Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2019 > South Jones Invitational 2019


Event Info


January 25th-26th, 2019

Venue Info

South Jones High School
Performing Arts Center
313 Anderson Street
Ellisville, MS 39437

Phone: (601) 477-8451

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  9 Middle School Groups

Hosts:

  South Jones Jr/Sr "Company"
  South Jones Jr/Sr "Infusion"

Judges:

  Alex Arnold
  John Baker
  Anne Chapman
  Jonathan McKenzie
  Adam Miller

Ticket Prices: Unknown

Map



South Jones Invitational 2019









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site



 Finals
 

Groups in order of placement

 Soundsations
 Petal High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Imagination
 West Jones High School
First Runner Up 
Best Show Design 

 Brio
 Brandon High School
Second Runner Up 

 Gold Horizons
 Northeast Jones Jr/Sr High School
3rd Runner Up 

 Innovations
 Petal High School
4th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II
 

Groups in order of placement

 Gold Horizons
 Northeast Jones Jr/Sr High School
First Place 

 Central Attraction
 Pearl River Central High School
Second Place 

 Sound
 Oxford High School
Third Place 

 Legacy
 Sumrall High School
4th Place 


 Mixed Division - Tier III
 

Groups in order of placement

 Showstoppers
 Laurel High School
First Place 

 Orange Sensations
 Wayne County High School
Second Place 

 New Era
 West Marion Jr/Sr High School
Third Place 

 Pizzaz
 Purvis High School
4th Place 

 Tidal Rave
 Picayune Memorial High School
5th Place 


 Womens Division
 

Groups

 Innovations
 Petal High School
First Place 

 Illumination
 Pearl River Central High School
Second Place 

 Bellas
 Brandon High School
Third Place 


 Middle School Division - Tier I
 

Groups

 Spark
 Petal Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Show Design 

 Spotlight!
 Oak Grove Middle School
Second Place 

 Blitz
 Brandon Middle School
Third Place 
Best Male Soloist (Mabry Smith) 

 Center Stage
 West Jones Middle School
4th Place 


 Middle School Division - Tier II
 

Groups

 Tiger Vibe
 Northeast Jones Jr/Sr High School
First Place 
Best Female Soloist (Abigail Davis) 

 Velocity
 Purvis Middle School
Second Place 

 Sound Storm
 Biloxi Junior High School
Third Place 

 Impact
 Sumrall Middle School
4th Place 

 Insync
 Laurel Middle School
5th Place 

 Boom
 Brandon Middle School
6th Place 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 14 members (view all)  



jacobmiller





IndianMom1





GregDillar...





CarterTemp...1





WCHS Director1





Jessie928001



You must be logged in to post comments

27 comments • Sort by

1 2 Next



Jeff. on Jan 27, 2019, 4:48 AM
Post #27
 
Results posted.

B

Barry cloud on Jan 27, 2019, 2:57 AM
Post #26
+1
West jones is gjving petal a run for there money



CarterTempleton235 on Jan 26, 2019, 11:26 PM
Post #25
 
I think this is how the Women’s Division results went
First Place: Petal ‘Innovations’
1RU: Pearl River Central ‘Illumination’
2RU: Brandon ‘Bellas’




CarterTempleton235 on Jan 26, 2019, 11:08 PM
Post #24
 
Think this is how Tier III played out
First Place: Laurel ‘Showstoppers’
1RU: Wayne County ‘Orange Sensations’
2RU: West Marion: ‘New Era’


B

Barry cloud on Jan 24, 2019, 3:31 AM
Post #19
+1
Purvis pizzaz moved to the small mixed division




Jeff. on Jan 24, 2019, 4:19 AM
Post #20
+2
Are they still performing at 1:45 pm? Or is a new schedule floating around somewhere?


B

Barry cloud on Jan 24, 2019, 12:22 PM
Post #21
 
There is a new schedule I don’t have the full schedule but they will perform first




Jeff. on Jan 25, 2019, 12:35 AM (Edited by Jeff.)
Post #23
 
Thanks!



