Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Norwell Show Choir Invitational 2019


Event Info


March 9th, 2019

Venue Info

Norwell High School
1100 E. US Highway 224
Ossian, IN 46777

Phone: (260) 543-2213

Event Details

No. of Attending Choirs:

  11 Mixed Groups
  4 Womens Groups
  3 Middle School Groups

Hosts:

  Norwell "Knight Moves"
  Norwell "Knight Stars"
  Norwell "Knight Sounds"

Judges:

  John Wenning (Vocal)
  Kyle Barker (Vocal)
  Gordon Crawford (Visual)
  Chris Rasor (Visual)
  Corey Kelley (Band)

Ticket Prices: Unknown

Map



Norwell Show Choir Invitational 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups

 Fusion
 Fairfield Jr/Sr High School
Grand Champion 
Best Vocals 

 The All Americans
 ETC School of Musical Arts
First Runner Up 
Best Choreography (TIE) 
Best Male Soloist (Ryan Scott) 
Best Female Soloist (Molly Oldham) 

 Class Royale
 Homestead High School
Second Runner Up 
Best Choreography (TIE) 
Best Band (Prelims) 
Best Crew 

 City Heat
 Columbia City High School
3rd Runner Up 
Best Male Soloist (Braydon Schilling) 
Best Female Soloist (Abi Ressler) 

 New Era
 Churubusco Jr/Sr High School
4th Runner Up 


 Womens Finals
 

Groups

 Elite
 Homestead High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 

 City Lights
 Columbia City High School
Second Place 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 City Heat
 Columbia City High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Male Soloist (Braydon Schilling) 
Best Female Soloist (Abi Ressler) 

 Jet Setters
 Alliance High School
Second Place 
Best Band 

 Vocal Motion
 Wawasee High School
Third Place 
Best Crew 
People's Choice 

 Vocal Motion
 Lakeland High School
4th Place 

 Classic Connection
 DeKalb High School
5th Place 

 Brave Generation
 Bellmont High School
6th Place 


 Womens Division (Prelims)
Click here to expand:  



 Middle School Division
 

Groups

 78 Edition
 Memorial Park Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography (TIE) 
Best Female Soloist (Lauryn Knight) 

 Golden Jackets
 Perrysburg Junior High School
Second Place 
Best Choreography (TIE) 
Best Male Soloist (Owen Dennis) 

 New Generation
 Churubusco Jr/Sr High School
Third Place 

 Wave of Youth
 Northwood Middle School
4th Place 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 50 members (view all)  



rachel_lopez1





Drewferling





jmarfy





JoshuaEngle1





Mikayla G1





adriennetr...



You must be logged in to post comments

22 comments • Sort by

1 2 Next

B

BretBret on Mar 10, 2019, 10:16 PM
Post #23
 
Emma Browning and Bret Dausch were also judges at this event. Top performer!



casual.kyle on Mar 10, 2019, 9:31 PM
Post #21
+3
I believe prelims placements for large mixed were
1 - ETC
2 - Fairfield
3 - Homestead
4 - Churubusco





EthanL on Mar 10, 2019, 9:41 PM
Post #22
+11
Those are correct. I also just want to say that this was my favorite competition of the entire year. It was so much fun! The Norwell hosts were so nice and I enjoued talking to them throughout the day! I also loved getting to compete against so many great groups. I also talked to some columbia city folks back stage before awards and I want to say congratulations on state, hopefully you do well there.



PrestonTWright on Mar 10, 2019, 4:33 AM
Post #20
 
2019 Norwell Show Choir Invitational Results:

Mixed Finals:
Grand Champion - Fairfield “Fusion”
1st Runner-Up - ETC “The All Americans”
2nd Runner-Up - Homestead “Class Royale”
3rd Runner-Up - Columbia City “City Heat”
4th Runner-Up - Churubusco “New Era”
Best Vocals - Fairfield “Fusion”
Best Choreography - Homestead “Class Royale” & ETC “The All Americans” (tie)

Women’s Finals:
Grand Champion - Homestead “Elite”
1st Runner-Up - Columbia City “City Lights”
Best Vocals - Homestead “Elite”
Best Choreography - Homestead “Elite”




PrestonTWright on Mar 9, 2019, 11:51 PM
Post #19
+2
2019 Norwell Show Choir Invitational Results:
Solo Competition:
Grand Champion - Taylor Bock from Churubusco

Small Mixed:
Grand Champion - Columbia City “City Heat”
1st Runner-Up - Alliance “Jetsetters”
2nd Runner-Up - Wawasee “Vocal Motion”
3rd Runner-Up - Lakeland “Vocal Motion”
4th Runner-Up - DeKalb “Classic Connection”
5th Runner-Up - Bellmont “Brave Generation”
Best Vocals - Columbia City “City Heat”
Best Choreography - Columbia City “City Heat”
Best Combo - Alliance “Jetsetters”
Best Stage Crew - Wawasee “Vocal Motion”
Outstanding Male Soloist - Braydon Schilling from Columbia City “City Heat”
Outstanding Female Soloist - Abi Ressler from Columbia City “City Heat”

Large Mixed Captions:
Best Combo - Homestead “Class Royale”
Best Stage Crew - Homestead “Class Royale”
Outstanding Male Soloist - Ryan Scott from ETC “The All Americans”
Outstanding Female Soloist - Molly Oldham from ETC “The All Americans”

Overall Awards:
People’s Choice Award - Wawasee “Vocal Motion”

Mixed Finalists:
Performance Order
Churubusco “New Era” - 8:35PM
Fairfield “Fusion” - 9:00PM
ETC “The All Americans” - 9:25PM
Homestead “Class Royale” - 9:50PM
Columbia City “City Heat” - 10:15PM


L

LarryS on Mar 9, 2019, 1:28 PM
Post #11
 
Any idea of times for the finals and how many from each group?




