Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Garrett Railroader Rush Invitational 2019


Event Info


February 2nd, 2019

Venue Info

Garrett High School
801 East Houston St.
Garrett, IN 46738

Phone: (260) 357-4114

Event Details

No. of Attending Choirs:

  14 Mixed Groups
  5 Womens Groups
  1 Middle School Groups

Hosts:

  Garrett "Encore"

Judges: Unknown

Ticket Prices: Unknown

Map



Garrett Railroader Rush Invitational 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups in order of placement

 Varsity Singers
 Huntington North High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Band 
Best Crew 
Best Costumes 
Best Male Soloist 

 Fusion
 Fairfield Jr/Sr High School
First Runner Up 

 New Era
 Churubusco Jr/Sr High School
Second Runner Up 
Best Choreography 

 Prominent Rendition
 Teays Valley High School
3rd Runner Up 
Best Female Soloist (Katie Scott) 

 Northern Lights
 Northridge High School
4th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Fusion
 Fairfield Jr/Sr High School
First Place 
Best Vocals 

 New Era
 Churubusco Jr/Sr High School
Second Place 
Best Choreography (TIE) 

 Prominent Rendition
 Teays Valley High School
Third Place 
Best Choreography (TIE) 
Best Female Soloist (Katie Scott) 

 City Heat
 Columbia City High School
4th Place 

 Summit Sound
 Bishop Dwenger High School
5th Place 
Best Male Soloist (Will Francis) 

 Classic Connection
 DeKalb High School
6th Place 

 Knight Rhythms
 East Noble High School
7th Place 

 Brave Generation
 Bellmont High School
8th Place 


 Womens Division - Tier I
 

Groups

 Starlights
 Northridge High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Crew 
Best Costumes 
Best Soloist (Natalie Kyle) 

 Knight Stars
 Bishop Luers High School
Second Place 


 Womens Division - Tier II
 

Groups

 City Lights
 Columbia City High School
First Place 
Best Vocals 
Best Band 
Best Crew 

 Elegance
 Bishop Dwenger High School
Second Place 
Best Choreography 
Best Costumes 

 Premiere Edition
 East Noble High School
Third Place 
Best Soloist (Desi Woody) 


 Middle School Division
 

Groups

 Class Act
 Woodside/Summit Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Costumes 
Hillary Smith Taylor Award 
Best Male Soloist (Jack Web) 

 New Generation
 Churubusco Jr/Sr High School
Second Place 
Best Crew 
Best Female Soloist (Braya Clouse) 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 26 members (view all)  



faithcarpe...1





William Ar...1





gavindelag...





maitlynnicole1





mwketcham





midevoice4



You must be logged in to post comments

34 comments • Sort by

1 2 Next



DPillie on Feb 2, 2019, 8:47 PM
Post #20
+2
Middle School Division Awards-

Woodside/Summit - Class Act - Hillary Smith Taylor Award
Best Male Solo - Jack Web
Best Costumes
Best Choreography
Best Vocals
Grand Champion

Churubusco - New Generation -
Best Tech Crew
Best Female Solo -Braya Clauss
1st Runner Up





1prettyredhead on Feb 3, 2019, 4:47 AM
Post #29
 
Braya "Clouse" ????




1prettyredhead on Feb 3, 2019, 4:49 AM
Post #30
 
Haha...my emoji came up as question marks.




DPillie on Feb 3, 2019, 9:41 PM
Post #34
 
Made the best guess I could - they don’t announce how the soloists spell their names.



brandonringer on Feb 3, 2019, 5:56 PM
Post #33
+1
Dwenger got best male soloist for small mix (Will Francis)

B

babaledge on Feb 3, 2019, 11:24 AM
Post #32
+1
Bishop Luers won the Character Counts Award



Jeff. on Feb 3, 2019, 5:28 AM
Post #31
 
Final results posted.



KEVDOUG on Feb 3, 2019, 4:06 AM (Edited by KEVDOUG)
Post #28
+1
Teays had the best female soloist in tier 2.

G

gavindelagrange on Feb 3, 2019, 1:39 AM
Post #24
+1
large mixed day

tech- huntington north
band- huntignton north
female solo- east noble
male solo- huntington north
costumes- huntington north
choreo- northridge
vocals- huntington north

5th- east noble
4th- kenton
3rd- bishop luers
2nd- northridge
GC- huntington north



G

gavindelagrange on Feb 3, 2019, 2:19 AM
Post #25
 
this was daytime placements




Jeff. on Feb 3, 2019, 2:21 AM
Post #26
 
It's posted as such above. Do you have finalists?


G

gavindelagrange on Feb 3, 2019, 2:39 AM
Post #27
+1
huntington north
churubusco
fairfield
teays valley
northridge
not sure about order


G

gavindelagrange on Feb 3, 2019, 1:35 AM
Post #23
+1
small mixed
8th belmont
7th east noble
6th dekalb
5th bishop dwenger
4th colombia city
3rd teays valley
2nd churubusco
GC fairfield
choreo- tie teays valley & churubusco
vocals- fairfield


M

MusicMama on Feb 3, 2019, 1:31 AM
Post #21
 
Finals for mixed yet????




Häakon on Feb 3, 2019, 1:35 AM
Post #22
 
They are just about to announce them. The link for the live stream is in the upper left in the red box - you can watch as it happens!



DPillie on Feb 2, 2019, 8:46 PM
Post #19
+3
Small Single-Gender Awards

Columbia City - City Lights
Best Tech Crew
Best Band
Best Vocals
GC

Bishop Dwenger - Elegance
Best Costumes
Best Choreography
1st runner Single-Gender

East Noble - Premiere Edition
Best Female Solo- Desi Woody
2nd Runner up




emkdell on Feb 2, 2019, 5:54 PM
Post #18
+1
Women’s Large:
GC - Starlights, Best Vocals, Choreography, Band, Crew, Costumes, Female Soloist (Natalie Kyle)
1st Runner- Up - Bishop Luers Knight Stars


J

Jeffreco on Feb 1, 2019, 3:59 PM
Post #16
+3
Live Feed can be found here: https://www.youtube.com/channel/UC4KTeXBEF8VMJl6pt-3E_0w




ThomasL on Feb 2, 2019, 12:54 PM
Post #17
 
Will it have the middle schools too?

C

childressa1 on Jan 30, 2019, 4:07 AM
Post #15
+1
Huntington North's Ladies' Ensemble will not be in attendance because of their band conflict with ISSMA solo & ensemble. Only Varsity Singers will compete.


1 2 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.