Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Andover New England Show Choir Showdown 2019


Event Info


March 22nd-23rd, 2019

Venue Info

Andover High School
J. Everett Collins Center for the Performing Arts
80 Shawsheen Rd.
Andover, MA 01810

Phone: (978) 247-5567

Event Details

No. of Attending Choirs:

  15 Mixed Groups
  4 Womens Groups
  2 Mens Groups
  9 Middle School Groups

Hosts:

  Andover "From Start to Finish"
  Andover "Nothin' But Treble"
  Andover "Back To Bass-ics"

Judges:

  Michael Raunick
  Andrew Knaup
  Christopher Landis
  Jillian Kobilka
  Anne Chapman
  Garrett Breeze (Band)

Ticket Prices:

$15 Middle School
$20 Mixed Tier II and Single-Gender Divisions
$20 Mixed Tier I
$28 Saturday All Day Pass
$30 Friday & Saturday

Map



Andover New England Show Choir Showdown 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site



 Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Choraliers
 Fairfield Senior High School
First Place 
Best Choreography 
Best Band 
Best Show Design 
Judge's Award (Out of This World Costume Reveal) 
Gold Medal 

 Music Unlimited
 Waltham High School
Second Place 
Best Vocals 
Judge's Award (School of Sickest Solos) 
Gold Medal 

 Swingsations
 Mt. Zion High School
Third Place 
Best Female Soloist (Sydni Mulligan) 
Judge's Award (You Rock My Socks Off) 
Gold Medal 

 VIBE
 Daniel Hand High School
4th Place 
Judge's Award (You Turned Us Upside Down) 
Gold Medal 

 Sound Impressions
 Lowell High School
5th Place 
Best Male Soloist (Kody Pailin) 
Silver Medal 

 ENCORE!
 Tantasqua Regional High School
6th Place 
Judge's Award (Best Falsetto) 
Judge's Award (What is a Creative Show?) 
Silver Medal 

 Panache
 Oliver Ames High School
7th Place 
Silver Medal 

 Electrify
 Somerset Berkley Regional High School
8th Place 
Best Instrumental Soloist (David Rauch) 
Silver Medal 


 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Paramount
 Bishop Hendricken High School
First Place 
Judge's Award (The Best Song About Food) 
Gold Medal 

 Impressions
 Bartlett High School
Second Place 
Best Vocals 
Gold Medal 

 Pop Vox
 Everett High School
Third Place 
Best Choreography 
Best Show Design 
Judge's Award (Creepiest Human) 
Judge's Award (Band) 
Silver Medal 

 High Frequency
 Whitman Hanson Regional High School
4th Place 
Bronze Medal 

 Northern Lights
 Don Mills Collegiate Institute
5th Place 
Judge's Award (Lisha Gicana and Kyle Torres) 
Bronze Medal 

 Amped Up!
 Lyme-Old Lyme High School
6th Place 
Bronze Medal 

 Gateway2Music
 Gateway Regional High School
7th Place 
Bronze Medal 


 Single-Gender Division
 

Groups

 FortissiBROS
 Fairfield Senior High School
First Place 
Best Choreography 
Best Band 
Best Show Design 
Best Male Soloist (Sam Covert) 
Best Instrumental Soloist (Jason Weber) 
Gold Medal 

 Pure Elegance
 Fairfield Senior High School
Second Place 
Best Vocals 
Gold Medal 

 Radiance
 Tantasqua Regional High School
Third Place 
Silver Medal 

 Soundsations
 Lowell High School
4th Place 
Silver Medal 

 Voltage
 Somerset Berkley Regional High School
5th Place 
Judge's Award (Best Pants Rip) 
Bronze Medal 

 Amplified
 Somerset Berkley Regional High School
6th Place 
Best Female Soloist (Emily Nawrocki) 
Judge's Award (Best Band Name) 
Bronze Medal 


 Middle School Division
 

Groups

 Rhythm Express
 Fairfield Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 
Gold Medal 

 Prestige
 Dudley Middle School
Second Place 
Best Male Soloist (Blake Norcross) 
Judge's Award (Best Hair Volume) 
Gold Medal 

 Little Elegance
 Fairfield Middle School
Third Place 
Best Female Soloist (Rachel Finnerty) 
Judge's Award (Disco Divas) 
Gold Medal 

 Mirage
 Charlton Middle School
4th Place 
Judge's Award (Best Costumes) 
Silver Medal 

 Maestros
 Tantasqua Junior High School
5th Place 
Best Men's Ensemble 
Judge's Award (Jeff Shaw) 
Silver Medal 

 Dynamics
 Ottoson Middle School
6th Place 
Bronze Medal 

 Image
 Easton Middle School
7th Place 
Bronze Medal 

 Power Company
 Windsor Locks Middle School
8th Place 
Bronze Medal 

 Blue Flame
 Randolph Community Middle School
9th Place 
Judge's Award (Best Final Poses) 
Bronze Medal 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 61 members (view all)  



Cmanmurr1





Mommato3Co...





