Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > Franklin Central Hoosier Show Choir Classic 2019


Event Info


February 22nd-23rd, 2019

Venue Info

Franklin Central High School
Performing Arts Center
6215 South Franklin Road
Indianapolis, IN 46259

Phone: (317) 862-6646

Event Details

No. of Attending Choirs:

  15 Mixed Groups
  10 Womens Groups
  5 Middle School Groups

Hosts:

  Franklin Central "F.C. Singers"
  Franklin Central "High Voltage"
  Franklin Central "Encores"

Judges:

  Lamonte Kuskye
  Eric J. Hayes, Jr.
  Paul Gulsvig
  Kevin Breazeale
  Jarad Voss (Critique)
  Tori Burns (Critique)
  Caleb Loobie (Performer)
  Grace Pacheco (Performer)

Ticket Prices:

Friday
$10 Adults/Students
$5 Children 5 & Under

Saturday
$10 Adults/Students Prelims
$5 Children 5 & Under Prelims
$10 Adults/Students Finals
$5 Children 5 & Under Finals
$15 Adults/Students All Day Pass
$10 Children 5 & Under All Day Pass

Weekend Pass
$20

Event Website: Click Here

Map



Franklin Central Hoosier Show Choir Classic 2019




 Womens Finals
 

Groups in order of performance

 New Dimension

 Noblesville High School
7:00 PM 

 Sounds

 Ben Davis High School
7:25 PM 

 Expressions

 Whiteland Community High School
7:50 PM 

 Choralaires

 Zionsville High School
8:15 PM 


 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Rebel Rhapsody
 Roncalli High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 

 Jubilaires
 Beech Grove High School
Second Place 

 Opening Knight
 South Dearborn High School
Third Place 

 Debuteens and Music Men

 Columbus North High School
8:55 PM 

 Sound Wave

 Twin Lakes High School
9:45 PM 


 Womens Division - Tier II
 

Groups

 Preview
 Ben Davis 9th Grade Center
First Place 
Best Vocals 

 Elan & Co
 Beech Grove High School
Second Place 


 Open Division
 

Groups in order of performance

 Ladies First

 Southport High School
12:45 PM 

 A Cappella

 Lafayette Jefferson High School
1:10 PM 


 Middle School Division
 

Groups

 Class Act
 Carmel Middle School
First Place 
Best Choreography 

 Vocal Revolution
 Noblesville East Middle School
Second Place 
Best Vocals 

 Mini Warehouse
 Edgewood Junior High School
Third Place 

 Center Stage

 Edgewood Junior High School
6:45 PM 

 Showcase

 South Dearborn Middle School
8:00 PM 


  Attending This Event: displaying 7 of 39 members (view all)  


AmbySecrest




ElyseS




sophieeeeh




Alyssa.e2020




ChrisFromB...




EllaMcCool




kromano



You must be logged in to post comments

40 comments • Sort by

1 2 3 Next



Jeff. 11 minutes ago
Post #40
 
Finalists are posted above. Anyone feel free to add in any daytime awards.


E

emilylayton 53 seconds ago
Post #41
 
Noblesville Sensation is in finals. New Dimension is not at this competition



BrockLee 18 minutes ago (Edited by BrockLee)
Post #39
 


R

rickymcgarry 2 hours ago (Edited by rickymcgarry)
Post #38
 
Predictions:
GC: Beavercreek “Friends”(BC/BB)
1RU: Zionsville “Royalaires”(BV)
2RU: Noblesville “NHS Singers”
3RU: Ben Davis “Premiers”
4RU: Whiteland “Rhythm Masters”


H

HuntersDad 9 hours ago
Post #34
 
Live streaming?


H

HuntersDad 9 hours ago
Post #35
 
Yes or no


M

Moonblosm 5 hours ago
Post #36
+2
Going to say no


H

HuntersDad 2 hours ago
Post #37
+1
Would have to say you’re right



parkergaines 18 hours ago
Post #31
 
Will this event be live streamed? Thanks!

S

shaylerneal 17 hours ago
Post #33
+2
Judges at HSCC:
Lamonte Kuskye
Eric Hayes
Paul Gulsvig
Kevin Breazeale
Jarad Voss & Tori Burns (Critique)
Caleb Loobie & Grace Pacheco (Best Performer)


S

shaylerneal 18 hours ago
Post #32
+1
Friday Night Results!!!
Tier II Mixed Results:
GC: Roncalli "Rebel Rhapsody" (BC) (BV) (BB)
1RU: Beech Grove "Jubilaires"
2RU: South Dearborn "Opening Knight"

Tier II Women's Results:
GC: Ben Davis "Preview"
1RU: Beech Grove "Elan & Co"

Middle School Results:
GC: Carmel "Class Act" (BC)
1RU: Noblesville East "Vocal Revolution" (BV)
2RU: Edgewood "Mini Warehouse"




camrynbarnett Thursday at 4:37 PM
Post #26
+6
I’m calling it right now, The Main Event will be winning best band.


M

mmhmm_johnson Friday at 7:45 PM
Post #30
 
Mmhmm

M

Mr.HJA Thursday at 4:58 PM
Post #27
+4
Gc Brevercreek
1r Zionsville
2r Noblesville
3r Ben Davis/Whiteland
4r Whiteland/Ben Davis



M

mmhmm_johnson Thursday at 11:00 PM
Post #29
 
mmhmm

G

go.rebs Thursday at 5:19 PM
Post #28
 
Tier II Predictions
GC: Rebel Rhapsody - Roncalli (BV)
1RU: Opening Knight - South Dearborn (BC)
2RU: Jubilaires - Beech Grove




YourSonOrion Tuesday at 3:05 PM
Post #15
+4
Large Mixed Predictions
GC: Beavercreek (BC)(BB)
1RU: Zionsville (BV)
2RU: Noblesville
3RU: Chesterton
4RU: Ben Davis



M

mmhmm_johnson Thursday at 2:22 AM
Post #25
 
mmhmm



itsbreyer on Nov 29, 2018, 4:33 PM (Edited by itsbreyer)
Post #3
+2
Predictions: (Updated 2/20)
GC: Zionsville (BV)(BB
1RU: Noblesville
2RU: Beavercreek (BC)
3RU: Ben Davis
4RU: Whiteland



M

mmhmm_johnson Thursday at 2:21 AM
Post #24
 
ayyee


1 2 3 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.