Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 > Oak Grove Magnolia Invitational 2018


Event Info


March 2nd-3rd, 2018

Venue Info

Oak Grove High School
Auditorium
5198 Old Highway 11
Hattiesburg, MS 39402

Phone: (601) 264-7106

Event Details

No. of Attending Choirs:

  16 Mixed Groups
  3 Womens Groups
  7 Middle School Groups

Hosts:

  Oak Grove "Center Stage"
  Oak Grove "Spotlight!"

Judges:

  Anne Chapman
  Evan Jones
  Tim Moak

Ticket Prices: Unknown

Map



Oak Grove Magnolia Invitational 2018









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site



 Finals
 

Groups

 Reveillon
 Jackson Preparatory School
Grand Champion 
Best Visuals 
Best Overall Effect 

 Central Attraction
 Pearl River Central High School
First Runner Up 
Best Vocals 

 Reveille
 Madison Central High School
Second Runner Up 

 Company
 South Jones Jr/Sr High School
3rd Runner Up 

 Rhapsody
 Northwest Rankin High School
4th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Showstoppers
 Laurel High School
First Place 

 Resonance
 Richland High School
Second Place 

 Orange Sensations
 Wayne County High School
Third Place 

 Legacy
 Sumrall High School
4th Place 

 Premiers
 Columbia Academy
5th Place 

 New Era
 West Marion Jr/Sr High School
6th Place 


 Womens Division
 

Groups

 Reflection
 Northwest Rankin High School
First Place 

 New Edition
 South Jones Jr/Sr High School
Second Place 

 Illumination
 Pearl River Central High School
Third Place 


 Middle School Division - Tier I
 

Groups

 Spark
 Petal Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Visuals 

 Fusion
 Jackson Preparatory School
Second Place 
Best Overall Effect 

 Showtime
 Jackson Academy
Third Place 


 Middle School Division - Tier II
 

Groups

 Sound Storm
 Biloxi Junior High School
First Place 

 Entertainers
 Grenada Middle School
Second Place 

 Impact
 Sumrall Middle School
Third Place 

 Insync
 Laurel Middle School
4th Place 

 New Edition
 Pearl River Central Middle School
5th Place 

 Velocity
 Purvis Middle School
6th Place 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 37 members (view all)  



taylorevans1





Wyatt_Wilson1





jordanenge...1





jacobmiller





Bbsoftball41





Tyler_leduff



You must be logged in to post comments

43 comments • Sort by

Prev 1 2 3 Next



meaganleiann on Mar 1, 2018, 1:43 AM
Post #26
+2
UPDATED SCHEDULE FOR FRIDAY:

Elementary Division
Petal Upper Elementary Pizzazz 5:00

AA Middle School Division
Purvis Middle School Velocity 6:00
Laurel Middle School INSYNC 6:30
Grenada Middle School Entertainers 7:00
Pearl River Central Middle School New Edition 7:30
Biloxi Junior High School Sound Storm 8:00
Sumrall Middle School Impact 8:30

AAA Middle School Division
Jackson Preparatory School Fusion 9:05
Petal Middle School Spark 9:35
Jackson Academy Showtime 10:05


E

ErinChoi on Feb 26, 2018, 2:50 PM (Edited by ErinChoi)
Post #22
+2
Friday Night Schedule
ELEMENTARY SCHOOL DIVISION
Petal Upper Elementary PIZZAZZ @5:00
Longleaf Elementary LIMELIGHT (Exhibition) @5:30

AA MIDDLE SCHOOL DIVISION
Grenada MS ENTERTAINERS @6:15
Pearl River Central MS NEW EDITION @6:45
Purvis MS VELOCITY @7:15
Biloxi Jr. High School SOUND STORM @7:45
Sumrall MS IMPACT @8:15

ELEMENTARY AWARDS @8:30

AAA MIDDLE SCHOOL DIVISION
Jackson Prep FUSION @8:45
Petal MS SPARK @9:15
Jackson Academy SHOWTIME @9:45

Oak Grove High School SPECTRA (Acapella Group/EXHIBITION) @10:15
Solo Competition Winner @10:30
Awards for Middle School Division @10:35




latham_nance on Feb 24, 2018, 3:09 AM (Edited by latham_nance)
Post #10
+1
Jackson Academy (MS) ”Showtime” will be in attendance on the first day.

Does anyone know any other middle school groups attending? From what I understand Jackson Prep (MS) ”Fusion” will be there.



J

jpizel on Feb 25, 2018, 5:33 PM
Post #15
 
The large division for middle school,as far as I know, is Jackson Academy Showtime, Petal Middle School Spark, and Jackson Prep Fusion.


I

IndianMom on Feb 26, 2018, 12:14 AM
Post #18
+1
Biloxi Junior High School "Sound Storm" will be there.


A

als1981 on Feb 26, 2018, 2:43 PM (Edited by als1981)
Post #21
 
Grenada Middle School Entertainers will be there.