Emmabullock





rebeccahal...1





loganh.fai...1





Bkeith6942...



You must be logged in to post comments

64 comments • Sort by

Prev 1 2 3 4 Next



idmjedi on Mar 22, 2019, 8:34 PM
Post #26
+1
Let’s go Power Company!!!! Watching from home!

C

crisismgr102308 on Mar 22, 2019, 6:51 PM
Post #25
+1
Can't wait to see the Middle School Division tonight! Good luck to all the groups competing!

T

taejasvin on Mar 18, 2019, 8:22 PM (Edited by taejasvin)
Post #21
+1
Update to judging panel:
Jill Kobilka from Waconia HS will be judging. All five judges will be judging full sheet, and Garrett Breeze will be judging band.




Kylemittelman on Mar 18, 2019, 3:04 PM
Post #20
+3
Good luck y'all! Especially our friends up north



Kylemittelman on Mar 18, 2019, 2:29 PM (Edited by Kylemittelman)
Post #19
 
oooo



ThomasL on Mar 17, 2019, 7:06 AM
Post #18
+1
Predictions:
Mixed Tier One:
1st: Fairfield "Choraliers" [BV]
2nd: Mt. Zion "Swingsations" [BC]
3rd: Daniel Hand "Vibe" [BB]
4th: Waltham "Music Unlimited"
5th: Lowell "Sound Impressions"
6th: Tantasqua "ENCORE!"
7th: Oliver Ames "Panache"
8th: Somerset Berkley "Electrify"

Mixed Tier Two:
1st: Bishop Hendricken "Paramount" [BV, BC]
2nd: Lyme-Old Lyme "Amped Up!"
3rd: Bartlett "Impressions"
4th: Everett "Pop Vox"
5th: Whitman Hanson "High Frequency"
6th: Gateway "Gateway2Music"
7th: Don Mills "Northern Lights"

Single-Gender:
1st: Fairfield "Pure Elegance" [BV, BC]
2nd: Fairfield "FortissiBROS"
3rd: Lowell "Soundsations"
4th: Somerset Berkley "Amplified"
5th: Tantasqua "Radiance"
6th: Somerset Berkley "Voltage"


T

taejasvin on Mar 15, 2019, 2:09 PM
Post #17
 
Can't wait to see everyone in one week!



idmjedi on Mar 15, 2019, 12:42 AM (Edited by idmjedi)
Post #15
+2
Every Division Predictions:

Large Mixed:
GC: Fairfield (BV BB)
1RU: Daniel Hand
2RU: Mt Zion (BC)
3RU: Waltham
4RU: Lowell
5RU: Tantasqua

Small Mixed:
GC: Bartlett (BC, BB)
1RU: Bishop Hendricken (BV)
2RU: Old Lyme
3RU: Everett

Single Gender:
GC: Fairfield Girls (Sweep)
1RU: Lowell
2RU: Fairfield Boys
3RU: Tantasqua

Middle School:
GC: Fairfield Rhythm Express (Sweep)
1RU: Charlton
2RU: Dudley
3RU: Fairfield Little Elegence
4RU: Windsor Locks/Tantasqua
5RU: Windsor Locks/Tantasqua





idmjedi on Mar 15, 2019, 12:45 AM
Post #16
 
I went past 3RU in some divisions because I feel they could switch like I did with Windsor Locks and Tantasqua in the middle school

L

lacroixking on Mar 12, 2019, 3:48 AM (Edited by lacroixking)
Post #14
 
GC: Fairfield BV BB
1RU: Mt. Zion BC
2RU: Daniel Hand
3RU: Tantasqua
4RU: Walham
5RU: Oliver Ames


T

taejasvin on Mar 11, 2019, 2:03 AM
Post #13
+2
Updates to the schedule:
Friday 5:45pm- Power Company- Windsor Locks Middle School

Saturday 12:45pm- Amped Up- Lyme-Old Lyme High School

No other changes to schedule.




idmjedi on Mar 11, 2019, 2:02 AM (Edited by idmjedi)
Post #12
+1
A few people from Windsor Locks will be going to this festival on the 23rd! I can’t wait to see all of the groups!!



dominick. on Mar 7, 2019, 5:49 AM
Post #11
+4
This is an incredibly stacked competition.. especially for the New England area. All the New England show choir programs have grown a lot in the past couple of years, and Daniel Hand, Fairfield and Mt. Zion are all celebrating a lot of wins so far. Coupled with the pretty massive Middle School division, Andover is looking like the pick of the new england comp season this year!



idmjedi on Mar 6, 2019, 12:23 AM
Post #9
 
Windsor Locks Power Company will now be attending!


