Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > South Dearborn Opening Knight Showcase 2019


Event Info


March 2nd, 2019

Venue Info

South Dearborn High School
5770 Highlander Place
Aurora, IN 47001

Phone: (812) 926-3772

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  2 Middle School Groups

Hosts:

  South Dearborn "Opening Knight"
  South Dearborn "Showcase"

Judges:

  Christopher Brush
  Teresa O'Connell
  Casey Edwards
  Matt Trossman (Soloist)
  Jeff Burton (Performer)

Ticket Prices:

$15 Daytime
$20 All Day

Map



South Dearborn Opening Knight Showcase 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups

 Knight Moves
 Norwell High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Voices In Perfection
 Capital High School
First Runner Up 

 Capital Sounds
 McGavock High School
Second Runner Up 

 Legacy
 Lawrence North High School
3rd Runner Up 
Best Band 

 Center Stage
 Columbus East High School
4th Runner Up 

 Dimensions
 Austin High School
5th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier III (Prelims)
Click here to expand:  



 Womens Division
 

Groups

 Knight Stars
 Norwell High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Bella Bravada
 Lawrence North High School
Second Place 

 Harmonix
 Beech High School
Third Place 


 Middle School Division
 

Groups

 Knight Sounds
 Norwell Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Una Voce
 Jennings County Middle School
Second Place 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 22 members (view all)  



laurenjo71





africancou...1





openingkni...1





Rsponseller1





chudnall1





Ahnika_W1229



You must be logged in to post comments

19 comments • Sort by



Jasmine168 on Mar 11, 2019, 3:19 AM (Edited by Jasmine168)
Post #19
 




PrestonTWright on Mar 3, 2019, 5:13 AM
Post #18
+2
Congratulations, Norwell, on a clean sweep of the contest!

J

jefferyy10 on Mar 3, 2019, 5:07 AM
Post #17
+2
Final Results:
Grand Champion- Norwell “Knight Moves” (BV,BC)
1st Runner Up- Capital “VIP”
2nd Runner Up- McGavock “Capital Sounds”
3rd Runner Up- Lawrence North “Legacy”
4th Runner Up- Columbus East “Center Stage”
5th Runner Up- Austin “Dimensions”




DalJPritt on Mar 3, 2019, 5:01 AM
Post #16
+2
Final Points:
Norwell: 615
Capital: 596.5
McGavock: 572
LN: 571.5
CE: 569
Austin: 552.5


J

jefferyy10 on Mar 3, 2019, 2:23 AM
Post #15
+1
Prelim Results:

Middle School Awards:
1st Runner Up- Jennings County “Una Voce”
Grand Champion- Norwell “Knight Sounds” (BV,BC)

Women’s Awards:
2nd Runner Up- Beech “Harmonix”
1st Runner Up- Lawrence North “Bravada”
Grand Champion- Norwell “Knight Stars” (BV,BC)

Small Mixed Awards:
5th Runner Up- Northwest “Knight Lights”
4th Runner Up- Milan “Indian Rhythm”
3rd Runner Up- Jessamine County “Dually Noted”
2nd Runner Up- Batesville “Singers”
1st Runner Up- Austin “Dimensions”
Grand Champion- Norwell “Knight Moves”

Medium Mixed Awards:
5th Runner Up- Lawrenceburg “Tiger Pizazz”
4th Runner Up- Shelbyville “Synergy”
3rd Runner Up- Donelson Christian Acedemy “Legacy”
2nd Runner Up- McGavock “Capital Sounds”
1st Runner Up- Columbus East “Center Stage”
Grand Champion- Capital “Voices In Perfection”

Large Mixed Awards:
Grand Champion: Lawrence North “Legacy” (Overall Best Band)




Jeff. on Mar 3, 2019, 1:31 AM
Post #14
 
Finalists posted.



openingknightalum on Mar 2, 2019, 4:28 AM
Post #13
+1
Looking forward to hosting our great groups!!



ThomasL on Feb 25, 2019, 10:24 PM (Edited by ThomasL)
Post #12
+1
Predictions:
Finals:
GC: Norwell "Knight Moves"[BV]
1RU: Shelbyville "Synergy"[BC]
2RU: McGavock "Capital Sounds"
3RU: Lawrence North "Legacy"[BB]
4RU: Austin "Dimensions"
5RU: Capital "Voices in Perfection"

Mixed Tier Two:
1st: Shelbyville "Synergy"[BC, BB]
2nd: McGavock "Capital Sounds"[BV]
3rd: Capital "Voices in Perfection"
4th: Columbus East "Center Stage"
5th: Donelson Christian Academy "Legacy"
6th: Lawrenceburg "Tiger Pizazz"

Mixed Tier Three:
1st: Norwell "Knight Moves"[BV, BC]
2nd: Austin "Dimensions"
3rd: Batesville "Singers"
4th: Northwest "Knight Lights"