ChanceConn on Jan 24, 2019, 3:36 PM
Post #22
+1
Predictions
GC: Petal Soundsations (Sweep)
1st RU: Brandon Brio
2nd RU: Petal Innovations
3rd RU: Pearl River Central Central Attraction
4th RU: West Jones Imagination


J

john.sc on Jan 24, 2019, 2:40 AM
Post #18
+1
Predictions

GC - Petal (sweep)
1RU - Brandon
2RU - West Jones
3RU - Petal ladies
4RU - Pearl River




_shure_ on Jan 22, 2019, 4:56 PM
Post #17
+2
Is there a livestream???



Caleb :P on Jan 21, 2019, 12:10 AM
Post #12
+1
I wish I could be in two places at once. I’ll be at Jackson Prep on Saturday.

Predictions:
GC: Petal (Vocals/Visuals)
1RU: Brandon (Overall Effect)
2RU: West Jones
3RU: Pearl River Central
4RU: Sumrall

Anybody know what happened to West Jones’ womens group? They’ve always shown out well in the past but are not on the schedule.





CarterTempleton235 on Jan 21, 2019, 12:46 AM
Post #13
 
Sadly, West Jones Revolution is no longer an existing show choir. They were amazing and I hate to see them go.




Caleb :P on Jan 21, 2019, 3:45 AM
Post #16
+2
That makes me sad! It was always exciting to see how they stacked up against other groups (and occasionally outscoring their mixed group).

K

Kjandrews24 on Jan 16, 2019, 1:38 AM
Post #9
+2
Jones Onstage will be attending as a exhibition group right after large division!!


I

IndianMom on Jan 21, 2019, 1:42 AM
Post #14
 
Will they be performing on Friday or Saturday?


K

Kjandrews24 on Jan 21, 2019, 1:56 AM
Post #15
 
Only Saturday

K

Kjandrews24 on Jan 20, 2019, 11:20 PM
Post #11
 
GC: Petal Soundsations (sweep)
1st runner up: West Jones Imagination
2nd runner up : Brandon Brio
3rd runner up: Petal Girls
4th runner up: Northeast Jones Gold horizons


B

Barry cloud on Jan 17, 2019, 3:12 AM (Edited by Barry cloud)
Post #10
 
Woman’s division
1st-Petal
2nd- Brandon
3rd- pearl river
Small mixed
1st- West Marion
2nd- Laurel
3rd- Wayne county
middle mixed
1st- northeast jones
2nd- pearl river
3rd- Sumrall
Large mixed
1st- Petal
2nd- west jones
3rd- Brandon
Finals
Gc- Petal mixed
1st ru- West Jones
2nd ru- Brandon
3rd ru- petal girls
4th ru- northeast jones


S

ShowChoirAnon on Jan 8, 2019, 1:54 PM
Post #8
+1
Friday Night Schedule

Division A
Warm –Up Performance
Laurel “Insync” 4:00-4:20 PM 4:25-4:50 PM
Purvis “Velocity” 4:25-4:45 PM 4:50-5:15 PM
Northeast Jones “Tiger Vibe” 4:50-5:10 PM. 5:15-5:40 PM
Biloxi “Sound Storm” 5:15-5:35 PM 5:40-6:05 PM
Sumrall “Impact” 5:40-6:00 PM 6:05-6:30 PM

***********************DINNER BREAK 6:30-7:15 PM********************

Division AAA
Warm-Up Performance
West Jones “Center Stage” 7:00-7:20 PM 7:25-7:50 PM
Brandon “Boom” 7:25-7:45 PM 7:50-8:15 PM
Petal “Spark” 7:50-8:10 PM 8:15-8:40 PM
Brandon “Blitz” 8:15-8:35 PM 8:40-9:05 PM
Oak Grove “Spotlight” 8:40-9:00 PM 9:05-9:30 PM
SJ “Infusion” Exhibition 9:05-9:25 PM 9:30-9:55 PM

AWARDS 10:00 PM



1 2 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.