Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Papillion-La Vista South Titan Classic 2019


Event Info


January 11th-12th, 2019

Venue Info

Papillion-La Vista South High School
10799 Highway 370
Papillion, NE 68046

Phone: (402) 829-4600

Event Details

No. of Attending Choirs:

  8 Mixed Groups
  4 Womens Groups
  1 Mens Groups
  7 Middle School Groups

Hosts:

  Papillion-La Vista South "Titanium"
  Papillion-La Vista South "Titan Express"
  Papillion-La Vista South "Titan Radiance"

Judges:

  Kyle Barker
  Tori Burns
  Meaghan Carroll
  Scott Thorne
  Jarad Voss
  Blake Thompson

Ticket Prices: Unknown

Map



Papillion-La Vista South Titan Classic 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site

View Members

 1 Pages 
1

Listing 35 of 35 members


  Attending This Event (35)


mrp



th



Andrew Sch...



James Mankle



TBerky



Ayeff



ainfante253



BestBand2k16



liveded24



Nyte



emcunningham



abjorneberg



HiBbY



kgrayTi



Sean_MC



Maraima17



mckaykay530



sammysinatra



emcop



BK1223



aliviaraye11



EmmaRG31



zanemo_fosho



QuinNorrisJr



MaxiieBoy



Lvaldez0702



ellierisdal



KaitlynnTi



peytonelis...



Brian Nath...



walickemom



jacson_wel...



macej22



lemondappled



Ally_evans


Go back to event overview


You must be logged in to post comments

19 comments • Sort by



yankee96 on Jan 16, 2019, 5:37 PM
Post #19
+1
Blake Thompson was also a judge.

B

BestBand2k16 on Jan 13, 2019, 5:01 AM
Post #18
+1
Best Male performer was Caleb Baker from New Sound.



liveded24 on Jan 13, 2019, 4:11 AM
Post #17
+1
Male sololist was max braunstein

D

DillPickle3 on Jan 13, 2019, 3:47 AM
Post #16
+2
5RU: Roosevelt Girls
4RU: Omaha South
3RU: O’Gorman
2RU: Roosevelt
1RU: Elkhorn
GC: SC East (Sweep)

Best tech also East




mrp on Jan 13, 2019, 3:45 AM
Post #15
+2
Papio South Final Awards

Band- SC East
Vocals- SC East
Choreo- SC East
Tech Crew- SC East

6- Sioux Falls Roosevelt Capitol Harmony
5- Omaha South Ambassadors
4- Sioux Falls O’Gorman Ovation!
3- Sioux Falls Roosevelt Executive Suite
2- Elkhorn Excel
1- Sioux City East Headliners




mrp on Jan 13, 2019, 3:17 AM
Post #14
+1
Daytime Awards:

Prep
1st new sound

Single-Gender women
4- mercy trebblemakers
3- Marian momentum
2- exhilaration
1- Capitol Harmony

Single-Gender men
1- elkhorn nexus

Homeroom cleanest - Omaha south

Solos -
Female - og - Julia Baker
Male - East - max?

Performer -
Female - elkhorn - exhilaration- Kaylee?
Male - east - new sound - Kaleb Baker

Open
3- elkhorn excel
2 - Executive Suite
1 - east headliners

Sportsmanship-
O’gorman


W

walickemom on Jan 12, 2019, 1:34 PM
Post #9
+1
Will this event be live streamed?


A

ajheisinger on Jan 12, 2019, 11:36 PM
Post #13
 
did you find a link? I am looking for the live stream also.



Jeff. on Jan 12, 2019, 11:33 PM
Post #12
 
Finalists are posted.



yankee96 on Jan 12, 2019, 8:59 PM
Post #11
+2
Middle school:
GC: Papillion
1RU: La Vista
2RU: Logan Fontenelle
3RU: Liberty
4RU: Lewis Central
5RU:St. Columbkille




Jeff. on Jan 12, 2019, 5:36 PM (Edited by Jeff.)
Post #10
 
GINW cancelled and so their mixed and boys groups are no longer attending. Not sure if any other schools cancelled at this point.

Also hearing Middle School Mixed GC was Papillion "Reflections" with Logan-Fontenelle "Perfect Harmony" as 1RU and Middle School Girls GC was Beadle "Encore" - does anyone have the full Middle School awards from last night?




LEVIMagnu on Jan 9, 2019, 5:00 PM
Post #8
 
Predictions:
GC: SF Roosevelt (sweep)
1RU: Sioux City East
2RU: Grand Island Northwest
3RU: Elkhorn
4RU: Capitol Harmony
5RU: O'Gorman

I'm a little out of my realm for this one, so please forgive me if some stuff is a little off. Good luck to all groups!


R

rileysalz on Dec 14, 2018, 2:34 PM
Post #7
 
Predictions
GC- SF Roosevelt (Sweep)
1RU- Sioux City East
2RU- Elkhorn
3RU- O'Gorman
4RU- Omaha South
5RU- GINW


S

SCAficionado on Dec 11, 2018, 3:07 PM
Post #6
+5
Predictions...
GC- Sioux City East (BV BC BB)
1ru- Sioux Falls Roosevelt
2ru- Elkhorn
3ru- O'Gorman
4ru- GINW
5ru- Omaha South


T

tylbanark on Dec 11, 2018, 3:03 AM (Edited by tylbanark)
Post #5
 
Early Predictions
GC: Sioux Falls Roosevelt (BV/BC)
1RU: Sioux City East (BB)
2RU: Grand Island Northwest
3RU: Omaha South
4RU: Elkhorn
5RU: O'Gorman




th on Dec 5, 2018, 5:06 PM
Post #4
+2
Judges are Kyle Barker, Tori Burns, Meg Carroll, Scott Thorne, Jarad Voss.



th on Dec 4, 2018, 10:06 PM
Post #1
+2
Initial Schedule...

FRIDAY, January 11 (all M/S)
6:00- St. Columbkille "CruSingers"
6:25- Liberty "Flight"
6:50- Lewis Central "Titan Force"
7:15- Beadle "Encore"

7:50- La Vista "High Adrenaline"
8:15- Logan Fontenelle "Perfect Harmony"
8:40- Papillion "Reflections"

SATURDAY, January 12
8:25- Elkhorn "Nexus" (S/G)
8:50- Mercy "The Treblemakers" (S/G)
9:15- Marian "Momentum" (S/G)

9:50- Sioux City East "New Sound" (Prep)
10:15- Grand Island NW "The Doods" (S/G)
10:40- SF Roosevelt "Capitol Harmony" (S/G)
11:05- Elkhorn "Exhilaration" (S/G)

12:30- Hastings "Uncaged Onstage" (open)
12:55- Council Bluffs Lincoln "Lincoln Volume" (open)
1:20- Grand Island NW "14 Karat Gold" (open)
1:45- Omaha South "The Ambassadors" (open)

2:20- O'Gorman "Ovation!" (open)
2:45- SF Roosevelt "Executive Suite" (open)
3:10- Elkhorn "Excel" (open)
3:35- Sioux City East "The Headliners" (open)

Finals begin at 6:25





Jeff. on Dec 4, 2018, 10:55 PM (Edited by Jeff.)
Post #2
+1
Thanks for sharing the schedule. Can anyone help me out with Elkhorn "Nexus" and Elkhorn "Exhilaration"? I know one is a women's show choir and the other is a men's show choir, but I haven't yet seen which name is associated with which choir.




th on Dec 5, 2018, 4:30 PM
Post #3
+1
Nexus is male; Exhilaration is female.






Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.