Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Tallassee Capital City Classic 2019


Event Info


January 25th-26th, 2019

Venue Info

Montgomery Performing Arts Centre
201 Tallapoosa Street
Montgomery, AL 36104

Phone: (334) 481-5100

Event Details

No. of Attending Choirs:

  22 Mixed Groups
  4 Womens Groups
  1 Mens Groups
  13 Middle School Groups

Hosts:

  Tallassee "Divas"
  Tallassee "Gold Edition"
  Tallassee "New Image"

Judges: Unknown

Ticket Prices: Unknown

Event Website: Unknown

Map



Tallassee Capital City Classic 2019




 Mixed Division - Tier II
 

Groups in order of performance

 Connection

 Florence High School
12:45 PM 

 Renaissance

 Cleveland High School
1:10 PM 

 Paradigm

 Hoover High School
2:50 PM 

 Singers

 Vestavia Hills High School
3:30 PM 

 Rhapsody In Blue

 Spain Park High School
4:20 PM 

 Grand Finale

 Rome High School
4:45 PM 



 Mixed Division - Tier III
 

Groups in order of performance

 Highlights

 Hueytown High School
1:35 PM 

 Vibe

 Eufaula High School
2:00 PM 

 The Associate

 Homewood High School
2:25 PM 

 Singers Incorporated

 Tift County High School
3:55 PM 



 Mixed Division - Tier IV
 

Groups in order of performance

 The Eclectics

 Elba High School
7:55 AM 

 Legacy

 Seminole County Middle/High School
8:20 AM 

 Spotlight

 Helena High School
8:45 AM 

 Southern Lights

 Saraland High School
9:10 AM 



 Womens Division
 

Groups in order of performance

 Vivace

 Florence High School
9:35 AM 

 The Legacy

 Homewood High School
10:00 AM 

 Elan

 Auburn High School
10:25 AM 

 Ladies Choice

 Tift County High School
10:50 AM 



 Mens Division
 

Groups in order of performance

 Men at Twerk

 Auburn High School
5:10 PM 



 Middle School Division - Tier I
 

Groups in order of performance

 Class Act

 Oak Mountain Middle School
5:40 PM 

 Revolution

 Berry Middle School
7:25 PM 

 Jazz

 Auburn Junior High School
7:50 PM 

 Expressions

 Enterprise Junior High School
8:15 PM 

 One Voice

 Eighth Street Middle School
9:05 PM 



 Middle School Mixed Division - Tier II
 

Groups in order of performance

 Music Machine

 Helena Middle School
5:15 PM 

 Imaginations

 Opelika Middle School
6:05 PM 

 Cadence

 Bumpus Middle School
6:30 PM 

 Synergy

 Simmons Middle School
8:40 PM 

 Patriot Singers

 Homewood Middle School
9:30 PM 



 Middle School Girls Division
 

Groups in order of performance

 Show Case

 Oak Mountain Middle School
4:00 PM 

 TrebleMakers

 Auburn Junior High School
4:25 PM 

 TreBelles

 Saraland Middle School
4:50 PM 


  Attending This Event: displaying 7 of 9 members (view all)  


Knights of...




tnchipper




alagrone




Darriuss




Farlanda




jordan.turpen




proart1519



You must be logged in to post comments

1 comments • Sort by



Jeff. Sunday at 9:07 PM
Post #1
 
Full schedule is posted. For Saturday, Tier I is considered Championship, Tier II Small Mixed Class A, Tier III Small Mixed Class B, and Tier IV Festival.

Friday
9:55 pm - New Image
10:10 pm - Divas
10:30 pm - Awards Ceremony
Saturday
11:15 am - Gold Edition
11:40 am - Mixed Tier IV and Women's Division Awards
10:15 pm - Top 2 Soloists Perform
10:30 pm - Mixed Tier I-III Division Awards







Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.