M

Mamamandy on Feb 26, 2018, 1:44 PM
Post #19
+1
Does anyone have Friday night’s schedule?


A

als1981 on Feb 26, 2018, 2:41 PM (Edited by als1981)
Post #20
 
I keep checking to see if it’s posted on here yet too. I can tell you that Grenada Middle School (Entertainers) will be there.



ChanceConn on Feb 25, 2018, 5:43 PM
Post #16
+2
Does anyone have a proper schedule for Friday night?




latham_nance on Feb 25, 2018, 8:13 PM
Post #17
 
^^

J

JCapers on Feb 25, 2018, 1:27 AM (Edited by JCapers)
Post #11
+1
Finals Prediction
GC: Jackson Prep "Reveillon"
1RU: Madison Central "Reveille"
2RU: Northwest Rankin "Rhapsody"
3RU: South Jones "Company"
4RU: Grenada "Visions"





BradDavis on Feb 25, 2018, 1:40 AM
Post #12
 
I think you meant Jackson Prep


J

JCapers on Feb 25, 2018, 1:44 AM
Post #13
 
Whoops, my bad, thanks Brad




BradDavis on Feb 25, 2018, 1:59 AM
Post #14
 
No prob

L

lizzymagee on Feb 22, 2018, 4:56 PM
Post #9
+2
Predictions:
GC and Sweep: Jackson Prep “Reveillon”
1RU: Madison Central “Reveille”
2RU: Northwest Rankin “Rhapsody”
3RU: Pearl River Central “Central Attraction”
4RU: Grenada “Visions”


J

jacobmiller on Feb 21, 2018, 8:13 PM
Post #8
+2
Prediction:
GC: Jackson Prep "Reveillon" (Sweep)
1RU: Madison Central "Reveille"
2RU: Northwest Rankin "Rhapsody"
3RU: Grenada "Visions"
4RU: Pearl River Central "Central Attraction"




latham_nance on Feb 21, 2018, 5:36 PM (Edited by latham_nance)
Post #7
+1
Predictions:
Grand Champion: Jackson Prep "Reveillon" (Sweep)
1st Runner Up: Madison Central "Reveille"
2nd Runner Up: Grenada "Visions"
3rd Runner Up: North West Rankin "Rhapsody"
4th Runner Up: Pearl River "Central Attraction"


I

Iamravinj_9 on Feb 21, 2018, 3:49 PM
Post #6
+1
Predictions:
GC: Jackson Prep
1rst RU: Madison Central
2nd RU: Pearl River Central
3rd RU: Northwest Rankin
4rth RU: Grenada




Elizabeth.Ped18 on Feb 21, 2018, 3:26 PM (Edited by Elizabeth.Ped18)
Post #5
+2
Predictions
GC: Jackson Prep "Reveillon" (Sweep)
1st Runner Up: Madison Central "Reveille"
2nd Runner Up: Grenada "Visions"
3rd Runner Up: North West Rankin "Rhapsody"
4th Runner Up: Pearl River "Central Attraction"




CarterTempleton235 on Feb 18, 2018, 8:55 PM
Post #2
+3
Schedule for Saturday
Small Mixed (Tier III)
West Marion High School ‘New Era’ @ 8:30
Wayne County High School ‘Orange Sensations’ @ 9:00
Richland High School ‘Reasonance’ @ 9:30
Laurel High School ‘Showstoppers’ @ 10:00
Sumrall High School ‘Legacy’ @ 10:30
Columbia Academy ‘Premiers @ 11:00
Judge’s Break - 10 Minutes

Women’s Division
Pearl River Central High School ‘Illuminations’ @ 11:35
Northwest Rankin High School ‘Reflection’ @ 12:05
South Jones High School ‘New Edition’ @ 12:35

Small Mixed (Tier III) and Women’s Division Awards @ 1:10

Middle Mixed (Tier II)
Biloxi High School ‘Sound Surge’ @ 2:30
Purvis High School ‘Pizzaz @ 3:00
Pearl River Central High School ‘Central Attraction’ @ 3:30
Northwest Rankin High School ‘Rhapsody’ @ 4:00
South Jones High School ‘Company’ @ 4:30

Large Mixed (Tier I)
Grenada High School ‘Visions’ @ 5:00
Jackson Preparatory School ‘Reveillon’ @ 5:30
Madison Central High School ‘Reveille’ @ 6:00

Exhibition
Oak Grove High School ‘Center Stage’ @ 6:30

Preliminary Awards and Announcment of Finals @ 7:00





Häakon on Feb 18, 2018, 11:21 PM
Post #3
+1
Thank you Carter for an incredibly clean and easy to understand schedule. Much appreciated.




Bbsoftball4 on Feb 19, 2018, 2:18 AM
Post #4
 
Thank you for this schedule! Do you happen to have one for Day 1?


Prev 1 2 3 Next





Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.