Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 Season > Eau Claire Memorial Winterfest 2019


Event Info


February 2nd, 2019

Venue Info

Eau Claire Memorial High School
2225 Keith Street
Eau Claire, WI 54701

Phone: (715) 852-6300

Event Details

No. of Attending Choirs:

  12 Mixed Groups
  1 Womens Groups
  3 Middle School Groups

Hosts:

  Memorial "Old Abe Show Choir"
  Memorial "Eagle Show Choir"

Judges:

  Gary Schwartzhoff
  Jimmy Erickson
  Keri Baggs
  Ellie Jordan (Critique)
  Miki Hegg (Critique)
  Dominic Domeyer (Band)

Ticket Prices:

$10 Daytime
$10 Finals
$15 All Day Pass

MHS students and 6-12 year olds are half price; 5 and under receive free admission

Map



Eau Claire Memorial Winterfest 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


Finals
 

Groups

 Grand Central Station
 La Crosse Central High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Crew 

 Northern Lights
 North St. Paul High School
First Runner Up 

 Northernaires
 Eau Claire North High School
Second Runner Up 

 Chi-Hi Harmonics
 Chippewa Falls High School
3rd Runner Up 
Best Male Soloist (CJ Rislove) 

 Singsations
 West Salem High School
4th Runner Up 
Best Female Soloist (Josie Hanson) 

 Vivace
 West Salem High School
5th Runner Up 

 Upstage Adrenaline
 Sparta High School
6th Runner Up 


Open Division (Prelims)
Click here to expand:  



Prep Division
 

Groups

 Upstage Adrenaline
 Sparta High School
First Place 

 Melodics
 Chippewa Falls High School
Second Place 

 Cricket Choralation
 Fall Creek High School
Third Place 

 Fire and Ice
 Washburn High School
4th Place 

 Northern Fire
 Peshtigo Middle/High School
5th Place 


Middle School Division
 

Groups

 Vocalocity
 St. Francis Middle School
First Place 

 In Training
 Altoona Middle School
Second Place 

 Encore
 Eau Claire South Middle School
Third Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 19 members (view all)  



owen.luckow1





Skelerik81





CalvinSwaney1





abe.martinez1





D3v1l1shMus1c1





sdruckrey191



You must be logged in to post comments

51 comments • Sort by

1 2 3 Next



CalvinSwaney on Mar 25, 2019, 2:38 PM (Edited by CalvinSwaney)
Post #48
 
Prelims Scores
GC: Grand Central Station-611(the only group to break 600,nice goin guys!)
1Ru:Northern Lights-595
2Ru:Northernaires-572
3Ru:Chi-Hi Harmonics-569
4Ru:West Salem Vivace-565
5Ru:West Salem Singsations-560
6Ru:Colby Coalition-531
7Ru:Sparta Upstage Adrenaline-522
8Ru:Altoona Locomotion-488
9Ru:Chi Hi Melodics-483
10Ru:Fall Creek Cricket Choralation-453
11Ru:Washburn Fire and Ice-426
12Ru: Peshtigo Northern Fire-409





JustYourEveryDaySonO on Mar 25, 2019, 2:45 PM (Edited by JustYourEveryDaySonO)
Post #49
 
What did Peshtigo Score?




JustYourEveryDaySonO on Mar 25, 2019, 2:54 PM
Post #50
 
Oops, I didn't mean to spell their name like that. Sorry if I offend anyone it was just a mistype.




CalvinSwaney on Mar 25, 2019, 2:55 PM
Post #51
 
whoops, I totally forgot to put in their score, monday brain for yall, lmao, I just added it



JustYourEveryDaySonO on Feb 3, 2019, 4:53 AM
Post #36
+1
Any result yet?




LEVIMagnu on Feb 3, 2019, 5:15 AM
Post #37
 
all i know is central got a clean sweep


J

JazNB on Feb 3, 2019, 5:16 AM
Post #38
 
Grand central
Northern lights
Northernaires

(That's all I remember)





LEVIMagnu on Feb 3, 2019, 5:29 AM
Post #39
 
gcs - 1st (sweep)
northern lights -2nd
northernaires - 3rd
singsations - 4th
vivace - 5th



D

Davies.Brad on Feb 5, 2019, 2:41 PM
Post #47
 
GCS - 1st (Sweep)
Northen Light's - 2nd
Northernaires - 3rd
Harmonics - 4th
Singsations - 5th
Vivace - 6th
Upstage Adrenaline - 7th
(I know you don't need it now but I thought I would just update the list above)


S

stephanie.sesvold on Feb 4, 2019, 10:02 PM
Post #45
 
Best female soloist was Josie Hanson from West Salem! Best male soloist was named CJ but I don't remember his last name.




willsome429 on Feb 4, 2019, 10:19 PM
Post #46
 
CJ Rislove



willsome429 on Feb 3, 2019, 8:34 PM
Post #42
+1
Does anybody have full prep results? The OCD in me hates to see everything complete except 4th/5th in prep.




CalvinSwaney on Feb 4, 2019, 7:51 PM
Post #43
+1
GC-Upstage Adrenaline
1ru-Melodics
2ru-Cricket Choralation
3ru-Fire And Ice
4ru-Northern Fire





Häakon on Feb 4, 2019, 8:49 PM
Post #44
+1
Thanks, Calvin! We really appreciate getting full results from a competition.



sadiegurl on Feb 3, 2019, 5:43 AM (Edited by sadiegurl)
Post #40
 
4th: Chi-Hi
7th: Sparta Upstage Adrenaline





LEVIMagnu on Feb 3, 2019, 5:48 AM
Post #41
 
my bad: west salem was 5 and 6!



SMServa on Feb 3, 2019, 12:27 AM
Post #33
 
So no live stream?




sadiegurl on Feb 3, 2019, 3:36 AM
Post #35
 
Unfortunately we have had trouble obtaining liscencing to stream live publicly this year. There is a live stream within the building but not a publicly accessible one.

D

dylanthoren on Feb 3, 2019, 12:51 AM
Post #34
 
Prelims Placements
1: GCS
2: North St. Paul
3: EC north
4: chi hi
5: west Salem girls
6: west Salem
7: Sparta




wiryconman456 on Feb 2, 2019, 11:32 PM
Post #26
+2
Best Female Vocalist West Salem
Best Male Vocalist Chippewa Falls
Best Band GCS
Spirit Award Colby
Best Crew GCS
Middle school awards:
3rd South Middle School Encore
2nd Altoona In Training
1st St. Francis Velocity
Prep:
3rd Fall Creek Cricket Choralation
2nd Chippewa Falls Melodics
1st Sparta Upstage Adrenaline
Finalists in order of performance
Sparta
West Salem
North St. Paul
North HS
Chippewa Falls
West Salem
GCS
I couldn't hear which West Salem group is first





willsome429 on Feb 2, 2019, 11:36 PM
Post #27
 
Did West Salem have two in open class then?




wiryconman456 on Feb 2, 2019, 11:40 PM
Post #30
 
Yes they did!




willsome429 on Feb 2, 2019, 11:53 PM
Post #32
 
Thanks for the clarification!


1 2 3 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.