Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Churubusco Show Choir Invitational 2019


Event Info


March 2nd, 2019

Venue Info

Churubusco High School
1 Eagle Drive
Churubusco, IN 46723

Phone: (260) 693-2131

Event Details

No. of Attending Choirs:

  6 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  4 Middle School Groups

Hosts:

  Churubusco Jr/Sr "New Era"
  Churubusco Jr/Sr "New Generation"

Judges:

  Rosalie Geller
  Betty McKee
  Shawn Porter

Ticket Prices:

$5 Middle School
$10 Saturday Prelims
$10 Saturday Finals
$15 Saturday All Day
$18 Friday & Saturday

Map



Churubusco Show Choir Invitational 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups

 Varsity Singers
 Huntington North High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Male Soloist 

 Class Royale
 Homestead High School
First Runner Up 
Best Choreography 
Best Band 

 Fusion
 Fairfield Jr/Sr High School
Second Runner Up 
Best Crew 

 Encore
 Garrett High School
3rd Runner Up 
Best Female Soloist (Kaylee Martin) 

 Vocal Motion
 Wawasee High School
4th Runner Up 

 Wave of Distinction
 North Side High School
5th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



 Womens Division
 

Groups

 Elite
 Homestead High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Viking Volume
 Huntington North High School
Second Place 

 Expressions
 Fairfield Jr/Sr High School
Third Place 


 Middle School Division
 

Groups

 MC Singers
 Maple Creek Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Electric Charge
 Carroll Middle School
Second Place 

 Wave of Youth
 Northwood Middle School
Third Place 

 Sound Machine
 Miami Middle School
4th Place 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 25 members (view all)  



cora.shaw1





adriennetr...





Evan_K.





Kaidy.Smith1





lizland121





pip_waldorf11



You must be logged in to post comments

24 comments • Sort by

1 2 Next



JoshuaEngle on Apr 15, 2019, 2:55 PM
Post #24
 
I bet for best male soloist within a show was Thom Greving



delanielorenz on Mar 4, 2019, 3:17 PM (Edited by delanielorenz)
Post #23
+2
Congrats to Huntington North!!! You are all so sweet and thank you so much for the love and support shown to Homestead during our day show performance-it was amazing. Congratulations, again!!!!!



averyecunningham on Mar 3, 2019, 4:39 PM
Post #22
 
tier 1 prelims
1st Huntington North
2nd Homestead




averyecunningham on Mar 3, 2019, 3:31 AM
Post #21
+1
finals awards
5th runner up- north side
4th runner up- wawasee
3rd runner up- garrett
2nd runner up- fairfield
there was a tie for 1st broken by vocal
1st runner up- homestead BC
GC- huntington north BV


L

lsnkrn on Mar 3, 2019, 3:30 AM
Post #20
 
Solo competition winners - 3rd - Thom Greving, 2nd - Alli Jennings, 1st - Corinne Hiers - all from Huntington North. Don't blame you for not catching the names - they're not the most common. Congratulations to everyone!



averyecunningham on Mar 2, 2019, 10:50 PM
Post #19
+1
here’s what i got at prelim awards.
awards-
Women’s awards
2nd runner up- fairfield
best choreo- homestead elite
best vocals- homestead elite
1st runner up- huntington north
GC- homestead elite

mixed prelim awards
missed whatever this was but it went to garrett
best stage crew- fairfield
best band- homestead
best female solo- garrett/ kaylee martin (sorry if misspelled)
best male solo in show- huntington north/ didnt catch name

small mixed prelims
2nd runner up- garrett
1st runner up- didn’t get
GC- fairfield

best choreo- fairfield
best vocals-fairfield

solo comp
2nd runner up- Huntington North/ didnt catch name
1st runner up- Huntington North ally jennings
GC- huntington north/ didnt catch name

night show schedule
7:15 northside
7:45 wawasee
8:15 homestead
8:45 huntington north
9:15 garrett
9:45 fairfield

sorry i didn’t get some!!


M

musicfool on Mar 2, 2019, 8:37 PM (Edited by musicfool)
Post #18
+1
MIDDLE SCHOOL RESULTS:

GC: Maple Creek MS (BV/BC)
1RU: Carroll MS
2RU: Northwood MS
3RU: Miami MS




averyecunningham on Mar 2, 2019, 7:45 PM
Post #17
+1
fairfield and wawasee flipped times



averyecunningham on Mar 2, 2019, 5:20 PM
Post #16
 
everyone is doing SO good! best of luck to all competing choirs



CarterMcDonald_ on Feb 25, 2019, 7:02 PM
Post #10
+4
There is no women finals so good luck to all the girls competing!!


E

EmilieG on Feb 27, 2019, 5:21 PM
Post #15
+3
Thanks Carter, good luck to your girls as well.



ThomasL on Feb 27, 2019, 4:52 PM
Post #13
+4
I would love to see how and if allowing womens groups to make finals would change the results here. (I know they're not gonna do that obviously, but I really think it would change some things up.)




EthanL on Feb 27, 2019, 5:12 PM
Post #14
+1
I agree. That would be very interesting to see

J

JayminLong on Feb 27, 2019, 3:57 PM
Post #12
+2
Predictions:
1- Huntington North "Varsity Singers" (BV)
2- Homestead "Class Royale" (BC)
3- Fairfield "Fusion"
4- Garrett "Encore"
5- North Side "Wave of Distinction"
6- Wawasee "Vocal Motion"




delanielorenz on Feb 25, 2019, 10:39 PM
Post #11
 
any predictions for this weekend???



cora.shaw on Feb 25, 2019, 4:13 PM (Edited by cora.shaw)
Post #6
+2
So are mixed tier 1 and tier 2 competing against each other?




averyecunningham on Feb 25, 2019, 5:24 PM
Post #7
+1
i’m assuming so because there’s 5 spots and only 2 tier 1!!!




EthanL on Feb 25, 2019, 5:28 PM
Post #8
+1
6 spots, every mixed group makes finals




averyecunningham on Feb 25, 2019, 5:51 PM
Post #9
+1
oh yea my bad, i can’t count

M

musicfool on Feb 23, 2019, 7:46 PM
Post #5
+1
CHURUBUSCO INVITATIONAL
Saturday, March 2, 2019

8:30am - Huntington North “Viking Volume” (Ladies)
9:00am - Fairfield “Expressions” (Ladies)
9:30am - Homestead “Elite” (Ladies)
10:00am - Northwood “Wave of Youth” (Middle School)
10:30am - Miami “Miami Sound Machine” (Middle School)
11:00am - Carroll “Electric Charge” (Middle School)
11:30am - Maple Creek “MC Singers” (Middle School)
LUNCH BREAK
1:00pm - New Generation (MS Host Performance)
1:30pm - Middle School Awards
1:45pm - Garrett “Encore” (Small Mixed)
2:15pm - North Side “Wave of Distinction” (Small Mixed)
2:45pm - Fairfield “Fusion” (Small Mixed)
3:15pm - Wawasee “Vocal Motion” (Small Mixed)
3:45pm - Huntington North “Varsity Singers” (Large Mixed)
4:15pm - Homestead “Class Royale” (Large Mixed)
4:45pm - New Era (Host Performance)
5:15pm - PRELIM AWARDS

FINALS:
7:00pm - Grand Champion Soloist
7:15pm - Mixed Finalist #1
7:45pm - Mixed Finalist #2
8:15pm - Mixed Finalist #3
8:45pm - Mixed Finalist #4
9:15pm - Mixed Finalist #5
9:45pm - Mixed Finalist #6
10:30pm - FINALS AWARDS



1 2 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.