Womens:
1st: Norwell "Knight Stars" [BV, BC]
2nd: Lawrence North "Bella Bravada"
3rd: Beech "Harmonix"

Middle School:
1st: Norwell "Knight Sounds"[BV, BC]
2nd: Jennings County "Una Voce"

[Edited for prediction revisions]




Ross H on Feb 15, 2019, 1:35 AM
Post #11
 
Updated Predictions"

GC: Shelbyville "Synergy" (BV, BC)
1RU: Norwell "Knight Moves" (BB)
2RU: McGavock "Capital Sounds"
3RU: Lawrence North "Legacy"
4RU: Capital "Voices In Perfection




brockamper on Feb 13, 2019, 8:12 PM
Post #10
 
Unfortunately, Central “Prodigy” will no longer be attending. We hope everyone has a great day at this awesome contest and wish you all the best of luck!



Jeff. on Jan 28, 2019, 11:33 PM
Post #9
 
Full schedule posted. Mixed groups are eligible for finals.

6:00 pm - Showcase (exhibition)
6:30 pm - Opening Knight (exhibition)
7:00 pm - Preliminary Awards
8:30 pm - Finals #1
9:00 pm - Finals #2
9:30 pm - Finals #3
10:00 pm - Finals #4
10:30 pm - Finals #5
11:00 pm - Finals #6
11:30 pm - Final Awards




openingknightalum on Nov 30, 2018, 8:07 PM
Post #8
+1
Lawrenceburg Tiger Pizazz will be in the Mixed II division.



EthanL on Nov 28, 2018, 3:04 PM
Post #7
 
Early Predictions
Mixed
GC- Lawrence North "Legacy" BV BB
1RU- Norwell "Knight Moves" BC
2RU- Shelbyville "Synergy"
3RU- Capital "Voices in Perfection"
4RU- Columbus East "Center Stage"
5RU- Northwest "Northern Lights"
Women's
GC- Norwell "Knight Stars" BC
1RU- Lawrence North "Bella Bravada" BV BB
2RU- Beech "Harmonix"




Nick Blair on Nov 28, 2018, 12:22 AM (Edited by Nick Blair)
Post #6
 
Predictions:

GC: Capital HS "Voices In Perfection"
1RU: Lawrence North HS "Legacy"
2RU: Norwell HS "Knight Moves"
3RU: Columbus East HS "Center Stage"
4RU: Donelson Christian Academy "Legacy"
5RU: Shelbyville HS "Synergy"

Women's -
GC: Norwell HS "Knight Stars"
1RU: Beech HS "Harmonix"
2RU: Lawrence North HS "Bella Bravada"




Ross H on Nov 27, 2018, 3:10 AM
Post #5
+1
Predictions:

GC: Shelbyville “Synergy” (BC, BB))
1RU: Norwell “Knight Moves” (BV)
2RU: Lawrence North “Legacy”
3RU: Capital “Voices In Perfection”
4RU: Columbus East “Center Stage”

GC: Norwell “Knight Stars”
1RU: Beech “Harmonix”
2RU: Lawrence North “Bella Bravada”


S

southernshowboy on Nov 21, 2018, 7:29 PM (Edited by southernshowboy)
Post #4
+3
Early Prediction -
GC: Norwell
1st RU: Shelbyville
2nd RU: Capital
3rd RU: Lawrence North / Columbus East
4th RU: Columbus East / Lawrence North

Girls -
GC: Norwell
1st RU: Beech
2nd RU: Lawrence North




openingknightalum on Nov 6, 2018, 12:40 PM
Post #2
 
At this time, this will be a ONE day event only!

However, we are looking for more large mixed and middle school show choirs.

Thanks.





Jeff. on Nov 6, 2018, 11:12 PM
Post #3
+1
Cool thanks for letting us know about the change - updated above.



openingknightalum on Oct 29, 2018, 12:34 AM
Post #1
+3
Our groups so far! Still looking for interested show choirs! It will be a GREAT day!

Small Mixed
- Jessamine County Schools “Dually Noted”
- Milan High School “Indian Rhythm”
- Norwell High School “Knight Moves”
- Northwest High School “Knight Lights”
- Batesville High School “Singers”
Medium Mixed
- Columbus East High School “Center Stage”
- McGavock High School “Capital Sounds”
- Shelbyville High School “Synergy”
- Donelson Christian Academy “Legacy”
- Capital High School “VIPS”
Large Mixed
- Lawrence North High School “Central Sound”
Single-Gender
- Norwell High School “Knight Stars”
- Lawrence North High School “Sweet Sensations”
- Beech High School “Harmonix”
Middle
- Jennings County “Una Voce”
- Central Middle "Prodigy"







Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.