PrestonTWright on Mar 9, 2019, 8:27 PM
Post #13
 
Women's Finalists (2): 7:45 & 8:10
Mixed Finalists (5): 8:35, 9:00, 9:25, 9:50, 10:15



L

LarryS on Mar 9, 2019, 9:07 PM
Post #18
 
Thank you.



PrestonTWright on Mar 9, 2019, 8:58 PM
Post #17
+1
2019 Norwell Show Choir Invitational Official Results:
Middle School:
Grand Champion - Memorial Park “78 Edition”
1st Runner-Up - Perrysburg “Golden Jackets”
2nd Runner-Up - Churubusco “New Generation”
3rd Runner-Up - Northwood “Wave of Youth”
Best Vocals - Memorial Park “78 Edition”
Best Choreography - Memorial Park “78 Edition” & Perrysburg “Golden Jackets” (tie)
Outstanding Male Soloist - Owen Dennis of Perrysburg “Golden Jackets”
Outstanding Female Soloist - Lauryn Knight of Memorial Park “78 Edition”

Women’s:
Best Combo - Homestead “Elite”
Best Stage Crew - Fairfield “Expressions”
Outstanding Female Soloist - Ellie Lewis of ETC “Rouge”

Women’s Finals:
Performance Order
Homestead “Elite” - 7:45pm
Columbia City “City Lights” - 8:10pm




PrestonTWright on Mar 9, 2019, 8:44 PM
Post #16
+1
The Norwell "Knight Sounds" are on the stage as we speak. Middle School Awards & Women's Finalists announcement ceremony happening soon!

L

lawson on Mar 9, 2019, 2:38 PM
Post #12
 
no live stream today?




PrestonTWright on Mar 9, 2019, 8:28 PM
Post #14
 
Nope.



tristan_grider9 on Mar 8, 2019, 7:55 PM (Edited by tristan_grider9)
Post #10
 
Mixed Finals Predictions!!

GC: ETC "The All Americans" BV,BC
1RU: Fairfield "Fusion"
2RU: Homestead "Class Royale" BB
3RU: Churubusco "New Era"
4RU: Columbia City "City Heat"

Women's Finals Predictions!!

GC: Homestead "Elite" BV,BC,BB
1RU: Columbia City "City Lights"

Good Luck Everyone!!




emkdell on Mar 8, 2019, 2:19 PM
Post #9
+3
Predictions:
Mixed Finals:
GC: ETC "The All Americans" BV BC
1st Runner-up: Homestead "Class Royale" BB
2nd Runner-up: Fairfield "Fusion"
3rd Runner-up: Churubusco "New Era"
4th Runner-up: Columbia City "City Heat"

Women's Finals:
GC: Homestead "Elite" BV BC BB
1st Runner-up: Columbia City "City Lights"




rachel_lopez on Mar 7, 2019, 1:48 PM
Post #6
+1
does anyone know if this event will be livestreamed??




ThomasL on Mar 7, 2019, 9:20 PM (Edited by ThomasL)
Post #8
+2
PLEASE.

(If there's not, no biggy.)




PrestonTWright on Mar 7, 2019, 5:35 PM
Post #7
+4
Judges:
John Wenning (vocals)
Kyle Barker (vocals)
Gordon Crawford (visuals)
Chris Rasor (visuals)
Cory Kelley (instrumental)


K

KickandSplits on Mar 3, 2019, 2:47 PM
Post #5
+7
Predictions:
Finalists: Homestead, ETC, Churubusco, Fairfield, Columbia City
GC: ETC
1RU: Homestead
2RU: Fairfield
3RU: Churubusco
4RU: Columbia City

Small Mixed Day awards:
GC: Columbia City
1RU: Alliance
2RU: Bellmont
3RU: Wawasee
4RU: Lakeland
5RU: DeKalb




Get_Ready0203 on Feb 26, 2019, 4:09 AM (Edited by Get_Ready0203)
Post #4
+4
Schedule:

8:00am - Churubusco "New Generation" (Middle School)
8:25am - Northwood "Wave of Youth" (Middle School)
8:50am - Perrysburg "Golden Jackets" (Middle School)
9:15am - Memorial Park "78th Edition" (Middle School)

Break 9:40 - 9:50

9:50am - Homestead "Elite" (Single-Gender)
10:20am - ETC "Rouge" (Single-Gender)
10:50am - Fairfield "Expressions" (Single-Gender)
11:20am - Columbia City "City Lights" (Single-Gender)

Lunch Break

12:30pm - Dekalb "Classic Connection" (Small)
1:00pm - Bellmont "Brave Generation" (Small)
1:30pm - Alliance "Jetsetters" (Small)
2:00pm - Wawasee "Vocal Motion" (Small)
2:30pm - Columbia City "City Heat" (Small)
3:00pm - Lakeland "Vocal Motion" (Small)

3:30pm - Norwell "Knight Sounds" (Host)

4:15pm - Homestead "Class Royale" (Large)
4:45pm - Churubusco "New Era" (Large)
5:15pm - ETC "All Americans" (Large)
5:45pm - Fairfield "Fusion" (Large)

6:15pm - Norwell "Knight Stars" (Host)

2 Women finalist
5 Mixed finalists (all mixed groups eligible)




stern12 on Feb 20, 2019, 1:20 AM
Post #2
+3
Any idea what groups are attending ?




averyecunningham on Feb 24, 2019, 2:23 PM
Post #3
 
the only groups i know for a fact are homestead and etc


1 2 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.