T

taejasvin on Mar 6, 2019, 1:03 PM
Post #10
 
You bet! Working on the updated schedule as we're also waiting for confirmation from another school.

T

taejasvin on Mar 4, 2019, 7:55 PM (Edited by taejasvin)
Post #6
+1
Friday schedule:
5:45pm- Power Company- Windsor Locks Middle School
6:00pm Dynamics- Ottoson Middle School
6:25pm Blue Flame- Randolph Community Middle School
6:50pm IMAGE- Easton Middle School
7:15pm Little Elegance- Fairfield Middle School
7:40pm Maestros- Tantasqua Regional JHS
8:05pm Prestige- Dudley Middle School
8:30pm Mirage- Charlton Middle School
8:55pm Rhythm Express- Fairfield Middle School
9:20pm Back-to-BASSics- Andover High School
9:45pm AWARDS

Saturday schedule:
9:00am Soundsations- Lowell High School
9:30am Pure Elegance- Fairfield High School
10:00am Amplified- Somerset Berkley
10:30am Radiance- Tantasqua
11:00am Voltage- Somerset Berkley
11:30am FortissiBROS- Fairfield High School
12:00pm LUNCH
12:45pm- Amped Up- Lyme-Old Lyme High School
1:00pm Gateway2Music- Gateway Regional High School
1:30pm High Frequency- Whitman-Hanson Regional HS
2:00pm Impressions- Bartlett High School
2:30pm Pop Vox- Everett High School
3:00pm Paramount- Bishop Hendricken High School
3:30pm Northern Lights- Don Mills Collegiate
4:00pm Nothing But Treble - Andover High School
4:30pm AWARDS

5:45pm Vibe- Daniel Hand
6:15pm Panache- Oliver Ames
6:45pm Encore- Tantasqua Regional High School
7:15pm Electrify- Somerset Berkley Regional
7:45pm Sound Impressions- Lowell High School
8:15pm Swingsations- Mt. Zion High School
8:45pm Choraliers- Fairfield High School
9:15pm Music Unlimited- Waltham High School
9:45pm From Start to Finish- Andover High School
10:15pm AWARDS



F

Fairfield Tech Dad on Mar 5, 2019, 2:06 PM
Post #7
 
Why is this different from what is above?


T

taejasvin on Mar 5, 2019, 3:00 PM
Post #8
+2
Hi! I think whoever transferred the info from my comment put the entire Single-Gender division in the evening instead of AM. That's the only error. I promise my comment is the most up to date. If there are any changes I will edit my comment. Thanks!

T

taejasvin on Feb 11, 2019, 7:02 PM
Post #5
+1
Updated info from festival coordinators:

Judges:
Mike Raunick
Garrett Breeze
Christopher Landis
Kevin Chase
Anne Chapman
Andrew Knapp

Groups:
Middle Schools:
Rhythm Express - Fairfield Middle School
Little Elegance - Fairfield Middle School
New Attitude - Webster Middle School
Prestige - Dudley Middle School
Blue Flame - Randolph Community Middle School
Mirage - Charlton Middle School
Maestros - Tantasqua Regional Jr. High School
OMS Show Choir - Ottoson Middle School

High Schools:
Name of Group Name of School
Choraliers - Fairfield High School
Pure Elegance - Fairfield High School
FortissiBROS - Fairfield High School
Gateway2Music - Gateway Regional High School
Electrify - Somerset Berkley
Amplified - Somerset Berkley
Voltage - Somerset Berkley
Paramount - Bishop Hendricken High School
Impressions - Bartlett High School
High Frequency - Whitman-Hanson Regional HS
Music Unlimited - Waltham HS
Vibe - Daniel Hand HS
Sound Impressions - Lowell High School
Soundsations - Lowell High School
Swingsations - Mt. Zion High School
Encore!- Tantasqua Regional High School
Radiance - Tantasqua Regional High School
Northern Lights - Don Mills Collegiate HS
Panache - Oliver Ames High School
Pop Vox - Everett High School

Schedule is not out yet.

Our website is show choirshowdown.com
Tickets available at https://ahsvocalmusic.ticketleap.com/2019nescs/




willieboi2000 on Dec 17, 2018, 7:51 PM
Post #4
+3
Predictions:
GC - Fairfield (BV,BB)
1st ru - Mt. Zion (BC)
2nd ru - Daniel Hand
3rd ru - Waltham
4th ru - Oliver Ames



Prev 1 2 3 4 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.