All of the groups were amazing!

M

marimakos18 on Mar 11, 2019, 12:29 AM
Post #19
+2
So proud of Spotlight and Spectrum!!! Great job to everyone who performed yesterday!



dominick. on Mar 10, 2019, 3:40 AM
Post #18
+5
Congrats to Fantasy for the win and CONGRATS to Spotlight for winning their FIRST EVER competition as a middle school!!



idmjedi on Mar 10, 2019, 3:17 AM
Post #17
 
Choral Spectrum ended up winning best band there was a mistake



Jared. on Mar 10, 2019, 3:15 AM
Post #16
+1
Fantasy's first win at Nutmeg in easily over a decade (I think last time was either 2005 or 2001). Huge congrats to everyone!



idmjedi on Mar 10, 2019, 3:11 AM
Post #15
+2
Choral Spectrums best Male Soloist is Marcus Rodriguez



psathe2006 on Mar 10, 2019, 1:09 AM
Post #14
 
good job spotlight! we lit up the stage

M

marimakos18 on Mar 9, 2019, 9:32 PM
Post #13
+2
Best soloists for middle school both went to Spotlight
Best female: Victoria Atwood
Best male: Tiernan Cabot




idmjedi on Mar 9, 2019, 7:59 PM
Post #12
 
Anyone have morning awards? I had to host my groups and missed them

C

CEFerreira on Mar 8, 2019, 5:27 PM
Post #11
 
predictions:
Large Mixed:
GC: Daniel Hand "Vibe"
1st RU: Andover "Fron Start To Finish"
2RU: Shep Hill "Fantasy"

Small Mixed:
GC: Everett "Pop Vox"

Single-Gender
GC: Shep Hill "Illusion"
1st RU: Andover "NBT"
2nd RU: Andover "BTB"
3rd RU: Step Hill "T-Tones"




VCfan on Mar 6, 2019, 1:16 AM
Post #10
+2
Large Mixed Prediction:
GC: Daniel Hand “VIBE” (BV) (BC)
1RU: Shepherd Hill “Fantasy” (BB)
2RU: South Windsor “Choral Spectrum”
3RU: Andover “From Start To Finish”
4RU: Tantasqua “ENCORE!”

Small Mixed Predictions:
GC: Everett “Pop Vox” (Sweep)
1RU: Lyme-Old Lyme “Amped Up!”


N

nickwhite on Mar 5, 2019, 11:03 PM
Post #9
 
Large Mixed Predictions
GC: Shepherd Hill "Fantasy" (BV)
1RU: Daniel Hand "Vibe" (BC) (BB)
2RU: South Windsor "Choral Spectrum"
3RU: Andover "FSTF"
4RU: Tantasqua "Encore"

These are probably wrong but oh well




idmjedi on Feb 20, 2019, 7:22 PM (Edited by idmjedi)
Post #4
+1
Nutmeg 2019 Schedule:
(Middle School Division)
9:00 a.m. - Timothy Edwards MS “Spotlight”
9:25 a.m. - Tantasqua Regional Jr HS “Maestros”
9:50 a.m. - Webster MS “New Attitude”
(Single-Gender Division)
10:15 a.m. - Shepherd Hill HS “T-Tones”
10:45 a.m. - Tantasqua Regional HS “Radiance”
-Break- (11 a.m.-12:15 p.m.)
12:15 p.m. - Andover HS “Back to Bass-ics”
12:45 p.m. -Shepherd Hill HS “Illusion”
1:15 p.m. - Andover HS “Nothin’ But Treble”
1:45 p.m. - Windsor Locks MS “Power Company” (Host)
Awards 2:15 p.m.
(Small Mixed Division)
3:30 p.m.- Lyme-Old Lyme HS “Amped Up”
4:00 p.m. - Everett HS “Pop Vox”
(Large Mixed Division)
4:30 p.m. Tantasqua HS “Encore”
-Break- 4:45-6:00 p.m.
6:00 p.m. - Daniel Hand HS “Vibe”
6:30 p.m. - Andover HS “From Start To Finish”
7:00 p.m. -South Windsor HS “Choral Spectrum”
7:30 p.m. - Shepherd Hill HS “Fantasy”
8:00 p.m - Windsor Locks HS “Vocal Motion” (Host)
Awards - 8:30p.m.



B

beckybussiere on Mar 5, 2019, 3:19 AM
Post #8
 
Shepherd not Shepard



ThomasL on Mar 4, 2019, 6:05 PM
Post #7
 
Predictions:
Mixed Tier One:
1st: Daniel Hand "VIBE" [BV, BC, BB]
2nd: Shepherd Hill "Fantasy"
3rd: Andover "From Start to Finish"
4th: South Windsor "Choral Spectrum"
5th: Tantasqua "ENCORE!"

Mixed Tier Two:
1st: Everett "Pop Vox" [BV, BC, BB]
2nd: Lyme-Old Lyme "Amped Up!"

Single-Gender:
1st: Shepherd Hill "Illusion" [BV, BC, BB]
2nd: Andover "Nothin' But Treble"
3rd: Andover "Back to Bass-ics"
4th: Shepherd Hill "Testostertones"
5th: Tantasqua "Radiance"

Middle School:
1st: Tantasqua Jr "Maestros" [BC]
2nd: Webster "New Attitude" [BV]
3rd: Timothy Edwards "Spotlight"




sam. on Feb 21, 2019, 4:19 PM
Post #6
+2
judges are:
Paul Gulsvig, Sam Chenoweth, Eric Hayes, Janet Stice (solos), and Paul Sibilia (Pit Band).


K

kevindcwalsh on Feb 20, 2019, 8:31 PM
Post #5
 
There will be both Tier 1 and Tier 2


1 2 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.