Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2018 Season > Anderson Singsational Invitational 2018


Event Info


February 24th, 2018

Venue Info

Anderson High School
4610 Madison Ave
Anderson, IN 46013

Phone: (765) 641-2037

Event Details

No. of Attending Choirs:

  9 Mixed Groups
  5 Womens Groups
  3 Middle School Groups

Hosts:

  Anderson "Vocal Infusion"
  Anderson "Vocal Elegance"

Judges:

  Debbie Andis (Vocals)

  Alan Alder (Vocals)

  David Coolidge (Visuals)

  Ron Morgan (Visuals)

  Lisa Dawson (Solo Comp)


Ticket Prices:

Prelims
$10 Adult
$7 Child

Finals
$10 Adult
$7 Child

All Day Pass
$15 Adult
$10 Child

Map



Anderson Singsational Invitational 2018









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups

 Friends
 Beavercreek High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Visuals 
Best Band 
Best Male Soloist (Tyler Brown) 
Best Female Soloist (Elyse Schmidt) 

 Music Warehouse
 Edgewood High School
First Runner Up 

 Belles et Beaux
 Plainfield High School
Second Runner Up 

 Knight Moves
 Norwell High School
3rd Runner Up 
Best Male Soloist (Tyler Kuntz) 
Best Female Soloist (Maddie White) 

 New Edition
 Edgewood High School
4th Runner Up 


Womens Finals
 

Groups in order of placement

 Knight Stars
 Norwell High School
First Place 

 Sophisticated Ladies
 Edgewood High School
Second Place 
Best Vocals 
Best Visuals 

 Femmes Fatales
 Plainfield High School
Third Place 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Knight Moves
 Norwell High School
First Place 
Best Vocals 
Best Visuals 
Best Male Soloist (Tyler Kuntz) 
Best Female Soloist (Maddie White) 

 New Edition
 Edgewood High School
Second Place 

 Legacy
 Lawrence North High School
Third Place 

 Center Stage
 Columbus East High School
No Placement 
Best Band 
People's Choice 

 the Collective

 Anderson Prep Academy
No Placement 

 Panache

 Southmont Jr/Sr High School
No Placement 


Womens Division (Prelims)
Click here to expand:  



Middle School Division
 

Groups

 Entourage
 Beavercreek Middle Schools
First Place 
Best Vocals 
Best Visuals 
Best Female Soloist (Lindsey Hoff) 

 Knight Sounds
 Norwell Middle School
Second Place 

 New Edition
 Highland Middle School
Third Place 


Members Who Attended This Event displaying 6 of 33 members (view all)  



Sun5believe1





Sarah.sincock





brockamper1





tristan_false1





Itstephenlee1





colin.drayer1



You must be logged in to post comments

34 comments • Sort by

Prev 1 2

T

Thunderstorm on Feb 24, 2018, 2:35 AM
Post #17
 
Is there any new predictions since watseka not coming



parkergaines on Feb 24, 2018, 1:23 AM
Post #16
 
Does anyone know about a live stream?

E

ElyseS on Feb 23, 2018, 12:44 PM
Post #14
 
Live stream?

B

bryan. on Feb 21, 2018, 11:09 PM
Post #13
 
Predictions:
GC: Beavercreek BV BB
1RU: Edgewood BC
2RU: Plainfield
3RU: Norwell
4RU: Watseka


M

MAX G. on Feb 20, 2018, 7:00 PM
Post #12
 
There gonna be a live stream?



Rett_Genatempo on Feb 20, 2018, 6:03 PM
Post #11
+1
Super excited about this competition! Seems like everywhere I go there are no groups that are guaranteed the GC!

Predictions-
GC- Beavercreek "Friends" BV/BB/Best Crew
1RU- Edgewood "Music Warehouse" BC
2RU- Plainfield "Belles et Beaux"
3RU- Norwell "Knight Moves"
4RU- Watseka "Sensations"

Not gonna lie, I don't know much about Watseka so I could see them placing higher. And I know Edgewood always have really strong shows. Wouldn't be surprised if they took this comp, but I'm pulling for my hometown Beavercreek!


O

owen.heuring on Feb 20, 2018, 5:23 PM (Edited)
Post #10
+1
Predictions
Mixed Tier I:
GC: Beavercreek “Friends”
1RU: Plainfield “Belles et Beaux”
2RU: Edgewood “Music Warehouse”

Mixed Tier II:
GC: Watseka "Sensations"
1RU: Norwell "Knight Moves"
2RU: Edgewood “New Edition”
3RU: Southmont "Panache"
4RU: Columbus East “Center Stage”
5RU: Anderson Prep “The Collective”
6RU: Lawrence North “Legacy”

Single-Gender:
GC: Plainfield “Femmes Fatales”
1RU: Edgewood “Sophisticated Ladies”
2RU: Norwell “Knight Stars”
3RU: Southmont “Sudden Impulse”
4RU: New Haven “Symphonic Fusion”


D

dustin.gardner on Feb 19, 2018, 9:04 PM
Post #8
 
Is there finals for small mixed or just large mixed and Single-Gender?


H

Haleysl13 on Feb 19, 2018, 9:23 PM
Post #9
+1
Based on the past few years, they draw large and small mixed in Mixed Finals. There are 5 mixed groups overall who will be taken, which would include at least two small mixed.

H

hunter5493 on Feb 12, 2018, 4:44 PM
Post #5
 
is there any predictions for this competition yet???


M

MAX G. on Feb 13, 2018, 2:07 PM
Post #6
 
Wondering the same thing




Kadepiper on Feb 13, 2018, 2:43 PM
Post #7
+2
Predictions:
Mixed Tier I:
GC: Beavercreek “Friends”
1RU: Plainfield “Belles et Beaux”
2RU: Edgewood “Music Warehouse”
3RU: Southmont “Panache”

Mixed Tier II:
GC: Norwell “Knight Moves”
1RU: Watseka “Semsations”
2RU: Edgewood “New Edition”
3RU: Columbus East “Center Stage”
4RU: Anderson Prep “The Collective”
5RU: Lawrence North “Legacy”

Single-Gender:
GC: Plainfield “Femmes Fatales”
1RU: Edgewood “Sophisticated Ladies”
2RU: Norwell “Knight Stars”
3RU: Southmont “Sudden Impulse”
4RU: New Haven “Symphonic Fusion”

(I have watched most of the groups going to this competition including Beavercreek and Plainfield, i was thoroughly impressed with Plainfield’s shows for both mixed ad Single-Gender when i watched them at franklin community.)




Jeff. on Feb 1, 2018, 6:42 PM
Post #2
 
Schedule is posted.

4:00 pm - 3 Women's Finalists Announced
6:30 pm - Daytime Awards/5 Mixed Finalists Announced
7:15 pm - Women's Finals Begin
8:45 pm - Mixed Finals Begin
11:30 pm - Final Awards



Prev 1 2





Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.