Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Daniel Hand Connecticut Classic 2019


Event Info


March 2nd, 2019

Venue Info

Daniel Hand High School
286 Green Hill Rd.
Madison, CT 06443

Phone: (203) 245-6355

Event Details

No. of Attending Choirs:

  7 Mixed Groups
  2 Womens Groups
  1 Mens Groups
  2 Middle School Groups

Hosts:

  Daniel Hand "VIBE"

Judges:

  Jen Oundjian
  Nick Prior
  Christopher Spaulding
  Tori Burns (Clinician)
  Demetries Morrow (Clinician)
  Taralyn Bulyk (Band)
  Matt Gregory (Solo)

Ticket Prices:

$20 Morning Session General Admission
$30 Morning Session Premium Seating
$20 Afternoon Session General Admission
$30 Afternoon Session Premium Seating
$30 All Day General Admission
$40 All Day Premium Seating

Map



Daniel Hand Connecticut Classic 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Fantasy
 Shepherd Hill Regional High School
First Place 
Best Vocals 
Gold Medal 

 Music Unlimited
 Waltham High School
Second Place 
Best Choreography 
Best Male Soloist 
Gold Medal 

 Sound Impressions
 Lowell High School
Third Place 
Gold Medal 

 ENCORE!
 Tantasqua Regional High School
4th Place 
Best Female Soloist 
Gold Medal 

 Choral Spectrum
 South Windsor High School
5th Place 
Best Band 
Best Crew 
Gold Medal 


 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Paramount
 Bishop Hendricken High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist 
Best Female Soloists 
Silver Medal 

 Amped Up!
 Lyme-Old Lyme High School
Second Place 
Silver Medal 


 Single-Gender Division
 

Groups

 Illusion
 Shepherd Hill Regional High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Female Soloist (Anya Grondalski) 
Silver Medal 

 Soundsations
 Lowell High School
Second Place 
Silver Medal 

 Testostertones
 Shepherd Hill Regional High School
Third Place 
Best Male Soloist (Thomas Kim) 
Silver Medal 


 Middle School Division
 

Groups

 Mirage
 Charlton Middle School
First Place 
Best Choreography 
Silver Medal 

 Prestige
 Dudley Middle School
Second Place 
Best Vocals 
Best Male Soloist 
Best Female Soloist 
Silver Medal 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 17 members (view all)  



MegCampbell1





Brunhisalvant1





epmorri1





Hannahkidwell1





dominick.1





Bradhutch1



You must be logged in to post comments

18 comments • Sort by



idmjedi on Mar 5, 2019, 12:25 PM
Post #19
+2
Everyone in the morning showcase won a silver medal



idmjedi on Mar 3, 2019, 7:04 AM
Post #17
+2
South Windsor also won best crew!




Jeff. on Mar 3, 2019, 7:14 AM (Edited by Jeff.)
Post #18
 
Thanks for adding that in! Feel free (anyone) to post any other captions we missed. I was watching the feed, but the awards ceremony was bouncing between divisions and captions too quick for me.

B

bradenmig on Mar 3, 2019, 6:28 AM
Post #16
+1
Does anyone have numbers?

E

eastcoast79 on Mar 3, 2019, 5:04 AM (Edited by eastcoast79)
Post #14
 
Congrats to SH!! Awesome show!



idmjedi on Mar 2, 2019, 10:20 PM (Edited by idmjedi)
Post #13
+2
Middle School Results:
GC: Mirage
1RU: Prestige
Best Vocals: Prestige
Best Chreography: Mirage
Best Male Soloist: Prestige
Best Female Soloist: Prestige

Small Mixed Results:
GC: Paramount
1RU Amped Up!
Best Vocals: Paramount
Best Chreography: Paramount
Best Band: Paramount
Best Male Soloist: Paramount
Best Female Soloist: Paramount (2 girls won with a tie)




sam. on Mar 2, 2019, 6:48 PM (Edited by Jeff.)
Post #12
 
https://youtu.be/lhKKTJGJMSo

B

Brunhisalvant on Mar 1, 2019, 8:09 PM
Post #10
 
New Schedule because of weather reasons and some groups had to drop out
Small mixed and middle schools
2:00 pm- Lyme old Lyme "Amped up"
2:30- Dudley "Prestige"
3:00- Charlton "Mirage"
3:30- Bishop Hendricken "Paramount"
4:00- Daniel hand "Acappella " **Exhibition
4:30 ***AWARDS***
Single-Gender
6:00- Shepherd Hill "T-tones"
6:30- Lowell "Soundsations"
7:00- Shepherd hill "Illusion"
LARGE MIXED
7:30- Waltham "Music Unlimited"
8:00- Tantasqua "Encore"
8:30- Lowell "Sound Impressions"
9:00- South Windsor "Choral Spectrum"
9:30-Shepherd Hill "Fantasy"
10:00- Daniel Hand "Vibe" **HOST **EXHIBITION
10:30- **AWARDS**





sam. on Mar 1, 2019, 8:37 PM
Post #11
 
this is still very subject to change -- we'll hopefully have the final schedule by tonight

T

taejasvin on Feb 27, 2019, 2:37 PM
Post #9
+4
Bringing some Andover kids who want to come support all their show choir friends! Love the sportsmanship in this circuit. Can't wait to see all the groups who are performing! Break a leg everyone!



