Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Anderson Singsational Invitational 2019


Event Info


March 9th, 2019

Venue Info

Anderson High School
4610 Madison Ave
Anderson, IN 46013

Phone: (765) 641-2037

Event Details

No. of Attending Choirs:

  12 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  3 Middle School Groups

Hosts:

  Anderson "Vocal Infusion"
  Anderson "Vocal Elegance"

Judges:

  Debbie Andis (Vocals)
  Alan Alder (Vocals)
  Brian Rodabaugh (Visuals)
  David Coolidge (Visuals)
  Keith Spencer (Best Performer)
  Rian Whitman (Band)

Ticket Prices: Unknown

Map



Anderson Singsational Invitational 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups

 New Dimensions
 Clover Hill High School
Grand Champion 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist (Connor Rudd) 
Best Female Soloist (Niahlie Accilien) 

 Friends
 Beavercreek High School
First Runner Up 
Best Vocals 

 The Association
 Van Buren High School
Second Runner Up 
People's Choice 


 Finals - Tier II
 

Groups

 Center Stage
 Columbus East High School
First Place 
Best Band 

 Debuteens and Music Men
 Columbus North High School
Second Place 
Best Vocals 

 Northern Stars
 Sheridan High School
Third Place 
Best Choreography 

 the Collective
 Anderson Prep Academy
4th Place 
Best Female Soloist 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



 Womens Division
 

Groups

 Iridescence
 Clover Hill High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Soloist (Lauryn Boone) 

 North Stars
 Columbus North High School
Second Place 

 Full Impact
 Eastside Jr/Sr High School
Third Place 


 Middle School Division
 

Groups

 Entourage
 Beavercreek Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Soloist (Cooper Smith) 

 New Edition
 Highland Middle School
Second Place 

 Sound Machine
 Miami Middle School
Third Place 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 45 members (view all)  



DaHogs





DalJPritt1





julian.c16





kristingaines





Corsage031





MickeyMoose



You must be logged in to post comments

47 comments • Sort by

Prev 1 2 3

K

klindhur on Feb 7, 2019, 4:19 PM
Post #7
 
Performance Order:

Middle School Division
Highland MS "New Edition"- 7:30am
Miami MS "Sound Machine"- 7:55am
Beavercreek MS "Entourage"- 8:20am

Single-Gender Division
Eastside HS "Full Impact"-8:45am
Columbus North "North Stars"- 9:15am
Clover Hill HS "Iridescence"- 9:45am
Anderson HS "Vocal Elegance"- 10:15am *Exhibition

Small Mixed Division
Columbus East "Center Stage"- 10:45am
Batesville "Singers"- 11:15am
Columbus North "Debuteens and Music Men"- 11:45am
LUNCH BREAK (12:15-1:00pm)
Anderson Prep Academy "The Collective" -1:00pm
Central Noble "CN CeNsation"- 1:30pm
Elgin "Energizers"- 2:00pm
Sheridan "Northern Stars"- 2:30pm

Large Mixed Division
Van Buren "The Association"- 3:00pm
Bishop Luers "Minstrels"- 3:30pm
Clover Hill "New Dimensions" -4:00pm
Beavercreek "Friends" - 4:30pm
Manteno "Magic"- 5:00pm
Wright State University "Surround Sound"- 5:30pm *Exhibition

Pre-preliminary awards in the gymnasium from 6:10pm
Dinner Break: 6:00-7:30pm

Finals
Small Mixed Finalist #1- 7:30pm
Small Mixed Finalist #2- 8:00pm
Small Mixed Finalist #3- 8:30pm
Large Mixed Finalist #1- 9:00pm
Large Mixed Finalist #2- 9:30pm
Large Mixed Finalist #3- 10:00pm
Anderson "Vocal Infusion" -10:30pm *Exhibition
AWARDS- 11:15pm in the auditorium




Jeff. on Feb 7, 2019, 4:10 AM
Post #6
 
Schedule posted. They have two separate sets of finals and are taking 3 Mixed Tier I and 3 Mixed Tier II finalists.

M

masonbarnett on Jan 28, 2019, 6:24 PM (Edited by masonbarnett)
Post #3
+2
Singsational 2019 Groups Attending

Highland New Edition
Beavercreek Entourage
Columbus North North Stars
Clover Hill Iridesence
Columbus East Center Stage
Batesville Singers
Columbus North Debuteens & Music Men
Sheridan Northern Stars
Anderson Preparatory The Collective
Central Noble CN CeNsation
Elgin Energizers
Van Buren
Bishop Luers Minstrels
Clover Hill New Dimensions
Beavercreek Friends
Manteno Magic
Wright State University Surround Sound (EXHIBITION)





DalJPritt on Jan 28, 2019, 8:21 PM
Post #5
 
I talked to the director and she said this has not been released and that times were being finalized this evening.

S

southernshowboy on Jan 28, 2019, 8:17 PM
Post #4
+3
Predictions - assuming there's still two finals …

Large -
GC (Sweep): Clover Hill
1RU: Beavercreek
2RU: Manteno
3RU: Bishop Luers

Small -
GC (BV & BC): Sheridan
1RU(BB): Columbus East
2RU: Elgin
3RU: Columbus North

Girls -
GC (Sweep): Clover Hill




ianbauer on Jan 2, 2019, 3:32 AM
Post #1
+2
Some schools going this year are

Sheridan
Columbus East
Beavercreek
Van Buren
Clover Hill
Batesville
Edgewood
Bishop Luers
Highland Middle
Beavercreek Middle

I'm sure this is not all, but it's a good start





brockamper on Jan 2, 2019, 4:30 AM
Post #2
 
Columbus North is also going.


Prev 1 2 3





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.