ThomasL on Feb 25, 2019, 2:22 AM
Post #7
 
Predictions:
Mixed Tier One:
1st: Waltham "Music Unlimited"[BC, BB]
2nd: Shepherd Hill "Fantasy"[BV]
3rd: Lowell "Sound Impressions"
4th: South Windsor "Choral Spectrum"
5th: Tantasqua "ENCORE!"
6th: Somerset Berkley "Electrify"

Mixed Tier Two:
1st: Bishop Hendricken "Paramount"[BV, BC, BB]
2nd: Windsor Locks "Vocal Motion"
3rd: Lyme-Old Lyme "Amped Up!"
4th: Mercy & Xavier "Vocal Dimensions"
5th: Whitman Hanson "High Frequency"

Single-Gender:
1st: Shepherd Hill "Illusion"[BV, BC, BB]
2nd: Lowell "Soundsations"
3rd: Sherpherd Hill "Testostertones"
4th: Somerset Berkley "Amplified"
5th: Somerset Berkley "Voltage"

Middle School:
1st: Charlton "Mirage"[BC]
2nd: Dudley "Prestige"[BV]
3rd: Windsor Locks "Power Company"





idmjedi on Feb 25, 2019, 5:30 AM
Post #8
 
Interesting, I’m excited to see how things turn out!



sam. on Feb 11, 2019, 11:52 PM (Edited by sam.)
Post #6
+1
sacred heart will no longer be attending so everyone in the afternoon will move up half an hour. awards at 10:15



sam. on Feb 7, 2019, 10:25 PM
Post #5
+4
there will be a livestream!!
also awards for the evening showcase will be at approximately 10:45


B

Brunhisalvant on Feb 7, 2019, 2:24 AM (Edited by Brunhisalvant)
Post #4
+4
SCHEDULE
Morning Showcase (Small mixed/middle schools)
9:00- Xavier/Mercy "Vocal Dimension"
9:30- Lyme Old Lyme "Amped Up"
10:00- Windsor Locks "Vocal Motion
10:30- Whitman Hanson "High Frequency"
11:00- Bishop Hendricken "Paramount"
11:30- Windsor Locks "Power Company"
12:00- Dudley "Prestige"
12:30- Charlton "Mirage"
1:00- Daniel Hand (Acapella) **Exhibition
1:15- **AWARDS**


EVENING SHOWCASE (Single-Gender/large mixed)
3:00- Sacred Heart "The Sisters"
3:30- Somerset "Voltage"
4:00- Shepherd Hill "T-Tones"
4:30- Lowell "Soundsations"
5:00- Somerset "Amplified"
5:30- Shepherd Hill "Illusion"
6-6:30 **BREAK**
7:00- Lowell "Sound Impressions"
7:30- Somerset "Electrify"
8:00- Waltham "Music Unlimited"
8:30- South Windsor "Choral Spectrum"
9:00- Tantasqua Encore
9:30- Shepherd Hill "Fantasy"
10:00- Daniel Hand "Vibe" (Host) (Exhibition**)
10:45 ***AWARDS***




sam. on Dec 10, 2018, 5:59 PM (Edited by sam.)
Post #3
 
ATTENDING

Single-Gender:
Somerset Berkley "Voltage"
Somerset Berkley "Amplified"
Shepherd Hill "Illusion"
Shepherd Hill "T-Tones"
Lowell "Soundsations"

Middle School:
Charlton "Mirage"
Dudley "Prestige"
Windsor Locks "Power Company"

Small Mixed:
Bishop Hendricken "Paramount"
Lyme-Old Lyme "Amped Up"
Whitman Hanson "High Frequency"
Windsor Locks "Vocal Motion"

Large Mixed:
Shepherd Hill "Fantasy"
Tantasqua "Encore!"
South Windsor "Choral Spectrum"
Somerset Berkley "Electrify"
Lowell "Sound Impressions"
Daniel Hand "VIBE" (Host)




sam. on Oct 12, 2018, 5:05 PM (Edited by sam.)
Post #2
+3
Judges:
Jen Oundijan
Chris Spaulding
Nick Prior

Clinicians:
Victoria Burns
Demetries Morrow

Band:
Taralyn Bulyk

Solo:
Matt Gregory




sam. on Apr 24, 2018, 9:22 PM (Edited by sam.)
Post #1
+3







Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.